Kitap kültürü sadece roman okumak olan tipler?

bakın çok çok önemli bir detay ve sorudur.

ne düşünüyorsunuz bu kişiler hakkında? ben düşündüklerimi yazarsam kırıcı olabilirim ama ilim ve sohbet ortamlarında hep geride kalmaya mahkumlar diyorum. geçen bir arkadaşımın arkadaşının evine gittim ve adam hiç gocunmadan bana işte kitaplığım bu demez mi övünerek? bakın haşa küçümsemiyorum olabilir o da öyle seviyor kültürü o ama yahu beyler bir insanın kitaplığında hiç mi araştırma inceleme türü olmaz hiç mi felsefi siyasi ağır kitaplar olmaz. hiç mi dini kitaplar risaleler olmaz. adam paso roman ve öykü almış arada da bir de ramses serisi mi ne öyle bir saçmalık vardı. hakkını yemeyeyim bir iki de deneme kitabı vardı. bu nasıl bir kitap okuma kültürü akıl alacak gibi değil. samimi olmadığım için laf etmedim ama içten içe de çok üzüldüm durumuna.

ben şimdi bu adamla oturup semerkantın zengin kültürel tarihini tartışabilir miyim? tasavvufu tartışabilir miyim?

pascalı tartışabilir miyim. bakın beyler lafı geldi pascal der ki düşünceler'de, tanrı kimilerinin gözünü kör eder kimilerini ise aydınlatır. yani allahı inkar edenler bile o inkarı aslında allahın inayeti ve dahlinde gerçekleştiriyor haberleri yok.

kafka diyince bu sadece davayı dönüşümü bilir. acaba kafkanın 700 küsür sayfalık günlüğünü bilir mi?

sartre deyince camus deyince aklına romanları gelir ama varlık ve hiçlikten haberi var mıdır.

bakın romanlarda da güzel bilgfiler fikirler var ama ciddi ortamlarda sadece roman okuyan biri geri landa kalır ortamda dönen felsefi siyasi dini konula biraz ağırlaşınca bunlar geride kalacaktır.

elbette roman da okuyalım ama bilgilendirici araştırmna inceleme türüne de yabancı kalmayalım. sadece roman okumak insanın daha çok ifade gücünü dağarcığını geliştirir ve bir de tabi hayal gücünü.

bakın örnek :

soru 1 : imanuel wallersteinin dünya sistemleri teorisini merkez ve çevre bağlamında edward said ile birlikte okuyunuz?

sadece roman ve kurgu okuyanlar cevap veremedi. biraz ekonomi politik okusalardı keşke.

soru 2: vascollenosun ördeği ve kuğusunu , descartes felsefesindeki kartezyenizm açısında irdeleyiniz?

sadece roman ve kurgu okuyanlar bu soruya da cevap veremedi. biraz felsefe okusalardı edecek sözleri olurdu.

amacım farkındalık yaratmak 1 kişide bile olsa yeter lütfen polemikle gelmeyelim fikrimizi sunalım.

Güncellemeler:
kaliteli soru yok diye bik bik edenler neredesiniz bekliyorum?

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Romandan kastınız nedir? Romanları hor görmeyiniz, romanlar içinde siyasetide barındırır, dinide barındırır, felsefeyide barındırır. Evet bir noktada katılıyorum size, bende akademik yayınların okunması taraftarıyım ancak güzel kurgulanmış her romanda bir akademik kitaptır. Mesela Ruh Adam romanı, çok güzel bir siyasi eleştiri kitabıdır ve benim gözümde akademik yayınlarında üzerindedir, çünkü insanı düşünmeye itmektedir. Delikurt romanı, mitoloji barındırır, siyaset barındırır, Osmanlı tarihi barındırır ve insanlıkdersi barındırır (Bunların hepsini hiçbir akademik yayında bu kadar net çıkartamazsınız).

Benim kitaplığımda karl marx'da var hitlerde var, hikmet kıvılcımda var alparslan türkeş'de var, charles texierde var, Atatürk'de var. Herşeyden öte Kuran'da var İncil'de Tanah'da var. Bunlarınolmasının sebebi adamlar yazmışlar... Kitaplığımda sadece iki kişinin kitabını barındırmam çünkü yazamamışlar, sadece saçmalamışlar ...

0|1
    0|0
    • arkadaşım ne güzel okuyor sorguluyorsun hangi siyasi görüştensin bilmem önemli de değil ama belli bir birikimin olduğu için o romanları süzebiliyorsun ne yanlış ne doğru biliyorsun. ama çoğu roman aldatıcıdır ve kurgu gerçekleri çarpıtma üzerine kuruludur. kardeş sen birikimli araştırma inceleme okuyan birisin görebiliyorsun ama sadece roman okuyan sığ bir insan göremeyebilir. sadece romandan ibaret kitap kültürü insanı güdük kılar.

• kardeş allahını seversen kusura bakma lafım sen ve ilimine kefil olduğum bazı üyeler hariç diğerlerine. hemen aşağılarda sitenin soru kalitesinden şikayet eden boş çuvallara. haydi maçanız yiyorsa göreyim sizi burada. bana wallerstein ile gelin mümkünse. beynini sevdiklerim.

• Şikayet edenlerin yarısından çoğu 2 roman bile okumamıştır, kafaya takma sen onları.

Kızlar Ne Diyor 2

• pascal der ki;düşünceler'de, tanrı kimilerinin gözünü kör eder kimilerini ise aydınlatır. yani Allahı inkar edenler bile o inkarı aslında allahın inayeti ve dahlinde gerçekleştiriyor haberleri yok.

Bakıp görmeyen, duyup işitmeyen bir hayatın hay-huyları arasında, önümüze o çok kuvvetli ışığından ne kadarı ulaşabiliyor ya da biz karanlıklar arasında kaldığımız zaman, o ışığın varlığından ve bize yol gösterebileceğinden nekadar haberimiz var.Işığa en fazla özlem duyulan zaman, karanlığın en koyu olduğu dönemdir.hele ışığa muhtaç olduğunun farkında değilse ruhlar.koyu karanlık olmadan nurunu göndermiyor. İnsanlar bu nura bakmakta çok zorlanıyorlar ama nasibi olanda kaçırmıyor. Bu hayatta iyiliğe veya yokluğa mahkûm olmak ise kulun kendi elindedir.***sizce bu ifade kuran’da en başından beri anlatılan bir konu değimlidir.**Kalbin Mühürlenmesi Sebep Değil; Sonuçtur İnsanların kalpleride ilimlerin zarfları ve kapıları gibidir.ne kadar anlayışlarımız varsa orada saklıdır.kulakda bir kapı gibidir duyulan şeyler oradan girer bilhassa geçmişteki gelecekteki ve şimdiki gayb haberleriyle ilgili haberler kitaplardaki kavramlar duyma yoluyla bilinir. Kalbin mühürlenmesi, zarfın mühürlenmesine.kulağın mühürlenmesi kapının mühürlenmesine benzer. her günahın,tevbe edilmediğinde kalpte kara bir leke oluşturması ve tekrarlandıkça bütün kalbi kaplaması kalbin mühürlenmesidir.diğer bir deyişle, alışkanlıkla ikinci huy olur.ne silinir ne çıkar o zaman ne iman yolu kalır,nede küfürden kurtulmaya çare. kafirlerin kalbini Allah mühürlemişse kafirin müslüman olmamasında kabahati nedir? sorusu akla geliyor.Allah,Rum suresi ayet 30da "Sen yüzünü hanif olarak dine çevir.Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmışsa o fıtrata çevir" buyurur. bu ayete göre Allah bütün insanları İslam fıtratı üzerine yaratmıştır.SAV efendimiz"her doğan İslam fıtratı üzerine doğar.anne babası onu yahudi,hıristiyan veya mecusi yapar.buyurur(Buhâri, K. Cenâiz 80; Müslim, K. Kader 25)tertemiz yaratılan insan zamanla çevrenin etkisiyle kirlenmeye başlıyor. Aynanın üzerindeki tozlar silinmeyince zamanla aynayı kapattığı gibi günahlar da kalbi kapatıyor ve küfür de kalbin kilitlenip mühürlenmesine sebep oluyor. kul öyle isteyince Allah da onun kalbini mühürler ve gözünü perdeler.günahlar ardarda gelince kalbi kapatır.günah onu kapatınca Allah tarafından mühürleme damgalama gelir.bu durumda iman kalbe girecek yol bulamadığı gibi küfürden kurtaracak bir kurtarıcı da bulamaz.işte bu, kalbin mühürlenmesidir.eğer kişi günahına tevbe eder pişman olursa o siyahlık gider yeri yeniden parlar

yetişmemiş insanlar başkalarını yetiştiremezler yetiştirecek insanların yetiştirilmeleri lazım değil elzemdir.aklın nuru, kalbin ziyası denilen ilimler bir bütün halinde mütalaa edilmelidir.

Buradaki amacımızda bu değimli zaten

-( wallerstein günümüzde yaşayan çok değerli bilim insanıdır anlatımı anlaşılır ve akıcıdır)

yazabilecek çok şey var ama wallerstein ve descartes ile ilgili kısım sığmadı buraya :D

0|1
    0|0
    • allah razı olsun bana edecek kelime bırakmıyorsun. sen yazdığın son iki cevabı soru olarak aç derim acizane. herkes okumalı bunları belki farkındalık yaratırız bir kişide bile olsa. bu dediğimi düşün kardeşim.

• Allah cümlemizden razı olsun. çok teşekkür ederim. önerini düşüneceğim.

• amin. düşün lütfen kardeşim ziyan olmasın burada çok güzel yazmışsın çünkü.

• Bilinçli okuyucu ile bilinçsiz okuyucu farkı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• sen bu işi biliyosun :)

0|1
    0|1
  • üzülüyorum o tipler için.

0|0
    0|0
  • Okuduğu romanlara bağlı biraz da mesela Bükre okumak var Puslu Kıtalar Atlası okumak var. Ama tabii ki dediğin gibi araştırma kitapları da şart tek yönlü olmaz.

0|0
    0|0
    • ihsan oktay anarı fazla abartmayalım iyi ama birikimi olan biri için sıradanlığın bir tık üstüdür o kadar. bükreyi okuyan da hep kız milleti genellemeyeyim de

Yükleniyor...