Allah aşkı en büyük ve en öncelikli aşktır bilir misiniz? detayda felsefe var.

benim 2 seneden beri burada el üstünde tuttuğunuz hiç bir üyeye benzemediğimi artık az çok biliyorsunuz. arkadaşlar onlar size hiç bir şey anlatmadılar demeyeyim de pek az şey anlattılar. peki neden bu kadar sevildiler ve kültür ağalığına terfi ettiler. çünkü şairaneliği kelimeleri eğip bükmeyi ve yabancı sözcükler katmayı iyi biliyorlardı. bunu ben de yapamaz mıyım. mesela taklit demem kalkar mimesis derim. eski demem vintage derim. bir de conatus yaparım. gerek yok. çünkü ben içerik adamıyım ve sadelikten yanayım. neyse her malın bir alıcısı var beni bağlamaz.

bakın beyler ibni haldunu bilirsiniz. sizler anlayacağı en basit şekliyle anlatırsam ibni haldunda mülk iktidar ve meşru iktidar vardır. mülk krallık iktidarı demektir. burada yüce Allahın (c.c.) kanunları pek uygulanmaz dinsel yaptırımlar da çok azdır. yüce Allahın buyrukları meşru iktidardadır. şeriat yönetimidir bu. ideal toplum düzeni ve ahlak düzenidir. günümüzde kimse hakkıyla uygulamıyor o başka. bakın 18. yüz yılda ilahi hukuk doğal hukuk ayırı yapan batılı filozoflar çıktı. ibni haldun üstaddaki ayırımı bilmeden direkt onların tezlerinden bahseden entelektüeller(!) görmüşümdür oturumlarda. haklarını yemiyim geriye dönerler ama platonun devletine girebilirler en çok. şimdi ben bu "hadsizleri" ve özentileri o kadar kişi önünde bozsaydım günaha mı girerdim yoksa hakedene hakettiği muameleyi mi yapardım varın söyleyin bana.

sufi Allah'a yakın olandır. keşişlerden farkı olarak bu yakınlık dünyadan el etek çekmeyi gerektirmez. toplumla bağını devam ettirir icabınd evlenir de. Allahın gözünde insanların en iyisi ol, kendi gözünde en kötüsü ol , insanların gözünde onlardan biri gibi ol. sufinin şiarı. bakın beyler bir sorun var yalnız burada. mutasavvıfın dramı nedir bilmeyene söyleyim. o bir yandan yüce Allahla birleşmek isterken bir yandan da ademoğluyla Allahın aynı ölçüye vurulamayacağını bilir. kant'ın felsefesine geliriz. o aşkındır ve mutlaktır. sufi son aşama tevhide gelince işte aşkınlık duvarına çarpar. ama sufi bu birleşme arzusunuda korur. burada ibni arabiye hiç girmeden şunu söyleyeyim, ibni sinanın yaptıkları tam bir dalaletti. yeni-platonculuğun islam dünyasındaki gölgeliğine soyundu. neyse ki karşısına çıkan gazali tasavvufa itibarını tekra iade etti. ve ikisini dengeleyen ibn rüşd çıktı. aslında o da sapkındı. yaradılışdan bahsederken yaradılışı destekledi ama bir yerde felsefeyi ve ilahiyatı durdurdu. çok uzun konu .sufiye ve Allaha ulaşma aşkına dönersek insanı çeşitli aşamalardan geçirdiğini söylemek lazım. bazısı bunu aşırıya vurup sapkınlığa da varabilir kendinde tanrısal yan bulunduğunu söyler. hallac gibi. bunun affedilecek tarafı yoktu affedilmedi de. fazlası için misal beyazid-i bistami nin hayatını okuyabilir hasan el basri okuyabilirsiniz.

Allah aşkı herşeyden üstün ve öncedir. yüce Allah'ı anamızdan babamızdan yarimizden çocuğumuzdan bile daha fazla seveceğiz. muhabbetle seveceğiz. gönül köşemizde önce hep o gelecek.

sizde de öyle mi kardeşlerim?

0|0
5|5

En İyi Kız Görüşü

• 2 seneden beri seni tanımıyorum. El üstünde tutmuyorum ve benim gözümde diğer üyelerden hiçbir farkın yok.

Bu konuyu geçtikten sonra içerik adamı olmak mher daim iyidir derim. Buradaki güya 'sözde' edebiyat parçalayıp kendisini kültürlü göstermeye çalışanlardan bende pek hazzetmem.

Allah aşkının yerini hiç birşey tutamaz.. tutmamalı da. Ama günümüzde insanlar değil Allah akı sahte fani aşkları bile doğru düzgün beceremiyor. Allah aşkı sadece bu 3. paragrafta bahsettiğin birtakım insanlarda, belki de peygamberimiz döneminde vardı. Şimdi nerde o allah sevgisi, imanı? Malesef hiçbir yerde göremiyorum.

0|0
    0|1
    • sorularımı okursan aradaki farkı kavrarsın ama bir birikime bakar onu söyleyeyim. beni başkalarıyla sakın karıştırma. zamanı geldiğinde felsefe forumlarındaki konularımı önünüze serecem bu gördüklerin hiç birşey değil daha. belki gelecekte bir felsefe kitabımı da okursun kardeşim.

var bacı var . saf temiz allah aşkı ile yaşayan allahı bir an olsun dilinden aklından gönlünden düşürmeyen insanlar var zahitler var ben tanıyorum bir çoklarını. sen göremiyorsun demek ki.

• Eic için teşekkürler.

• rica ederim kardeşim.

Kızlar Ne Diyor 4

• Her sorunun başında farklıyım demek zorunda mısın? Bırak insanlar seni methetsinler irite ediyor her seferinde aynı cümleyi okumak.

0|1
    1|1
    • son defa yazdım bacı. konuya dair fikrin var mıdır onu söyle?

• daldan dala atlamadım onu nereden çıkardın hepsi bir bütünün parçası. neyse sağol yine de kardeş. açık sözlü olmak gerekir.

• Açık sözlü olma demiyorum; alçak gönüllü ol. Aşk-ilahi aşktır senin kastınla. Sufilikten bahsediyorsun sufiler alçak gönüllü insanlardır, herkseten iyiyim diyen değil

• Kitap yazıcaksan imla hatalarından başla

0|0
    0|1
    • kadın halinizle bir yerden de eksik kalmayın. ilk paragrafa kızdıysan seni ilgilendiren bişey yoktu . genelleme yapmadan diyeyim sizlerin eti ne budu ne.

• Ne çok övünüyorsun? Zaten kadınlara şeytan dediğinden beri unutmuyorum, bir de lüzumsuz övgülerle kendini iyice itici temsil ediyorsun. "Her malın alıcısı var." da ne demek? İnsanları bir mal olarak mı görüyorsun?

İçeriğe gelecek olursak, paragraflar birbirinden alakasız. Bağlayamamışsın konuyu. Esas soru başlıkta. İçerikte ise "Ben çok kültürlüyüm." diye bağıran şahsın kendisince sahip olduğu bilgi birikimini reklam etme çabası var. Gülünç bir çaba. Yazık.

Başlıktaki soruya cevabım ise "evet".

0|0
    0|2
    • soruya cevabın evet olduğuna göre sen inançlı iyi bir kızsın bacı. burada görebileceğin en samimi kişilerden biriyimdir içim neyse dışım da o kardeş gel seninle takışmayı bırakalım. paragraflar da alakasız değil haldun belki hariç. geri kalan allah aşkının ve ona ulaşmanın islam felsefesindeki kısa özeti. başkasdı yazsa sorana dikkat etmiyor derdim de seninkine konuya tam hakim olmama diyelim. allaha emanet ol gel seninle barış imzalayalım

• ön yargılısın.

• Yo, hayır. Olanı söylüyorum.

• Siz isterseniz 100 bin tane kitap okuyun insanlık ve tevazu ortak paydasından nasiplenemediğiniz sürece hepsi boş. İnsan olamadıktan sonra alim (!) olsan ne yazar.

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 5

• Yok, ben kim hakederse onu severim. Tanrı ya da Allah her kim ise, Dünya'yı bu denli kaosa iten birine değil sevgi, aklımdan geçirmeyi bile layık görmüyorum. Hoş, kendisi de yok zaten.

0|0
    1|4
  • imandan noksan taze kültür mantarları bu soruda error verdi. beyincağızlarının devreleri yandı.

0|0
    0|0
  • islam felsefesi bilen ve bilmeyeni ayıklayan bir soruydu. çoğunluk trene bakar gibi okuyup geçmişti.

0|0
    0|0
  • en büyük aşktır.

0|0
    0|0
  • Çok büyüksün usta, çok büyük.

0|1
    2|0
Yükleniyor...