"Bakmak görmek değildir" Derler. Sizce Doğru bir söz mü ? Ne anlatıyor?

"Bakmak görmek değildir" Derler. Sizce Doğru bir söz mü ? Ne anlatıyor?

.

.

.

0|0
12|27

En İyi Erkek Görüşü

• arkadaşlsr sağolsunlar doğrudan konuyu erkek - dişi konusuna dayandırmışlar :)))

derler ki, gördüğünün yarısına duyduğunun hiçbirisine inanma...

yolda bir kadını kocasının dışında bir erkekle görmek, kadının kocasını aldatması anlamına gelmez. belki de yanındaki erkek, kadının kardeşidir. demek ki baktığımız ile görmüyoruz.

gördüğümüz her şey gördüğümüz gibi değildir. hatta bunun için bir de hikayemiz var.

iki melek dünyayı gerezken bir malikanenin kapsı çalarlar. asık suratlı bir aile kapıyı açar, yaşlı melek tanrı misafiriyiz deyince eve buyur ederler, soğuk bir odayı ayırırlar, üzerlerine de birer battaniye verirler. melekler aç bir aç geceyi geçirirken yaşlı melek duvardaki çatlağı görür ve eliyle sıvazlayınca çatlak ortadan kaybolur. genç melek şaşkın bir şekilde, ev sahiplerinin tavırlarına karşın bu iyiliği ne için yaptığını sorar, yaşlı melek te "Görünen hiç bir şey görüldüğü gibi değildir" der.

ertesi gün bir köy evine gelirler. karıkoca kapıyı açar, son derece güler yüzlü bu aile, fakir olmalarına karşın ellerinde ne varsa meleklere ikram ederler. bir de, kendileri o soğukta üzerlerine birer battaniye alıp üşüyerek uyumaya çalışırken ellerindeki kalın yorganları meleklere vermiştir. sabah kalktıklarında bir bakarlar ki karı koca, ölmüş öküzlerinin başında ikş gözü iki çeşme. olaya şaşıran genç melek yaşlı olana sorar, bu öküz neden öldü ki acaba. yaşlı melek te "dün gece azrail gelip aldı" der. bunun üzerine genç melek biraz hiddetlenerek neden müdahale etmedin, bu fakir ailenin tek geçim kaynağıydı o öküz diyerek yaşlı meleğe çıkışır. yaşlı melek yine "Görünen hiç bir şey görüldüğü gibi değildir" diyerek geçiştirir. bunun üzerine genç melek iyice sinirlenerek "gerçeği anlat öyleyse" der.

bunun üzerine yaşlı melek anlatmaya başlar.

malkanenin duvarını tamir ettim ya, o duvarın arkasında hazine vardı. gün gelecek o sülale o evi yokluk nedeniyle satmak zorunda kalacak, yeni sahibi ise o hazineleri bulacak.

öküze gelince, dün gece azrail evin hanımını almak için geldi, ben de kadının canını almaması için azraile öküzün canını verdim.

işte bu nedenle Görünen hiç bir şey görüldüğü gibi değildir.

kıssadan hisse, gördüğümüzü sandığımız hiç bir şey aslında göründüğü gibi değildir. çünkü her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde bir iyilik vardır.

bu nedenle, rabbimiz bize iki göz vermiştir, iki kez bakalım diye, iki kulak vemiştir iki kez dinleyelim diye. ama bir ağız vermiştir sadece bir kez konuşalım diye.

gördüğünün yarısına duyduğunun hiç birisine inanma. emin olmadıkça da konuşma.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Herkes, aynı yöne bakabilir. Ama herkes, farklı şeyler görür.

Diyelim ki, güneşli bir sabaha uyandık...

Kimi, güneşe bakıp; ''Ulan ne sıcak yav...'' der, güneşte bunaltıcı sıcaklığı görür,

Kimi, yaz geliyor diye nedensiz sevinir, içi umutla dolar.

Önemli olan, nereye baktığımız değil, orada ne gördüğümüzdür.

Bu da bakış açımızı ortaya çıkarır.

0|0
    0|0
  • Mesela bana bakıp beni değil de başka şeyleri düşünürsen , beni görmüş olmazsın :)

Baktığın şeye dikkatini verip vermeme yani , veya anlamaya çalışmama.

0|0
    0|0
  • mesela aşıksındır sevdiğine sürekli bakarsın sabah onunla kalkar akşam onunla yatarsın ama sen sevgilindeki hataları görmezsin.biri gelir aynı ortamda 1-2 saat durur o kızın sana kazık atacağını söyler dikkat et.der sen bunu söyleyen kızar hatta belkide küsersin aylar bilemedin yıllar geçer.o gün o arkadaşının seni korumak istediğini anlarsın çünkü artık aşk bitmiş görmeye başlamışsındır.

0|0
    0|0
  • bakmak gördüğün cisme anlam vermektir..eğer ben sana tutkulu bir şekilde bakarsam sana aşık olduğumu düşünürsün..ama seni sadece görüyorsam ve sana tutkulu bir şekilde bakmazsam veya birşey hissetmezsem o zaman bakmak olmuyor..

0|0
    0|0
  • Sen bana bakma.

Ben senin baktığın yerde olurum...

Diyor Özdemir Asaf hazretleri.

Haklı mı? Haklı...

Ama o seni görmedikten sonraa...

O tarafa bakmış ne fayda?!...

0|0
    0|0
  • Mesela seni tam görebilmem için seninle konuşmam lazım , seninle konuşmazsam şuan görmüş sayılmam , çünkü insan önüne bakar onlarca nesne'den 3 , 5 önemli olanı olabileceğini düşündüğü şeyleri görür , ve bu konu uzar gider

0|1
    0|0
  • doğru söz tdk sözlüğüne baklım anlamları farklı çıktı:DDD

0|0
    0|0
  • Bakmakla görmek arasındaki farkı dinlemek ile duymak arasındaki farkla kıyaslarsan nasıl birşey olduğunu anlarsın.

0|0
    0|0
    • görmek bakmaktan daha kibar ve insanca bir terimdir , zaten bakmak kaba ithamlarda kullanılır

• Çok alakasız. Görmek kasıtlı olmayan bir eylemdir ama bakmak birebir kasıtlı bir eylemdir. Ayrıca algı olarakta arasında çok fark vardır. Tıpkı duymak ve dinlemek gibi.

• Bence doğru çünkü senin bir kişiye bakman veya çok güzelmiş ya da çok yakışıklıymış demen o kişinin dış görünüşünden hoşlanmandır. Ama asıl güzelliği iç güzelliğidir, davranışlarıdır, düşünceleridir... daha çok var ama anlamışsındır demek istediğimi.

0|0
    0|0
  • doğru tabi ki :) görmek istem dışıdır görürsün ama dikkatini vermezsin bakmak farklıdır bakmak dikkatle olur

0|0
    0|0
  • güzelliğin neye yarar bendeki bu göz olmasa.

0|0
    0|0
  • bakmak bir eylemdir. ama görmek bir yetenektir. mesela bunu bir örnekle açıklıycak olursam ben bir topa baktığımda futbol görürüm. ama sen voleybol görürsün. bir basketbolcu basketbol görür topa baktığında :)) umarım anlatabilmişimdir

0|0
    0|0
  • aslında bir nevi görmektir buraya baktığında bir dişinin sorusuna atlayan en az 20 abazayı görebiliyoruz. :DQWR

0|0
    0|0
  • Kişilikle alakalı

0|0
    0|0
  • Bakar kör olayı :)

0|0
    0|0
  • Sen her baktığın şeyi görebiliyor musun? tabi ki hayır.O zaman ikisi aynı şeyler değildir.Bu kadar basit :)

0|0
    0|0
  • Neye, niçin baktığımız önemlidir. . .

0|0
    0|0
  • aynen kanka mesela bir kıza bakarız sen ve ben ben güzel bir kız olduğunu görürüm sen yüzündeki makyajın markasına kadar fark edebilirsin :PP biraz alakasız oldu ama sanırım mantık bu

0|0
    0|0
  • Doğrudur. Nihat doğan bir programda söyleyene kadar anlamlı bir cümleydi:)

0|0
    0|0
  • elbette öyle doğru söz

0|0
    0|0
  • dogru bakmakla öğrenilmez incelemek şart.

0|1
    0|0
  • bos bos bakarsan goremezsin tabi farkli seyler

0|0
    0|0
  • Bence çok doğru. Bakmak ve görmek farklı şeylerdir.

0|0
    0|0
  • Yanlışsa düzelticekmisin eylül

0|0
    0|0
  • Arkadaş bunun deneyini yapalım sizinle.Ama adım adım uygulayın dediklerimi

1)Hiç düşünmeden saatinizin kaç olduğuna bir bakın hızlıca ve saate bakmayı bırakıp saatin kaç olduğunu söyleyin.

2)Şimdi ise saatinizin markasını söyleyin?

Sonuç:Markayı hatırlamıyorsunuz.Baktınız ama göremediniz :D bakmak ayrı şey görmek ayrı şey :D

Umarım cevap olmuştur

0|0
    0|0
  • Arkadaslar sorcagim ve cavep vercegim konuyla alakali deyil ama ben buraya yeni katildim bir türlü resmimi yükleyemedim siteye

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Doğru bir söz.Çoğumuz bir çok kez bakan kör bile olabiliyoruz.

0|1
    0|0
  • doğrudur. bir bakma var görme istediğini görürsün. bir bakma var gerçeği görürsün..

0|0
    0|0
  • Çok doğru. boş boş baksan ne olur göremedikten sonra...

Mesela ikimiz aynı pencereden dışarı bakıyoruz ama sen başka tarafını görüyosun ben başka. herkes bir olaya bakıyo ama kimi insan doğru olanı görürken kimi göremiyo. bu yüzden bakmakla görmek aynı degildir. bakmayı hepimiz yapıyoruz önemli olan görebilmek.

0|0
    0|0
  • ''Bakmak görmek değildir.'' derler evet.

Gayette doğru ve yerinde bir sözdür.

Mesela ben, birşeyimi ararken bakarım ama göremem. Aslında oradadır.

0|0
    0|0
  • Tabiki de.

0|0
    0|0
  • çok doğru özellikle yorgun ve dikkatimin dağınık olduğu zamanlarda bakıyorum ama gözümün önündeki şeyi fark edemiyorum.

0|0
    0|0
  • aynen bakmakla görmek farklıdır bakarsın ama boş bakarsın.ama görmek gerçegi görmektir...

0|0
    0|0
  • Bizce doğru bir söz

0|0
    0|0
  • Amacına göre değişir bence :))

0|0
    0|0
  • Her baktığını göremezsin ama her gördüğüne bakarsın, arada böyle bir fark var...

0|0
    0|0
  • Bunu en iyi geometri de anlarsın :))

0|1
    0|0
  • doğrudur tabii .link atma şansım olsa buna uygun bir resim var onu atardım .

0|0
    0|0
Yükleniyor...