Türk sinemasının gidişatı hiç iyi değil bana göre. Sizce?

İlerde sinema alanında çalışmak istediğim ve bir izleyici olarak eleştirmeye hakkım olduğu için bunları söylüyorum. Amacım tabiki karalamak değil. Kaç yıl oldu şöyle sağlam bir film izlemeyeli acaba? Her sene toplasan 10 film çıkar bize. Gerisini at çöpe. Her film tek tek sanattır. Ama bazılarının sanat değeri 0a yakın hatta 0. Yani insanlar sanattan çok cukkasını doldurma çabasına girmiş. Ne kadar gişe yapara göre senaryo yazılır mı? Ve sırf bu filmler yüzünden komediden soğudum. Arada sağlam komediler varsa bile izlemeyeceğim kaçırdım. Türk sineması için 2 ana tema komedi ve aşk. Aşk en çok sevdiğim konu şey olmasına rağmen Türk sinemasında bundan bile soğudum. Sinema Özcan Denizlere Mahsun Kırmızıgüllere kaldıysa işimiz çok bence. Kesinlikle ilerde bunun savaşını vermeye çalışacağım. Sonrada diyorlarki Batıya niye bu kadar özeniyorsunuz? Çok afedersinde*git niye özenmeyim yani? Oturupta seninle Recep İvedik mi izleyim? Özenmekten ziyade bir hayranlık bu. Adamlar hakikaten yapıyor yani. Eski filmleri pek sevmezdim yeşilçam şu bu. Ooooo şuanda bayılır durumdayım. Kat kat daha iyiymiş bu zamana göre. Bence yerimizde sayıyoruz. Sabahtan beri kötü şeyler yazıyorum ama iyi şeylerde var tabiki. Reha Erdem Zeki Demirkubuz Nuri Bilge Ceylan Çağan Irmak.. kaliteli oyuncularımızda var. Ama neden bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde? İş bir şekilde siyasete kadar bile gidebilir buradan ama kısa keseyim. Siz ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Birde geçen şuna sinir oldum Zeki Demirkubuz gibi sağlam bir yönetmenin Köprüdekiler filmine övgüler yağdırmasına. Ve herkeste öyle şaşırdım. İzleyin belki bana hak verirsiniz.

0|0
2|14

En İyi Erkek Görüşü

• Türk sineması mı? sinema demeye bile bin şahit ister... Yok öyle bir şey! Ucuz bütçeyle 5 liraya çekip 50bin lira kazanalım amacıyla yapılmış, senaryodan, kurgudan çekim tekniklerinden bir haber sürekli karakter suratları izlediğimiz sürekli belden aşağı espriler üzerinden mizah yaratmaya çalışan yapımlar... Bugüne kadar bir elin parmaklarını geçmez doğru dürüst çekilmiş filmler. Nefes, eşkiya, kaybedenler klübü, aşk tesadüfleri sever benim açıkcası kendi alanlarında en iyi yapımlar olduğunu düşünüyorum. Aklıma gelmeyen bir iki tane daha olabilir belki gerisini at çöpe..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Hepsi reklam ürünü.

Hangisinin reklamı iyi yapılırsa ona gidiyor herkes. Türk filmlerinden bende hoşnutsuzum. Osuruk, küfür, geğirme, cinsel espriler şakalar, hepsinin bunlar üzerine kurulu olması bir o kadar soğutuyor Türk sinema sektöründen.

Türk filmi izlemiyorum bir kaç yıldır, açıkçası izlerken tahammül edemiyorum, ön yargı oluştu bende artık, hiç bir şey katmıyorlar filmlere. Sırf para için yapılıyor filmler başka bir şey değil. Ki bu filmlerin alıcısı olduğu için de önü alınamıyor.

O sinemaya giden kaç milyon kişi gitmeyi bıraksın artık bak bakalım onların nasıl g.tü tutuşuyor. Kaliteli filmde yaparlar o kapasite var bunlarda. Ama millet bunlara razı olduğu için bunları tazeleyip tazeleyip sunuyorlar.

Aşk komedi filmlerinde yabancı ve yerli filmleri karşı karşıya getir, yabancı ikiye katlar.

Gerilim filmi yok gibi bir şey sektörümüzde.

Farklı hiçbir film yok, hepsinin içine saçma sapan komedi şeycikleri sıkıştırmışlar, film diye sunuyorlar.

Düzelir sektör de o da zamanla gelişecek ilgi oranına göre şekil alacaktır.

cut.

0|0
    0|0
  • bence maddi yönden ii bişey yapılmıyo kimnse uğraşmıyo adamlar terminatöre 22 yıl önce cektiler biz hala cekemiyoruz recep ivdeik düşük bütçeyle küfürle sinema yapıyo 2 kelime ile emek harcanmadan paraları götürüyolar recep ivdeik ne kadar harcamıstır acaba film icin dediğin gibi türkler aşk olunca ve komedi olunca cok bakarlar korku desen konu aynı artık bilim kurgu aksiyon filmleri cekilmeli hiç türk filmi seyretmem nadirdir

0|0
    0|0
  • Şu an Türk sinemasında nabza göre şerbet beriliyor yani seyirci stressiz bir film izlemek istiyor laylaylom filmleri izlemeyi tercih ediyor sanatsal içerikli filmleri sinema salonları kabul etmiyor sadece festivallerde gösterimi yapılıyor hal böyle olunca saçma sapan küfür içerikli filmler daha çok gişe yapıyor milleti bu hale getiren tamamen ülke yöneticileri...
    Herkes izlediği filmde hayattan uzaklaşmak istiyor bu yüzden sanatsal ve hayatın içinden filmleri festivallerde izlemeye devam edicezz

0|0
    0|0
  • biçok filmin beş para etmediğini senden daha iyi biliyolar ama tonla parayı başla türlü nasıl aklayıp piyasaya sokcaklar?medya sinema sektörü biçoklarına karmaşık geldiği için gider göstermek rahat.ışıklar kameralar vs vs.teknik iş çok gibi...3günlük çekim için gidiyolar güzel bir beldeye.masraf normalde bin tl diyelim.sözde yapımcı birilerinin gizli antlaşmalar vasıtasıyla alıyo yüzbin bütçeyi.git diyo şurda çekim yap eğlen.3günlük çekim sürüyo 3 hafta.bin tl gider oluyo onbin.adam yüzbin vurmuş.ona kalıyo doksanbin...herkesler kazanıyo.halk yeni film oldu diye seviniyo.bu enbasit ifade.daha çapraşık neler neler var...

0|0
    0|0
  • türk sinamasına renk geldi ama bir çok şey eksildi

0|0
    0|0
  • çok ağır eleştirmişsin arkadaş sanat sanat başka birşey yok nedir bu sanat zeki demirkubuzun filmlerine baktım şahsen berbat filimler arkadaş ne başı belli ne sonu lütfen beni izlemeyin der gibi film özcan deniz başarılı arkadaş bali adamı karalama mahsun 5 minarede batırdıda aslında sanat filmi kavramı tartışılmalı

0|0
    0|0
    • Sen şimdi Özcan Denize yönetmen ya da oyuncu mu diyorsun hatta Mahsunada. Bence Recep İvedik izle sen.

• izlerim nedem izlemeyeyim önemli olan bir filmde ne aradığın komedimi drammı aşkmı korkumu sanat filmi sanat filmi tutturmuşsunuz birşey recep ivedik tarzı insan yok mubu ülkede var oda gerçeklerden film yaptı gayet başarılı amerikan filmleride güzel birşey demiyorum ama arkadaş ezmeyin bu kadar adamı sana basit bir soru bir filmde ne ararsın sevdiğin yerli yabancı filmler birde bir filmin sanat filmi olması için gerekli unsurlar nelerdir

• bırak yalnızca komedi ve aşkta kalsınlar ya. düşünebiliyomusun sen fantastik Bir filmi türklerin çektiğini. gerçi çekseler oda komedi olur ya neyse.

0|0
    0|0
  • var mı burada senaryo yazan

0|0
    0|0
  • Gidişatı değil de, direk gittiği yol yanlış bence.

0|0
    0|0
  • Türk Sineması.. Kendimi bildim bileli nefret edilesi yapılar var.

0|0
    0|0
  • Türkiye'de sinema mı var..

0|0
    0|0
  • ''2911'' isimli uzay simülasyonu geliyor. Bi' kıvılcım olacak sanki.

0|0
    0|0
    • :D Bilmem kıvılcım ne tarafa doğru? Bu film için efektlerde biter her şey.

• :D Giderim bu filme merak ettim :)

• Oyuncu olarak değilde bence yönetmen senarist olarak iyi değiliz.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Aynen kaliteli filmler çekilmiyor çünkü kaliteli izleyici de yok bizim insanlarımızın çoğu ne olursa olsun her şeyi izliyor ve Türk sineması da zaten yabancılardan ne görüyorsa onu alıyor ..

Herkesin espri anlayışı farklıdır tabi ama Recep İvedik gibi bir filme nasıl gülünür anlamıyorum yani orada komiklikten çok iğrençlik kabalık var espri değil ki yapılan basit küfür ve hareketler eşliğinde komik bir görüntü yapma gayreti var filmi izlemedim ama fragmanı bile yetiyor diğer filmlerini de göz önünde bulundurursak..

Yani bu sektöre bence daha genç beyinler lazım daha farklı şeyler yaratacak hayal gücü geniş olan insanlar lazım ..

0|0
    0|0
  • Sanat öldü yapmacık sanat doğru

0|0
    0|0
Yükleniyor...