Türkiye neden beyin göçünü tersine çeviremiyor?

Güncellemeler:
Abd'nin bugün dünyayı yöneten bir güç olmasının sebebi şüphesiz ki dünyanın dört bir yanından cazip sosyal imkanlarla kendi ülkesi için adam çalıştırması ve teknolojiyi Abd'de başlatması.

Devletin sağa sola savurduğu paralardan 10bilim insanı bile faydalansa Türkiye yıkılmaz ama nedense benci anlayış var bana göre. Milleti değil de herkes kendisini düşünüyor.

Üniversite sanayi işbirliği diye bir şey 2 3 üniversite haricinde hiç yok. Bu ülkeden kahveleri kaldırmadıkça bu düzen değişmez

0|0
5|9

En İyi Kız Görüşü

• O yetenek yok

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• sen adama araştırma imkanı vermezsen ve yeterli ödenek vermezsen olur tabi gider ve hatta geride gelmez ben asistanlıkta yaptım yaptığım işe göre komik bir maaş alıyodum ve fakültenn işini yapmaktan ne yazıkki akademik bir çalışma yapamıyodum bundan dolayı hep yerimde saydım durdum ben olsam bende giderdim keza bende kurum değiştirdim

0|0
    0|0
  • Odenekten haber versinler.

0|0
    0|0
  • ödenek para para para

0|0
    0|0
  • türkiyede en basitinden öğretmen olmak ıcın bıle kac sınava gırıyosun sonundada pıyango gıbı sana sıra gelecegı belırsız..yanı egıtıme verılen önem sıfır.bi sürü fen edebıyt fakültesı acıp önüne gelene öğrtmenlk ıcın formasyon verılıyor sankı ögrtmenlk fakültesı yokmuş gibi!...

üniversıtede kalıp bılım ınsanımı olacaksın olamazsın çümkü o üniversıtede halasının oglu vs akrabalaryla doldururlar vs vs

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• artık tersine çeviriyor ama beyin göçünün sebebleri

Kişiyye uygun çalışma ortamı bulunamaması (körelme duygusu)

Yurtdışında daha fazla şey öğrenme duygusu

Ödenek eksikliği

fikirlere gerekli maddi desteğin verilmemesi yurt dışında hiç tanımadığınız bir iş adamı bile sizden habersizce çalışmalarınız için bankanıza para yatırabiliyor

Sadeece devletle olmaz zengin firmalar desteklemeli bu destek yok .Destekleyecek adamın da zengin olmasını engelliyorlar.

Ek olarak da mühendisler çeşitli tehditler alıyor.Ailelerine ,kendilerine dair Türkiyenin istihbaratı da yurtiçinde biraz zayıf yeni yeni güçleniyor istihbarat

0|0
    0|0
  • uzun zamandır yapmak istediğim bir alet vardı.bu aletle tübitakın yarışmasına katılmak için başvurdum,net üzerinden ekip ayarladım,bir iki mühendis arkadaş.Tübitak o zaman lisans okuduğum için redetti yarışmaya katılmamı,sonra ne oldu yurtdışında bu aletin yapım aşamaları katedilmeye başlanmış onu öğrenmiş oldum.onlar yapıyor biz hayal ediyoruz.Bundan olabilir

0|0
    0|0
  • akıllı adamın burada işi ne ne aklını kullanacağı bir mecra var ne kabul göreceği neden algısına uyan bir şey yok tüm bunlar olsa bile prestiji yok türkiyede ya başka çaresi olmayanlar ya da bu sistemde çok güçlü olanlar yaşıyor diğerleri gidiyor direk öyle beyin göçü bile değil

0|0
    0|0
  • birinci sebebi maddiyat yani paranin vatan sevgisinden agir basmasi

ikinci sebep ulkemizde daha dune kadar bilgiye icatlara deger verilmemesi

ne acidir ki yabanci ulkede calisip yabanci ulke ekonomisine yarari olan Turkler

aslinda Turkiye ye ve Turk halkina ozur borclu

0|0
    0|1
  • Bir insan, uzay araştırmaları alanında bir okul okur:

Türkiye'de: Ahahaha uzaya mı çıkıcan lan, git iki çay al gel denilir.

Yurtdışında: NASA da işe başlar.

2|0
    0|0
  • düşünen insanı pek sevmezler. bazılarına koyun lazım.

0|0
    0|0
  • Beyin göçünü tersine çevirecek beyin yoktur.

0|0
    0|0
  • Teoride bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ama uygulamada daha büyük sıkıntılar var.Bir de genelde iş bulma garantisine bakıyor herkes

0|0
    0|0
  • iş imkanlarının yetersizliği ve ücretlerin yetersiz olması...

0|0
    0|0
Yükleniyor...