Halk müziği dinlemeyi sizler de seviyor musunuz?

halk müziği dinlemeyi yani volkan konak, kazım koyuncu gibi halk müziği sanatçılarının şarkılarını çok seviyorum. sizlerde seviyorsanız hangi şarkılar var favoriniz olan?

Güncellemeler:
sevgili dostlar, aramızda türkülerin bir anlamı dahi olmadığı iddiasını savunanlar var. ve hikayeleri de yokmuş. benim de yaşım yetmiyor açıklama yapmaya (!) zira beyimiz yaşım kadar dinlemiş onları (!) çok dinlemediği belli zaten de ;) yaşı yetenler cevaplasın bakalım ne diyeceksiniz bu iddialara

0|0
16|28

En İyi Kız Görüşü

• Kulak pasını atmak için günde bir kez dinlenmeli diye düşünüyorum.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• yalnız o değil de tartışmaktan cehaletini dışa vurmaktan korkmayan yüce insanlar,

önce şu volkan konak denen adamın, tüm laz şarkılarını türkçeye çevirmek ve buları "türkü" diye millete kakaladığını,

cumhuriyet döneminde, anadoluda gezen bir kafilenin neredeyse 1500 rum, laz, kürt ve ermeni ezgisini "bahçelerde maydanoz, gel bana beri beri" diye anlamsızlaştırdığını,

(aşık veysel'in parçaları, araklama değildir örneğin ve baştan sona bir anlam taşır)

türk klasik müziği arasında, "halk müziği" teriminin asla yer edinmediğini,

trt'nin, özellikle yurttan sesler korosunun, büyük bir kültürel manüpülasyona neden olduğunu,

musiki denen hadisenin farslardan,

arabesk denen popoüler müziği halen serdar ortaç gibi adamların araplardan devşirip evirip çevirip türkiyeye müzk diye sokup bundan prim elde ettiğini unutmayın.

araştırın, okuyun...

bu ülkede hiçbir zaman müzik olmadı... bir tek müzisyenimiz vardı o da fazıl say'dı... onu da bezdirdiler canından. yakında ülkeyi terk edecekmiş...

0|0
    0|0
  • link

link

link

link

Severük.

0|0
    0|0
  • arada dinlerim..

ama genelde pop slov..

0|0
    0|0
  • Favori parçalarım Erkan Oğur -Bülbülüm altın kafeste,Musa eroğlu Telli turnam,Hakan yeşilyurt Çalın davulları,bunlar dışında zara,orhan hakalmaz,Gülay dinlerim.

0|0
    0|0
  • Varmı türk halk müziği gibi..

Seni yerlerde göklerde bulamazlarken

Bende gizli olduğunu sezenler olmuş

Umudummuymuşsun yüreğimde..

Kımıl kımılmışsın bileklerimde?

Aramızda dağlar yollar yıllar var iken

Beni sana sımsıkı sarılı görenler olmuş

Sargın yaprakmışım dallarına

Yangın toprakmışım yağmurlarına

Türkü olmuşsun umudummuşsun

Sevdama yarınlarıma

0|0
    0|0
    • ne güzel anlatmış ne güzel dökmüş üstad yüreğini. yüreğine, emeğine sağlık ustam

• Yorumsuz geçiyorum Dinle yeter...

- link

- link

- link

0|0
    0|0
  • en sevdiğim hayattaki iki müzisyen :)

Dido , Nefesim Nefesine , Cerrahpaşa başta olmak üzere tüm parçaların hayranıyım.

Mimoza Çiçeğide güzel parça :)

0|0
    0|0
  • Bir kere halk müziği değil "türkü" demek daha doğru. Ben bütün hücrelerimle dinliyorum türküleri. Mükerrem Kemertaş, Zülküf Altan, Hale Gür, Makbule Kaya, Tolga Çandar, Süreyya Davulcuoğlu, İbrahim Can, Ümit Tokcan, Belkıs Akkale... Ve rahmetli Cemile Cevher Çicek, Özay Gönlüm, Muharrem Ertaş... Türkü dinleyince tüm duyguların en zirvesini yaşıyorum. Yol havası, gurbet havası, barak havası, karşılama, uğurlama...

0|0
    0|0
    • halk müziğidir genel adı ondan öyle dedim tarzlarda halk müziği diye geçer. halk arasında türkü diye bilinir.

• halk müziği kategorisinde sevdiğim parçalar vardır. link

link

0|0
    0|0
  • Bir tane anlamı olmayan TÜRKÜ söylesin ben ona geçmişteki günlere geri dönmesini vaad ediyorum 20 yıl geriye götürecem gençliğini tekrar yaşasın :D

0|0
    0|0
  • maalesef çok ilgimi çekmiyor. klasik müzik tercih ediyorum chopin falan.

1|0
    0|2
  • severdim...

ne zaman ki öğrendim, çoğu fars, kürt, rum ve ermeni ezgilerinden araklanmış...

sevmeyi bıraktım.

0|0
    0|0
    • sınıflandırma yapma, lütfen

• halk sanatçıları da zaten sadece bizim evde söylüyordu dimi :) güldürme allahını seversen usta ya

• konuyu araştırın... benden bu kadar

• Rahmetli Özay Gönlüm türküleri ve hikayeleri..

0|1
    0|0
  • incesaz

0|0
    0|0
  • Şahsen biraz Volkan Konak, biraz da Zara hariç türkü dinlemeyi pek sevmem ama türküler kadar anlamlı hikayeleri olan başka bir müzik türü bilmiyorum ben ülkemizde. tersini iddia edenler gerçekten bu konuda bir şey bilmiyorlar.

0|0
    0|0
    • açıklamasını yazmış arkadaşımız okudun mu ? valla yeşil ördek gibi daldım göllere türküsünden bir anlam çıkaramamış. gerçekten edebiyat dersleri eksik veriliyor ülkemizde, her ne kadar yaşım yetmese de bunu söylüyorum :)

• doğru söze ne denir:))))

• en sevdigim muziktir. ozlem ozdil.erkan ogur basta gelir. kendimi buldugum yegane muziktir turkuler. canli performans icin eskiden beyoglu MUNZUR‘a giderdim.baglamanin tinilari dinlendiriyor ruhumu.

0|0
    0|0
  • Özay gönlümden sabahın seherinde ,söğüdün erenleri,açıl ey ömrümün varı .

Acem kızı adlı türküyü de severim:DGerçekten sevgiyi anlatan aşkı anlatan parçalar:D

0|0
    0|0
  • bunlar halk müzisyeni değil efsane isimlerdir öncelikle ..lütfen.. lazrock 'ı dünyaya yayan isimlerdir ..

0|0
    0|0
  • Halk müziği candır...

0|0
    0|0
  • Her Türk Halk müziğinin bir hikayesi vardır...ben sevdiklerimin hepsini biliyorum...

0|0
    0|0
  • Benim listemin başında Volkan Konak gelir hatta ;

youtube.com/watch?v=JJ_BGnT2jP4

0|0
    0|0
  • severim hepsini

0|0
    0|0
  • Chopin varken halk müziğine karşıyım

1|0
    1|2
  • erkan ocaklı ve mustafa sırtlı yı bilmiyorsan dinleyebilirsin.

0|0
    0|0
  • severek dinlerim,sevcan orhan,safiye soyman, ve daha bir sürü..

0|0
    0|0
  • Arada dinlerim. Favori olan hatırlayamadım.

0|0
    0|0
  • çok sevmem sadece zülfü livaneli ve ruhi su eserleri, yorumları

0|0
    0|0
  • cahille muhattap olunmaz boş ver

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• volkan konak feriğim, mimoza çiceği,nefesim nefesine

0|0
    0|0
  • işte gidiyorum birşey demeden arkamı dönemeden şikayet etmeden... hiç birşey almadan birsey vermeden yol ayrılmış görmeden gidiyorum... favorım kazım koyuncu

0|0
    0|0
  • normalde rock ağırlıklı dinliyorum ama türkülerin içinde büyüdüm,onlardan vazgeçmek çocuğunu terketmek gibi gelir bana.

erkan oğur,erdal güney,mazlum çimen,efkan şeşen,fuat saka favorilerim arasında.

0|0
    0|0
  • Mos Def-Supermagic diye aratın bir yerde bakalım benimle aynı gururu duyacak mısınız?

0|0
    0|0
    • baş ağrısı yapıyor sadece bununla mı gurur duyacakmışım hadi sende :)

• Müziği adam nereden almış, o kadın sesi kimin, eserin gerçek sahibi kim ve Mos Def acaba ne diyor diye bir baksaydınız neden gurur duymanız gerektiğini de anlardınız ama kime diyorum ben?!

• Dinlemeyi degil oynamayi severim link

0|0
    0|0
  • mimoza çiçegimiydi neydi o güzel ama şiir şokuşturmasın araya ya

0|0
    0|0
  • turkulerimin hastasiyim. bazi insanalr huzunlu iken dinler bense mutlu oldugumda dinliyorum. turku dinlemekle kalmadik turku soylip saz da caliyorum. anlicaniz turkulerle buyudum diyebilirim. yasim cok buyuk olmasada

0|0
    0|0
  • türküler bizim gecmişimiz...çok severim..bir fırtına tuttu bizi bir de değmen benim gamlı yaslı gönlüme...

0|0
    0|0
  • türküler hayattır benim için seviyorum türkü dinlemeyi dalıp kıta kıta gezmeyi kederlenmeyi off ne türküydü demeyi

0|0
    0|0
  • kazım koyuncu dinlerim onun dışında pek yok link

0|0
    0|0
  • Evet dinleriim.. :) hatta cok severim..

0|0
    0|0
  • az biraz dilerim

0|0
    0|0
  • Sevmiyorum.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • kubat ince ince

0|0