Güneş dünyadaki görevini bitirdikten sonra cehennemde kafirleri yakmaklamı görevlenecek?

Bediüzzaman Said Nursi Risaleinurda buyurmuş..şimdilik küçük, fakat büyümeye yüz tutmuş(güneşin ) yüzündeki iki leke büyümekle, güneş, yerin başına izn-i İlâhî ile sardığı ziyâyı emr-i Rabbânî ile geriye alıp; güneşin başına sarıp, "Haydi yerde işin kalmadı," der. "Cehenneme git, sana ibâdet edip, senin gibi bir memur-u musahharı sadâkatsizlikle tahkir edenleri yak" der.

Güneşin dünyada bir emir kulu gibi görev bitiminden sonra cehennemde kafirleri yakması çok mantıklı ve gerekli.bu konudaki görüşlerinizi paylaşırmısınız.

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

(Mahşerde, herkes buram buram güneş altında yanarken, elli bin sene orada terlerken, yedi sınıf Müslüman arşın gölgesinde gölgelenecekler, onlar için azap korkusu yoktur.

Yüce Peygamberimiz (s.a.v) böyle buyuruyorsa. Ve güneş bize okadar uzaklıktayken yazın en şiddetli zamanında bir saat güneşin altında kaldığımızda harareti bizi yakıyorsa, elbette mahşerde tepemize bir mızrak boyu inmiş olan güneş, Nasıl olurda bizi cehennem ateşi gibi yakmaz. Cehennem ateşi denildiğinde neden sadece bildiğimiz ateşi ateş olarak düşünürüz cehennemde. Elbette yakıcı olan ateş de, güneş te, soğuk gibi bir çok şeyler derecemize göre bize şiddetini gösterecek.

Demek Said-i Nursi Hz. yalan söylemiyor. Haşa bizde zaten yalanı olamaz o zaatın.

Yalnız yazdığı herşeyi bizim sınırlı, dar aklımız alğılayamadığı içindir bütün çamur atmalarımız.

0|0
    0|0
    • Cehennem azabı sadece ateş değildir. Birçok azap çeşitleri vardır. Birkaçı şöyledir:

1. Soğukla azap,

2. Yılan akrep gibi hayvanların sokması,

3. Başına topuzlarla vurmak,

4. Aç bırakmak,

5. Zakkum yedirerek bağırsakları parçalamak,

6. Vücutları büyültülerek azabın şiddetlendirilmesi,

7. İrinli su içirmek,

8. Gayya kuyusuna atmak,

9. Uçurumlardan yuvarlamak,

10. Zifiri karanlıkta azap,

11. Büyük azap veren pis kokulara maruz bırakmak,

• 12. Azapların her gün katlanarak çoğaltılması,

13. Sonsuza kadar azap edilmesi.

Kadızade Ahmed Efendi buyuruyor ki:

"Cehennemde bir yere Zemherir denir, yani, soğuk Cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. K�firlere, bir soğuk bir sıcak, sonra soğuk sonra sıcak Cehenneme atılarak, azap yapılacaktır." (Amentü şerhi)

Sorularla İslamiyet

Kızlar Ne Diyor 4

• Evren de Güneş ile aynı görevi gören hatta daha büyük yıldızlarda var..

Cehhenemin bizim bildiklerimizle sınırlı bir yer olduğunu sanmıyorum..

0|1
    0|0
    • Belkide mağma tabakasının altındaki alev katmanları cehennemin bir bölümü olabilir.

• Tek yıldız Güneş değil. + İlk kez duyuyorum bunu, garip geldi.
    Bu kadar basit olacağını sanmam.

0|0
    0|0
  • Bakin bir seyi iddia ederken biraz destekli atin ben kuran-i kerimde yazmayan biseye inanmam ben gormedim eger varsa boyle bir ayet lutfen yazin bilmiyorsam ogreneyim

0|0
    0|0
    • Kur'anı kerimde her şey var herşey geçiyor fakat ,dünyevi eğlencelerle sarhoş olanlar herşeyi göremezler. sizi tenzih ederim.Bediüzzaman ise Bütün vaktini Kur'anı kerime vakfetmiş,gerek maddesel gerek ruhsal olarak allah ona herşeyi göstermiş .aradaki fark bu.

• Bilinmeyen yonleriyle bediuzzaman kitabini okudum, sahsini anlatan baska kitaplarda okudum ,filminede gittim. belki siz burada fikir alisverisi yapmak adina sordunuz ama zamanimiz kendince ictihadlr olusturan muctehidlr kayniyo esasen ben bundan dolayi boyle yaziyorum.

• Ben öyle birşey duymadım.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Valla dini bilgim o kadar yok, belki ters bir cümle kurarım diye açık olarak eleştirmek istemem. Ama bana biraz mantıksız geldi. Sırat köprüsünün altında güneş mi olcak kardeşim? sorusunu getiriyor akla.

0|1
    0|0
    • Sırat köprüsü boğaz köprüsü gibi olmadığına göre elbette mantıklıdır,dünya uzay içerisinde nekadar ufak kalıyorsa,güneşin cehennemde yer edişinide öyle düşünebiliriz.

• anlayışınız için teşekkür ederim

• Ben teşekkür ederim :)

• Güneş ve Dünya'daki görevi? Güneş'in Dünya'da işi ne arkadaş? Said abiye bi' zahmet Güneş'in Dünya'dan 149 milyon km uzakta olduğunu ve içine milyonlarca Dünya alabilecek kadar büyük olduğunu iletin bi' zahmet.

1|0
    0|0
  • Bediüzzaman'ın palavlalarından birisi çok takılmamak gerek.

0|0
    0|0
Yükleniyor...