Kültür bölümünün gördüğü en önemli sorulardan biridir. kurtuluş savaşı büyük bir zafer miydi?

spinoza ve etika sorum biraz ağır geldi. daha bilinen birşeyle geleyim. bakın bu soruyu x bir üye sormuyor dikkat edin.

kurtuluş savaşında resmi tarihin dediği gibi dünyanın en güçlü ordularıyla mı savaştık? kurtuluş savaşını haşa küçümsemiyorum. balkan savaşları, 1. dünya savaşı yeni bitmiş milletimiz aç perişan güçsüz. memleket harap bitik. zafer olup olmadığı tartışılacak çanakkalede onbinlerce askerimizi kaybetmişiz . bu şartlarda bir savaş kolay değil.

ama beyler kurtuluş savaşını resmi tarih çok abartır. bakın biz italya ile bir iki küçük olay haric hiç savaşmadık çünkü adamlar paylaşımdan rahatsız olup çekip gittiler. ingiltere hep boğazlardaydı savaşa doğrudan karışmadı. fransayla güneyde mücadeleler olmuştur ama küçük çaplıdır. zaten fransa daha çok ermeni milis çeteleri öne sürmüştür yani onlar da tam potansiyelleriyle yer almadılar. fransada amaç suriye taraflarıydı. ve dikkat buraya. fransanın Ankara anl. ile savaştan çekildikten sonra bizlere giderken silahlar bıraktığı söylenir. araştırılmayı bekliyor bu konu hala.

biz ermeni ve yunanla çarpıştık. bakın ben ermeni soykırımına daha önce eski hesabımda son noktayı koymuştum dönün okuyun.

ermeni ve yunan ordusu da o dönem dünyanın güçsüz ve zayıf orduları arasındaydı. bakın istatistik ile geliyorum. yunanistanın 1922 büyük taarruz sırasında nüfusu 4 milyon bizim nüfusumuz 12 milyon.

ve dikkattttttt. ingiltere yunana askeri personel desteği sunmamıştır ve bu dış kaynaklarda belirtilir. italya zaten paylaşımdan dolayı yunanistana kızgın. fransa da yunan ilerleyişini desteklemiyor. o sırada bir de ingilterede loyd george hükümeti geliyor başa. bu hükümet türklere karşı daha ılımlı.

hemen infaza gelmesin şimdi resmi tarihin neferleri. başta milletimizin iman gücü, zor şartlarda kazanılmış bir savaş var hamdü senalar olsun. değerli bir zafer kazanmışızdır. ama biraz tarafsız bakarsak da iyi olur. bu öyle mucizevi bir zafer değildir. tek adamcılığı bırakalım artık şu ülkede. yok şu kişi olmasa savaşı kazanamazdık da falan. seviyorsan yine sev ama objektif bak tarihe. tairh bir ekip işidir.

konu hakkında neler düşünmektesiniz?

0|0
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• O dönem Malta'ya sürülen paşalar vardı değil mi hocam ya da Mondrosa rağmen silahını bırakmayıp doğuda düşmanla savaşmaya devam eden Karabekir paşalar.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• arkedecemiz burada ingiliz fransa kusatmasi altinda degildik gayet dostane bir yaklasimdi onlarin topraklarimiza asker göndermesi vs demis.
    he deyip geciyorum.
    haz etmedigin bir adamin "önderligindeki" zaferi hazmedememek bu olsa gerek.

2|1
    0|1
    • ziklemiyorum pannpis söylediklerini kaale almam icin deger vermem sart.

• tuzağa böyle düşürürüm insanı işte. mavili arkadaşa söyle ben cevabımı aldım. 2 senedir cehaletini ve yüzeyselliğini yüzlerine vurmuyorum bu eskilerin ama artık hem isim verecem hem de yazılarından örneklerle gelip çürüteceğim.

• her yorumunla nekadar kültürsüz oldugunu kanitlayan tek sahis sensin bir de o cok bahsettigin yüz sende olaydi iyiydi.
      ayrica posta güvercini degilim kime ne demek istiyorsan kendin söyle.

• Su yalan dunyanin gorup gorebilecegi en buyuk zaferdir azmin ve vatan sevgisinin millet olma suurunun zaferidir.oyle ki hala bazi ulkeler hala hazmedemiyor.

1|1
    0|0
  • Dünya tarihi için bu da bir yenilgidir, çünkü türkler 1.dünya savaşını en kötü durumda kaybeden millettir.
    Türkler içinse bu bir galibiyet

0|0
    0|0
  • Objektiflikten dem vurmuşsun ya buna da ne güldüm:))

Tek adamcı olduğu da yok kimsenin. Bir ordunun başındaki komutanın zekası önemlidir. Zira kalabalık ne kadar güçlü olursa olsun baştakinin zekası ile yönetilir, uyumlu hale gelir. Öndeki askerler ile arkadaki askerlerin yerini değiştirip, karşı tarafa yani "düşman" diye tabir edilenlere yeni askerler getirildiğini zannettirmek ve bu şekilde baskı kurmak gibi.

0|0
    0|1
    • limon von sandersin anılarında atatürkten sıradan bir askeri lider olarak bahsedildiğini bilir misin kardeş. gül kardeş gül ben sana kötü birşey yazmam senin üzülmeni istemem. insan sarrafıyımdır biraz. sen güzel bir insansın.

• sen de sağol kardeş. canımı sıkan bir kaç cahil bik biklemiş onlara gideyim.

• Nasıl birisin sen yahu? :)) Hadi git bari. Hey Allah'ım.

• O bir şeye benzetemediğin savaşa
    "Türkiye: Mayıs 1919: ~35.000 asker ve milis[5], Kasım 1920: 86.516 (düzenli ordu kuruluşu)[Not 2] Ağustos 1922: 271.000[7][Not 3]" kişi ile katıldı.
    Karşısında:
    "Yunanistan Krallığı: Mayıs 1919: 20.000[8]
    Nisan 1920: 90.000[6]
    Haziran 1921: 200.000[9] 1922: 225.000-250.000[10][11][12]
    Fransa: 60.000[13][14]
    Birleşik Krallık: 40.000[15]
    İtalya Krallığı: 17.900[15]
    Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti: 10.050[6][16] Güney cephesinde, 20.000[17] Doğu cephesinde
    Osmanlı İmparatorluğuTr ponto2.gifFlag of Administration of Western Armenia.svg İç isyancılar: 60.000+[6][18][19]
    Toplam: 434.000-458.000 kişi vardı.
    Kayıplarımız Türkiye:
    37.975 ölü[20] [Not 4]
    31.173 yaralı[20]
    22.000 askeri ve sivil esir[21][22][Not 5]
    Toplam: 91.148
    Düşman Kayıpları:
    Yunanistan Krallığı Yunanistan (Yunan resmi rakamlar):
    19.362 ölü, 4.878 savaş dışı ölen, 18.095 kayıp, 48.880 yaralı, 10.000 esir[23]
    Başka kaynaklara göre: 120.000-130.000 zayiat[24]
    Flag of the Democratic Republic of Armenia.svg Ermenistan: 1.100+ ölü[25], 3.000+ esir[26]
    Fransa Fransa: ~7.000 zayiat
    Toplam: 111.100-141.100 kişidir. Kaynak Vikipedi (babamızın sitesi değil yani)

Atatürk Kurtuluş savaşı sonrası verilen bir baloda kendisini kötü süzen bir genci sormuş, dedesini Çanakkale'de kaybeden bir genç olduğu söylenmiş. Atatürkte: sorsun bakalım dedesinin ne işi varmış çanakkalede demiş.

Bu adamlar piknik yapmaya mı gelmişlerdi de bu kadar insan öldü lan?

1|0
    0|1
    • lanı kullanmasaydın ben de sana o kelimeyi kullanmazdım kardeş ama yine de kusura kalma. ben hakkımı helal ettim sen de et.

• Sen paylaş kaynaklarını, ben okurum. Senin Kurtuluş Savaşı'nı piknik gösteren kaynaklarını çok merak ettim doğrusu. Birinin beni it gibi dizesi kazınmış demek ki, kelimelere takılmıyorum. Bana saçmasalar iddialarla gelme gerisi teferruat. Kadınlığım onuruna dokunmasın, cehaletin cinsiyeti olmaz. Ben seni affettim, savaşta şehit olan 4 büyük dedem de affetsin inşallah.

Erkekler Ne Diyor 4

• "Kurtuluş Savaşı" denen sürecin "bütün dünyaya karşı verilen savaş" olduğu görüşünde değilim. Kendi kaderine terkedilmiş Yunan birlikleri ile çatışmalardan ibarettir, "meydan savaşı" diye lanse edilmeye çalışılan çatışmalar... Ne yazık ki bu konular tartışılamıyor. Çanakkale Savaşı ile birlikte en çok abartılan savaşlardan biridir. Türkçülük bilinci aşılamak için faydalanılan olaylar sonuçta. Rusya'da 3 yıl boyunca Nazi işgali oldu, onlar bizim kadar abartmaz. Çünkü güven duyacakları şeyleri vardır, bizim yoktur.

Kurtuluş Savaşı dediğimiz şey, İngiltere ve Fransa ikilisi ile uzlaşma çabasıdır. 1920'lerde Türkiye'deki yabancı şirket sayısına bakın, ne değişti sorusuna cevaplar arayın, "devrim" diye bir şeyin olmadığını zaten görürsünüz. Lozan maddeleri ile Sevr maddelerini kıyaslayın, arada çok da fark yoktur. 1930'a dek cumhuriyetin merkez bankası bile yoktu. Niçin? Sorgulamak gerekiyor.

0|1
    0|0
  • çıkarımların ne yazık ki alakasız. örnek olarak şunu vereyim bir iş kuruyorsun ve babanın trilyonları var her türlü desteği bulunuyor. karşında da senin ile aynı işi yapan ama sermaye açısından çok zayıf moralsiz ve zorluklar altında başka bir şirket var.. sence hangisi ayakta kalır?

örnek anlayabileceğin şekilde verilmiştir. burdan bir önsöz yazarım ama boşver

1|0
    0|1
  • iyi okuyun bunları iyi. araştırın. işiniz gücünüz ukalalık bilip bilmeden atıp tutmak haytalık. müfredattan beyniniz sulanmış.

0|0
    0|0
  • önemli bir soruydu.

0|0
    0|0
Yükleniyor...