Kilonuzu görelim. jacques lacan - freud ilişkisine dair neler bilmektesin ey ks?

bakın. çok kısa keseceğim felsefe sitemde değiliz. adler ve jung için freuddan koptular da freuda başkaldırdılar da bunları diyenler hiç bir halt bilmiyor gülüp geçin. tam okumamışlar ikisini de. bunlar eskatoloji yapmazlar ustalarının ruhuna. freuda temelden bir ihanetleri yoktur. jung libidonun rolünü yadsır ama temel aynıdır. adler ve w. reich ikilisi bireye toplum içinde daha ayrıcalıklı rol bahşeder ama gine ustayla temelde kopma göstermez. melanie klein biraz daha ayrı onu geçelim beyler. frankfurtçuları , palo alto okulunu ve viyana çevresini de geçelim konu dağılmasın.

ama lacan ın freuda dönüşü çok önemlidir. adam düşünün ki arkadaşlar freudu dil bilimde açımlıyor bu hiç klay iş değil zaten lacanı anlamak da kolay değil. tüm yapısalcılar gibi o da zor anlaşılıyor. lacan diyebiliriz ki yırtınmıştır freuda dönelim diye. bu adam ustasına eski itibarını kazandıran kişidir. psikanaliz ve felsefenin müthiş bir evliliğidir lacanda gördüğümüz. zaten heidegger okumuştur da. psişik ve dil , simgesel tarzda birleştirilir yorumlanır. özne'nin bilinçdışı kendini önce dilde gösterir arkadaşlar dil deyip geçmeyin. burada ötekinin söylemi kavramını iyi öğrenmek gerekir. ayna teorisi'ni iyi bilmek gerekir. geist'i. lacan nerededir dersek şu tablo çıkar. lacan , psikanaliz - felsefe - yapısalcılık üçgeninde tam ortadadır. lacan , freud - sartre - f. de saussure üçgeninin tam ortasındadır.

lacan sevenler okuyanlar var mı?

0|0
6|4

En İyi Kız Görüşü

• bu siteye yeni üye oldum. ve sizin sorularınızı okudum.anlamaya çalıştım.size göre belkide çok cahilim. anladığım kadarı ile inançlı birisiniz ve bu bana çok yakın geldi.zira bende inançlı olduğumu düşünürüm ama yetersiz olduğunu bilirim çünkü takva sahibi olmak ile hakkı ile islamı yaşayabilir insan ve hamdolsun ailemde takva sahibi bir kaç insan var ve ben onlara hayranlık duyuyorum.keşke yüce yaradana yakınlaşabilmek adına nefsimi köreltip hakkıyla dinimi yaşayabilecek iradeyi bulabilsem... fakat dikkatimi çeken bişey var. siz bilgili bir insansınız ve sizin soru sorarken insanlara tepeden bakan bakan ben ne kadar çok biliyorum havası estiren vede nefsinizi besleyen bir üslübunuz var... lütfen alınmayın eleştirmek bana düşmez belki ama sizin soru biçiminiz bana kendimi kötü hissettirdi. bunun bilmemek ile alakası yok . herkes herşeyi bilemez. heresin algı ve ilgi alanı başka olabilir.herkesin iyi yaptığı bişey mutlaka vardır.her insanı özel yapan birşey yani annem babam bana hep bunu söylerdi ve haklılarda. Yüce Allah her kuluna özel bir yetenek illaki bahşetmiştir. sanırım yazılarınızda söz ettiğiniz insanların sizinle ve sorularınızla muhatap olmamak adına davranışlarını sizin insanları kıran bu tavrınız belirliyor. islamiyet kalp kırmayı, tepede bakmayı tasvip etmez... güzellikle ikna yolu ile telkini emreder. sizden yaşça küçüğüm öyle üniversitelerde okuyan biri değilim liseyi bitirip ekmeğimin peşine düştüm ve bu arada aöf işletme okuyorum.Allah insanlara farklı şekillerde imkan sunar ve imtahana tabi tutar buda hamdolsun benim imtihanım ve benden zor durumda olanlara bakarak şükrederim. sözün kısası naçizane önerim bilginizi aktarırken ve soru haline getirirken daha az kırıcı olmayı deneseniz ve insanlar sizin bu değerlerinizden maksimum fayda sağlasa daha güzel olmazmı. tekrar kusura bakmayın ama söylemeden geçemezdim çünkü bu öncelikle kendime karşı haksızlık olurdu. saygılarımı sunarım.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• cok uzun olmus be bro

0|0
    0|1
    • bu soru sofistler için mutlak göreceli bir kavramdır. bence çok kısa. sence uzun. olabilir kardeş.

• kendini sofist mi sandin

• soruya dön ve oku. beni meşgul ettiğin yeter.

• Hiç okumadım daha önce ama bir ara bakarım

0|0
    0|0
  • Çok kısa kesicem demişsin ama 2 paragraf yazmışsın be kardeşim

0|0
    0|0
  • Çok düşünmüş adam kafayı sıyırmiş

0|0
    0|1
  • Diyebilirim ki iki seneden fazla üyeyim burada ne sevimsiz kişiler gördüm ama böylesi kötü art niyetli ve tek amacı insanları ezmek olan birini ilk kez görüyorum diyebilirim. Eskiden sevmediklerim dahi şu an bana sempatik görünüyor nerdeyse. Engelliyorum cevap yazmaya kalkışırsınız şimdi.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...