Deniz gezmiş kahraman yapanlara sorum?

Deniz gezmiş,mahir çayan ve yusuf aslan gibiler sovyetlerin Türkiye"de ki piyonu degılmıydı? sovyetlerin diğer ülkelerde kullandıgı piyonlar gibi,bunlarıda kullanarak,ülkede iç savas çıkartıp sosyalist devrim yapmak istemedimi?deniz gezmiş yüzünden ülke bölünmedi mi?sag-sol dıye kardes kardesi öldürmedimi? ülke iç savas yasamadımı?ardından darbe olup ülke 30 sene geriye gitmedimi? Butun bunların sebebi deniz gezmiş ve onun arkasındakiler oldugu halde nasıl kahraman yaparsınız deniz gezmiş"i?

• Haklısın evet
    22% (2)56% (9)44% (11)Oy Ver
  • Hayır çünkü...
    78% (7)44% (7)56% (14)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
3|12

En İyi Kız Görüşü

• Bir siyasi rejimi diğerine karşı savunmak kimseyi piyon yapmaz. Cumhuriyetin en doğru ve mutlak rejim biçimi olduğu resmi tarih kitapları dışında hiçbiryerde yazmıyor. Deniz Gezmiş'İn ülkeyi sağ ve sol diye bölmesi iddiasından ise biraz kafanın karıştığını görüyorum.Deniz Gezmiş Türkiye'de solun kurucusu filan değildir. 2. Dünya savaşı yıllarında dahi Sovyetleri destekleyen ve mevcut rejimi tehdit ettiği gerekçesiyle hapiste olan aydınlar vardır.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan,gibi isimlerin Türk solu için simge olmasının sebebiyse çok genç yaşta devlet eliyle öldürülmüş solcular olmalarıdır.

Darbe olayına gelirsek, ülke 30 yıl geriye gitti filan komik tanımlar kim neye göre karar veriyor zararın 30 yıllık olduğuna bilemiyorum ama darbeler toplumların yapısını bozar evet. Bugün bu halde olmamızın sebebi 12 Eylüldür. Ama 12 Eylül'ün sebebi iç savaş değil, -ki iç savaş öyle olmaz- Amerika'nın yeşil kuşak projesidir. 72 darbesini sözde Deniz Gezmiş yaptırdıysa, bir öncekini de Adnan Menderes'in yaptırıp yaptırmadığı konusuna hiiç girmiyorum. Ama dönemin ülkücüleri zaman zaman üstlerinden gelen bilgilerle sözde vatan haini iş yerlerine saldırıp, kendilerini kullanan iş adamlarının ekmeğine yağ sürüyorken mafyalaşma süreçleri 12 eylül öncesine uzanıyorken kalkıp Deniz Gezmiş'e piyon demenin mantıksızlığını belirtmesem olmaz.

0|2
    0|1
    • kimse ben piyonum,çıkarcıyım,kötüyüm demez 6. filoyu denize dökerken,vietnam için kahrolsun abd emperyalizmi derken ,sovyetlerin çekoslavakya işgaline neden ses çıkarmayıp sovyet bayraklarıyla sokaklarda gezmiştir? emperyalizm düşmanıyız deyipte dönemın en buyuk emperyalist ülkesi olan sovyetlerin yaptıklarını görmezden geldiler? deniz gezmiş isyanı başlatmasa sosyalist devrim yapmak istemese ülke sag-sol diye bölünürmüydü?

• :D Deniz gezmiş'in isyan başlatması? Cidden yakın cumhuriyet tarihine bir göz at. Değil Türk solunu tek bir çatı altında toplayıp isyan başlatmak, Deniz Gezmiş idam edilmeseydi, Türk solu için önemli bir figür bile olmazdı bugün.

• :) Peki o zaman neden sovyetler yıkıldığı halde sosyalizme inanan insanlar var? Çünkü sosyalizm bir rejim, insan arkasında herhangi bir ülke isteği olmadan da belli rejimlerin ülkesi için daha iyi olacağına inanabilir.

Kızlar Ne Diyor 2

• burdakilerin ne düşündüğü Deniz gezmiş'in ne olduğunu değiştirmez

"Biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımızın bağımsızlığı ve mutluluğu için savaştık!" Deniz Gezmiş

Ne kahraman yapıyorum nede yadırgayıp aşağılıyorum

4|1
    0|0
    • kmse ben piyonum,çıkarcıyım,kötüyüm demez

• Haklısın evet

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Sen önce git Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hayatını oku. Onlarla ilgili kitapları oku sonra gel yerden bitme. Yaşın kaç senin? Kaç kitap okudun? Onların hayatı ile ne biliyorsunda bu slak soruyu soruyorsun. Sende beyin olsa önce araştırır iyice öğrenir bu soruyu sormaya gerek görmezdin. Zamanın Sağcısı yani ülkücüleri bile şu an boşuna asıldılar kurban edildiler derken daha dün doğmuş ağzın süt kokuyor burada neyin ahkamını kesiyorsun. Solu Deniz Gezmiş ve arkadaşları mı yarattı? Bu dediğin için bile sana cevap vermek hata ya neyse!

2|1
    0|0
  • Bu devrimciyim diye gecinen pustlara bin basar. Bak milliyetciyim ve sag goruslu bir insanim. Adamin gorusleri bana zit ve bu adam baya darbe planlayan devrim yapmaya calisan devletin duzenini bozan bir adam. Amaa senin o dinci yurekli dediklerin adamlardan da yurekliymis. zamaninda vazcay tutumundan muebbet verelim filan demisler idam etmeyelim. Fakat o davasindan geri donememis. Saygi duyarim. Ayrica oyle yurekliyim diye gecinmek kolay degil got ister boyle isler. Haa davasini tanimam adami sevmem gorusume zittir ama adamda got varmis yurek varmis.

0|1
    1|0
  • Sovyetler olmasaydı bugün Nazi çizmesi altındaydınız. Gerçi bu kadar nefret etmenizi de anlıyorum tabii, donuna kadar Amerikan olan bir toplum Amerikan gibi düşünür

0|2
    0|1
  • tam bir piyondur deniz gezmiş. ülkenin askerine polisine kurşun sıkmış bir insdandır. soğuk savaş döneminde kavşak konumundaki ülkemiz üzerine oynanan büyük bir oyunun parçasıdır. detayını yazmayacam artık geçti çünkü. belki ileride bir soru olarak belgeleriyle sunabilirim. 6. filoymuş da tam bağımsızlık savaşıymış da. geçiniz

0|0
    3|2
    • verdim 5 yıldızını da kardeş. bu ülkede senin gibi sorgulayan okuyan vatan evlatları görmek güzel.

• Ülkenin askerine polisine kurşun sıkmışmış. Bir kere ülkenin polisleri ne zaman halkın polisi oldu ki? Polisler ve askerler her zaman devletindir. Hicbir zaman halkın olmamışlardır.

• ulan adam şehir gerillası çiçek saksısı mı atacaktı polisin kafasına. Elbette çatışacak silahını kullanacak.

• TAM BAĞİMSİZ TÜRKİYE SAMSUN Ankara 1919 MUSTAFA KEMAL YÜRÜYU SENCE SOVYETLERMİ YAPTI

0|1
    0|0
  • Sen önce dar ağacında üç fidan kitabını oku öyle gel

0|0
    0|0
  • sizin gibi nankör düşünmekten aciz insanlarla ayni ülkede yasamaktan midem bulaniyor.

1|0
    0|1
    • sebe ve soruma cevap?

• Deniz ve arkadaslari hiçbir cikar gözetmeden o zamanki hiçbir siyasi kuruluştan destek almadan kendilerini satmadan sadece bagimsiz bir TURKIYE için mücadele etmişlerdir ve sadece halktan yana olmuşlardır bunun aksini söyleyen soysuzdur. Gunumuzdede goruluyorki Turkiyede bagimsizlik ve demokrasi isteyenler sevilmiyor cunku calanlarin katillerin ve serefsizlerin musluman sayildigi bir ülkede yasiyoruz daha fazla konusmayim.

• İdam edilme sebebi nedir?

İdam edildiğinden dolayı bu kadar kahraman oldu.

0|0
    0|0
  • olayı gercek kaynaklardan okursan cevap vermeye değer daha mantıklı soru sorabilirsin

0|0
    0|0
  • Haklısın kardeş

0|0
    1|1
  • Haklısın evet

0|0
    1|0
  • Haklısın evet

0|0
    1|1
Yükleniyor...