Türklük Irk mi,Kültür mü?

Arkadaslar Türklük bir irk mi yoksa kültür mü? (Örn:Araplar,Kürtler,Lazlar,Gürcüler,Arnavutlar,Bosnaklar,Çerkezler,Ponaklar) Bu durum yoksa Türkiye'nin çok uluslu yapisindan mi kaynaklaniyor?

0|0
5|20

En İyi Kız Görüşü

• ırk değildir çünkü türk, arap, laz diye ırk yoktur ancak beyaz ,sarı ve siyah denilen ırklar vardır.

kültür değildir çünkü türk adı altında toplanmış bir halk vardır bu adı da kendileri koymuşlardır.

millettir türk diye kendini isimlendirmiş bu halk kendi rızası ile ortak bir geleceğe sahiptir.:)

1|0
    2|2

Erkekler Ne Diyor 20

• Türkler göçebe bir topluluktur ve haliyle bazı toplumlarla dna etkileşimi olmuştur... Türk Milleti ise objektif değil, subjektif bir olgudur. Yani Saf Irk'ı temsil etmez. Atatürk de bunun bilincinde olduğu için herkesi kucaklayan bir ifade ile "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" demiştir. Bu söz kendini Türk hisseden herkes Türk'tür anlamına gelir ve böyle diyene ne mutlu demiştir. Eğer subjektif bir millet olmasaydık Ne Mutlu Türk Olana derdi herhalde Atatürk. Ama bu tutum ırkçılığa gireceği için ve kendisi de kafatası ırkçısı olmadığı için böyle birşey demezdi diye düşünüyorum. Çanakkalede çarpıştığı düşman askerlerinin ailelerine başsağlığı dileyen bir insan nasıl kafatası ırkçısı olabilir ki?

Not: benim annemde de çerkeslik var ve haliyle bu da bende çerkeslik olduğunu gösteriyor, ama %100 Çerkes olsam dahi, ben yine Ne Mutlu Türk'üm Diyene der idim. Saygılar :)

1|0
    1|0
    • burada demek istediğim, Osmanlı Türklerin yönetimde çoğulcu olduğu bir İmparatorluk, yani sadece Türk değil, çeşitli ırkları barındıran bir topluluk anlamında. Buradan Osmanlı imparatorluğu Türktür sonucu çıkmaz.

• kültürle karıştırma

1|0
    2|0
  • 60.000 yıllık insanlık tarihinde ırk mı kaldı artık..kim kime dum duma

0|0
    0|0
  • türklük bir ırktır ama an itibariyle bu topraklardan yaşanan kültürü daha çok ifade ediyor bazıları kabul etmesede türk ırkından bahsetmek çok zor nadir örnekler hariç çoğrafyamızda yaşayan çoğu insan türk değil :)

1|0
    0|0
  • Bunun için ilk önce millet kavramının dayanağını incelemek gerekir. Irka kavime mi dayandırılmalı yoksa kültüre mi.

0|0
    0|0
  • Türklük ırk kavramıdır ve bu ırkıın insanları Türk kültürünü yaratmıştır onu yaşamıştır yaşatmaya çalışmaktadır.Ülkemizdeki etnik çeşitliliğin bu isme bir etkisi yoktur zaten saydığın milletlerde kendilerine başka ad takılmasını sevmezler.

0|0
    1|0
  • Irktır ve bu soruyu soranın anlayamayacağı kadar büyük bir kültüre sahiptir

1|0
    3|0
  • Türklük bir ırktır aslında, Orta Asyadan gelme, diğer ırkların karışımı ile Türk imparatorluğu değil Osmanlı imparatorluğu denmiş, günümüzde kalan çeşitlilikte o zamanın getirisi

1|0
    1|1
    • Miliyetçilik Fransız ihtilalinden sonra ortaya çıktığı için o dönemden öncesinde ırklar değil, dinler önemliydi ve beyliklerin devamı olan devletlerin isimleri de bu düşünce etrafında şekilenmiştir. DOLAYISIYLA OSMANLI TÜRKTÜR. Öyle olmasa idi, mehter marşında "hep kahraman türk milleti" diye bir ifade olmazdı öyle değil mi?

• bunu kılıçdaroğlu mu söylemiş? vay şerefsiz... oy kullandığım yerden uzak olmasa idim chpye atacaktım, allahtan atmamışım vicdan azabı çekerdim yoksa şimdiye..

• tamam da sen olayı o zamana göre değerlendirmiyorsun ki? Bu senin bana ifade etmek istediğin şeyin bende farkındayım ve sana katılıyorum da. Ama dönemin devletlerine baktığında onlarda da aynı şey mevcut.. Millet, din farkı elbet o zaman da vardı, ama din milliyetden bir adım daha öndeydi ve lakin buna millet kavramı yoktu denemez.

• her ırk nesilden nesile aktarılan bir kültürdür.bu kültürde gelenek görenekler vazifeler idari teşkilatlanmalar sosyal ilişkiler ve hatta dinler aktarılır.kültür uçsuz bucaksız bişeydir ama ırklar da kültürün içindelerdir

0|0
    0|0
  • ırk olmadan kültür olmaz zaten. türkiye imparatorluktan geldiği için diğer ırklar ile birbirlerinin kültürlerinden etkilenmişlerdir.

0|0
    0|0
  • ırktır...''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'' ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'' ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'' ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'' ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE'' ''NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE''

0|0
    0|0
  • Dünyada 7 tane ırk vardır.

Türklük bunun arasında yoktur.

İyice araştırın. Araplar falan bunlar ırk değildir. Diğer saydığın parantez içindekilerde ırk değildir.

0|0
    0|1
  • Irktır ve ırkında kendine göre kültürü vardır.

0|1
    0|0
  • onu bunu bilmem de Turkiye nin basina gecince ilk bektasileri oldurecem

0|0
    2|0
  • Türk lük bir ırktır.

Irk başka bir şey,kültür başka bir şeydir.

0|0
    1|0
  • Türklük ne millettir

0|0
    0|0
  • Türklük bir kültürün ırklaşmasıdır .

0|0
    0|0
  • ikiside...;

0|0
    0|0
  • türklük milliyettir ırk değil. dünya üstünde 4 ırk var sarı kızıl siyah beyaz.

bu aralar türk kültürünün altını oymaya çalışıyolar ama zarar veremeyecekler kültürümüze. neyse ki batılılaşmanın kültürmüzü avrupalılarınkine değişmeyle olmayacağını bilen ve ingilterenin gücünün en önemli sebebinin geleneksel değerlerine sahip çıkmak olduğunun farkında insanlar yaşıyo.

0|0
    0|1
  • En az Kürt gibi Türk de bir ırktır evet haklısın.

1|2
    1|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Türklük bir irktir.

Bir de Türk kültürü vardir.

0|1
    4|0
  • Saçmalamanın bu kadarı! ırk tabi ki de!

0|1
    3|1
  • saçmalamanın da bu denlisini görmedim.

Irk tabii ki şüphen mi var ?

0|2
    3|1
    • pardon kitabın ismini yazmışsın :/ rasoyni sanırım

• Türkler osmanlıdan şundan bundan gelmez.Türklük bir ırktır ve temel ırkların devamı niteliğindedir. Osmanlıdaki TürklerTürk ırkından gelir fakat Osmanlı bir imparatorluk oldugundan dolayı Osmanlıdaki tüm halka Türk ırkından gelıyor dıyemeyız asla.çok fazla mılletı ve kulturu barındırıyor içerisinde.basit bir soru olmuş bence.

• Türklük bir ırktır ve bilinen en büyük ırktır.Saydıklarının bir çoğuda aslında Türk menşelidir ama sonradan bazı değişimlere uğramışlardır. Örneğin kürt,laz,çerkez ve ponaklar gibi...

1|1
    4|1
    • sen kürtçe , lazca , çerkezce denilen dillerden birini canlı canlı duydun mu hiç ?

• diller ana guruplara ayrılır. ural altay dil gurubu

hami-sami dil gurubu

hint avrupa dil gurubu gibi pek çok ana dil gurupları vardır, bu ana guruplara bakarak değenlendirilmeli bu konu

• neye bakıp değerlendirelim peki dilin başka kıstası var mı ?

kürtçe dediğin dil hint avrupa

lazca çerkezce kafkas-iber

türkçe ural altay dil grubundan nerde şive nerde farklılaşma bu diller farklı kültüre coğrafyaya hatta farklı ırka sahip insanların dili

Yükleniyor...