Nasıl kendimi geliştirebilirim? Yardım eder misiniz?..

Ben din,siyaset,güncel konular hakkında hiç bişey bilmiyorum.

Kabaca biliyorum yani mesela diyeyim Adnan Menderes kimmiş neler yapmış bilmem niye asılmış bilmem.

Güncel konuları da pek bilmiyorum hatta hiç bilmiyorum yani onu da kabaca biliyorum.

Tarihte bilmiyorum.

Lütfen tüh sana cahil demeyin çünkü ben bu soruyu zaten bunları öğrenmek için soruyorum.

Nerden nasıl doğru düzgün öğrenebilirim? İnternette orda farklı yazıyor burada farklı yazıyor.

Doğru dürüst nasıl öğrenebilirim bu konuları?

Nasıl kitaplar okuyabilirim?

****Ve daha başka boş bir insan olmamak için neler öğrenmeliyim?

****Kültürlü biri olmak için ne yapmalıyım?

Başka şeyler söyleyebilirsiniz..

Okumanız kolaylaşsın diye ayrı ayrı yazdım..

Lütfen yardım edin çok cahil bir kezbanım biliyorum...

Bütün tavsiye ettiğiniz aklınıza gelen gerekli olan şeyleri yazarsanız memnun olurum.

Her konuda fikri olan,doğru düzgün cümleler kuran dolu bir insan olmak istiyorum..

Güncellemeler:
Herkes yanlış anlamış sanırım. Ben kimseye hava atmak için istemiyorum. Bilgim olsun istiyorum çok boş hissediyorum kendimi bu yüzden!

1|0
5|19

En İyi Erkek Görüşü

• elbette herkes her konuya hakim olamaz. bizim bile bu yaşta bilmediğimiz birçok şey olabilir önemli olan bilgiye her daim açık olmak ben tamamım, ben doldum, her şeyi biliyorum havalarına girmeden sürekli ihtiyaç halinde kendimizde bulunmadığını fark ettiğimiz şeyleri belleğimize yerleştirmek. güzel cümleler kurmaktan bahsetmişsin. bunun da yolu çok okumaktan geçiyor. eline ne geçiyorsa okumaya çalış yazılan hiçbir şey gereksiz değildir. kendini geliştirmek, sadece senin bunu ne kadar istediğine, ne kadar hırslı olduğuna ve nasıl bir çalışma metodu izlediğine bağlı. eğer hızlı bir şekilde yol kat etmek istiyorsan sürekli oku hep oku daima oku boş vakitlerinde kitabın içinde kaybol onlar seni sevince hiç bırakmak istemeyeceklerdir zaten. benim ilk merakım ülkeler ve başkentlerine yönelik olmuştu. hiç unutmam o çocuk halimle oturur saatlerce onları ezberlemeye çalışırdım. birilerinin teşvikiyle, yönlendirmesiyle değil ha, sadece kendim istediğim için. yoksa o çocuk halimle dışarıdaki oyundan beni alıkoyup o kitabın başına hangi güç oturtabilirdi?

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 18

• bu işin bir standartı yok zamanla kitap gazete okuyarak blgesel film izleyerek genel kültür kendiliğinden olusuyor...sen bakma bisürü insanda bilmeden konusuyor sende hiç değilse kendine bazı şeyleri itiraf edecek kadar özgüven var..ama dediğim gibi her konuda bilgi sahibi olmak için yüzlerce kitap okumak lazım hem tarafsız olması da lazım. sen hangi konularda bilgilenmek istiyorsun ki

1|0
    0|0
    • güncel konular..siyaset,ekonomi...

• Tamam çook teşekkürler:: )

• birşey değil dergiyi al yalnız :)

• "İnsan,kabir kapısına kadar talebedir"

Öncelikle ,çeşitli konularda bilgin olmaması Türk toplumu için doğal bir döngü, zira kitap okumayı sevmeyen bir toplumuz. Size tavsiyelerim ;

1-Kitap okuyun, tür olarak önce roman ,hikaye türünde size kitap okumayı sevdirecek eserlerle başlayın. Cüneyt SUAVİ, Hayatın İçinden serisi güzel bir başlangıç olacaktır.

2-Ülkenin en çok okunan köşe yazarlarından 3 tanesini her gün okuyun. Biri sol diğeri sağ öbürü liberal yazarlar olsun. 3 ay sonra yazarları değiştirin.

3-Her gün internetten güncel haberleri takip edin. Gündemi takip edin.

4-Tarih bilgisinde salt bir doğru yoktur. Ahmet, farklı Mehmet farklı anlatır.

5-Dini bilgim artsın istiyorsanız, elinize bir meal alın ve her gün 50 ayeti düşünerek okuyun. Anlayamadığınız yerlerin tefsirine bakın.

İlmihal alın ve her gün bir konuyu okuyun.

Süper bir ilerleme kaydedecek siniz.

1|0
    0|1
    • Çok teşekkürler yazdığınız için :)

• ilim sahibi irfan sahibine gerek duyar

ama irfan sahibi ilim sahibine gerek duymaz

cahillik ozgurluktur bu ulkede ne kadar cok sey ogrenirsen ve bunlar dogru olan seyler olursa canin cok yanar git gide daha cok izdirap verir sana gercekler bilginin sonu yok

once kendini gelistir bilmek birsey degil onemli olan degistirmek

1|0
    0|0
  • Adnan Menderes, vatan haini olduğu için asıldı.Daha açık şekilde şuradan okuyabilirsin.

link

Demokrasi şehidi falan denmesi baya komik.

link

Bilgilendirmek için yazayım dedim.

1|0
    0|0
    • Aa,teşekkür ederim okudum:)

• En hızlı kaynak Wikipedia'dır. Linkten linke uçar bayağı enteresan bilgilere ulaşabilirsin. İngilizcen varsa çok daha iyi tabi.

1|0
    0|0
    • Aaa doğru o da güzel evet teşşekkürler...

• cahil bir kezbanım deme kendine..yapacağın tek şey okuyup araştırmak...her kesimden..görüşün ne olursa olsun oku..ama araştırmak derken öyle 3-5 dakika değil...ben yıllardır araştırıyorum bazı şeyleri ki özellikle din ve politika konusunda araştırmaya başladığımdan beri hepsi oluyor..annem bile şaşırıyor bu siyasetle ilgili,işte ekonomiyle ilgili araştır mesela...imfye borç var mı yok mu aslında o neymiş,insanların ekonominin iyi olduğunu sanıp da açlık sınırının da altında yaşadıklarını,sonra"e çok şükür bundan öncekilerin zamanında iş yoktu para yoktu deyip de aslında o insanların yılda 2-3 ayını iş aramakla gezip yılda 2-3 ay da iş aramakla geçirdiklerini neden akılları basmaz bir öğren...beyin yıkamaya nasıl başlanır mesela hep ekonomiye bağlı..fiyatlar artınca,mesela et balık bazı kuruyemişler beyin yıkamaya müsait oluyor çünkü bu yiyecekler beyinin adam gibi çalışmasına sebep...nerden bu bilgi?okuyup araştır işte:))))

1|0
    0|0
  • Bak aşağıdaki linkte 6691 sayfalık bir Rehber Ansiklopedisi var. Genel Kültürünü artırmada çok faydası olur. İhtiyaç duyacağın bir çok bilgi bu kitapta mevcut. PDF şeklinde. Bilgisayardan açar okursun.

link

1|0
    0|0
  • Daha çok ilgi alanın olan konuları araştırıp o konulara yönelmeni tavsiye ederim. İnsan her konuda bilgili olamıyor malesef. Hele ki ilgisiz olduğun konularda kendini geliştirmek çok ama çok zor.

Gündemden haberdar olabilmek için telefonundan haberleri takip etmen faydalı olur.

Mesela Menderes hükümeti kurup başbakan olduktan sonra bir takım olaylar cereyan etti Menderes ileri görüşlü bir başbakandı yaptığı yenilikçi işler bazılarını rahatsız etti orduda özellikle kara harp okulundaki subaylar arasında huzursuzlanma oldu zamanla olaylar iyice gerildi ve subayların başlattığı bir darbe girişimiyle hediye köpek, bebek, pardesü gibi saçma sapan davalarla meşru olmayan bir mahkemede doğru düzgün konuşmasına izin verilmeden yargılandı idama mahkum edildi ismet inönü son dakikada devreye girsede kurtaramadı ve subayların baskısı artınca mecburen idam edildi. Bende çok fazla tarih bilmem ama bu gibi konular ilgimi çekiyor o yüzden iyi bilirim. Yani tek yol araştırmak ilgini çeken her konuyu araştır, oku, izle, dinle vs.

0|0
    0|0
    • Çook teşekkür ederim her yazdığınız için..

• Rica ederim. Kolay gelsin.

• Köy enstitülerini kapattırmak da çok ilerici ve yenilikçi bir hamleydi mesela.

• yalnız diilsin toplum olarak cahiliz bunun farkına varmışsın ya gerısı gelır zaten

2|1
    0|0
  • Kashna felsefesi bak güzel bacım bunu google yazıyosun bu başlık altında 12 tane eşşiz kitaplar çıkıyo karşına isimlerini noy alıyosun sonra hepsini aldıktan sonra okuyup bitiriyosun bunları yaparsan kralsın:D

1|0
    0|0
    • Bir bakayım..Teşekkür ederim :)

• :)..

• sorun kültürlü olma veya olmama meselesi değil ilgi duyma veya duymama meselesi toplumda kültürlü gözükmek için yaptığı şeyler sadece yüzeysel kalır önemli olan içinden gelerek , ne olursa olsun ilgi duymaktır zaten ilgin varsa internet ortamındada bir sürü kaynak var

0|0
    0|0
    • Biliyorum onu zaten kültürlü gözükmek değil olmak istiyorum ne kadar yanlış anlamışsınız.

Tamam da orda başka burada başka her yerde başka yazıyor. Tam olarak anlamıyorum.

• bilgiyi öğrenme keşfetme eğlenceli bir iştir aslında

• Anladım evet doğru.Teşekkürler.

• dini kitap okuyacaksan hiç bilgin yoksa; İslam İlmihali okuyarak başlayabilirsin. en azından üzerine düşen farzları öğrenirsin... (Ömer NAsuhi bilmen'in veya diyanetin ilmihal kitapları)

tarih kitapları: Halil İnalcık, Mustafa Armağan, ilber ortaylı bu yazarları takip etmeni öneririm..

0|0
    0|0
  • çok basit internetten devamlı güncel haberleri takip edeceksin,merak ettiğin şeyleri internetten araştırcaksın ve bol bol kitap okuyacaksın

0|0
    0|0
  • kezban olmaya çok uzaksın. tek çare okumak herşeyi okumak doğru olanı görüceksin zaten.

0|0
    0|0
    • Doğru söyledin herşeyi okumak gerek doğruyu bulmak için.Teşekkür ederim.

• Bi sendeğilsin arkadaşım bende bilmiyorum sorsalar bilgim yok

Öğrenmeye çok hevesliysen araştır derim google amıcama sor o her şeyi söyler

0|0
    0|0
  • Derdini anlıyorum ama senin yaşlardaki gençlere nerden esiyor anlamıyorum:) çoğu sevgili yüzünden veya arkadaş ortamı yüzünden birdenbire böyle bir eğilimin içinde buluyor kendini... Çağdaş Türk tarihi kitapları oku.. Bak mesela Anadolu Üniversitesinin müfredatında yer alan inkılap tarihi 2 kitabını oku basit başla sonrası gelir kitapçılardan da tavsiye alabilirsin..,

0|0
    1|0
    • Nasıl nerden esiyor ya? arkadaş ortamımda yok sevgilimde. Kendimi boş hissediyorum. Bu yüzden.

• her gün gazete köşe yazılarını oku 5 ay sonra bomba gibi olursun.ha çok sıkıcı gelebilir.o yüzden sana önerim ahmet hakan yılmaz özdil fatih altaylı gibi sonuç odaklı halk dilinde yazanlardan başla

0|0
    0|0
    • Güncel şeyler için mi okuyayım köşe yazılarını? Ama baştan bilmediğim için anlamsız gelebilir?

Bir tek onlar yeter mi?

• senin güncelden kastına bağlı.1930 sonrası turkiye ve siyasal gelişmeler konusunu .içeren kitap çok.böyle kitaplar okursan bahsettiğin konularda sıkıntı kalmaz.menderesin turkiyeye kattıkları,1980 olayları...

• Peki o zaman teşekkür ederim.

• o adnan menderesleri trumanları falan kültürlü geçinenler deanca kulaktan dolma biliyolar üö beş şey. içinde merak varsa her türlü öğrenirsin.

0|0
    0|0
    • Onu da öğrenmek istiyorum bilgim olsun istiyorum bir sohbet olduğunda ben de bişeyler bileyim istiyorum.Ben de nasıl öğreneyim diyorum yani ne tür kitaplar okuyayım anlatamıyorum galiba?

• bunu kendine dert ettiğine göre çoğu insandan ilerdesin bence inşallah mutlu olursun hayatta:)

• Teşekkür ederim inşallah.. :)

Kızlar Ne Diyor 5

• Öncelikle Cahil değilsin merak etme sen öğrenmek için çabalıyorsun bunları öğrenmesi gerektiğini bilmeyen dolu inaki ama sanırım sen öğrenicem bitecek tamam. diye düşünüyorsun sanırım kültür dolu insan kendini sürekli geliştiren insan değil midir

ve gizli olursan saklanırsan buradaki gibi asla dolu olamazsın bide insanın asla her konuda dolu bilgisi olamazki öyle olsa tarihçi matematikçi gibi ayrılmazdı öğrenmek istemeden önce hangi konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istediğini seç bence

Bende aynı çaba içindeyim çünkü

nerden öğrenicem denissin valla malesef tek bir kaynak öneremicem ben sana heleki kultur alaninda ben şöyle yapıyorum kpps gibi sınavlarda genel kültür soruları oluyo onları çözüyorum. yapamayaca cevaplarını araştırıyorum. onları öğrenmiş oluyorum Tarih içinde kitap okuyorum yani söyleyebileceklerim bu kadar

0|1
    1|1
    • Bir insanın bilmesi gereken şeyleri bilmek istiyorum yoksa tabii ki dediğin gibi bitmez öğreneceğin şeyler.Tartışabileceğim kadar hiç olmazsa tartışınca zaten gerisi gelir öğrenmek istersin falan filan..

Tamam o halde çok teşekkür ederim...

• Birsey değil

• istemek başarmanın yarısıdır. seni tebrik ediyorum ve herşeyden önce hiçbir şey için geç olmadığını söylemek istiyorum kendine kezban , cahil gibi isimler de takma. Paran varsa gir bir kitapçıya okuyabileceğin kadar kitap al , hangi türden olursa olsun. Sor , sorgula , araştır herşeyi kendine kendimize öğrenicez diye bir şey yok.

1|0
    0|1
    • Çok teşekkür ederim..

• :)..

• ah ah biz lisedeyken dünyada herşeyin dış görünüşten ibaret olduğunu sanardık.ayrıntılarla değil sonuçlarla ilgilenirdik.unive geldik ki yakışıklılık güzellik boş.bilgisini satan konuşturan dinleniyo dikkate alınıyo.iş işten geçmeden okumak lazım.yoksa iş dünyasında arkdaş ortamında seniii kimse dikkate almaz.

• Kitap oku...

0|0
    0|0
  • herkes ben değil tabi ki.. biraz gündemi takip et bari gündemden geri kalma

muck

0|0
    2|2
  • Haksız yere astılar

Adnan Menderes bir kusur işlemedi, o dömenlerdeki cahillik bilinçsizlik şuçsuz lideri asmaya yönelti! Sadece cahillikti!

Türk milleti daima sevecek Adnan menderesi!

2|0
    0|3
    • Yahu tamam da bu sorumdan bir bunu mu cevaplamaya layık gördün :)

• peki sen bir de turkiye ekonomisini oku.siyaseten değil ekonomik yönden oku.menderes zamanında moratoryum ilan edildi.turkiye borcunu ödeyemiyeceğini ilan etti..turkiye ekonomisi bağımsızlığını yitirdi...o başbelası imf nin de sebebi budur..boş konuşmayalım kimse kusursuz değl

• asılmasına kesinlikle karşıyım ama.menderes bu ülkenin miili ekonomisini amerikanın kucağına attı..tabi bunlar konuşulmuyo çünkü siyaset ve asılma gerçeği her zaman toplumun ilgilendiği şeydir

Yükleniyor...