Siz maddenin ezeli ve ebedi olduğuna mı inanırsınız yoksa Allah'a mı?

siz maddenin ezeli ve ebedi olduğuna mı inanırsınız ateistler, budistler vs gibi. yani madde ya da atomlar hep vardı hem var olacak yaratıladı yokedilemez mi? Yoksa mutlak bir doğaüstü bilinç vardır. O yoktan var etmiş, ezeli ve ebedi olan daha sonra da yok edecek olan Tanrı/Allah/Yaratıcı mıdır?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Ateist olmamakla birlikte Allah inancı olan bir insanım, fakat dinler konusunda aynı yorumu yapamayacağım islam'da günümüzde en az diğer dinler kadar yolundan sapmıştır, Kitap doğru fakat uygulanış biçimi yanlış. Dükkanında Allah'ın ayetleri, duaları asılı olan işletme sahipleri, insanları nasıl dolandırırım derdinde, hacı hoca kılıklı adamlar, ikişer 3er kadınla birlikte evlenmekte, devlet adamları dini kullanarak koltuk koruma derdinde, kadınlar tesettürle namuslarını akladıklarını zannetmekte, ibadetlerin günah çıkarmak nitetiyle yapıldığı bir dönemde yaşıyoruz, insanlar cennet vaatleriyle ibadet ediyor, yani cennet vaati olmasa ibadet etmeyeceklermiş gibi bir anlayış içersindeler, Gelelim Allah konusuna, madde evet belki hep vardı ve var olacaktır fakat canlı? Adem ile Havva ? nasıl kendi kendilerine olduklarını idda edebiliriz ki?

1|0
    0|1
    • Hmmm. Şimdi şöyle katılıyorum, din bir gösteriş bir görünüş değildir, duygudur düşüncedir gibime geliyor. O yüzden verdiğin örnekler sanki biraz gösterişler... şu bu sebepten. İnsanların çoğu bir amaç yüzünden dine inanıyor. Bunlardan birine örnek cennete gitmeyi sonsuza kadar rahat huzur ve mutluluk içinde başka bir anlamda yaşamaya devam etmeyi amaçlıyor. Üstün değerler söz konusu değil yani genelinde. Mikroorganizma durumundan evrim süreci geçirerek mi şu anki insan duruma geldiler değil mi?

• :d din dinginliktir

• Adem ve havvanın yaratılışları reddedilemeyecek bir gerçeklik, evrim teorisi çürütüldü darwin büyük bir hata yapmış düz mantıkla hareket etmişti ve nitekim şuan darwin değil adem ile havvanın yasak meyvaları konuşuluyor. Aynen söylediğin gibi Din kesinlikle duygudur, niyettir. Edilen ibadetler gereklili olsa da niyeti ak olmayanın ibadedi b*k olur...

Erkekler Ne Diyor 5

• Ortada kesin veriler yok kanıtlar yok teorilerden ve hayallerden ileri gidilemedi fakat işleyen bir düzen var her şey milimetrik işliyor burada aklına ne yatarsa ona göre inanabilirsin ben birgun insanların karşılaştıkları olaylar ve durumlarda aldıkları kararlar ve duruşları ile mesul olacaklarını duşunuyorum cunku görünmeyen ilahi bir adalet sistemi var kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor fakat dinlere ve kitaplara inanmıyorum...

1|0
    0|0
  • Kesinlikle doğa üstü bir bilinç var ama bunun bugün bildiklerimiz olduğunu düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Allah'ın varlığına inanıyorum.

0|0
    0|0
  • tabi ki Allaha inanıyorum buna inanmayıp inkar edenler ebediyen yok olucaklar böle düşünmeyin müslümansanız müslümanlıktan çıkarsınz

0|0
    1|1
    • kafayı da mı çalıştırmak günah

• bu şekilde ebemde cevap verirdi

• ne şekilde vericektim acaba

• Elhamdülillah müslümanız.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 2

• Doğaüstü bilinç yerine, doğa bilinci mi diyim :) maddenin kendisinde bilinç var. ebedi olduğunu demiyorum ama varlık ve yokluğun içkin bir işleyişle olduğunu seziyorum:) o şey kendi kendini üretip yok ediyor ya da bizim yok dediğimiz şeye dönüşüyor.

1|0
    0|0
    • şimdi maddeye inanıyorsun tamam ezeli ama ebedi olmaya bilir mi diyosun?

• :) isteklere açtım. Yalnız sen de sorularını gizli sorma ya da yine böyle sorararsan mesaj atarsın bakarım. :) arada bir çenem düşebiliyor böyle.

• Ekleyebilirsin:)

• herkesin dini inancı afrklıdır da niye başkalrı seni ilgilendiriyo yani niye bunu sordun?

0|0
    1|0
Yükleniyor...