Nefsinin öğretmeni vicdanının öğrencisi ol

Bu sözü söylesem neler dersiniz edebi cevaplar bekliyorum

Güncellemeler:
Daha uzun cevaplar hissettikleriniz?

0|0
5|17

En İyi Erkek Görüşü

• Nefis,vicdanın en yaramaz ve tembel öğrencisidir.Bizim çocukluğumuz ise daha ilkokula başlamamış anaokuluna giden bir insan.Gün gelir artık yeni bir öğretmen bulmamız gerekir ve Annemiz bize söz geçirememeye başlar.Bu öğretmeni biz sınıfı dahi geçememiş bir öğrenci olan nefisi seçersek olacaklar mağlum.Ama nefsin bizim yaramaz ve tembel ama bir o kadarda öğrenmeye muhtaç bir arkadaşımız olarak görürsek ve ona vicdanımızdan öğrendiklerimizi öğretirsek gün gelir nefisde sınıfı geçer vicdanda emekli olur.Benden bu kadar.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Yaratandır senin hedefin elçisidir senin rehberin nefsindir senin engelin şeytandır düşmanımın içindeki düşmanı benim dostumdur diyenin kuran-ı kerimdir rehberinin sana emaneti içindedir sevmek sandığın kadar değil içten yandığın kadardır birliktir ruhu hak için kuşatan halkadan çıkandır zincirinden çürümüş olan hemen kaynamalısın hak için seni çürükten uzaklaştıran.

Rehberin varsa nefsin ona biat eder yoksa şeytana dönüp hizmet eder arasında kalmak istemezsen bir önder sancağı altında zincirden halka olki her taruzda halka içinde dön yerdeki açtığın izler derinleşsin sabit kal.

1|0
    0|0
  • seks yaparken enine boyuna düşün <3

0|0
    1|0
  • "Nefsine hakim, vicdanına esir ol" diyorum ben de.

0|0
    0|0
    • farklı bir yaklaşım

• Güzel. Ama ;-)

• Farklı bakış açısı her zaman iyidir. Olağanı herkes görür. Öneli olan şey detayda gizlidir.

• iyiliklere açık kötülüklere karşı ol derim bende

0|0
    0|0
  • nefisimize sahip çıkabilsek dünyada kötülük diye bir şey olmaz . Allah herkese nefsini muhafaza etmeyi nasip etsin. vicdan bnce çok güzel bir şey öğrenci gibi iyi yetiştirmek gerekli

0|0
    0|0
  • Nefsim benim denetimimde ve kontrolümde,isteğimi yapar ve onu ben yönlendiririm,vicdanımın ise kölesiyim,her an frenleyici unsurum,benliğim ve kisiliğimi bulmamda yardımcım

0|0
    0|0
  • aynen öyle.

0|0
    0|0
  • her türlü öğrenim hayatına devam diosun :)

0|0
    0|0
  • amuğa kor, kalbini kırarım

0|0
    0|0
  • saçım şekil önümden çekil...

0|0
    0|0
  • allah affetsin

1|0
    0|0
  • evet arkadaslar yazar burada anlatmak ıstedıgı konu nedır ?

0|0
    0|0
  • Git mesnevi oku

0|0
    1|2
  • Nefsimin ve irademin kölesiyim

0|0
    0|0
  • 7yil boyunca nefsimize hakım olduk elımızı bıle surmedık sevdık baskasına dahil bakmadım ılıskımde olmadı ama boynuzu 8.yılımızda yedım kızlara guven olmaz benım lafım bu hıc olmadık bır zamanda baskasına karsı hısler beslıyebılıyorlar kızların duygularını anlamak cıdden cok zor o bakımdan ben nefsımın ogretmenı olmam bır daha aldatılmak ıstemıyorum.

0|0
    0|0
  • Al sana bir itiraf :D

Vicdanımın kırbacını her daim sırtımda hissederim,

Lakin nefsimin kölesiyim nere derse o yöne giderim,

İradem zayıf, nefsim emretti mi ezilirim.

Dünya yalan dolan böyle gelmiş böyle giderim

aslında fena olmadı lan :D:D:D

1|0
    0|0
    • Essahtan fena olmamış alıntı bişey yazmış diycektim güzel Allah razı olsun

Kızlar Ne Diyor 5

• Nefsinin öğretmeni derken, nefsi daima bir öğretmen edasında terbiye etmekten bahsediliyor.

Vicdanının öğrencisi olmaktan kasıt ise, vicdanından daima bir şeyler öğrenmesi gerektiği anlatılıyor. Yani vicdana daima kulak asmak gerekir. Onun sesini dinlemek gerekir.

1|0
    0|0

• "Calışmanın kölesi olmayan başarının efendisi olamaz"

diyeyim ben de.

1|0
    0|0
    • Çokk uzak bbi yaklaşım oldu sözle ilgili düşüncen nedir?

• Eyvallah baştacısın ;-)

• tesekkür ederim :) hayirli aksamlar

• Uzun ince bir yoldayım

0|0
    0|0
  • Edebsizim ben

0|0
    0|0
  • kısacası vicdanlı ol.

nefsine hakim ol.

0|0
    0|0