Çanakkale'de Osmanlı ordusunda Hristiyan ve Musevi'de var mıydı?

Çanakkale'de Osmanlı ordusunda Hristiyan ve Musevi'de var mıydı? yani onlar da bizlerle beraber savaştı mı ?

0|0
33

En İyi Erkek Görüşü

• Çanakkale Savaşı da dahil olmak üzere Birinci Dünya Savaşı'nın cephelerinde harb eden ordumuzun %60'ı Türk, %25 'i Arap, %10 Kürt ve geri kalan %5-9 civarı da hıristiyan ve musevi vatandaşlardan oluşuyordu. 1909 'da İttihat ve Terakkinin işbaşına gelmesiyle gayri müslimlerde mecburi askerlik hizmetine alınmışlardı.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• kanuni esasi ile zorunlu askerlik yapmaya başladılar, dolayısıyla @sorular2012'ye katılıyorum :)

0|1
    0|0
    • yerinde inceleme yapmalıyız bence:) görerek öğrenmek en iyisidir:P özellikle tarih dersleri için istanbul önemli bir görseldir:))

• Ermeni ve Yahıdilerin savaşa katılarak bir fiil savaştıklarını bazılarının geri hizmette dahi olsa mehmetçiklere sağlık yada başka konularda yardımcı olduklarını bir araştırma kitabında isimleri tek tek verilmiş olarak okumuştum .Hatta savamak bir yana Malta sürgünü sırasında Osmanlılarla birlikte sürgüne gönderilen yahudiler olduğunuda biliyorum

Çanakkale Savaşı'ndaki gayrimüslim şehit erler:

Adı Baba adı Birliği Memleketi Şehadet tarihi

Andon Hıristo 10 Alay. 2. Tabur 8. Bölük Tekirdağ 13 Temmuz 1915

Andon Nikola 13. Alay 3. Tabur 11. Bölük İstanbul 18 Mayıs 1915

Andon Panapot - Balıkesir 25 Ağustos 1915

Andon Yorgi 14. Alay 3. Tabur 2. Bölük İstanbul 01 Mayıs 1915

Aristos Kostantin 12. Alay 3. Tabur 10. Bölük Çanakkale 18 Mayıs 1915

Apostol Paskal 13. Alay 1. Tabur 1. Bölük Edirne 11 Aralık 1915

Apostol Vasil 13. Alay 3. Tabur 12. Bölük İstanbul 13 Temmuz 1915

Apostol Yorgi 10. Alay 1. Tabur 1. Bölük Edirne 13 Temmuz 1915

Arakil Efendi Tefekçiyan Mengons Teğmen Burdur 11 Ağustos 1915

Aram Salamon - Balıkesir 07 Ekim 1915

Arkir Dimitri 13. Alay 2. Tabur 6. Bölük Edirne 09 Eylül 1915

Abandi Horşi 13. Alay 3. Tabur 11. Bölük Edirne 18 Mayıs 1915

Ağabeydyan Mehmet 125. Alay 3. Tabur 1. Bölük Adana 26 Ekim 1915

Ador Estoral 33. Alay 3 Tabur Yozgat 24 Ağust

Agop Avanis 18. Alay 2. Tabur 4. Bölük Amasya 18 Eylül

Agop Bedrus - Bilecik Aralık

Agop Giragor - Sinop

Agop Kirkor

Agop Manas

Şehit isimleri Çanakkale'de gayrimüslimler kitabından alıntıdır

0|0
    0|0
    • doğrudur. Çanakkale Savaşı da dahil olmak üzere Birinci Dünya Savaşı'nın cephelerinde harb eden ordumuzun %60'ı Türk, %25 'i Arap, %10 Kürt ve geri kalan %5-9 civarı da hıristiyan ve musevi vatandaşlardan oluşuyordu. 1909 'da İttihat ve Terakkinin işbaşına gelmesiyle gayri müslimlerde mecburi askerlik hizmetine alınmışlardı

• Ekinoks bey en çok sizin sorularinizi ozlemisim. Gunaydin efenim.. Tarihle pek aram yok sorunuzu cevaplayamayacagim. Sizi gordum bi gunaydin diyim dedim.. Saglicakla..

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• onlar rehinedir öyle birşey yok olduğunuda sanmıyorum o esnada osmalıda yaşayan ermeni ve rumlar bizi hemen sattı zaten karşıya geçip toprak dilendilr ama olmadı onların istediği avrupanın istediği yinede oldu sayılır bizi düşman etmeyi başardılar baksana hala dşmanız eskiden içiçe yaşıyan halk şimdi birbirine katil kancık düşman gözüyle bakıyor yazık

0|0
    0|0
    • Sen şuan'dan bahsediyorsun ,tabii ki hepsi bir değildi ama Osmanlı topraklarını kendi vatanı olarak gören ve ttüm değerli eşyalarını ,yanında alacakları tasınmaz mallarının parası tekliflerine rağmen terk etmeyen gayrimüslimlerde vardı .Ayrıca unutmayalım ki İzmir'de Yunan ordusunun çektiği bayrağı indiren Yahudi genci Nesim Navaro'dur.

• içlerinde akıllıları ve şereflileri mutlak vardı yok demiyorum ama şerefsizlerin yanında çok az bir rakam olarak bu yazı ülkedeki yabancılara gelmiyor yanlış anlaşılmasın ben sadece kancklık yapanlardan bahsediyorum istanbulun birçok semtinde hala bu insanlar var trabzonda görüyorum yıllardır buralardalar oranın türk halkından bile eskiler sözüm onlara değil akrabalarına yinede eski gibi dost olamadığımızı herkes biliyor

• orduya alınmaları yasaktı anlayacağın yoktu sadece alman komutanlar vardı...

0|0
    0|0
Yükleniyor...