divan edebiyatı'nı sevmek eski kafalılık mıdır?

kardeşlerim. tüm edebi değeri sanatsal yönü bir tarafa. ülkemizde divan edebiyatı sevenleri gerici diye etiketleyen salyangoz satıcılar var. geri'nin felsefik-sosyolojik incelemesini yapmadan bildiğiniz kaba anlamıyla batıcı kafayla almanızı isteyecem. hadi yahya kemali geçelim. bu cahiller hiç bilirlermi ki klasisizm nedir? divan edebiyatının avrupada karşılığıdır. kardeşlerim. avrupada 1950lere doğru klasisizime dönüş hareketi başlamıştır sizler bunu detaylıca bilmezsiniz büyük ihtimal. bakın kıyas verdim iyi analiz edin. bilginiz yeterliyse.

ah kardeşlerim. ismet özel bir kitabında der ki örnek verir. avrupalı bir sanat düşün adamı çıkıp kralcıyım dese tepki toplamaz der. ama bizde biri kalkıp saltanatı geri istiyorum dese kıyametler kopar, o kişi hemen dışlanır öcü gibi görülür. kardeşlerim siz bunun da getirin gerisini yapın kıyasını icmasını.

eski kafalılara soruyorum. en çok hangi şairini seviyorsunuz o "gerici" edebiyatın?

1|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• eski kafalılık diyen edebiyattan anlamıyodur

1|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 4

• Divan edebiyatı duyguların kelimelere dökülüşünde en büyük aracıdır.Ve 13.yy.da edebiyatımıza girdiğinden beri en büyük eserler bu edebiyatta verilmiştir.Leylî vü Mecmûn mesnevisi gibi.Ayrıca bu edebiyat kendi yazımımız içinde ve dünyada Klasik Türk Edebiyatı olarak anılır halbuki Araplardan çıkmıştır oradan Farslara ve sonra da bize geçmiştir fakat 15.ve 16.yy.a baktığımızda Fuzuli, Baki, Nefi gibi şairlerimiz sayesinde bu edebiyatta Araplardan ve Farslardan daha çok ilerledik kendi kültürümüzden objeler yerleştirdik.Hayatımızın her yerinde kullanmaya başladık, günlük hayatımıza indirdik.Bu denli bizimle özdeşleşen bir edebiyata gerici veya Arap özentisi demek cahillikten başka bir şey değildir.En sevdiğim Divan Şairleri ise;Fuzuli, Mevlana, Hoca Dehhani, Baki, Nefi, Nesimi, Hıtai (Şah İsmail), Nabi, Nedim ve Yahya Kemal.Ayrıca bu konuyla ilgili makaleme göz atabilirsiniz.okanturkce.com/...atimiz-uzerine-birkac-soz-2.html

0|1
    0|0
    • çok güzl bir yazı yazmışsın yahya kemal de eskiyi geleceğin kökü olarak görür ama kökü kesmişlerdir. divan edebiyatı da bu kesilenler içindedir. edebiyata hakimiyetin bende saygı uyandırdı.

• siyasi görüş olarak belki ayrıyız mesela sen atatürkü seviyorsun ben ise öyle değilim. ama saygı sınırları içinde tartışmaktır esas olan kişiliklere hakaret etmeden tartışmak. modlar olgun değil yalnız hemen kaldırıyor. sen baya dolu bir adammışsın o yazıyı herkes yazamaz.

• Seni tam olarak çıkaramadım ama sanki biraz münakaşa yaşadığımızı hatırlıyorum.Ve seninle daha çok tartışacağımızı düşünüyorum :)

• Değildir

0|0
    0|0
  • Aaaaa. Tarihini şiirini bilmek ne zamandan beri geri kafalılık oluyor? Onlar donup kendilerine baksınlar.

0|0
    0|0
  • değildir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...