Kültür sadece eğitim yoluyla mı geliştirilir ya da oluşur?

yakın bir zamanda bir arkadaşımla bu konuyu tartıştık. sizlerinde fikrini almak istedim soru şu üniversite mezunu biriyle ilkokul mezunu biri kıyaslanabilir mi ? kültür , görgü sadece eğitim yoluyla mı geliştirilir ? okumuş biri her zaman kültürlü izlenimi mi verir? ( sorum farklı noktalara çekilmesin sınıf ayrımı kültür ayrımına dönüşmesin )

0|0
6|15

En İyi Erkek Görüşü

• yok niye sadece eğitim yoluyla olsun belirli gelenekleri olan kırsal küçük bir yerde doğup büyümüş bir insan ilkokul mezunu bile olmasa o yörenin kültürel özellikleriyle donanmıştır.kültür dediğimizde ne anladığımız önemli geniş bir kavram kültür.üni'de öğretilen zaten bence kültür değil bilimdir.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• "Şairim

Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası

Ayak seslerinden tanırım

Ne zaman bir köy türküsü duysam

Şairliğimden utanırım"

demiş şair. anadolu'nun ücra yerlerine giderseniz, ömrünü tarlasında veya hayvan peşinde geçirmiş, pek çok okumuş yazmıştan daha güzel tesbitler yapan insanlar görürsünüz.

Ömer Seyfettin'in tabiriyle; "bu millet alim değildir ama ariftir."

Şahsen, bu memlekette istinaları kaideyi bozmamak kaydıyla okumayanların okuyanlardan daha akil olduğunu düşünürüm.

0|0
    0|0
  • kesinlikle ve kesinlikle farklı çeşitli kültürden insanlarla birebir konuşarak gezip görüp yaşayarak öğrenilir ,Çünkü kitapla +okuyarak belli bir yere kadar oluyorsun, kitaptan başını kaldırmayan insanlar asosyalliğe daha eğimli olabiliyorlar , en güzeli konuşarak iletişim kurularak , gezerek öğrenilir

0|0
    0|0
  • şu yaşıma kadar gördüğüm en kültürlü insanlardan biri ortaokul mezunu bi köylüydü.kişiye bağlı.

0|0
    0|0
  • Bilgi ve kültür kimsenin tekelinde değildir

0|0
    0|0
  • "Okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır" demiş ziya paşa :D

2|1
    0|0
  • görgü ve gelenekler yoluylada kazanılan birşeydir.

0|0
    0|1
  • öncelikle eğitim ile öğretim arasındaki farkı anlamak gerekir. üniversiteli olmakla kültürlü olmak pek tabii aynı şey değildir.

0|0
    0|0
  • Önemli olan hayatı okumaktır. Ben ne kültürlü mantarlar biliyorum zehirli

0|0
    0|0
  • kendını okusun okumasın gelıstıren ogrenmeye acık ben oldum bıttım demeyen ınsan gelısır ellısınde de gelısır yetmısınde de... gezmek dolasmakta bu esnada dolu dolu yasamak da oldukca gelıstırır...

0|0
    0|0
  • eğitim kültürün sadece bir parçasıdır. her okuyan kültürlü diye birşey söz konusu değildir. insanın kendini geliştirmesi önemlidir.kültür puzzle gibidir eğitimde bu puzzle ın parçalarından biridir.

0|0
    0|0
  • üniversite mezunu çok gerizekalı adam var piyasada görüyoruz. okumamış adamların tırnağı olamayacak kadar cahil ve kendini bilmez.

0|0
    0|0
  • Hayır, üniversite mezunu olup kültürsüz çook insan var ama eğitim almak kültürün gelişmesine yardımcı oluyor.

0|0
    0|0
  • istoyorsa en iyi universiteyi bitirsin masterini yapsin kendini yetistirmemisse 0 dir

0|0
    0|0
  • hayır alakası yok. insanın kendini yetiştirmesi önemli. yoksa nice doktoralılar doktora öğrencileri var kültürlü sanıp kendini ama alakası olmayan ayrıca terbiyeden, görgüden nasibini almamış

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bu kişiden kişiye değişen yoruma açık bir soru tatlım (: ama ben insanların birbirlerini anlamaları için eğitim düzeylerinin mutlak aynı noktada olması gerektğni dşnmüyorum atıyorum ders mi? herkes derste başarılı olmak zorunda değil ki. sen üni okumş akademk kariyer yapmşsındır bir başkası da çoo..k müthiş harika bir esnaftır işini ehlidir. kişi kendini geliştirirse olur. ancak arada ilşki olunca bazen anlaşamama oluyor bunun sebebi de genelde ortam farklılığı. zmanla o snn ortamndan sıkılıyor nedn çnkü orada kenedenden bir şey bulamaz. ve sen de onunkinden sıkılıyorsun aynı şekilde...

0|0
    0|0
  • eğitimle ilgisi yok kişi kendini geliştirmişse ancak kültürlü olabilir.

0|0
    0|0
  • hayır kendini eğiten geliştiren insandır okumuş nice cahil okumamıs nice kültürlü insanlar var

kültürü hayat okulu geliştirir

0|0
    0|0
  • hayır egitimle alakası yok insan okuyarak arastırarak gezip görerek kendini gelistirir nice egitimli olup kültürsüz olanlarda var

0|0
    0|0
  • Kültürlü olmanın egitimle en ufak bir baglantisi yoktur

0|0
    0|1
    • hiçbir baglantı yok degilde ufak bir parcası oldugunu düsünüyorum . O gün tartısırken arkadasımın üniversite mezunu ve ilkokul mezunu kişileri kıyaslayabilen biriyle bunu tartısamam cevabını aldıgım için bu soruyu sordum.

• Karaktere bağlı birazda.Babam ilkokul mezunu ama profesör bile yanında halt eder.

0|0
    0|0
Yükleniyor...