Fransızlar Cezayir'de soykırım yaptı mı?

Fransızlar Cezayir'de soykırım yaptı mı?

link fransa cezayirde egemenlik hakkını kullanarak teröristleri öldürüp asayişi mi sağlamıştır yada gerçekten soykırım yapmış mıdır? ya da bu nazik bir durumdur. ermeni soykırımını tanıyıp tanımadığına göre değişir mi?

Güncellemeler:
cezayirde iktidar partisi ve ana muhalefet partileri fransa sokırım yapmadı sadece çevreyi bombalayan teröristleri öldürdü diyor.cezayir halkının baskın görüşü bu yönde.hiçbir zaman iktidar olamayacak kadar küçük partiler soykırım yapıldığını idaa ediyor.

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• boş boş konuşuruz bilmediğimiz konularda fazla da ileriye gidemeyiz. tarihi açıklığıyla kim biliyor ki soykırım yapılsa şuanda ırklar dünyada olmazdı dmeekki soykırım yapmamış hiçbir millet. demek bence güzel bir yorum.

0|0
    0|0
    • cezayirlilerin elinde askeri imkanlar olsaydı onlar bu sefer benzerini fransızlara yapardı. iş bu nedenle soykırım yoktur.birtakım imkanlar vardır onlar değerlendirilmiştir.

Kızlar Ne Diyor 2

• Cazayir fransanin en eski olayidir. Okadar eskidirki cezayir fransa icin etat gibi bisey olmustur ayaklanmalarin cikmasi sorun oldu. Bundan dolayi buyuk bir katliam gerceklesti. Ama bence, Cezayirden cok, Fransa Rwanda da berbat bir katliam yapti. Rwanda ic savasindaki en buyuk tetikci fransizlardi.

0|1
    0|0
  • Cezayir Fransanın en uzun sömürü altında tuttuğu ülkedir.Cezayirliler kendi dillerini bilmezler Fransızcayı bildikleri kadar.Bir devleti sömürü altına almak için katlam gerekli öyle değil mi?

Demek ki ciddi şekilde soykırım yapmıştır.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Ermeni soykırımını tanıyıp tanımamasına göre değişmez elbette ama 1 milyon insanın öldüğünü duymuştum cezayir'de

0|1
    0|0
  • Fransız yönetimi altında 1,5 milyon kişi hayatını kaybetmiş (Scotsman, 17 Nisan 2006), çok sayıda kişi de işkence ve kötü muameleden geçmiştir.

8 Mayıs 1945 te Setif şehirinde savaştan sonra vaad edilen bağımsızlık için gösteri yapan halka makinalı tüfek ile ateş açılmış binlerce kişi öldürülmüştür. (45 bin)

1954'te patlak veren Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nda bölgeden gitmesi istenen Fransız ordusuna karşı girişilen kanlı savaşlarda 150 bin kişi öldü. 1958'de Cezayir sorunu nedeniyle bunalım yaşayan Fransa'da bu durumu fırsat bilen General Charles de Gaulle öncelikle başbakan, sonra cumhurbaşkanı oldu. Savaşın sürmesini isteyen bazı Fransız generallerle göçmenlerin kurduğu Gizli Ordu Örgütü, Cezayir topraklarında yaşayan Cezayir halkına karşı ülkede acımasız kıyımlara girişti.

bunları viki'den aldım. bununla ilgili bir belgesel de vardı.

"fransa cezayirde egemenlik hakkını kullanarak teröristleri öldürüp asayişi mi sağlamıştır" ifadesine istinaden; sütçü imam ve ardından fransızlara karşı kıyam eden halk kadar teröristtiler.

"cezayirlilerin elinde askeri imkanlar olsaydı onlar bu sefer benzerini fransızlara yapardı. iş bu nedenle soykırım yoktur.birtakım imkanlar vardır onlar değerlendirilmiştir." ifadesine istinaden, sivillerin katledilmesini, işkence ve tecavüzü bir takım haklardan kabul etmek olur bu.

0|0
    0|0
    • terörist kelimesinin kullanılması bilim dışı siyasi konular olup siyasetçilerin ilgi alanına girer.bilim "çarpışan taraflar "terimini kullanır.siyasi olmayan medya da bilimsel görüşü tercih ederek çarpışan taraflar terimini kullanabilir.bbc ingiltere ordusunu el kaide bombaladığı zaman dahi,terör demedi. uzaylı gibi tarafsız yorum yaparak her iki taraf için çarpışan güçler ibaresi ile olayı nakletti bu nedenle mesleğinde çok başarılı.

• terörist kelimesini ben kullanmadım cezayirli siyasetçilerden alıntı yaptım..yazılanı anlamadıktan sonra istenileni anlamak daha zor olabilir.yardımcı olmam gerekirse araştırma amaçlı bir soru.

• Güncelleme üç saat önce yapılmış, yorumumu 13 saat önce yapmışım. Bu vakıa hakkında hal-i hazırdaki Cezayirli siyasetçileri takip etmediğim için, terörist ifadesini onlardan alıp almadığınızı da bilemem, haliyle soruda kullandığınızda da ifadeyi size ait sanabilirim.

• valla ben bişi görmedim :(((

0|1
    1|0
  • yaptılar tabi. ama cezayirliler o kadar sömürge oldular ki bunu umursamıyorlar artık.

0|2
    0|0
  • Hemde nasıl.. link Ama böyle işleri örtbas etmede ab ülkelerinin üzerine yok malesef.. Zeytinyağı kılıklılar

0|0
    0|0
  • soykırımın babasını yaptılar hemde.

0|0
    0|0
  • belgeler ve bilgiler bu yönde evet

0|0
    0|0
Yükleniyor...