Neden bilgi sahibi olmadan fikir sahibiyiz? Bilgisiz olan, bilgiliyi eleştirebilme hakkını kendinde nasıl bulur?

bakın size ayna tutacağım. biraz sert olacak. allah rızası için gücünüze gitmesin. size ne kastım kinim olabilir.

geçen bir felsefe oturumunda dinleyiciyim. kürsüdeki david humeye girdi ama dersine iyi çalışmamış. hiç bozmadım söz de almadım etraf neşeli insanlar huzurlu bozmayayım dedim dinlemeye devam ettim. humeyi biliyor bilmesine de eksik ve yanlış. sonra descartesi kantı da işin içine kattı. humede cesaret edemedi ama bu iki filozofun allahın var olmadığı üzerinde durduklarını söyledi. ya sabır. ne güzel memleket be bilen de konuşuyor bilmeyen de. bu adam bir de eğitimci kendisini yetkili mercilere şikayet etsem kim bana ne der. yetersiz çünkü. descartes de kant da tanrının var olmadığını belirtmez. sadece bilinemez derler ama son kertede gine tanrıya iman eder bunun bir inanç işi olduğunu belirtirler. onun varlığında uzlaşırlar. arkheye giderler ve orada imam gazali gibi büyük yaratıcının izlerini görürler. dersini iyi çalışsaydı bunu görecekti arkadaş ama bizim imansızların her işi yarım. descartes hayvanı makina gibi görmüştür ama insana gelince ruhunu vermiştir bunu bilir mi acaba? descartes hakikatlerden tanrıya gitmez , tanrıdan hareketle hakikat kavramının peşine düşer. yok kiliseye başkaldırmış da bik bik. kantı okurken akıl ve metafizik ayrımını iyi yapamamış o hepsinden beter. üstelik kant aklı incelerken çelişme kavramını o arkadaşın dediği gibi tanrıyı yadsımak amaçlı kullanmaz. aslında tam tersi. bir öğrenemediler şunu. onlar ancak diderot'u övsünler materyalist ya.

beyler buraya gelecem. haddimizi bilmeli ve bilgimiz oranında eleştirmeliyiz. bu sitede hiç bir şey üretmeyen bir tane ciddi felsefe sorusu tarih sorusu olmayan adam kalkıp sorulara niteliğe laf edemez. sormazlar mı sen ulus baker okudun mu hiç? ne katma değer kattın buraya. kapasiten ne. birşey vermediysen şikayet de etme cahil cesaretine girer. ha buraya birşeyler katan ve birikimine kefil olduğum adam eleştirsin hatta beni bile eleştirsin.

bakın sorularıma altı aydır cevap "yazamıyorsunuz". gücünüze gitmesin ama sebep bilgisizliğiniz. ibn rüşd ibn arabi gazali ibn meymun eşari-maturidi heidegger leibniz wallaerstein hurufilik müfredat dışı belgeli tarih sorularım.

bilgili bir hayali arkadaştan gidelim.. hadi birinci soruyu görmedi. ikincisi ilgisini çekmedi. üçüncü soruda yorgundu yazmaya üşendi. dördüncüde gine üşendi. beşinciyi beğenmedi. ama altıncıda artık dayanamaz iki kelam eder. gine etmiyorsa orada dur işte. üç sebep vardır ve bu şaşmaz arkadaşlar.

% 97 bilgisizlik.

% 2 nickimin ağırlığından çekinme. yani yazım beğenilmez kompleksi. ya da itici geliyorum.

% 1 hakatten bilgili ama bu sitede göstermeme taraftarı. büyük konuşmiyim de bu düşük ihtimal zannetmiyorum olduğunu. bilgili adam bir yerde patlar. bu aslında biliyorum da burada yazmıyorum geyiği savunma mekanizmasıdır aldanmasın kimse dikkat.

bu sorum istisna. çünkü ağır elemelik bir soru değil. bu sorum gine az cevap alırsa sebep bilgisizlik olmayacak bu kez. tuttuğum aynayı sevmemişsinizdr

Güncellemeler:
filozof bulutlarda yaşayan insan değildir beyler. sizleri iman ve felsefe kurtaracak. bunu inşallah zamanla olgunlaştıkça anlayacaksınız. konu hakkında düşünceleriniz?

0|0
2|8

En İyi Kız Görüşü

• “Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak gereksiz, Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tehlikelidir.” Konfüçyüs

bu durum kişiyi önyargılı,sabit fikirli düşünmeye alıştırır, kendi beynini kullanma yetilerini zayıflatır ve sonuçta şartlı öğrenmenin esiri olur. Şartlı öğrenmede kişi , öğrendiği kaynağın ileri sürdüğü fikri peşinen kabullenir, üzerinde yorum yapmaz, aksini düşünmeyi halt etmek olarak görür.Bilinç altındaki şartlı öğrenme güdüleri otomatik harekete geçer.

her zaman söylediğim gibi okumamak toplumun en büyük sorunu olmaya devam ediyor.pratik düşünmeye alışmışız ve insanımız kitap okumaya da gerek duymuyor.kitap okumaktan kasıt sadece romanlar hikayeler mi. okuduğumuz şeyler bize ne katıyor.evet kelime dağarcığımız genişliyor.farklı pencereleden bakabilme imkanı sağlıyor v.s.ama içeriğe ne kadar dikkat ediyoruz. bir konu hakkında fikir üretip karşı görüş oluşturabiliyormuyuz,sadece eleştirmek tek başına yeterli mi? Eleştirmek,karar vermek bilmekle ilişkili, bilmek için bilgiye sahip olmak, okumak gerekir.Kuran'ın ilk emri"oku".. ne muhteşem bir dinimiz var bize böyle bir emirle hitap eden.? Dinimizde ilime verilen değer.bizi diğer canlılardan ayıran en önemli özellik Yüce Yaradanın verdiği aklımızı yine yaradan tarafından bahşedilen irade ve fikir edebilme yetimizle taçlandırmak ve kullanabilmek..İlim Allah’ın insanlara vermiş olduğu akıl nimetinin vazgeçilmez ihtiyacıdır. Çünkü insanın onuru ile bağdaşmayan her türlü eksiklik, yanlışlık ve çirkinliklerden korunmasının en güvenilir yolu ilim sahibi olmasıdır.bütün İslam bilgin ve düşünürleri “İnsanın kendine karşı ilk görevlerinden birisi de ilimle bezenmesidir.”derler. “İlim öğrenmek her Müslüman farzdır.” (İbni Mace-İmam Ahmed) “(Habibibim) de ki; hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?(Zümer suresi 9) ilim sahibi insanın eleştirisi bir öğretidir.ondan alınacak çok fazla şey vardır.ancak kuru kuru eleştiri getirmek sadece ego tatmini için yapılan bir saldırıdan ibarettir.Bilmediğimiz konularda feyz alabilme veya araştırma isteğini geliştirme "alimsen konuş da feyiz alsınlar, cahilsen sus da adam sansınlar" sözü ne kadar doğrudur.yada “kişi kendisinin bir şeye yaramadığını içten içe bilir ve bunu iyi şeylere yönelik bir nefrete dönüştürür.” sözü ne kadar anlamlıdır.öncelikle eleştiri yaparken sorgulamamız gereken noktalar:

Eleştiri neden yapılır,yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri ,amaç nedir,sonuçları?

Eleştirmeden önce buna hakkımızın olup olmadığını düşünürmüyüz?

Eleştiride bulunduğumuz konu hakkında ne kadar bilgiliyiz?

Eleştirmek tek başına yeterlimidir ve eleştirimize karşılık,karşı tez üretebiliyormuyuz?

Bilgi sahibi olmadığınız bir konuda illa konuşmak ya da kendini göstermek gerekiyorsa soru sormak daha akıllıca bir yöntem değimlidir?

Eleştirinin dozu ve olumsuz eleştirinin insan üzerinde yarattığı tahribat? v.b.. çoğaltılabilir.

eleştiri konusunda hindistanlı ressam ranga guru ve öğrencisi raciçi hikayesini okumanızı tavsiye ederim. muhabbetle kalın.

0|1
    0|1
    • “kişi kendisinin bir şeye yaramadığını içten içe bilir ve bunu iyi şeylere yönelik bir nefrete dönüştürür.” bu söz herşeyi açıklıyor. saldırmaları da ondan suskunlukları da emin ol. ne olduklarının onlar da farkında. alttakilerin seviyesi nerede seninki nerede kardeşim berkeleyle diderot kadar farklı. imanları kendinedir ama bilgileri yok. olmayabilir sorun değil ama öğrenmeye hevesleri de yok. bu soruda afedersin şööyle bir tükürdüm siteye , yarabbi şükür diye bir ses geldi.

• teşekkür ederim.o sözü bilerek yazdım zaten.ve tepkilerini rahatça okuyabiliyorum.elbette imanları kendine. ancak gelen tepkilere şaşırmıyorum, kızmıyorum bile sadece üzülüyorum.dediğin gibi öğrenmek adına gayret yok. ne diyeyim Allah hidayet etsin. şunu belirtmek isterim felsefe konusunda bilgili biri değilim. ama gelen soru/ cevaplarda ne öğrenebilirime bakarım.katma değer olarak ne sağlayabilirim.araştırırım aklıma yatar yatmaz o ayrı ama bilmeden cevap vermekten korkarım.yakıştıramam kendime.

• hiç bir zaman iddialı olmadım sevmem.değil bana herhangi bir insana burada gördüğüm gibi saldırıların yapılmasını tasvip etmem.ancak devir değişti malum...Kitaplar yerine sosyal medyadan beslenen,sosyal medyanın orantısız kuralsız değerlerden yoksun yapısıyla şekillenen bazı insanların durumu endişe verici...ve bu durum burada son derece net gözlemleniyor zaten.

Kızlar Ne Diyor 1

• Bir gün böbürlenirken ölecek tellam.

2|0
    0|1
    • hdzdjfdzu iki kitap okuyan kendini filizof saniyor bir de ciddi ciddi cevap verenler var jdzfjfu.

• Ahgsdhsgdjhsd

Erkekler Ne Diyor 8

• sorunun tamamını okudum ...şahsen ben burayı eğlence ortamı olarak görüyorum..gelip burada tanımadığım cahil cühela insanlardan bir şey ögrenecek degilim...ögrenmek istedigim bir şey olursa kitaplara bakar sağlam bir kaynak ararım..

Dolayısıyla buradaki ortamı pek ciddiye almamanı , zamanını daha iyi şeylerle degerlendirmeni tavsiye ederim.

Ayrıca bilgili kardeşim "gine" değil "yine"diye yazılır

3|2
    0|2
    • seni aşk ve cinsellik bölümüne alalım o zaman ne işin var kültyür bölümünde. ben sana ne diyeyim kardeş. haklısın diyeyim de gönlün olsun. sen eski sorularıma bir bak belkl bir iki şey kaparsın ha. karalarsın demiyorum dikkat ettiysen.

• hayır engellemem..kitap okuma konusunda hasan sabbah tan hasan el benna , jean paul sartre den ericc fromm a kadar uzayan geniş bir perspektif açım var endişen olmasın

• engellemeyen insan olgun insandır kendine güveni vardır. birilerine mesaj olsun buradan benden bu kadar korkmasınlar. önemli isimler yazmışsın kardeşim eyvallah.

• sen o sonuclara nerden vardin onu da anlamis degilim. Sen buranin bos oldugunu bile bile zamanini burada harciyrsn sende de sorun Oldugunu dusunuyrm. Birde buradakilerin blgisiz oldugunu dusunuyrsan senin bu kadr sozunu anlayack kapasitelerininde olmayacagi blmen lazm dimi...

2|0
    0|1
    • kardeşim ben buraya toplasan günde 3 saatten fazla ayırmıyorum o da irşat amaçlı. bütün vaktim dergahta kütüphanede ve felsefe forumlarında geçiyor. güzel kardeşim anlayan ve farkındalık sağlayacak kişiler bulunur elbet. meydan imansızlara boş atıp dolu tutmak isteyenlere mi kalsın!

• Bende bir felsefecim kardesim ama ben sana meydanlari onlara birak demiyrm zaten . Ben sadece bos sa burada bos zaman harcama diorum sadece. Bilirsin Allah bos duranlari ve bosa zamanlarini harciyanlari sevmez . Eger burada zamanim bosa gitmiyr diyorsan o ayri mesele.

• memnun oldum kardeşim. aslında 2012den beri varım ama o zaman bakıp çıkıyordum. geçen yıl askerlik araya girdi şimdi de insanlara yanlış bildikleri doğruları açıklıyorum. işlerine gelmiyor. şimdilik böyle oyalanıyorum diyelim.

• Bu sitede bir "ezberci kesim " var, ezberini geliyo buraya yapıştirip gidiyor. Ne dedigi hakkinda kendisi bile fikir sahibi degil,sadece yazinin iceriğine bakiyor,desteklemedigi,karsi gordugu bir konuysa çirkinleserek,hakaret boyutunda cevabini verip gidiyor, ya da ayni konuyu x kisisi sordugunda cevap veremiyor ancak kendisi cok bilmis edasiyla ayni soruyu soruyor.

0|1
    0|0
    • ellerin dert görmeye. haklısın kardeşim ezberci ve atayist müfredat çocukları diyorum ben onlara. ben ezberlerini bozacam inşallah merak etmesinler.

• iyi okuyun imandan noksan kültür abideleri. david humeyi de kafanıza göre yorumlamayın her işiniz eksik.

0|0
    0|0
  • abimiz geldi açılın !

1|1
    1|1
  • 10 kitap okuyan adam yüzlerce kitap okuyan adama cahil diyebilir eleştirebilir. bunun önüne geçmek mümkün değil. geometrici saunderson'un paradoksundan inceleyenler daha iyi anlayacak.

0|1
    0|0
  • Felsefeci bu soruya bir cevap ver link bir göz gezdir yalnız

1|0
    1|0
  • çok çok güzel bir yazı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...