İmla hatalarına ne kadar dikkat etmektesiniz?

Sizlerde farkındamısınız, bilmem? O kadar seneler hemen hemen her yerde, hep imla hatalar dikkatimi çekti. Özellikle, internette, paylaşım sitelerinde daha çok dikkat çekmekte. Sanki bu durum bir Kültür halini kazanmışta, özelliğini korumakta. Şahsen bu durum benim hiç hoşuma gitmiyor. Sizler bu Konuda ne düşünüyorsunuz acaba? Acaba kültür bozukluğundanmı kaynaklanmakta, yoksa insanların bildiğimi o kadar?

Güncellemeler:
Zaten, akıl edipte dikkate aldığın bir mesele var ise ve sen bunu bir soru olarak yöneltirsen, bütün dikkatler o kişinin üzerine olacaktır. Bir bakmışsın, sanırsın birbirleriyle yarış yapıyorlar, diğerinin hatasını bulabilmek için. Ne yazık ki, bu durumu sadece yansıtan tek sizler değilsiniz. Diğer, yabancı kültürlerdede bir farklılık dikkate alamadığım için, bu durum benim için çok ilginç bir görünüm. Artık, seni eleştiren akıllısıda çok olur. Gerçekten akıllı oldukları için mi? Hiç sanmıyorum

0|0
8|2

En İyi Kız Görüşü

• İmla konusunda çok hassasımdır. Dikkat etmeye çalışırım.

En azından insan her şeyi bir kenara bıraksa bile, sırf görüntüsü hoş diye yazmak isteyebiliyor.

Bu sitede bile insanlar genel anlamda yazım kurallarına dikkat etmiş, imla kurallarına özen göstermiş kişilerin sorularını daha çok okumak istiyor. Ki şahsen ben böyle yapıyorum.

Bu tarz kurallara özen göstermemiş kişilerin yorumlarını okumak içimden gelmeyebiliyor.

Sorunuza gelince, kültür bozukluğu da olsa, insanların bildiği o kadar da desek olmaz.

Sonuçta önümüzde internet var araştırmak, öğrenmek, bilgi edinmek çok zor olmasa gerek.

Bence insanlar önemsemediği için bu konuya bu kadar umursamaz davranıyorlar.

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• imlaya karşı o kadar dikkatsiziz ki bitirme tezimi yazdıktan sonra sırf imla hatalarından dolayı defalarca geri çağrıldım ve düzelttirildim hatta yok bile geri gonderdi sonunda türkçe öğretmeni arkadaşımla üstünden geçtim tekrar

0|1
    0|0
  • Dikkat ediyorum.

0|0
    0|0
  • Hayla,toaff,popiler gibi garip yazımlar var.Zeki Müren yaşasa bunları görse kahrından ölürdü:)

kütürt

0|0
    0|1
  • Of ne alaka ya iki saat yazdığım şeyin imlasınamı dikkat etcem yanı o an nası yazdıysam o bukdr büyütmeyin bilyorum nasıl yazıldığını ama mesajda felan olmuyor zor oluyoo sıkıntı yani abartmadğmız şekilde bence sıkıntı yok kültürle bir ilgisi olduğunu düşünmüyrm

0|0
    0|0
  • Biraz biraz kullanmaya çalışıyorum bende pek iyim diyemem ama buda bir şeydir diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • En büyük takıntılarımdan biri...

0|0
    0|0
    • Bu arada siz de hata yapmışsınız detayda...

• Zaten, akıl edipte dikkate aldığın bir mesele var ise ve sen bunu bir soru olarak yöneltirsen, bütün dikkatler o kişinin üzerine olacaktır. Bir bakmışsın, sanırsın birbirleriyle yarış yapıyorlar, diğerinin hatasını bulabilmek için. Ne yazık ki, bu durumu sadece yansıtan tek sizler değilsiniz. Diğer, yabancı kültürlerdede bir farklılık dikkate alamadığım için, gerçekten benim çok ilginç bir görünüm.

• Ee yine hata yapmışsınız...

• turkce dersinde olmadigim icin etmiyorum asdfdasdfgd

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Ben de -de ekini ayrı yazmayanları ya da soru eklerini ayrı yazmayanları anlayamıyorum. Bkz. sen. Bir de noktalama işaretlerini kullanmayı bilmeyenler de var. Tabii o da sen.

0|0
    0|1
    • Evet, senin gibi akıllılarıda çok! Olmasa zaten şaşardım!

• 45 yaş üstüsün ve üniversite okuyorsun bunu takdir ederim ama buna rağmen hala imla hataları yapmanı anlayamam. Bir de başarısız olmana da üzüldüm bu hayatta.

• Sendeki, psikolejik rahatsızlığın getirmiş olduğu bir haldır. Genelde, senin gibi kişilerde sıkca görülen, ayrıca kişisel bir bozukluk olarakda nitelendirilebilir. Genelde kişi kendisini diğerlerinden farklı görür. Hemen hemen her yerde kendisini gösterebilmek için çaba harcar. Çoğu zamanlarda, çekilemezliğin sınırını ve haddini aşar. Bu durum hastalık halini kazanmış olsada, genelde duyarsızlık daha çok hakimiyetini sağlar. Buda bir kültür içerisinde kalındığı içindir.

• Ekstradan dikkat etmiyorum, gittiğimiz okulların okuduğumuz kitapların sonucu olarak kendiliğinden çıkıyor. Türkçe derslerinde uyumadım, bir şeyler öğrendim. Kaldı ki bu "üstün meziyet" değil, kendimi övdüğümü sanmayın. Gayet sıradan bir olay.

Paylaşım sitelerinin ne amaçla kullanıldığı sorununa bakmak lazım. İnsanlar bu tarz sitelere bilgi-fikir alışverişine gelmiyor, kafa dağıtmaya geliyor. Eğlence de kurallara dayalı olmaz, coşku, başıboşluk içerir genelde. İnsanların devlet dairesinde konuşur gibi yazmalarını bekleyemezsiniz.

İkincisi: Paylaşım sitelerindeki insanların büyük çoğunluğu iyi bir eğitim almayan / alamayan, popüler kültür harici bir şeylerle de ilgilenmeyen kişiler. Çoğu ya çocuk yaşta, haylaz öğrenci ya da hayattan beklentilerini tam karşılayamamış yaşlılar zaten. Dünya klasiklerini deviren tipler değiller. İmladan bihaber olmaları doğaldır.

İmlayı geçtim, sosyal paylaşım adı altında sadece bayrak, Çanakkale edebiyatı, hadis, ayet, "kapak söz" paylaşılan bir ülkedeyiz. Bu kadar klişeden hiç mi sıkılmıyorlar, bu da ayrı bir sorun.

0|0
    0|0
Yükleniyor...