Hazmedilmiş (işlenmiş) bilgi ve kuru bilgi?

İkincisini kim ister ki?

Bloom'un taksonomisinde bilgiden başlayıp değerlendirmeyle biten 6 aşama var. Bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez, değerlendirme. KPSS çalışıyorum da. :)

Sanırım bilgiyi "kuru" şekilde kullanmak hiç cazip değil bu zamanda. İnternetin de etkisiyle bilgi ve kaynaklar hazır elimizin altında zaten. Kimse aynı şeyleri 2. el okumak istemez. Çevirinin çevirisi gibi tatsız olur.

Galiba işin sırrı "ham" bilgiyi alıp "işleyebilmekte". İyi yazarlar, iyi sıfatını bundan dolayı kazanmışlardır. Tabii edebi bir tat da katmak gerekiyor bu işleyişe, bolca söz sanatıyla. Az kullanılan kelimelerle, deyimlerle. Ama sadelikten de uzaklaşmadan.

Mesela bir örnek, patent benim. :) "Michalengelo'nun Musa Heykeli'ndeki gibi, az sonra hışımla oturduğu yerden kalkacak gibi bir hali vardı."

Yazar bilgiyi (heykel), bir ruh haline meze yaparken hem anlatımı ilgi çekici yapmış hem de bilgisini bu şekilde ortaya sermiştir.

Ya da geniş bir araziyi tasvir eden bir yazarın, "Konya'nın Meram Bağları" ifadesini araya bir şekilde katması. Örnek.

Güncellemeler:
Ve ilk örnekde "gibi"yi iki kez kullanmışım, ahenegi bozmuş. :)

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• ÖSS Türkçe sorularındaki paragrafları andırmış, ancak bende sadelikten uzaklaşmadan, karşılaştırma ya da benzetmelerle desteklenen cümlelerden yanayım...bununla beraber çok soyut kavramların kafa bulandırmasından hoşlanmam...

1|0
    0|0
    • Yani kuru kuruya bilgi verilmesin. Ya da tam tersi, hiçbir şey katmayan hiçbir bilgi kırıntısı taşımayan kuru bir edebiyat da olmasın.

• Takibinize değmemiş gibi.

• sizi takip edemiyorum, ayarları değiştirmeniz gerekiyor.

Erkekler Ne Diyor 3

• "Babil'in asma bahçeleri gibi kat kat yükselen hayatın bir katında durup mola vermek" gibi bir şey mi?

Aşırıya kaçmadığı ve içeriği büsbütün bastırmadığı sürece güzel tabii. Teşbihsiz yazı, limonsuz balığa benzer. Buzsuz viskiye. Avi Pardo harici bir çeviriden Bukowski okumaya.

Ama yazı "faydalıysa" ikinci el de okunabilir. Üniversiteyi çift dikiş okuyan arkadaşlarım vardı; hallerinden pek memnundular :)

1|0
    0|0
  • Soru?

0|0
    0|0
  • enteresan

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...