Türk Milleti Kendi Kültürünü Beğen miyor? Küçük Görüyor?

Bir milleti millet yapan en önemli şey kültürdür.
Ama artık öyle birşey oldu ki insanlar kültürlerinden utanıyor. Niye utanacak mışım? Ne münasabet?
Geçen gün arkadaşımla lokantaya gittik. Menüyü açtım. İsimler öyle boktan ki...
İçeriği ne? diye sordum garsona. Bildiğin et sote. Fiyatlarda iyi hani. Ne için Türk isimleri yoktu orada.. Bir Halk Ozanının şiirini bilmek ne için ayıp olsun?
Bir türküyü bilmek? Nereden geliyor bu köylü insanını aşağlama duygusu?
Diyorum ki bende, sen o köylü diye dalga geçtiklerinin, atomu bile olmazsın. 70 yaşında ki kadın gibi odun mu taşıyabilir mişmişsin?
Kafetaryaya gidiyorum. Adama orta şekerli kahve diyorum. Suratıma öküz gibi bakıyor.
Türkiye de yaşıyorum da Türk Kahvesimi diyeceğim birde? Bu millet ve Atatürk canını kanını ortaya koydu.
Söyler misiniz bana? Nerden geliyor bu küçük görme?

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• insanlara şanlı tarihini öğreteceksin sanatla sporla geliştireceksin adam gibi bir eğitim sistemi okutacaksın ki potansiyellerinin farkına varsınlar...iphone kullanmayı facebookta popüler olmayı birşeyler sanmamak lazım...(elbet sözümüz meclisten dışarı)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Millet gibi saçma bir kavram varken başka bir şey söylemeye gerek yok bence.

0|1
    0|0
    • Aynı kültürü benimsemiş insan toplulukları neden saçma olacakmışmış?

• Savaş ya da ırkçılık durumlarından başka bir halta yaradıkları yok da ondan.

• Olaya bu yönünden bakmamıştım.

• hep batı özentisi tvler diziler hep insanların aklını değiştiriyorlar ve batılıların yapktıkları dah cazip zevkli geliyo kültürümğz birazda islama dayalı oldugundan işlerine gelmiyo

0|0
    0|0
    • Onları örnek alacak kadar beyinsiz olmamalayız.
      Onlar bizi örnek alsın.

• öyle ama millet gidiyo peşinden onların yaptıgı seyler daha zevkli eğlenceli vs dediğim gibi biraz dinle alakası var

• globalleşme denen şeyden kaynaklanıyor..
    işin iç yüzü çok uzun sadece bu kadarla belki anlamışsındır..

0|0
    0|0
    • Anladım.
      Tamam globalleşme iyi birşey.
      Diğer ülkeler ile aramızda insani ve sosyal bağlar gelişiyor.
      Onların kültürünü de öğreneceğiz tabii.
      Ama kendi kültürümüzü unutacak kadar salak olmadan.

• gülme be :D

• türk kültürü kalmadı ki zaten

0|0
    0|0
  • hangi kültürden bahsediyorsun eski kültürden mi yeni kültürden mi? kızlar erkekler her naneyi yiyor bazıları açlıktan ölüyor bazıları zevken geziyor. Birisi hortumluyor islam oluyor adı bazıları geziyor eylem oluyor adı. kültür yok arkadaş. Ben 27 yaşına gelmişimiyim beni gibi 1000 000 adam aynı seviyede sınaıva giriyor ve bunlar evlenmek için sıra bekliyor borçlarını ödemek içinsıra bekliyor yaş oluyor 35 sonra da bana kültürden bahsediyorsun. Daha açık söyleyyim bizi ezen bir de ezilenler olak üzere iki ayrılıyor kültür Gerisi boş.herkes hesabını kültürünü koşuyor. gerçekleri gör ve yaşamana devam et. kültür diye birş ey yok.

0|0
    1|0
    • 19 yaşında olduğum için doğal olarak bilinçli oluyorsunuz lafım sözüm yok.
      Ama olayı yanlış anladınız sanırım.
      Kültür diye birşey vardır. Atatürk zamanında herşey neden muazzamdı o zaman?
      Kültür olmasaydı eğer TÜRK MİLLETİ olamazdı.
      Ayrıca diğer ülkeler bizden baklava, döner gibi şeyleri aldılar.
      Yemekler bile bir kültür göstergisidir.

• İngilizce evrensel bir dildir.
      Olaya bu kadar farklı yönünden bakmamalısınız.
      Potansiyelli eleman farklı birşey.

• tamam doğru bana göre kültür sıfır egoist olmak güzel gersi boş bana bunu öğreti. hayat.

• Beğenmediği şeylere ay çok alaturka (türke özgü) diyen... devamını siz tamamlayın gönlünüze göre ^_^

0|0
    0|0
  • Öyle kültürler gördüm ki..
    Yatıp kalkıp şükredip sevmemiz lazm :)

0|0
    0|1
    • Fransızlar mesela.
      İnsanı hayattan soğuturlar :)

• aşağılık kompleksi ve mübalağalı ilgi

0|0
    1|0
    • Kesinlikle aşağlık kompleks sözüne katılıyorum.

• kültürel dezenformasyona uğrayan toplumlar, eğer köklü bir kültürden gelirse zor değişirler. Türkiye de onlardan. Senin gibiler var olduğu müddetçe ülkeden ümitli olunabilir.

• Saolun.

• ticaret..

0|0
    0|0
  • senin söylediklerine yarası olanlar gocunsun.Batıyı örnek olarak gören chpli şahsiyetler düşünsün?

0|0
    0|1
    • Siyaset konuşmazsak sevinirim.
      Herhangi bir parti tutmuyorum. İhtidarda ki partilerinde anca oraya çıkıp konuşmaktan başka bir bok yapmadığından da eminim.
      Ama illa diyorsunuz bende şöyle diyeyim, o bir örnek görme meselesi değildir.
      Teklonojiyi geliştirme ve yobazlıktan kurtulma meselesidir.
      Kültür ve örnek görme farklı şeylerdir.

• FATİH SULTAN MEHMETİ NEDEN YOBAZ OLARAK GÖREYİM?
      Söyler misiniz bana?
      Böyle salakça bir kanıya nereden vardınız?
      Ben Chp partisinin olayından bahsetmedim. Siyasete yorumlayan sizsiniz.
      Genel bahsetmiştim ama neyse.

• 3-5 tane insanla bu kanıya varmadım.Sosyal sitelerinde görüyorum chp'liler gidip abudik gubudik adamları sitelerinde övüyolar Fatih Sultan Mehmet'e veya Timur gelince hiç bahsetmiyorlar. Buna kendinde şahit olabilirsin

• yazık olmuş ama

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kahvede arz talep meselesi ama türkçe isim problemlerindeki neden fiyatı yükseltmek..

Misal et sote yazsa biliyor hiçbir müşterinin 1 porsiyona 40-50 lira vermeyeceğini ama boeuf bourguignona 50 lira verebilecek müşterilerin kapıda sıraya gireceğini..

Bir de şu var ki dışarıda yemeğe ve bu tip lokantalara giden kesim
    zaten evde yapabildiği şeyleri değil yapamayacağını düşündüğü, lüx veya ülkede yeme şansının olmadığı farklı birşeyler yeme derdinde..Et soteyi dayasan yemez..

Pazarlama tekniği deyip geçiyorum..

0|0
    0|0
    • İlk dediğinizi bende biliyorum. Bunlar tamamen pazarlama ama yanlış. Bu bizim dilimizi yobazlaştırmanın bir numaralı özentiliğidir.
      Aşağlık kompleks bu oluyor işte.

• Milliyetçiliği saçma buluyorum ancak kültür çok farklı, hakkınız var. Ancak düşündüğünüz gibi kültür bir anda kaybolacak bir şey değil en avrupai insan bile habersiz çoğu kültürel ritüelini yerine getiriyor, bırakın küçük görsünler inkar edemezler ya!

0|0
    0|0
  • Ben bir türküm ve kendi kültürümü de çok seviyorum

0|0
    0|0
  • Bir milleti fet etmenin yolu kültürünü elinden almaktır. Savaşlarda yapamadıklarını malesef bu sekilde başardılar. Oktay Sinanoğlu'unun korkulu rüyası gerçekleşiyor. Merak eden Bay Bay Türkçe kitabını okusun.

0|0
    0|0
  • kişisel tercih

0|0
    0|0
    • Bu bir kişisel tercih olamaz.
      Türk vatandaşıysa eğer Türk gibi yaşayacak.
      Yok ben arlanmam diyorsa defolsun gitsin.

• sakin ol faşist kardeş saddasdsa

• yermeyi seviyoruz ondan

0|0
    1|0
    • Evet, kendi halkını küçümseyen kimselerden ne beklersin ki?

Yükleniyor...