Kazım Karabekir Paşayı tanıyor musunuz?

Kazım Karabekir Paşayı tanıyor musunuz?Kurtulus Savaşı öncesi ve sonrası,Cumhuriyet Dönemi,... hakkında bildiklerinizi ve ne düşündüğünüzü paylaşırsanız sevinirim.

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Atatürk'ten daha çok severim kendisini. Kendisi Osmanlıcı birisi diye biliyorum. Atatürk'e muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucularındandır. Ancak bu parti, Atatürk'ün gizli kafirlik ilkesi olan Laikliğe destek vermediği için, Şeyh Sayit isyanı bahane edilerek kapatılmıştır. Doğu cephesi komutanıdır. İşgal bittikten sonra sadece Atatürk'ün ön plana çıkmasından da rahatsız olan birisi diye biliyorum.

0|3
    0|3
    • Gizli kafirlik ilkesiymiş(!)Acınacak haldesin.

• Osmanlıcılık ve Türkçülük akımının etkisinde olduğunu syleyebiliriz.Laiklik konusunda biraz arastırma yapmanı tavsiye ederim

Kızlar Ne Diyor 2

• Timsal Karabekir'in ağzından dinlediğim kadar bilirim ama cümleleri toparlayacak kadar hatırlamıyorum. Atatürk rütbesizdi kongreyi yapmak için Erzurum'daydı. Evinde iken Kazım Karabekir geldi komutanım diyip selam verdi emirlerinizi bekliyorum dedi. Sonrası Erzurum kongresi falan bildiğim bu kadar. bir de Karabekir'in kıyafetlerini falan görmüştüm.

0|0
    0|0
  • Ataturkun de destegiyle Kazım Karabekir 1924 de terakkiperver cumhuriyet fırkasını kurdu. Fakat Şeyh Sait isyanıyla ilgili oldugu iddialarıyla 1925 te kapatıldı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• ataturku ordusuyla destekleyecek kadar cok seven bır komutan turkıyenın temel yapı taslarından bırısı,gızlı kahraman.. maresal fevzı cakmak gibi..

0|0
    0|0
    • En azından kahraman olduğunu biliyoruz daha cok yol almamız gerekiyor

• Sevr'den sonra ordusunu dağıtmayarak milli mücadeleye destek vermiştir.Atatürk askerlikten istifa ettikten sonra da emrinizdeyim paşam diyerek komutasına girmiştir.Doğu Cephesi onun zaferi sonucu kapatılmıştır.Doğu Cephesinde Ermenilerin üzerine giderek Misak-ı Milli'den çıkartmıştır akabinde TBMM'nin ilk siyasal başarısı olan Gümrü Antlaşması imzalanmıştır.Cumhuriyet ilan edildikten sonra da Atatürk'ün isteği ve rızasıyla Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı açmıştır.Atatürk'e karşı muhalefet partisi olmasından dolayı eleştirileri olmuştur fakat bu hiçbir zaman hainlik olmamıştır.Bazı yobazlar laiklik karşıtı gibi tabirler kullanmış.Açtığı partinin adından anlaşıldığı gibi ilerici ve Cumhuriyetçidir zamanla partinin içine hainler girdiği için kendi rızasıyla parti kapatılmıştır.Lütfen bilip bilmeden yorum yazmayın!

0|0
    0|0
    • İstiklal Savasının kazanılmasında en büyük paya sahiptir ki doğuda kazandığı zafer sonrası batıya asker,mühimmat yollamıstır,hatta ilk kıvılcım baslatan kisi diyebiliriz

• En büyük paya sahip olduğu söylenemez.En büyük pay şüphesiz ki Mustafa Kemal'indir.Zira milli mücadelenin serdarı olup bütün direnişi birleştirdi.

• ilk demokrasi girişimi için kemal paşanın istegi üzerine bir parti kurması istenen kişidir. kurduğu parti dinci bir ayaklanma olan şeh sayit ayaklanmasıyla kapanmak zorunda kalmıştır çunki tüm dinci gruplar yeni partiyi destekler duruma gelmiştir ve kazım paşa partiyii kapatmak zorunda kalmıştır.ataturkün tek sağdık arkadaşı denebilir diğer herkez daha sonra ataturk den farklı yollar izlemiştir. çerkez ethem rauf Orbay vs..

0|0
    0|0
    • Ilk demokrasi girisimi.değildir 19.yy da osmanlı devletinde partiler mevcuttu.Kazım Karabekir kapatmamıstır baskaları tarfından kapattırılmıstır,hatta bunun bir sebebi de suikast girisimidir

• Bugün bu ülkede rahatça yaşamamızı sağlayan insanları tanımamak büyük saygısızlıktır diye düşünüyüroum

Kazım Paşa, İsmet Paşa, Enver Paşa, Mustafa Kemal ve niceleri ruhları şad olsun..

0|0
    0|0
    • Saydığın kisileri bastan gözden gecirmen iyi olur

• dostum hiç tartışacak halim yok uzun uzun anlatamam sadece iyi araştır Enver Paşayıda İsmet Paşayıda çok yanlış tanıyorsun

• Zaten tartısmayabda müsait biri değilsin kardes.daha bastan ön yargılısın.sana ne kadar doğrular anlatılsa da kalıpların öğrenmene izin vermez.iyi geceler

• Palandöken'e tatil'e gttiğimde her tarafta onun okulları onun askeriyesi falan filan erzurumda baya tanınmış bir asker.. Bilgim bu kadar. Galiba mareşal bide. Atatürkün en yakın adamı.. başbakan falan olmus bu zamanında heralde

0|0
    0|0
    • En yakın adamı değil.arkadası.Hatta asker rütbesinde değilken Mustafa Kemal Kazım Karabekirin komutası altında.ayrıca padisah tarafından tutuklama.emri almısken,bırak tutuklamayı ordum ve ben emrinizdeyim demistir

• Evet doğrudur ben böyle biliyordum öğrenmiş oldum. Tşkler

Yükleniyor...