Allaha peygambere ve kutsal kitaplara küfür edenler hapis cezası almalı mı?

kutsal kavramlara küfür etmek resmileştirilmeli midir kişilik haklarına saygısızlık kabul edilmeli midir?

Güncellemeler:
tamam arkadaşlar tamam herkes birbirinin dini inancına hakaret etsin hatta hakaret edenlere ödül verilsin nedeni ise bazı kıt beyinliler dini inanç deyince akıllarına sadece müslümanlığın gelmesi bazılarına göre islam dışında her inanca saygı gösterilmeli fakat müslümana saygısızlık edenler göklere çıkarılmalı bir de adaletten söz edenler gerçekten komiksiniz
bu arada müslümana islama hakaret etmek özgürlükmüş laiklikmiş çağdaşlıkmış kültürmüş peki müslümanların özgürlüğü nerde kaldı adalet adalet diyenler adalet yalnız size mi

0|0
16|43

En İyi Erkek Görüşü

• İsteyen istediğine inanabilir.küfür etmek nedir? İnanmassan inanma ama saygı göstermek gerekir.

1|2
    0|2
    • kısa ve öz :)

• Inanlar icin insanlarin turettigi insan eseri yasakalamalari dogru bulmuyorum.

Saygi duyulacak birsey varsa yasakalamayi uygulayan sistemedir ki bu insan eseridir kutsal degildir degiskendir . Bu degiskenlik ortaminda insan hayati ile oynanmamali .

• Şunu unutmaki insan sadece başkasına zarar vermediği ve başkasının hakkını yemediği sürece özgürdür.

Erkekler Ne Diyor 42

• TCK der ki :

MADDE 216

4) HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK VE AŞAĞILAMA

MADDE 216 . (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Yani halihazırda kutsal kavramlara veya olmamasına karşı gerçek veya sanal hayatta hakaret, şekli türü yapılanması isteyerek ve bilerek olması durumunda cezaya tabi. Bugüne kadar en yüksek ceza 13 yıl. Diğer yandan başka inançlar veya inanmamazlığa karşı da bu kanun maddeleri koruyucu hüküm taşır. Kimse inanmak ya da inanmamak zorunda tutulamaz. Bunu da cebir ile oluşturamaz.

Zaten kimse de başkasının bacağından asılmaz , kendi bacağından asılır ki , her iki anlamda yani inanca zorlama ya da inanca hakaret için bu geçerlidir.

2|0
    1|1
  • hemde okkalı cezalar olmalı bunlar gıdıp 1 sene yatsın hapıste asıl muhım hapıste soracaklar sen nıye geldın dıye! sen orayı seyredeceksın bırde!

hıc kımsenın ınanmadıgı ıcın bır baskasının degerlerıne saldırması kabul edılemez

3|1
    1|1
  • Eğer bu vuku bulsaydı, dinsizleri-ateistleri vs. ''dinsiz!'' diye aşağılamak da hapis cezasına tabi olurdu..

Empati anlayışını yiyeyin.

Mahalle baskısı kafalı seni..

3|3
    3|1
    • ateistse insanlığını bilecek saygı duymasını bilsin

• sen de dindarlığını ve dindarlığının uzantısı ulan hoşgörüyü bileceksin...

sonuçta, onun söyledikleriyle senin dinine zeval gelmiyor.

Yıllarca din elden gidiyor diye universite değil, cami yapıldı paso bu memlekette.

Sıyrılın artık bu kafadan.

• KONUŞ YAA :D

• Anayasamıza göre herkes inanç, din ve düşünce özgürlüğüne sahiptir. İnanmayan bir insan inanan insanın inançlarına karşı yapmış olduğu terbiyesizlikten dolayı birisinin şikayeti üzerine yargılanabilir. Zaten sağlam bir ifade ile ya da iyi bir avukatın savunması ile Allah'a ve ona benzer manevi şeylere küfür eden insan hapisle cezalandırılabilir.

2|0
    0|0
    • ben bir ateiste gavur denmesini bile hakaret görüyorum gel gör ki onlara göre laiklikmiş asıl avrupada isaya incile küfür ette gör oradaki işkence cezasını herkes işine geldiği gibi anlamaya çalışıyor

• bence almalı nasıl atatürke hakaretten ceza geliyosa dini konılardada gelmeli

1|1
    0|1
    • Her din konusu açıldığında neden direk ATATÜRK ten giriyorsunuz mevzuya ?

Adam kendi Din ve mezhebini bile belirtmemiş sırf din ile siyaset birbirine karışmasın diye.

Adam senin gibiler yüzünden rahat rahat ben Müslümanım bile diyemedi.

Şuanda boşbakan Atatürk'e hakaret edebiliyorsa sırf Atamın kurduğu Cumhuriyet kanunları sayesindedir.İki ayyaşmış.Tipine soktuğum.

• Banane tescilli mal banane.Ona göre çalış.O benim sorunum değil.

• neyi ona göre çalışcaz gerizekalı işi buldukta sanki hadi uza mezhebin farklı senle ugrasamam

• Soru "Benim inandığım şeye inanmazsan edebiyen yanacaksın ve işkenceye uğrayacaksın".

Bu bir kişiye hakaret etmek midir?

Soru 2 " Zaten küfür ve hakaretin kanunda karşılığı olan cezalar var. Buradaki talep nedir? Kutsal değerler için ayrı bir yaptırım mı? Misal bir Müslüman ateizme küfür ederse hapis cezası istiyor musunuz?"

Başka sorum yok.

0|1
    0|0
  • Şikayette bulunabiliyorsun suçu ve cezası var yanlış hatırlamıyorsam.

1|1
    1|0
  • İlginç bir ülkeyiz maalesef.Devlet laik deniyor devletin dini yok deniyor.Kurban bayramı geldi mi resmi tatil ilan ediliyor,ateist,hristiyan vs olan da bu tatilden yararlanıyor.Cidden ilginç.Soruya gelince hapis cezası verilmemelidir.Kişinin düşüncelerine saygı duyulmalı.

0|0
    0|0
  • Bence alınmamalı.Zaten bir sınavdayız gerekli ceza yuce Allah tarafından verilcek.

Diyelimki ataist birini aldın hapse attın 3 yıl sureyle...

Sence hapisten cıktıktan sonra ataist müslüman olarakmı cıkıcak ordan.Musluman gorulupte merdiven altında iş çeviren insalarla kaynar heryer..

Okadar dinsiz dusuncesiz insalar varki.Ce .Çicegin böcegin varlıgını...Sinek diyip geçtigimiz mucizevi varlıga diger tarafta birisi insan tarafından kullanılan uçan araba keşfettginde mucize diyen bir toplum teknolojiyle tanıstıkca insalar..dinden ahlak ve toplumlasmaktan uzaklasıyorlar ne yazıkki.Allah islah etsin hepimizi

0|0
    0|0
  • ifade özgürlüğü bence hoşuma gitmesede korumamıza ihtiyaçları yok hapisten ziyade para cezası olabilir kimse bizim inandıklarımıza inanmak zorunda değil buna karşın küfredene küfredende var işin içinden çıkılmaz oluyor hal böyle olunca

1|1
    0|0
  • eğer bunu yaparsan laik devlet anlayışından çıkabilir devlet. ama şöyle bir şey yapabilirsin: kutsal değerlere hakaret yasası çıkarıırsın.

ama bence bu da saçma. eğer kişi hata yaparsa o onun ayıbıdır. bunu cezalandırmak şahıslara düşmez. devlet olarakta bu bana biraz saçma geliyor.

0|0
    0|0
    • devlet laiklğin gereği tüm dinlerin kutsal değerlerine saygılı olunmasını maddi yaptırımlara bağlayabilir devlet bunun için vardır

• bunu ne derece uygulayabilir ki? bunu tabana yaymka gerek

• Kendine müslüman diyenlerin çoğu allaha kitaba küfür ediyor <3 Atayızlar edince göze batıyor sadece :*

1|0
    2|1
  • Öbür tarafta ceza alacaklar zaten. din dil ırk ayırmadan yargılamak lazım

0|2
    1|2
  • o zaman ateistlerde ''Allah'ı öven kişilere'' dava açsın mına goyum :DDD ne saçma konuşuyon :D

3|3
    3|1
    • Sirf Ateistlere gore degil dusunce sistemlerindekilerin bircoguna gore de dava acabilir :D .

• Küfür küfürdür bence..Neye, nasıl küfür ettiğinin önemi yok.Bir insanın annesine küfür etmek de aynı şey, inancına küfür etmek de...

2|0
    0|0
  • İşkence yapılmalı,hapis cezası az kalır.

İnanmak zorunda olmasada saygı duymak zorunda.

2|0
    0|3
    • Ee senin saygın nerde kaldı ikiyüzlü ?

• Şimdi sana buradan uzun uzun yazardım ama dua etki yönetimm kısıtlıyor bu konuda beni yoksa ben sana çok güzel yazardım herşeyi.

• Lan işkence yapılmalı diyorsun, saygı duymak zorundasın diyorsun. Sen de saygı duy lan o zaman. Yönetim kısıtlıyormus

• Çok saçma bir soru.

Bu yasa ülkeyi şeriatın içinse sokar.Bu ülke özgür bir ülke ayrıca ülkemizde din, mezhep ve düşünce özgürlüğü var.Saygısızlıktan dolayı ufak bir para cezasına çarptırılması gerekir bence.

Gerçi bu iktidar döneminde ne düşünce özgürlüğü kaldıysa piiiiiii :)

1|0
    2|0
    • Hapis cezasından bahsediyorsun.

O zaman biri her hangi bir takıma da küfür edince hapse atılsın.

Ben küfürü savunmuyorum.Ama hapis ağır bir durum.

Suudi arabistanda yaşamayan bilemez ben oraya gittim ve gördüm.

Orada karısının yüzünü göremeyen var ya.Bu kanun şeriatın yolunu getirir anlamıyor musun?

Orada namaz kılmak mecburi,

Küfür eden idama kadar yolu var.

Kırbaç falaka falan diz boyu.

Seks, zina suçuna giriyor sonucu direk idam.

Sırf adam küfür etti diye hapse mi attıracaksın ?

• hep cumhuriyetten beri aynı edebiyat gram ilerleme yok

• Din konusunda artık ilerleyemezsin ki zaten.İnsanları Müslümanlığa mı çekeceğiz bu saatten sonra ?

Bilimde ilerle, Sokakta evsiz aç insanlar var onlar için ilgilen, Okula gidemeyen çocuklarımız var onlarla ilgilen, 4 yaşındaki çocuğunun cansız bedenini sırtında taşıyan abimiz var onunla ilgilen,

Lanet olsun sizin kafanızda yarattığınız Müslümanlığa.

Güzelim Dinimizi oyuncak ettiniz 3-5 hırsızın şerefsizin eline.

Yazıklar olsun sizin gibi Müslümanlara.İşte Tecavüzde ilerledik 12 yılda.

• birinin kutsal değerlerine küfretmek tabiki çok yanlış. ama bizde o kadar radikal insanlar olamayız. yapmamız gereken o insaları dehi kazanmya çalışmak.

1|0
    0|0
  • Ateistlere küfür eden müslümanlar ceza almıyorsa, müslümanlara küfür eden ateistler de ceza alamaz.

Etme bulma dünyası canım.

1|2
    3|1
    • Ateistler insan değil ama kardeşim :D onların kafası böyle :D Kafaları yobazlaşmış yobazlaşmış.

Yeter ki Namaz kılsınlar.Ülkedeki insanların, Fakir kısmın anasını s*ktiler ama namaz kılıyorlar diye Müslümanlar.

• SAna yazdığım mesajı yönetim kaldırmasaydı zaten konuşamazdın uzun uzun yazmıcam şimdi sus işine bak.

işkence yapılsın istiyorum benim isteğim hatta kazığa oturtsunlar bana göre işine bak.

• sadece müslümanlık değil, diğer dinler için de geçerli bu !

herkes istediği küfürü edebilir.

1|1
    0|0
  • şahsen bu devirde arkanı döndüğün an küfür ediyorlar. bırak türkiye cumhuriyeti cezalandırmasın. sen vicdanını kalbini koru nasılsa allahından bulucaklar.

0|0
    0|0
  • Para cezası veya hapis verilmeli ki hukuki bir dayanağı olduğunu hatırlıyorum.Ama bizim ülkede tutmaz bu iş, dindar bir adamın üstüne gittimi "senin Allahını kitabını ..." diye başlıyor :)

0|1
    0|0
  • Herkes istediğini söylesin bu gerçeği değiştirmez. Ateistler içinde böyle müminler için de

1|0
    0|0
  • idam edilsinler.

1|0
    3|1
  • Niyeki onlarin cezasi obur tarafta verilecek .

2|1
    3|0
    • Haşa Allah acizmi ki kendisine hakaret edenleri cezalandirmayacak ?Allah a karsi supheniz mi var HAŞA! ? ..

Kimsiniz ki ceza turetecek kadar cahil olabilirsiniz?!...

• Ilahi emir olmayan insan turevi yani insan eseri yasaklamalari sacma buluyorum.

Bu dejeneratif dusuncelere de saygi duymuyorum kardesim.

• almalı aslında

1|0
    1|1
  • evet almalı ama sadece halktan insanlar değil; bakan,milletvekili hepsi bu gruba dahil edilmeli !

2|0
    1|0
  • Allah belasini verir zaten onlarin

2|0
    0|1
  • bence hapis cezasi olmasa bile cuzi bir miktar para cezasi verilmesi lazim dini inanclara saygisizlik yaptigi icin

1|0
    0|0
  • Belli bir dine küfrettiği için filan değilde, kişilik haklarını ihlalden, belli nedenlerle insan ayırmadan dolayı ceza verilebilir tabi. Ama birine sırf islama küfrediyor ve ya hristiyanlığa küfrediyor diye özel ceza vermek yanlış olur.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 16

• Eğer ki ateistlere hakaret etmek ceza gerektiriyorsa, o halde ateistlerin de Müslümanlara hakaretetmesi ceza gerektirmeli. Bu işin başka boyutu tabi, ancak zaten Allah a küfür edenler zaten cezasını bulmuş demektir. Biz<im vereceğimiz ceza Allah ın vereceği ceza yanında nedir ki :)

0|0
    0|0
  • kesinlikle... hele alemlere rahmet olarak gönderilmiş SAV efendimize , kuran-ı kerim e yapılan hakaretler... ayrıca dini inanca ve yaşayışa hakarette cezalandırılmalı bence. özellikle son dönemlerde bu duruma çok fazla denk gelmeye başladım. elimden geldiğince tanıdık tanımadık farketmez müdahale ediyorum ama yetersiz kalıyor. insanların bir kısmında gözü dönmüş şekilde din düşmanlığı gözlemliyorum.

1|0
    0|2
  • Bazı devletler var ki, İslam o devletin yapı taşlarıdır ve islama haykırı fikrler direk o devleti tehdid etme ve tehlike yaratma durumuna sokar. Bunun için hakaret eden kişilere belli ceza verilmesi normaldır. Ama sivil ve demokratik devletlerde hakaret edenlere ceza verilmesi bir az demokrasi ve insan haklarına haykırıdır. Ama tengid makul, tehgir makul değil

0|0
    0|0
  • Her kufreden cezalandirilsaydi dunyadaki herkez hapishanede olurdu.

O terbiyesiz aptallarin cezasin Ahirette Allah keser biz Allaha havale edelim yasaya gerek yok.

0|1
    0|1
  • bir inancı sevmeye bilirsin ama saygı duymalısın bence .bu yüzden ceza verilmeli.

2|2
    1|3
    • hatta ateistte olabilirsin ama benim inancıma küfür edemezsin değil mi haklısın

• katılıyorum bu konuda .kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama hepimiz aklı başında insanlarız .önce saygı duymayı öğrenmek zorundayız.

• Sen suna cezaya saygi gosterilsin desene daha net oluyor...

• Tabii ki hapis cezası almalı.

Dini değerlere küfür edilmesi saygısızlıktır.

1|1
    2|3
  • hayır. Efendimiz(sav) cezalandırmamıştır hiç.

0|3
    0|0
    • ama benim peygamber kadar sabrım yokki peygamberime hakaret edilmesi beni kahreder

• Efendimizdeki (sav) sabır ahlak güzellikler kimsede yok ama bizler Müslüman olarak İslam'ı temsil ediyoruz. keyfi hareket edemeyiz. kalpleri bugz etmemek gerek İslam'a karşı. bu açıdan bakınca susmak en mantıklısı. Allah zaten hakaret eden dili, aazayı cezasız bırakmıyor inşallah.

• Saygılı olmalılar...

Kimse kimseye küfür edemez...

1|0
    0|0
  • edilmemelidir.

insanlar inandığı şeyler için neden küfür yesin.

yiyen gitsin dava açsın çatır çatır tazminatını alsın.

0|0
    0|1
  • O değil Atatürk'e küfür edenlerin sonu idam olmalı. Dine küfür edenler henüz ergen zaten. Onların ki ergen kafası :)

0|1
    1|1
  • caydırıcı olması için yapılabilir

0|0
    1|1
  • Atayizler, kafirler dinsizler diye lafları agzından düsürmeyenler, allaha inanmayanlar cehennemde yanacak diyip kendi düsüncesinden olmayan baskalarının acı cekmesinden zevk alan bunuda saklamayan insanlar varken,

Allaha dine küfreden hapis cezası almalı mı diye tartısmak insanlık dısı ve ikiyüzlülük.

Din bireysel bir olgudur topluma mal edilemez.

Bugün allaha peygambere dine küfreden hapıs cezası almalı diyorsunda bu ülkede ne suclar isleyip dısarda kolunu sallayıp gezenler var? Hersey allah din cami ezan olmus. Yeter ki onlara birsey olmasın dimi?

1|3
    2|0
    • canım benim ateistede hakaret edilmemeli ben tam anlatamamıştım mesela pis ateist gavur gibi söylemlerde suç olmalı elbette

• Insanlari birbirine dusurmenin yolu sistematik bir bilincten gecer. Yasananlarda bu iste.

Sistemlerin niyeti belli.

• SEN ALLAH'tan ŞÜPHE EDİP ONA YAPILAN SAYGISIZLIĞIN CEZASINI SEN VERMEYE ÇALIŞIYORSUN.SEN ALLAHTAN BÜYÜK MÜSÜN ?

Sen kendi Müslümanlığına bak...Ülkede Müslümanım diyipte yetimin haklarını ayakkabı kutularına koyanıda gördük. Adam sırf Allah. Müslümanlık diyor diye oy alıyor :D bu cehaleti tartış sen.

• millet soruyu anlamamış islama küfür edenleri demiyor ki ablamız kişinin inandığı allaha kitapa küfredenleri diyor mesela bir müslümanın hristiyan bir insanın inancınada küfür edınce ceza alması gerektiğini söylemiş. evet haklısın kişinin inancına inanıp saygı duyduğu şeye değerlerine küfür ve hakaret etmek hem kişiye hemde inandığı şeylere saygısızlık olduğu için herkes ceza almalı bu sırf din konusu içinde değil, millet,ırk,siyasi görüş için de geçerli herkes saygılı olacak inancı ne olursa olsun. şimdi banada laf edenler olur inancım islam tek tanrım Allah kitabım Kuranı Kerimdir. Ama islam hoşgörü dinidir. Umarım anlatabildim

1|0
    0|1
    • evet herkes müslümanlar küfür ediyor diye algılamış müslüman olmayanlar ben dini değerlere dedim haklısın yani kuran hz muhammed demedim incile tevratada küfür edilmesin isayada musayada

• Müslümanlar hiç bir zaman İsa'ya ve ya Musa'ya küfr etmez. İsa'nı hakaret eden hristiyanların kendileridir

• Evet Olmalıdır. . Sonuçta Tc yazsının yanında İslam yazısı var.

2|0
    1|1
  • Buna ''Evet, alsın diyen bazı Müslümanlar gidip de ''Benim Allah'ıma 'yok' dedi.'' diye şikayet eder. Ama kendisi ''Senin tanrını..'' diye küfrü basar. Kendine özgür işte.

0|2
    2|0
  • Allah verir cezasını insan değil onun

0|1
    1|1
    • olsun ben yinede anayasa ile güvence altına alınmasından yanayım kişi hak ve özgürlüklerine saygı duyulmalı

• Ben denk geldim,

Ama sayın soran senin şuan yaptığın şey çok büyük saygısızlık ve yanlış birşey.

Sen Peygamber efendimizle , Ulu önder Atatürk'ü kıyaslıyorsun.

Yaptığın şey çok yanlış.

Peygamber efendimiz kutsal bir varlıktır.

Atatürk ise bizim kurtarıcımız ve önderimizdir.

İkisinin kıyaslanması çok yanlıştır.

Sen yarın öbürgün ALLAH ile de kıyaslarsın Atamızı.. Boşuna günaha girme bence.

• atatür ve peygamber kıyası yapan insanlar neyın kafasında yasıyorlar anlayamıyorum ... yakışıklı031 sende sakın ol soran arkadas öyle bir kıyas yapmadı

Yükleniyor...