Nerede bu İslam bilen var mı????

Arkadaşlar farkında mısınız Müslüman ülkelerin çoğunda yapılan uygulamaları, gelenekleri vs. görünce İslam bu değil diyoruz. Peki nerede bu islam? Nerede yaşanıyor doğru İslam? Müslüman ülkelerde yaşanan doğru din değilse doğru olan nerede? Gerici toplumlardaki örf adetleri din bu değil diye eleştirirken acaba gerçek dinin nerede olduğunu hiç düşündük mü? Hristiyanlarda mı? Türkiyede de durum böyle. Birkaç yobaz çıkıp mide bulandırıcı şeyler söylüyor ve haklı olarak eleştiriyoruz bunlar din adamı değil diyoruz. Demek ki insanlık dinin çok çok önünde...Her şeyden önce insan olunması gerekiyor.

0|1
5|15

En İyi Erkek Görüşü

• şu halde olmamızın bir kaç temel nedeni var:

birincisi bilgisizlik. dinimizi kulaktan dolma bilgilerle öğreniyor ve yaşıyoruz. yanlışı sorgulamıyoruz. çünkü bize öğretilenler gereği dini sorgulamak şirk koşmak gibi görülüyor. okumuyoruz. ve özellikle artık medya bağımlısı olduğumuz için, tv lerde olsun diğer yayın organlarında olsun işinin ehli kişileri değil bol keseden sallayanları dinliyoruz.

diğer yandan dini işimize nasıl geliyorsa öyle yaşıyoruz. aslında bazen bunu istiyoruz. adam çıkıyor diyor, islamda 4 evlilik var. ve bunu uyguluyor. ama bunun hangi şartlarda uygulanması gerektiğini bilmiyor. din harama el uzatma diyor, ama insanlar yapıyor. gıybet yapmayın diyor din, insanlar yapıyor. yeri geliyor herkes din sömürüsü yapıyor, hatta liderlere kadar herkes.

bırakalım din insan ve tanrı arasında yaşansın. kimsenin nasıl yaşadığı kimseyi ilgilendirmez. din kul ve yaratan arasında düşünülmeli.

işin özü şurda yatıyor: sağlıkklı düşünen sorgulayan fikir yürüten bir toplum. daha genel bakarsak insanı dine göre değil insan olduğu için sevmeli. inanmadığı halde değerleri olan insanlarda var.

saygılarımla...

0|0
    0|0
    • Harika tespit etmissinz aslinda bende yazacaktim ama sizin yazinizi okuduktan sonra vazgectim ayni seyleri yazmayi planliyodum cunku

• olsun siz de yazın :) yazarken aklınıza farklı şeyler gelebilir. sizin de fikirlerinizi öğrenmek isterim :)

Erkekler Ne Diyor 14

• Öncelikle yaşaığın ülkede Müslümanlığın gerekleri ön planda değilse bile kişisel bazda bu Türkiyede ahil uygulanabilir önemli olanda budur ülkenin yönetimini değiştiremezsin ama kendin İSlamın gerekleri gibi yaşayabilirsin ;)

0|0
    0|1
  • Din insani Doğru Yola Yönlendiren Bir klavuzdur.

Devlet yonetimi eskisi Gibi degil Ozellikle islam ulkelerinde Bu tamamen kisisel olup din alakasi olmayan yonetimin yaptigi sonuclardir.Gercek islam Kurani kerim ve peygamberimizin gittiği yolda gitmektir.

Onun icin Olaya kisisel bakman lazim İdareci devlet adami ülke yöneten bir insan kolay kolay İslami benimseyemez Bu zamanda ozelikle.

Benimseyenlerin Nelere Maruz kaldigini goruyoruz.

0|0
    1|0
  • Öncelikle dinin istenilen düzeyde yaşandığı hiç bir yer yok doğru. Ama bunun böyle olması için ne fitneler ekilmiş araya ne tohumlar saçılmış ne oyunlar yapılmış ve yapılıyor görmüyor musun? Dinle alakalı insanları küçük düşürmek için dini seven milletleri gerici ilan etmek için ne kadar dümen dönüyor onuda görüyor musun? Bizim ki biraz öğrenilmiş çaresizlik hesabı. Ama bu dinin kusuru değil. İnandığımız gibi yaşamadığımızdan şimdi yaşadığımız gibi inanıyoruz.

"Müslümanları görseydim Müslüman olmazdım, iyi ki İslamı Kur'an'dan öğrenmişim." [Yusuf İslam]

0|0
    2|1
  • Aslında müslüman ülkelerde islam tam olarak yaşanmaz. Mümin ülkelerde yaşanır :) Müslüman olanlar sadece Allah'a inancı olanlar vs. Mümin her şeyi ile islamı yaşayana denir. Düzeltiyim dedim :) Yani müslüman ülkeler şuan normal.

0|0
    0|0
  • Çünkü durul İslam hiç bir ülkede yaşanmıyor ve şimdi şu Müslüman şu gayrimüslim diye ayırt edemezsin.

0|0
    0|1
  • islamı doğru yaşamak isteyenler için allah velidir. İslamı doğru ve güzel yaşayanlar var. Hemen hemen herkesin evinde seccade var. Bu devirde bazı insanlar, islamı kendi bildikleri gibi yaşıyor. Bu gün başı açık olan kadın bile, namaz vakti başını örtüp camide namaz kılıyor. Allah herkesin niyetini hayra yorsun. Herkesin kalbinde farklı bir islam var...

0|0
    0|0
    • ne yani, başı açıksa kadın namaz kılamaz mı ? İslamda başörtüsü diye geçmez, örtünmek diye geçer. O da başörtüsü değildir, vücudun belli yerlerini örtmektir. Önce meal okuyun biraz.

• Beni anlamadınız siz. İslamı böyle yaşayan insanlarda var demek istedim ben. Gayret ve çaba var demek istedim. Siz farklı yöne çektiniz. Örtülü veya örtüsüz bu beni ilgilendirmez, eleştirmem de. Kulla allah arasına girmek kimin haddine düşmüş ki?. Sizin kalbiniz kararmış zannedersem, her söylenenin farklı anlıyorsunuz.

• Gercek islam asrı saadetteydi. Bu zamanda gerçeğini aramak çok ütopik bir şey geliyor artık peygamberimiz yokki. Olsa olsa o zamankine biraz yaklasabiliriz.

0|0
    0|0
  • güzel yaşamak için doğruyu seçmek için , dine gerek olmadığını düşünüyorum , dinler insanların uydurmasıdır gerçek olan hakikattir bu senin için bir enerji olabilir, bir ışık olabilir ya da bir yaratıcı gerisi teferruat kafa bulandırmaca..

0|1
    0|2
  • islam felsefesi çöküyor yavaş yavaş ve dünyanın dini kapitalizm olmuş durumda son din artık kapitalizm. insanın ve insan hayatının çok değersiz bir döneme girilmek üzere

0|1
    1|0
  • islam dini mantıklı bir din ama tüm mantıksız insanlar islam dininde ...

0|0
    0|0
  • çok çalışıyorsun

0|0
    0|1
  • bunlar kültürsüzlükten kaynaklanıyor müslüman coğrafyası cahil bırakılmış, ortaçağda da tam tersiydi

0|0
    0|1
  • Öncesi de bu,sonrası da bu.Sanki kutsal kitaplar da farklımı yazıyor?Orada vahşet yok mu?Recm cezası vahşet değilmidir?Peki,dört kadınla evlenmeyi normal karşılamak,kız çocuklarının dedesi yaşındakilerle evlenmesi caiz bulmak,ahlakimidir?Ya da cennette rengarenk huriler vaat etmek?Yahu,hepsi bu.Yani olanı da bu,olmayanı da bu.Bazıları bu toplumun cahil bırakıldığını iddia edebilir,ama gene toplumun cahil kalmasında ki en büyük etkende gene dinsel inancıdır.Çünkü,din toplumun yaşantısında belirleyici rol oynuyor.

0|0
    0|0
  • Müslümanlık nasıl işimize geliyorsa öyle yorumluyor ve öyle uyguluyıruz ben öyle görüyorum sadece kimlikde islam yazıyor gersini %97 yapmıyor haksızmıyım düşüncemde?

0|0
    0|1
    • Ben iş yeri sahibiyim sakallı hacı hoca türü insanların bazılarıyla ticaret yapıyorum nasıl işlerine gelirse öyle konuşup hareket ediyorlar bir toplulukda allah derler diğer tarafda bazı kişilerin hakkını yemeye kalkarlar alkol kullanır ve eskorta giderler nerde bunların hacılığı hocalığı

Kızlar Ne Diyor 5

• islam öğretisi öncelikle ailede başlar ve hakkı ile yaşanırsa sirayet eder.ama nefis öyle ön plana çıktıki bu zamanda yaşamak çok zorlaştı ve bu daha kıymeyli hale geldi. erçek anlamda islamı yaşayan insanlar öyle sokaklarda veya orda burada pek dolaşmaz genelde kendi halindedir onlar. zaten çoğu insan onları görmekte istemez görmezden gelir ya da horlar... islamı hakkı ile yaşayan insanlar var ve ben bunu biliyorum. ulus olarak islamı yaşamak ta yönetimin bu anlamda çabası ile olur ama ülkemizde bunu yapmaya kalkanlarda engellenmeye çalışıldı herzaman

0|1
    0|0
  • Gerçek islam kuranı kerimde sen bu kitabı alıp okucaksın islama uymuyor demek kolay olanı sorgulucaksın islamda neler var yok biliceksin unutma herkes kendinden sorumludur diğerleirne göre değil kendine göre hareket ediceksin senin inancından sen sorumlusun diğer insanlarla birlikte toplumcu hareket etme bireysel ol

0|1
    0|0
  • İslam kalblerde yaşıyor. Kitaplarda, rivayetlerde. Bazı iyi insanların amalerinde ve ya hayatlarında. Ama İslam nerde? Ben onu göremiyorum, yıllarca aradığımda buydu zaten, cenneti yakalamak. Ama bu büyüklerin bizi kandırmasından başka bişey değilmiş. Ben göremiyorum kardeşim körüm. İçimde yaşan bişeyi dışarıda göremiyorum

0|1
    0|0
    • Emin misin? Ya büyüklerin hatası olsa da ya onlar yalan değilse? Ya cevap bulamadığın sorular yüzünden silmişsen her şeyi?

• Asla sen emin misin? Göster bana asl İslam hayatını, dediğini yaparım

• Din insanın içindedir kalbindedir. topluma bakarak hangi dinde olduğunu söyleyemezsin.

0|0
    1|0
    • Ama kalplerdekinin topluma aksettiği bir gruba veya millete öyle çok ihtiyaç var ki...

• Yok diye değil derdimiz onların artması işte.

• artmasını hepimiz isteriz.

• Hakkıyla yaşayan insan sayısı hayli az..

0|0
    0|0
Yükleniyor...