Osmanlı padişahı I. Abdülmecid'in 22 tane eşi olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Osmanlı İmparatorluğu toplam olarak 36 tane padişah görmüştür, genel olarak bakıldığı zaman bütün padişahların birden fazla eşi olmuştur.

Hiç eşi bulunmayan tek padişah Deli Mustafa’dır.

Ve kayıtlarda en çok eşe sahip olan Abdülmecit 22 eşe sahiptir.

İşte Liste halinde Padişahların eş Sayıları:

1 I.Osman Osman Gazi 2

2 Orhan Orhan Gazi 4

3 I. Murad Murat Hüdevendigar 5

4 I. Bayezid Yıldırım Beyazıt 9

5 I. Mehmed Çelebi Mehmet 2

6 II. Murad 5

7 II. Mehmed Fatih Sultan Mehmet 7

8 II. Bayezid 8

9 I. Selim Yavuz Sultan Selim 1

10 I. Süleyman Kanuni Sultan Süleyman 4

11 II. Selim Sarı Selim 2

12 III. Murad 4

13 III. Mehmed 4

14 I. Ahmed 3

15 I. Mustafa Deli Mustafa 0

16 II. Osman Genç Osman 2

17 IV. Murad 1

18 İbrahim 6

19 IV. Mehmed Avcı Mehmet 5

20 II. Süleyman 6

21 II. Ahmed 3

22 II. Mustafa 9

23 III. Ahmed 19

24 I. Mahmud 10

25 III. Osman 3

26 III. Mustafa 6

27 I. Abdülhamid 15

28 III. Selim 14

29 IV. Mustafa 4

30 II. Mahmud 17

31 I. Abdülmecid 22

32 Abdülaziz 5

33 V. Murad 10

34 II. Abdülhamid 16

35 V. Mehmed Reşad 5

36 VI. Mehmed Vahdettin 5

Güncellemeler:
Özellikle kızların görüşlerini merak ediyorum?

0|0
4|10

En İyi Kız Görüşü

• Hayatını okumuştum yönetimi olsun kişiliği olsun beğenmediğim bir padişahtır yönetici olarak pek iyi görmüyorum yorum olarak Çok eşliliğe gelince her padişahın olmuştur az ya da çok özel hayatları sonuçta eleştirmek bana düşmez

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• yanlış anlama ama bu adamlar sen, ben, bakkal mustafa amca değil

monarşizmde tahtta bulunan ailenin devamı için hükümdarın erkek çocuğu olmalı

dönem koşullarını düşünce ölen çocuklar veya hastalıklı doğanların sayısı fazla bu koşullarda arkadaşım bu duruma mecbursun

bu sistem sadece bizde değil avrupa'da da var ama onlar resmi bir eş seçtikten sonra metres ediniyolar

evet çok eşliliğin ne kadar berbat bir şey olduğunu nasıl tarif etsek az

taş devri insanından kalma özelliklerimizden biri ama koşullar :))

1|1
    1|1
    • ama 22 fazla bir rakam değil mi?

• balkanlardan gelen soğuğun da etkisi olabilir mi acaba bunda akjsdhh o kadar diyorum şu balkanların oraya bir pimapen filan yaptırın diye... Sakalımız yok ki lafımızı dinlesinler. Di mi ama?

• balkan da var ama o dönemde yoğunluk başka yerden :)

• Karıya çok düşkünlermiş demek ki 1 tanesi neylerine yetmiyorsa çocuk doğurma ve seks makinesi sanmışlar hatunları :d En iğrenç dönem

0|0
    0|0
    • En iyi cevap seçmiştim, milletini aşağılayan bir kişiye haklısın dediğini görünce çıkardım en iyi cevaptan. Zira ortada bir yanlış varsa bundan ters çıkarılmalı, benliği aşağılama yoluna gidilmemeli...

• ne inatçısın ya

• ben sana aşağıladın demedim, aşağılayan birine katılıyorum dediğini yüzüne vurdum. doğru bulmuyosan bunun çözümü doğrusunu göstermek veya uygulamaktır, diğerinin yaptığı gibi aşağılamak değil

• fazla masraf demek bu o.O

amacı neymiş bu kadar eş yapmasının?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• osmanlının neden battığı belli oluyor

0|2
    0|1
  • Uçkuruna düşkün bir milletin torunları olmaktan utanç duyuyorum başka ne düşünülebilirki

2|2
    1|7
  • 22 değil 25 eşi ve 43 çocuğu vardı zaten onun yüzünden 1855 de ilk borcu yaptık. 17 yaşında tahta geçince ne oldum oldu. 39 yaşında da içkiye ve kadına düşkünlüğüyle hızlı yaşayıp öldü. tamamen batı özentisiydi batıya hayranlığından devleti unutmuş bir padişahtı. eşleri maliyeyi soydu soğana çevirdi.

0|1
    0|3
    • Bütün Padishalar böylede arkadasim :D Gercekleri inkar etmeyelim. Bati özentisi olsa Bati gibi gelismis olurlardi degil mi ?

Padishahin yaptigi tamamen Arap sapikligi. Araplarda böyle sey hala var.

• Gercekten Esleri mi yoksa Carriye mi ? Osmanli ailesi iste böyle. Babasinin hangi Carriyesinden geldigi belli olmayan kisiler.

Neyse Padisha olmak isteyen bircok Abi veya kardes gebertmesi gerekiyormus ozaman :D

0|0
    0|1
  • yakısır adam sultan

0|0
    0|0
  • copy pasteye gerek yoktu güzel kardeşim. başlık yeterliydi.

0|0
    0|0
  • eş mi? 22 tane? onlar cariye olmasın!

0|0
    0|0
  • peki don juan a ne demeli

0|0
    0|0
  • öncelikle bizi ilgilendirmediğini düşünüyorum.padişah olsam bende 15-20 kadın alırdım.bu dönemde bile tek eşli gözüküp 4-5 kişiyle yatan insanlar var.

0|0
    0|0
  • olabilir. en azından gizli kapaklı değil, delinkanlı gibi. şimdi herkesin 50 tane eşi var hepsi de gayrimeşru. sorsan meaike gibidir.

0|0
    0|0
    • bu dediğine sen kendin inanıyor musun? hem neden gizli oldun ki :)

• Adam batı özentisiymiş batıya hayranlığından devleti unutmuş bir padişahmış. Eşleri maliyeyi soyup soğana çevirmiş, sen burada babanmış gibi onu savunuyorsun... Sorsak dindarsın dimi?

al sana ayet atacağım

2:170 - Onlara: "Allah'ın indirdiğine uyun." dendiği vakit de: "Yok, atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız." dediler. Ya ataları bir şeye akıl erdiremez ve doğruyu seçemez idiyseler de mi onlara uyacaklar?

• dindar değilim. sen beni yanlış anladın. ben padişahları falan savunmuyorum. 21.yy düzenini eleştiriyorum. sana da bir şey demiyorum. hazır konu açılmışken hem padişahları çok eşlilikle yerden yere vurup onla bunla metres hayatı yaşayan insanlara benim nefretim.

Yükleniyor...