Kapat

Spinoza'nın Etika'sını okuyan bir kız görmek? vay vay vay...

ben dün bunu da gördüm artık ölsem gam yemem. hava atmak için mi taşıyordu günahını almayım ama kız bildiğin elinde baruch spinoza'nın etika'sı vardı.

bakın beyler eğer bu kız felsefe bölümü okuyorsa şaşırtıcı değil normal. ama felsefe bölümü okumadığı halde etika kitabına merak salmışsa bu muazzam birşey. bu kız evlenilecek bağra basılacak nadir bir cins. ön yargı gibi olmasın da o kitabı tam anlaması çok zor ama hamdolsun evleneceği erkek felsefeye mutlak hakimse bu sorun giderilir. erkek gizem dinindeki dionysos olur ve kızı insanlık durumundan kurtarır. bu hannah arendt vari bir durum değil beyler dikkat. herakleitos'un oluş'una göre logos'un idaresinde bir değişim yaşarız her an onun gibi düşüneceksiniz.

bu sitede bugüne kadar kimse size spinoza ile alakalı soru sordu mu? elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin bana.

bu kız etikayı iyi anlamak istiyorsa öncelikle aristoyu iyi bilecek onun varlık olarak varlık felsefesini , platon'a dayanan en yüce iyi'sini ve metafiziğini. sonra plotinosculuğa kısaca göz gezdirecek. ama spinoza sapık düşünceleri olan bir adamdır. tanrıtanımaz ve maddeci düşünür tipinin pre ama biraz daha değişik örneği denebilir. ama beyler index sui yi iyi bilmeksizin spinozayı tam anlayamayacak o kızcağız. spinozacılık ,filozofu aforoz eden yahudi geleneğiyle(ibni meymun) aşırılığa vardırdığı descartesçi felsefe arasında kesişme noktasıdır. spinoza pantesittir ve yüce Allahın izlerini doğada arar. bu noktada o kız islam felsefesini de çok iyi bilecek şart. spinozanın panteizmi teleolojik değilse de determinist ve belirlenimci ve zorunlulukta yatan bir anlayıştır. ve spinoza felsefesi beyler kendini şu cümlemde özetler : sonsuz mutluluk , ezel ve ebed bir hakikatin bilgisindedir.

etika'yı kimler okudu bu sitede? okumak da yetmez tabi anlayabildi mi? aklınızda en çok hangi önermeler ve tanıtlamalar yer etmişti?

0|0
5|4

En İyi Kız Görüşü

• Sadece merak ettigim tek birşey var bu kizin agir felsefeyle ilgilenmesi niye garip geldiki sana .. ya da illa felsefe mi okumak lazim .. ben ilk okul mezunu bile degil ama felsefe benim ic8n bir vazgecilmezliktir .. onyargi oluştu sanki senin yaptigin ..

0|2
    0|0
    • mesela geçen de gördüm bir kız benjaminden pasajlar yazmış okuduğu kitaplara. bir başkası seyyid kutup'dan yoldaki işaretleri. takdir etmiştim. sana da ne mutlu kardeşim. bir kızın etika'yı okuması ve hakkıyla anlaması çok zordur çünkü kadın zihni melekeler yönünden doğuştan bir adım geridedir. dikkat et çok az kadın filozof vardır bilim kadını vardır. zaten o yüzden bilim "adamı" derler mesela. gerçekler bu.

• bu konuda bana katılan bir bayan gördüğüme memnun oldum. gerçeklerin üstü örtülemez , sofistlerin görelilik felsefesi bu konuda işlemez. kadın zihnen hep geridedir ve felsefe onun üzerine her zaman iki beden bol gelecektir.

• Hiç okumamalarindan daha iyidir bol gelmesi diye dusunuyorum ..

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 4

• Tezime anti tez oluşturucak bir ürün bulduğuma göre araştırmalarımı agresif bir şekle büründürebilirim.Nasıl bir anlayıştır bu olaylarına dahi girmek istemiyorum.Çok çok zor bir bölümde okumama rağmen felsefe ve psikolojiye derin bir ilgi duyuyorum yani sizin tabir ettiğiniz surettem hem cinslerimin istisna addedilebileceğini düşünmüyorum.

0|1
    0|1
  • Bir aralar elime geçmişti Ethica ama okuyamadım.

Spinoza bana şimdilik bir beden büyük geliyor.

0|2
    0|0
  • Bunda ne var ki, neden bu kadar acaip geldi? İki yil once ben de spinozaya takmistim hakkinda pek cok sey bilirim. Bu kadar sasirman beni sinirlendirdi.

0|1
    0|1
  • kim o be yaw

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 4

• spinoza ve bir kız. genellemeyeyim de hadlerine mi düşmüş. spinozayı brahms arkadaşa sorun kendisi kültür ve felsefede tektir.

0|0
    0|0
  • etikayı ve spinozayı iyi okuyun beyler. önermeler konusunda tartışmak isterseniz beni ekleyin bu yeni hesabımla.

0|0
    0|0
  • arada çıkıyor böyle numunelik kızlar. hala şaşkınım. etika kitabı taşıyan bir kız. inşallah hava için değildir.

0|0
    0|0
  • O kitabı akademisyen olmadıkça hiçbir kadın tam anlayamaz boşuna çırpınmasınlar. yemişim bu kültür bölümünde senin dışındaki üyeleri be. Topunun... neyse.

0|1
    0|0
    • sakin kardeşim. dediğine de iştirak ediyorum ilk bölümüne tabi. okuyan bir tülin bumin ya da bedia akarsu olmadıkça binde bir ihtimaldir.

Yükleniyor...