Sorularımdan bir yenisi daha, bakalım bu sefer nasıl cevap gelecek? :)

Bugüne kadar bir çok soru dikkatimi çekti, öyle sorulardı onlar ki, gerçeği bildigimiz ama savunmaktan aciz olduğumuz. "Allah var mı? Varsa nasıl kanıtlanabilir?" onlardan bir tanesi..

Ben biraz gerçekçi olduğum için sürekli bir şeyleri kendi içimde muhakeme ederim..Kuranı yollayan Allah'ın olduğunu biliyoruz ama bunu kanıtlayamadıgımız bir gerçek.Aynı bu soruyu yazan "ben"im varlığımı kanıtlayamayacagınız gibi.Soru var, onu yazan var ama gormuyorsunuz..Peygamberlerin bile bunu kanıtlamak için Allah'ın mucizelerinden yardım aldıgı bu konuyu bir kenarı bırakıp baska bir konu üzerinde derin düşüncelere daldım..

Hepimiz mutlaka bir kez de olsa ruya görmüştür.Ruyada kendimizi görüyor isek sanki gercekten o anı yaşıyor gibi oluruz.Ruyada ki acı da dahil olmak uzere tum hisler aynı dunyadaki gibi mevcuttur. Hissederiz..

Peki şu, ya hayat dediğimiz şey bir rüya ise? Gercekten var mıyız? Varolduğumuzu nasıl kanıtlarız? """KENDI VARLIGIMIZI KANITLAYABILIR MIYIZ?"""

Güncellemeler:
Sevgili arkadaşlar, görüldüğü üzere "Sorum musluman olanlara.." ya da "Ateistler cevaplasın bakalım" gibi kisilerin inançlarını asagılayan, ve provoke eden bir kimliğe burunmeden, pek tabii tartısılabiliyor ve meraklar hakkında fikir alışverişi yapılabiliyor.Cevaplayamadıgımız sorular olabilir ama bu onun gercekligini bozmaz.Hangi din ya da hangi inanış biçimi olursa olsun insanlar eşit görülmüştür.Bu sebep ile kendi inanıslarımızın dogrultusunda sevgi ve kardeşçe yasamak varken, digeri aptallık
Cevap veren arkadaşlarıma hosgoruleri ve ictenlik ile yaklaşımları sebebi ile teşekkür ederim.Soruyu gorenler ama verecek cevabı olmayanlar oldugu gibi sadece puanlama yapanlarda olmuştur. Ya da soruyu alakasız ve sacma bulanlar..Herkese teşekkür ederim.Tum insanlar eşit ve halklar kardeştir. Kendimizi tanımadan daha baskalarını sorgulamayalım.Hepiniz sevgi ile kalın. Saygılarım ile.

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Gozlerimiz acik aklimiz yerindeyse gordugumuz her sey var olandir .gonul gozuyle gorup gormedigimiz seylerin.varliklarin gercekliyini kanitlamayiz.sorun cok felsefi.guzel soru 5*

0|2
    1|0
    • Mantıklı cevap ama rüyada da uyanana kadar gercek ruyadan ibarettir. Yani ruyada da gercekten o anı yaşadığımızı düşünürüz.Taaki uyanana kadar..Belki bir rüyadayız? Uyanmadan bilemeyiz gerceklik payını ama? :)

• Zaten saka olarak kabul etmedim kardesim.bazen sozun bitdigi yerde gulucukler konusur.o yuzden cok tesekkurler anlaminda koydum.

• :) teşekkür ederim, gulucukleriniz gulumsememe sebep oldu, sagolun :)

Kızlar Ne Diyor 3

• Birkaç kez rüyasında korkutucu şeyler yaşayıp keşke bu da rüya olsaydı diye düşünen birisiyim. Neyse ki uyandığımda şükrediyorum rüya olduğuna. Bazen keşke bu hayatta rüya olsaydı diyorum ancak henüz uyanamadık. Bakalım belki yılın en uzun gecesinde gördüğüm bir rüya, belki de yıllardır komadayım ve komadayken şuan bunları yaşadığımı sanıyorum. bunu gerçekten uyanmadan, ayılmadan anlayamayacağım.

0|1
    0|0
    • Eger en guzel cevap seçilmiş olmasa idi en guzel cevap buydu.Ve bir sorumda daha kaliteli bir cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.Gorus ve yorumlarınızı kesintisiz olarak begenerek takip etmekteyim.Onlardan birini bu sorumada yaptığınız icin sagolun

• Teşekkür ederim en azından yorumumu beğendiğiniz için. Sorular kaliteli olunca belki de cevaplar mecburen kaliteli geliyor. Buarada son olarak da bana göre aslında şuanda hepimiz bir rüyadayız. Uyandığımız zaman asıl dünyayı göreceğiz ve ancak kıyametten sonra uyanacağız. İnşallah bu rüyalarımızdan da pişmanlık duymayız uyandığımız zaman.

• :) Amin inşaallah

• Rüyadayken insanın aşağıya atladığında bir yerden düştüğünde hemen uyanır ama rüyada arkandan ağlayan bir kesim olmaz çünkü uyanırsın gerçek hayatta bunu yaparsan bir yerde tekrar uyanırsın ama arkamdan sevenlerin sevdiklerin ağlarki o zaman demekki var oluruz. Sakın bana rüyadayken ağladıklarımızı göremiyoruz deme gerçek hayatta bunu hissedeceksin hatta ruhunun gezdiğini falan söyleyenlerde var rüyada böyle birşey yaşamıyoruz ve her uyuduğumuzdada aynı rüyayı görmüyoruz gerçek hayatt bir rüyaysa farklı rüyalar görmemiz gerekmezmiydi diyor saygılarımı sunuyorum :)

0|1
    0|0
    • Belki tek bir rüyadır daha bitmemis olan? :) çeşitli karşılıklar ile bu çelişki devam ettirilebilir ama kesin bir hüküm verilemez, aynı Allah'ın varlığı konusu gibi..Gercegi biliyoruz ama acıklamamız yok yaptıgımız acıklamalara verilecek aynı dozda karşılık çelişkiyi devam ettirir.Ayrıca cok nazik bkr yapınız var :) cevabınız için sagolun.

• Bizim için kuşkusuz evet ama inanmayan biri için Hayır :) Biz aslında gercekleri hep biliyorduk ama nasıl acıklamamız gerektigini bilmiyorduk, her cevaba verilecek bir cevap oluyor ve celiski devam ediyordu :)

• bu konuda uzman değilim açıklama yapacağım diye farklı yerlere gidebilir konu :)) Tşk ettim :)

• aklın almadığı imana sığar. herşeyde mantık aramak insanı küfre götürür. Allah kalp gözü açık olanlardan eylesin. evet ryadayız ve maalesef bu gaflet uykusundan hayırlısı ile uyanmak nasip olsun inşallah.

0|1
    0|0
    • görmek ve inanmak isteyene örnek çok. ama inkar için somut bir dayanak arayan mantık idi benim söz etmek istediğim.sanırım ifadem yetersiz kalmış durumda.zira aklın ve mantığın alamadığı o kadar çok mucizesi varki yaradanın işte o noktada sadece imana sığdırabilir insan.

• Yo hayır sizi başında da çok iyi anlamışım :) Teşekkür ederim

Erkekler Ne Diyor 6

• Hayatı ve soruyu felsefeleştireyim derken ayıya dayı demişsin, öhöömmm neyse

Burada başvuracağımız metod duyularmızdır- her ne kadar zaman zaman bizi yanıltsalar da-

ben varım çünkü bu cevabı yazdım tuşlara dokundum vs. ne sıkıcı bir soru lan bu :'(

cayırt

2|1
    1|0
    • Ruyada da bu mesajı yazıyor olsa idiniz yine tuslara dokunabilecek ve bunu hissedebilecektiniz..Ruyada oldugumuzda uyanana kadar, gerçek ruyadan ibaret degilmidir? Ask, arzu, acı ve üzüntü gibi hisler rüyada da yok mu? :)

• +1saygilarimla:)

• Daha farklı bir açıdan bakarsak şuan ztn rüyadayız ve birgün uyanacağız..

0|1
    0|0
    • :) gibi gibi işte...Dogrudur yorumunuz.Amac gorusleri bir havuzda toplamak idi başardık yorumunuz için sagolun.

• 20-30 yilini ver ve butun cakralarini ac, ucuncu goz cakrani acinca yani kalp gozunu ozaman cinleri falan gorebilirsin, o zaman inanirsin ve var oldugunun kanitidir :-D

0|1
    0|0
    • Ya da bizzat Al bak bu Allah diye gosterdigimizde (haşa) :) ama guncellemelerde belirtildigi gibi sorun inanışlarda değil, biz inananlarda :)

• Panpa dinin derinliklerine inmeyeceksin, kalben yasicaksin :-D

• aynen abi bu site cok sıkıcıııı sorularr sacma

0|1
    0|0
    • Bu bana atılan bir taş mı? Yoksa yapılan bir destek yorumu mu? :) :)

• sorun çok güzel tebrikler ama sorduğun sorudan daha güzel olan ''tüm insanlar eşit ve halklar kardeştir'' ve ''sevgi ve kardeşçe yaşamak'' bunlar benim daha çok ilgimi çekti böyle düşündüğün için ne mutlu sana :))

0|0
    0|0
    • Herkes beni farklı bulur.İslamın gereklerine gore yasamaya çalışırım, sosyalistim ve Milli degerlerime aşığım. Bu üçünü aynı anda olamaz görüşünde insanlar, olabiliyor ama olunca insan mutlu oluyor :) her gorusu savunan insan ile arkadaşlık edebiliyor :)

• Kardeş kendini parmakla acırsa varsındır.

0|0
    0|1
    • Provoke soruna İNSAN ca karşılık verecegim :) ruyalarda da korku, acı, sevinç, hüzün gibi hisler gercek anlamda veyahut sembolik anlamda vardır.Konu butunu ile bir gorus birligine varılıp guncelleme yapılmıştır.

• Duzeltme:soruna => yorumuna olacaktır.

Yükleniyor...