Çok sorguluyorum :((( günaha girer miyim

şeytana bile vesvese vereceğim Allah insanları sınamak için şeytanı günah keçisi seçmiş cennette her şey iyiyse sıkılmaz mıyız gibi çokça şeyi sorguluyorum şirke gitmesinden korkuyorum ama sürekli aklımı kurcalıyor günaha girer miyim ve bu sorgulama huyumdan nasıl kurtulabilirim

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• Güzel bir söz vardı. Şöyle diyordu; "Ve Şeytan o kadar iyiydi ki, insanlığın tüm günahlarının sebebi olmayı kabul etti." Senin 'günah keçisi' meselesi de buna çıkıyor galiba. Ancak büyük bir yanlış var ki yanılıyorsun. Adem peygamlerden sonra Allah'ın yüceliğini kabul etmeyen şeytanın kendisi değil miydi? "O (Adem) topraktan yaratıldı, ben ise ateşten; ben daha üstünüm ve ona secde etmem." diyen şeytanın kendisi değil miydi? Yani burada günah keçisi falan yok. Sırf sorgulamaya devam edebilmek için gerçekleri çarpıtma ki, sorgulamanın yalan yanlış kaynakları seni cehalet kuyusuna itemesin.

Diğer konuya gelecek olursak; Hayatında her şey günlük gülistanlık olsa, sen sıkılır mısın? Buna "Evet" cevabı vermen imkansız. Niçin? Çünkü 'her şey' demek, mükemmeli özetler. Yani "Her şey güzel olsa..." hayatın mükemmel demektir. Hiçbir kusuru olmayan bir hayat karşısında sıkılganlık da, kusurun kendisinin bir göstergesidir ki Cennet, kusurdan arındırılmıştır. Bu nedenle de sıkılmak imkansızdır! Ancak gel gör ki sen hiç görmediğin o yeri, şimdiye dek görebildiğin dünyevi mekanlarla geri planda kıyas yaparak sorguluyorsun. Yani elinde kürek var da toprağı kazdığını sanıyorsun ama yaptığın tek şey minik bir plastik çatalla elması kesmeyi denemek. Yani malzemen doğru değil ki sonucun doğru olsun.

Elbette sorgula, araştır, irdele ama bunu doğru materyaller üzerinden yap. Örneğin Kuran'ı Kerim tefsirini okumayı deneyebilirsin. Dinde ismi bilinen nice alimin cennetle ilgili yazılarını araştırabilirsin. Güzel bir başlangıç olur senin o güzel merakın için. :)

1|0
    0|0
    • o düşünce hz adem olayından çıktı zaten Allah şeytanın böyle yapacağını biliyordu o zaman neden yarattı

• O zaman ters psikoloji yapalım. Bu konuda şeytanın hiçbir günahı yok ve Allah onun öyle olacağını bile bile yarattı diyelim. Bu durumda Allah'ın olacak olanı, olmuş olanı ve bunlarla alakalı veya alakasız her şeyi bilebildiğini düşünürsek, o zamanlar meleklerin başı olan şeytan niçin bu olaya kandı ve gaflet içerisine niçin düştü? Bu neye benzer? Öğretmen, bilgisiz bir öğrencinin zayıf alacağını bilir. Bu durumda suç öğretmende mi; yoksa dersini inatla çalışmayan öğrencide mi?

• Ayrıca şunu da belirtmek gerek: Adem peygamler olayından sonra Şeytan o an yok edilebilirdi; ancak Allah'a yalvardı ve dedi ki senden tek dileğim beni kıyamete kadar yaşatman. Rabbimiz de kendi kullarının doğru yolu bulacağına olan bilgisi ve sabrı sebebiyle onun bu dileğini kabul etti. sonra da şeytandedi ki "O ana dek, kullarını senin yolundan ayırmak için elimden gelen her şeyi yapacağım." Yani ortada günah keçisi falan yok.

Erkekler Ne Diyor 11

• Bende öyleydim,fazla kafanı yorma.. Ama bir yandanda eğer sorgulamamız gerekmese bize bu akıl ve düşünce yapısıda bahşedilmezdi diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Bi ara ben bu konuda "paranoyak" olmuştum! Her yaptığım kötü şeyin (alkol almak) arkasında şeytan olduğunu düşünür oldum! Hatta kafam oldukça şeytanla polemiğe bile girdiğimi hatırlarım! Aslında bu bir yandan benim için faydalı oldu...Mesela tam göz günahına girecekken "dur olum bunu yapmanı şeytan istiyor! Ulan şeytan, bu kez seni mat edicem" gibi paranoyak ama faydalı triplere giriyordum! ASlında bu "sorgulama" ya da halk dilinde "tribe girme" meselesinin kişiyi yönlendirme açısından iyi yanlarıda var! Tabi yine de allaha şirk koşmamak kaydı ile!

0|0
    0|0
  • Bende çok sorgularım , bazen inancımın zayıfladığı zamanlar oluyordu eskiden ama şimdi sorgulamanın etkisi sanırım sapa sağlam bir inancım var :)

0|0
    0|0
  • Bence senin yaptigin torosla f1 arabsina yetismek o kucuk beynin ni Allahin isini anlamak icin kullaniyosun yani kafani fazla yorma yanar canisi sen .kuranda aklinin alabilcegi kadar var zaten fazlasini sorgulamaya gerek varmiki

0|0
    0|0
  • Gerçekten yazık. Hep diyorum ''Din en tehlikeli afyondur'' diye. Bak, kız düşünmeye bile korkuyor. Düşünemeyeceksem Tanrı vaad ettiği Cennet'i münasip bir yerine... Neyse. Sinirlendim yine.

0|0
    0|0
  • sorgulamak kötü bir şey değil. sorguladığın şeylerin illaki cevabı vardır. cevapları alınca ortada sorun kalmaz

0|0
    0|0
  • Sorgulamaktan korkarsan inancının sağlamlığına nasıl güvenebilirsin?

0|0
    0|0
  • Doğru yoldasın, mantığın dogmaya üstün geliyor

0|0
    0|0
  • bende en ince detayına kadar sorgularım. günah oldugunu sanmıyorum

0|0
    0|0
  • Sorgulamadan öğrenemezsin sorgulayıp seni gerçeğe götüren yolu bul.

0|0
    0|0
  • kendini kaybetmediğin surece sorun yok sorgula

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Evet Yüce Allah akıl vermiş ama bu aklı boş şeylerle yormamalıyız.

Sorgulamayı kendimize yarar sağlayacak şekilde yapmalıyız.

Mesela, tam anlamıyla ibadetlerimizi yapmadan, Allah'a c.c doğru bir kul olmayı başarmadan kalkıp "cennette her şey iyiyse sıkılmaz mıyız?" diye yanlış ve gereksiz sorgulamalar yapmak insan için asla bir yol ilerletmez. Yani yerimizde devamlı sayarız.

Bizim yapmamız gereken Allah'ı c.c çok iyi tanımak ve onun bize farz kıldıklarını elimizden geldiğince yapmak, harama bulaşmamak, helale haram dememek. Zaten bunları yaptıktan sonra gerisini düşünmeye bile gerek yoktur. Çünkü her şeyin en güzelini Allah bilir.

0|0
    0|0
  • Sorgulamak kötü birşey değildir , her insan hayatının bir dönemimde sorgulamıştır dinini , araştırarak soguluyarak inanmaktır gerçek iman..

Ama bu " cennette her şey iyiyse sıkılmazmıyız " şeklinde olmamalı.

Biz neyiz , kimiz , neden yaratıldık , yatılış gayemiz nedir gibi olmalı .

Senin içinde duydugun bu sesi , ya da soruları çözebilecek tek şey var oda " okumak "

Yüce Rabb'imizin ilk emridir " oku " ayeti , oku ve düşün , şeytanın böyle saçma sapan vesveselerini dinleyecek kadarda cahil olma.

Dile getirmediğin sürecede günaha girmezsin , içinden geçenlerden sorumlu değildir insan..

0|0
    0|0
  • Allahı tanımakdan bilmekden neden korkuyorsun kuranın ilk sözcüğü okudur unutma

0|0
    0|0
Yükleniyor...