Birlikte çalıştığınız kişilerin karakteri iş veriminizi etkiler mi?

Arkadaşımın müdürüyle metroda karşılaştım, dönem başı bir çalışmamızı beğenip projemize teklif getirmişti ordan tanışığız. Müdür arkadaşı işten çıkarıp beni işe almayı teklif etti. Arkadaşıma ayıp olur diye yanaşmadım. Maaş da ilk 6 ay için piyasaya göre baya kabarık söyledi aklım gitti ama adamı gözüm tutmadı. Herkes bana salak diyor. Okul yakında bitecek, iyi bir işe ihtiyacım olacak ama patron da olsa bir insanın davranışlarını elekten geçirmekle hata mı yapmaktayım? Çalışacağımız ortam için ne kadar seçici olunmalı?

0|0
6|38

En İyi Erkek Görüşü

• Çalıştığın insan konusunda çok seçici olmalısın. Çünkü bütün bir gününü o insan ile geçireceksin. Ayırca bir problem ile karşılaştığında kapıyı vurup gitmen, yeni bir iş bulana kadar mümkün olmayacak.

Benim çalıştığım yerlerde yaşadığım problemleri bir bilsen inan hayata küsersin.

Kısaca özet geçeyim; benim yerimde bir çok kişi bulundu ve bu insanlar gün veya hafta ile tabir edilecek derecede kısa süre dayandılar. Ben 13 aydır dayanıyorum. Üzerine yetmedi 2. bir vurgun geldi. Tek amacım birikim yapmak, mal sahibi olmak. Çıktığım zaman bu koşullarda başka bir iş bulabileceğim konusunda şüphelerim var.

İşe girdiğimde duruşum, bakışım, konuşmam ve giyimim ile inan çok dikkat çeken bir insandım. Şu an yürürken sürekli yorgun bir haldeyim, iki kelimeyi bir araya getiremiyorum, önceden günlük sakal traşı olurken ( arada sırada uzattığım zamanlar hariç ) şimdi 2 günde bir oluyorum. Ve iş yerine her sabah giderken; Allahım lütfen sözleşmemizi uzatmasınlar, tazminatımı versinler ve işten çıkarsınlar diye dua ediyorum.

Üniversiteyi bırakıp geldiğim dönemde Allahım bir iş bulayım dediğimde, annem hep hayırlısını dile derdi. Bende hayırlı olsa ne olmasa ne, kim ne yapabilir ki, ekmek paramı kazanır keyfime bakarım derdim. İnan öyle olmuyormuş. Beni iş yormuyor, iş çevremdeki arkadaşlarım yoruyor...

1|0
    0|0
    • İşte bundan korkuyorum, istiyorum ki işe dinamik gideyim, bir şeyler ürettiğim için yorgunluğumu hissetmeyeyim çalıştığımın bir anlamı olsun. Zeki insanlarla çalışarak zihnimi açık tutmak, kültürümü geliştirmek istiyorum salak saçma adamlarla erkenden yaşlanmak değil ve gördüğüm örnekler hep böyle. İşin içine para-menfaat giriyo diye mi ortamlar bozuluyo acaba...

• Yorumlar ve fikirler için teşekkürler Akrep.

• Rica ederim.

Erkekler Ne Diyor 37

• Isten cikaracagi arkadasinizin cinsiyeti ne? Kusura bakma ama projenizi begendigi icin boyle bir teklif yaptigini hic sanmiyorum. Sizi almak icin nedem arkadasinizi cikariyor. O varken rahat edemeyecek mi? Eger kabul ederseniz o kazandiginiz extra para sizden fazla fazla cikar buna emin olun. Gerekirse bir sure issiz kalin ama arkadasim dediginiz insanin kuyusunu kazmayin. Yarin da daha cok begendigi baska bir bayan gorur, sizi cikarip onu ise sokmayi teklif eder. Kisir dongu boyle devam eder. Patronlar, sifatlari ve rutbeleriyle insanlari parmaginda oynatabecegini saniyor. Daha kisilikli insanlarla calismaya ozen goster. O teklifi yapan insanla rakip firma olarak bile ayni is yemegi masasina oturmam.

1|0
    0|0
    • Aynen tahmin ettiğin gibi. Çıkarmak istediği arkadaş erkek.

• Kızgınlığını arkadaşıma yansıtır, öyle şeyler yapmam, hakkım da yok.

• Hakkiniz var aslinda ama o kadar guzel bir kisiliginiz var ki insanlik namina el kaldirmiyorsunuz. Ne yapar eder ikna ederdim ama bedelini arkadasiniza odetme ihtimalini dusunmemistim, o riske giremeyiz.

• Bence doğru kararı vermişsin öncelikle.Her ne kadar iş ve arkadaşlık ayrı olsa bile bir gün kesinlikle karşına çıkardı, morelin ister istemez bozulurdu.Kabul etsen de etmesende doğru seçimi yapmış olurdun.Karakterine bağlı bu karar, demek istediğim herkesin kendi doğrusu.Kabul etseydin kimse seni suçlamazdı..Ama o arkadaşınla aranızda gerginlik olurdu.Ayrıca bir arkadaştan diğer arkadaşa iş teklif eden insanın samimiyetine güvenmem ben.Direk diğer arkadaşı çıkarıp ondan sonra teklif edilmeli bence..Bence doğru kararı vermişsin.İçin rahat en azından.

1|0
    0|0
  • İlk bakışta kendince doğru ve onurlu bir davranış yapmış gibi görünebilirsin ama şunu unutmamak gerekir iş başka arkadaşlık başkadır. Arkadaşının performansı yeterli değil ise neden kendini de ateşe atasın? Herkes emeğinin karşılığını alır, onun kazancı başka bir firmada başka bir sektördedir belki de sana bu noktada bir kapı açılmış ve bu bir fırsattır, bu tip fırsatlar değerlendirilmelidir, çalıştığınız şirkette amiriniz sizin en yakın dostunuz bile olsa yükselmek için ne gerekiyorsa yapmalı ve o koltuğa oturmalısınız öbür şekilde iş hayatınızda her zaman birileri sizlerin önüne geçer ve olduğunuz yerde sayarsınız, Buna ahlaksızlık değil hırs denir, Ve hırs doğru kullanılır ve kontrol edilirse sizleri kariyerinizde çok güzel konumlara getirir.

1|0
    0|0
  • Bir kere öncelikle tebrik ediyorum arkadasinizin isini almamakla iyi yapmissiniz.

Bu müdürler daha iyi yetenekli birisini bulunca.. sizide ayni yöntemle cikarir.

Ki önemli olan is hayatinda dürüstlük ve güvendir..

1|0
    0|0
  • Hadi diyelim ki teklif eden patronun bir samimiyeti var arkadaşının performansını beğenmiyor ve bir şekilde seni beğendi ve işe uygun olduğunu düşünerek eğitiminden vs. sana teklifte bulundu olabilir!.İlk hatan arkadaşını düşünerek işi geriye itmen baştan kaybettin.iş yerinde çalıştığın kişilerle bile mesafeni ve yakınlığını çok iyi orantılaman lazım gün gelir bişey derler zoruna gider arkadaştık biz niye böyle oldu falan filan diye.Çalışma enerjin yerle bir olur.Bunları çalışarak ve insanları görerek tecrübe edeceksin.İş başka arkadaşlık başka lafı kesinlikle çok doğru söylenmiş bir kelimedir.Arkadaşına sor bakim şakayla karışık seni işten çıkarsalar yerine ben geçsem nasıl olur diye sonra cevabı güncelle buraya :)

1|0
    0|0
  • Arkadaşını işten çıkartıp seni almayı teklif eden müdürden pek hayır gelmez, sonuç ta güven sinyali verememiş sana haklı olarak sende kendi kararınca kabul etmemişsin.

İş hayatına atılırken doğal engebelerle karşılaşmak kaçınılmaz lakin fazla detaycı olmak idealist yapıya aykırı ve hedeflerin doğrultusunda gitmenede engel olacaktır. İdealistsen tabi ki..

İş konusunda seçiçi olmak güzeldir fakat en azından denemeye değer bir teklfi gelirse, denemekte fayda var. Çünkü hayat o kadar enteresan bir şey ki, beklemediğin herşey başına geliyor beklediklerin ise yine yan yatıyor ondan herşeyi tersine yaşamakta fayda var :)

1|0
    0|0
  • seçici olman yerinde bir davranış içine sinmiyorsa gözün tutmadıysa...iş ortamı tabiki önemli çalıştığın yer ve kişiler performansını doğrudan etkiler..huzur heryerde lazım insana evde işte okulda..başarılarını etkiler ya da başarısızlığının sebebi olurlar bu etkenler..salak değilsin bence daha yolun çok başındasın başka iş fırsatları bulursun mutlaka çalışmak istedikten sonra..doğru seçimlerin yanlış seçimlerinde olacak illaki takılma böle şeylere

1|0
    0|0
  • işte bu yüzden hep ömrünüz boyunca düşünceniz maaş olacak aybaşı olacak ve neden biz okuduğumuz halde okumayanların emrinde çalışıyoruz diye sitemler olacak. hayatta iş de risktir risk olmadan başarılı olamazsınız. anca ay başını bekler maaşıma %10 dan fazla zam yapılsa diye söylenir durursunuz emekliliğimede az kaldı haa ...! O.o

1|0
    0|0
    • Ya şimdi düştüğüm duruma baksana kabul etsem ömür boyu arkadaşımı düşünecektim, onu geçtim, okumak çok para kazanmaya denk değilmiş anne babamdan gördüm de kendi gözümle görmek herhalde biraz acı olacak.

• Böyle şeyleri zamanla öğrenmem gerek.

• iş hayatına girdiğinde biraz cesaret sahibi biriysen ee birazda açık gözsen zaten yolunu bulursun.

• Seni tebrik etmek lazım insanlık için iyi iş imkanı için kötü bir karar. Umarım daha iyi iş teklifleri gelir bu kararından ötürü pişman olup ilerde yanlış bir karar almana sebep olmaz. Diğer taraftan arkadaşına bilgi vermelisin müdürünün yaptığı teklifi söyleyerek yani topun ucundasın çalışmalarına dikkat et her an işine son verebilirler gibisinden. Adam belli ki yeni birini düşünüyor damdan düşer gibi pat işten çıkarırsa hiç iyi olmaz. Madem yaptın bir iyilik insanlık devamını getir haber ver :)) Tebrik ederim kötü şartların seni değiştirmesine izin vermemen dileğiyle..

1|0
    0|0
    • Yo esas olarak kendimi düşündüm arkadaşımı düşünürken bile kendi onurumu düşünüyorum. Egoistim. Harbiden arkadaşa söylesem iyi olacak. Teşekkürler Rocco.

• O zaman şöyle söyleyelim kabul etmemek için iki nedenin vardı :)) Her ne kadar onurun daha ağır basıyor olsa da olsun. Rica ederim.

• İş ortamı tercihim nedeni ile aldığım maaşın 4 de 1 ni alacak kadar çok önem veririm.

1|0
    0|0
  • iş hayatı farklıdır herkes birbirinin kuyusunu kazma peşindedir...Fırsatları buldunmu değerlendireceksin tabiki insanların samimiyetinide kesinlikle gözden geçireceksin...iyi bir iş bulmak iyi bir kariyerin başlangıcıdır...

1|0
    0|0
  • Adam sağlam pabuç değil ama belli ki sende güvenilip arkadaş olunabilecek ya da çalışılabilecek biri değilsin. Adam arkadaşını işten atmayı teklif etmiş, sen adamı gözün tutmadığı için kabul etmemişsin, yani gözün tutsa arkadaşını satıcaksın sanırım.

Ayrıca sana salak diyenlerde senden beterlermiş... Bende iş sahibiyim, en son işe alacağım insan tipisin. Ekibimde insanların birbirini satmaları yerine, birlik olup, yalnış gördükleri şeyleri ve şikayetlerini bana bildirmelerini tercih ederim. Bana yalakalık olsun diye arkadaşını satacak adamı farkettiğim an, yerine yenisini bulur işten çıkarırım...

Sen çalışacağım ortamlar için ne kadar seçici olmalıyım demişsin. Seçici olabilmen için uyanıklıkta değil, mesleğinde gelişmiş olman gerekir. Mesleki olarak yeterli değilsen sen seçemezsin, sadece seçilirsin...

0|0
    0|0
  • yarın aynını sana yapmayacağının garantisi yok böylelerinin ipiyle kuyuya inilmez iş ahlakı diye bişey var - belkide seni deniyordu ama bilemezsin

1|0
    0|0
  • :)

hayırlı işler bol kazançlar :)

1|0
    0|0
  • Sanada projene de ,mudurunede , isine de ... Sen kim oluyorsun da insanlari salak diye asagiliyosun.Insan olun biraz!

1|0
    0|0
    • Arkadaşım bu arkadaşımıza işi kabul etmediği için salak diyorlarmış.İyi misin ne içtin acaba?

• arkadaşını çıkartmadan seni işe almasını teklif et aksi taktirde işi kabul edemeyeceğini söyle... seni işe alıcak olan kişi zaten ne demek istediğini açık bir şekilde anlar

1|0
    0|0
  • bence doğru kararvemişsin diye düşünüyorum saçma salak bir teklif :S her zaman önce insanlık diyorum uzun vadede emin ol kazanırsın ben öyle düşünüyorum en azından

1|0
    0|0
    • Bi şey kaybettiğimi düşünmüyorum, teşekkürler.:)

• bence de birşey kaybetmemişsin hatta kazanmışsın bence sana o şekilde bir teklif yapan bir kişi ne bleyim aklıma kötü kokular geliyor iyiki kabul etmedin :)

• En doğrusunu yapmışsın iş bulunur ama arkadaş bulmak çok zordur

Her zaman ekmeğinden ettiğin için vicdan azabı çekecektin.

Evet iş ortamındaki arkadaşların ve çalışanların karakterleri olumlu ve olumsuz etkiliyor.

1|0
    0|0
  • Bence adamın sende gözü var birden planını gerceklestir di seni görünce orda olay bu aferin akıllı kizsin ilerde kocan çok mutlu olacaktır bu durumdan saygılar...

1|0
    0|0
    • Siz bu durumdan alamazsiniz adamın da yaşı büyük ya hemen abi gözüyle bakarsiniz önemli olan sizin ne baktiginiz değil adamın nereye baktığı bir kez daha düşün

• Çalışıcağın ortam hakkında seçiçi olma hakkına sahip değilsin bence maaşı iyiyse kafan rahat herşey rahat demektir kafanı bu tür gereksiz şeylere takıp geleceğinden birikiminden olma :)

1|0
    0|0
  • Türk filmi gibi

1|0
    0|0
  • Önce biraz sürün sonra =)

Tecrübe edinerek öğrenirsin...

1|0
    0|0
    • Ne sürüneyim Calvin Klein, Lancome?

• Doğru söylüyosun, teşekkür ederim.

• Valla öyle patrondan hayır gelmez pek iyi bakmam ben

1|0
    0|0
  • bütün işyerlerindeki insanlar fitne-fesat

0|0
    0|0
  • Profil resmi senin ise güzel kızsın müdür ise şerefsizmiş,bana kalırsa öyle bir hata yapmamalısın.Hadi yapacaksın 1.si müdür sana sarkıntılık ederse izin vermezsen hem arkadaşa hem iş olarak pişman olacaksın.Ama müdürün sana yapacağı haraketler sana uyarsa hayat sana güzel,müdürün sarkıntılığı hoşuna gidiyorsa,zaten arkadaşınıda sallamış oluyorsun.Durum sana kalmış,müdür 5-6 ay sonra başka kıza da aynı teklifi sunabilir.

0|0
    0|0
  • Üzüm üzüme baka baka kararır ondan dolayı karakterli insanlarla çalışıyorum :)

1|0
    0|0
  • sevgilin olsam ben hayatta izin vermem direk iptal

1|0
    0|0
  • Ya geçicen sen o işi, adam sana yazmış. Dur tahmin edeyim, müdürün işten atacağı arkadaşın Erkek di mi ?

0|0
    0|0
  • oRTAM HERŞEY DEMEK, SONUÇTA EN AZ 6 gün 8 saat çalışıyoruz.Ortamdaki huzursuzluk direk özel hayatımızı bile etkileyebiliyor.Sen doğru olanı yapmışsın bence

0|0
    0|0
  • isabetli bir karar bence bir bayan olarak bu konularda daha dikkatli olunmalı

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 6

• Tam da senin yaşlarda ben farklı ama temelinde benzer bir nedenden ötürü uluslararası bir firmayla çalışma fırsatını güzelce teptim.iyi ki yapmışım diyorum şuan. Icime sinmeyen , beni şüpheye iten her ne olursa olsun verimimi çalışma potansiyelimi indirger.

Parayi elde edersin zamanla , cizdigin tablodaki patron figürü benim de hoşuma gitmedi.

1|0
    0|0
  • Evet...

1|0
    0|0
  • Tabiki seçici olmalısın en çok iş arkadaşlarıyla zaman geçiriyosun özellikle senden üst düzey kişilere dikkat etmen lazım senin seviyendeki çalışanlardan hoşlanmadıkların olsa muhattap olmazsın olur biter ama müdür, şef, daire başkanı vs. bunların kişiliği önemli kaldıramıycan davranışlar sergileniyosa en çok zaman harcıycan yer sana kabus gbi görünmeye başlar buda iş verimini etkiler...

0|0
    0|0
  • çok etkiliyor çalışma ortamındaki insanlar ben benimkilerden nefret ediyorum mesela işimi etkilemesine izin vermemeye çalışıyorum

0|0
    0|0
  • Ben takıntılı biriyim beni etkiler

0|0
    0|0
  • şükür benim çalışma ortamım çok iyi. gerçi sonradan katılanlar biraz bozdu ama biz ilk olarak başlayanlar çok daha iyi ve samimiyiz

0|0
    0|0
Yükleniyor...