Kültürünü sosyal medyadan temin edenler? ve yeni sorum j. j. rousseau?

kanayan bir yara ile karşınızdayım. dünkü sorumda bilgimiz oranında eleştiri yapabileceğimizi belirttim. çoğunluk yarabbi şükür ile karşıladı çünkü haklıydım. yani gurur yapacak birşey de yok açınızdan. sükut ikrardan geldi ve ben cevabımı aldım. bakın daha genel bakıyorum sadec bu siteye takılacak kadar sığ değilim herhalde. tümevarım yapıyorum. üç kitap okuyan kendini alim sanıyor bu toplumda. sosyal medyadan iki caf caflı cümle öğrenen gene öyle.

toplasan en fazla 20 " ciddi " kitap okumuş adam , yüzlerce ciddi kitap okumuş adamı eleştiremez. görmezden gelebilir lafım yok ama eleştiremez. hakkı yok. kusura bakmasın ama ben buna müsamaha göstermem. kültürünü sosyal medyadan temin eden , müzik ve filmler üzerine kuran kişi yılların ilim ve felsefe insanını eleştiremez. herkes haddini bilecek.

birgün bu siteden ayrılırken sizlere felsefe ve din forumlarında açtığım tüm akademik konuları birer birer serecem ama şimdi değil. burada yazdıklarım çorbanın suyunun suyu bile değil.

bizim insanımız jean jacques rousseau dendi mi hemen aklı toplum sözleşmesi'ne gider yalnız gezerin düşleri'ne gider. ama beyler rousseaunun en mühim kitabı itiraflar'dır. dikkat edin bunu ben söylüyorsam boşa değil. 2 cilt satılıyor ve üstad bu kitapta döktürüyor yeni yeni ufuklar açıyor. cemil meriç bu kitabı referans gösterir yazılarında. kitapta geçen şu sözler üstüne neler söylemek istersiniz?

" ilkbaharı tasvir etmek istersem kışta bulunmam gerekir. güzel bir manzarayı tasvir etmek istersem dört duvar arasında olmam lazımdır. yüz defa söylemişimdir ki, ben bastile hapishanesine atılmış olsaydım orada hürriyetin tablosunu yapardım. "

0|0
3|6

En İyi Kız Görüşü

• eğer bu adam bastile hapishanesine atılmış olsaydı yaptığı tablo var olan hürriyetin değil onun için ideal hürriyet ideasının resmi olurdu..ama sonuç olrak gerçeği yansıtmazdı.aynı şekilde ilkbahar tasviride gerçeğin ötesinde bir abartı içerirdi

0|0
    0|0
    • kısmen haklısın. aslında üstad alışkanlıkların bizi törpülediğini belirtir hayal gücümüzü törpülediği. insan içinde yaşaya yaşaya kanıksadığı şeyi o şyden ayrı kaldığında dıştan bakarak daha iyi anlayabilir onunla özdeşleşebilir. sağol bacı.

Kızlar Ne Diyor 2

• Sen de haklisin.

0|0
    0|1
  • kitap okumayan biri değilim ama abi fazla kasmadın mı ya?

Şems zamanın alimlerine kitap yüklü eşek diyordu :D

şimdi şemsi bilirsin ama o alimlerden eser yok .

ben de kitap okumayı çok seviyorum. yaşım genç daha neler öğreneceğim . ama

insan sırf az kitap okuyor diye ,sen sus pis köylü mü dicen? saçmalık

0|1
    0|0
    • inşallah okumalarımızı ilerletelim kardeşim. ömür boyu öğrenciyiz şu fani alemde.

• haşa herkesin başımın üstünde yeri var. bak kardeşim bir kitapta ne der. der ki ne zaman insanları eleştireceksen aklında tut, herkes senin imkanlarınla gelmemiştir dünyaya. hamdolsun biz halden anlarız. sen detayı kaçırıyorsun bacı. saygısızlık yapanlar var bıdı bıdı edenler. detayı kaçırma.

• kitap konusu bomba gibi herkesin elinde patlıyor :D sen de dikkat et patlayacak gibi

Erkekler Ne Diyor 6

• Tanıştırayım tevazu abinizgeldiaçılın3,abinizgeldiaçılın3 bu da tevazu

2|2
    0|0
    • ilber ortaylı tevazu tevazu ilber ortaylı. haşa ben onun yanında bit kadarım ama bilgili olmak alçak gönüllülük gerektirmez. alçak gönüllülük oynamaktır iki yüzlülüktür. millet öğrenmiş bir montesquidan başaklar lafını gene sosyal medyadan. montesquiyi okumaları şart değil o başaklar alıntısını bilmeleri yeterli.

• bu kadar egoyla yaşaması zor olsa gerek.o kadar kitap oku üzerine egoyu tatmin için birilerini aşağıla falan filan zor iş Allah yardımcın olsun

• Sosyal medya bazen çok yararlı oluyor,mesela ben youtubedan "Kadir Misiroglu" sohbetlerini dinlerim bazen,yararli oldugunu düsunuyorum, kulturlu olma-olmamaya gelince,eh pek külturlu sayilmam ama çogundan cok sey bilirim,onume benden kulturlu biriside cikarsa ağzimi açamam zaten,meselaşu anyapamadigim gibi,j.j roussonun sadece ismini biliyom malesef .d

0|2
    0|2
    • kadir mısıroğlunu bende cuma akşamları televizyondan takip ediyorum. kardeşim aslında konumuzla bağlantı güzel birşey söyledin. bazı tipler görüyorum burada kadir mısıroğlunu eleştiren. tam cahil cesareti. klavyeden sallıyor adam. karşısına çıksan kem küm edersin be. senin yaşını 100ler çarpacak kitaplar okumuştuur o adam.

• O adamdan bilgilisi yok gibi bence Turkiyede ve cesaretlisi (:

• işte bunlar heps seks.(sen anladın onu)

1|1
    0|3
    • işte bunlar hep cahillik kardeşim sağolasın malzeme verdiğin için.

• kardeş bilgili insan ne bildiğini ne bilmediğini bilir.biraz mütevazı ol.yoksa gregor samsa gibi gibi misali bir böcek gibi dışlanırsın.

• sen de haklısın kardeş de bizim millete efendilik alçak gönüllülük yaramıyor. ben böyleyim.

• Arzuladığı veya içinde bulunmadığı hali hayal etme işini uzun ve süslü cümlelerle anlatmış gibi geldi bana.

0|0
    0|0
  • güzel soru güzel ayar. tabi yine yarabbi şükür çektiniz. ben tükürmeye devam edecem. mezhebiniz geniş nasılsa.

0|0
    0|0
  • Usta senin biran önce level 4 olup 3 soru sorma hakkına ulaşman ne güzel fırlatmışsın oklarını. Alıntı da güzelmiş, insan elinde bulunmayana hep gider. Kaçan balık büyük olur derler.

1|1
    1|1
    • bırakmıyorlar ki. adamlar örgüt gibi söz birliği edip şikayet ediyorlar beni. modları zaten bilen biliyor. sağol kardeşim takdirin için.

• Hmm çekemedikleri içindir. Onlara ayna tutuyorsun her gün yerlerini bildiriyorsun. Bunu herkes hazmedemez azi,zim.

• haklısın. 20ye kadar yolu var silebilirler sorun değil.

Yükleniyor...