Ehlibeyt ne demek bilen var mı?

arkadaşlar ehlibeyt nedemek google yazdm çok uzun şeyler çıktı az ve öz bilen var mı ?

0|0
7|10

En İyi Kız Görüşü

• benim bildiğim hz.Ali'nin soyundan olanları ifade eder. link burada kısa ve öz açıklanmış =)

0|0
    2|2
    • teşekkür ederm canm :D

• bu doğru bilgi değil..!

• "benim bildiğim" diye başladım. yoğun araştırmalarr da yapmadım. sakin olun.

Erkekler Ne Diyor 10

• ehibeyt kelime anlamı olarak ev halkı demek arapça da peygamber efendimizin ev halkı anlamına kullanılır.Kızı H.z Fatıma ile amcasının oğlu ve damadı H.z Ali'nin evleri de peygamberimizin evine çok yakın olduğundan H.z Ali,H.z Fatıma ve torunları H.z Hasan ve H.z Hüseyin de ehli beytin kapsamına girer hatta peygamberin onların üstüne bir örtü atıp bunlar benim ehli beytimdir dediği söylenir zamanla H.z Hasan ve H.z Hüseyin'in dolayısıyla Peygamberimizin soyundan gelen herkese ehli beytten denmeye başlanmış.

0|0
    0|0
  • hz muhammedin yakınlarına ehli beyt denir kızı fatıma damadı hz ali akraba olarak yakınlarına yani..

0|0
    0|0
  • İslam dininin son peygamberi Muhammed'in ev ahalisi ve akrabalarını, kısacası ailesini tanımlamak için kullanılır

0|0
    0|0
  • Hz. Muhammed’in ailesi demektir.

en kısası bu

0|0
    0|0
  • Ehl-i Beyt; Hz. Ali, Hz. Fâtıma, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin.

Peygamber soyu için;

Biz de yaygın olan kullanım, "Hz. Hasan'ın soyundan olanlara şerif / şerife, Hz. Hüseyin'in soyundan olanlara seyyid / seyyide denir" şeklindedir.

Farklı beldeler de tersi kullanımların olduğunu veya farklı isimlendirmelerin de olduğunu duydum.

0|0
    1|0
  • bi ashab-ı kehf değil yani :(

0|0
    0|0
  • Ehli Beyt, bir İslam dini terimi. İslam dininin son peygamberi Muhammed'in ev ahalisi ve akrabalarını, kısacası ailesini tanımlamak için kullanılır.

Açıklama: Hz.Muhammed; Hz.Ali, Hz.Fâtıma, Hz.Hasan ile Hz.Hüseyin’i çağırdı, onları örtündüğü abasının altına aldı ve “Allah’ım, işte bunlar benim «Ehl-i Beyt’im» dir” buyurmuşlardır.

peygamberimizin ailesine ve akrabasına kullanılan terim

0|0
    0|0
  • merak ettim..

0|0
    0|0
  • Ehli Beyt Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asv)'ın mübarek soyundan olanlara denir.

0|0
    0|0
  • peygamberimizin soyundan gelenlere ehli beyt denir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• link böyle bir açıklama var.

0|0
    0|0
  • Hz MUhammed in ailesidir.. Hz ali ve soyundan gelen demek yanlış bilgi..

0|0
    0|0
  • Peygamberimizin yakınları

0|0
    0|0
  • Ehliyet demek işte. Bunda bilmiyecek ne var :((

0|0
    0|0
  • peygamber efendimizin aile fertleri:)

0|0
    0|0
  • o neymis