1000 yılllık Türk-Kürt kardeşliği sorunsalı?

gerçekten 1000 yıldır Türk-Kürt kardeşliği var mı ? pkkdan sonra mı ayrılma oldu,yoksa yıllık kardeşlik yalan mı Türkler Kürtleri ezdimi?

• 1000 yıldır Türk-Kürt kardeşliği var
    20% (2)25% (1)21% (3)Oy Ver
  • 1000 yıldır Türk-Kürt kardeşliği var, pkkdan sonra mı ayrılma oldu
    20% (2)25% (1)21% (3)Oy Ver
  • Kardeşlik yalan mı Türkler Kürtleri ezdi
    0% (0)25% (1)7% (1)Oy Ver
  • Diğer
    60% (6)25% (1)51% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
11|10

En İyi Erkek Görüşü

• aslında türkler ile kürtler islamiyeti kabul etmelrinden sonra beraber halifenin ordularında yanyana savaşmıştır yani ilk temas 9 .yy gibi olmuş

daha sonra malazgrit savaşında beraber savaşarak kazanmışlar.. osmanlıda ise safevilerle olan meselede kürtler yine türklerle itifak kurdu..bu ittfakta meşhur kürt alimi İdris_i Bitlisi 'nin büyük katkısı oldu..daha sonra kürt beyleri yavus sultan selime bağlılklarını bildirdiler ..çaldıran savaşından sonra bir nevi özerklik anlaşması imzalandı...19 yy kadar aralarında küçük anlaşmazlılklar haricinde pek sonrun çıkmadı ta ki tanzimat fermanına kadar bundan sonra kürtler ayaklanmaya başladı..sultan Abdülhatim pratik zekası ile İslamcılık politikası uygulayarak devleti elde tutmaya çalışmış...daha sonra hamidiye alaylarını kurmuştur ,kürt ağalrına unvan vermeye başlamış ,çocuklarına istanbulda eğitim vermerli için desteklem,ş...ancak hamidiye süvarilerindeki kürtlrt düğer kürtlere üstünlük taslamaya ,onları ezmeye başlamış...aşiretler arasında büyük husumetler çıkmış ve buun tek sorumlusunu da devleti görmüşelr burası dönüm noktası oldu tarihte ,hamidiye alylarındaki kürtler cezalandırılmadı ..aşiretler defalarca şikat etmelrine rağman bir cevap alamaşılar...daha sonraki akımlar jön tükler ,ulusalcılık ,türk millliyetçiliği ,kürt milliyetçiliği olayı çıkılmaz hale geitirdi

0|0
    0|0
    • 1. dünya savaşı akabinde kurtuluş savaşı iki milleti tekrar birleştirdi ..yine omuz omuza destan yazdılar...taki lozan antlaşmasına kadar lozan da kürtlere hak verilmedi siz bizim kardeşimizsiniz denerek ne azınlık hakları verildi ne de kardeşliğin esası eşitlik

• bu arada kürt olmam neyi değiştir ki

Kızlar Ne Diyor 11

• Kürtlerde Türkler gibi bu ülke için kan akıtmış insanlardır

Lakin Pkk yanlısı çoğul olarak onlardan olduğu için ( Türk yok mu var elbette )

bi ayrılma oldu ırkçılık oldu

0|1
    0|0
  • ne kardeşliği yalan hepsi türklerin çoğu kürt ve zazalardan nefret ediyor ve korkuyor,her şey ortada işte ırkçılık fazlasıyla var zaten,neymiş bazılarına göre türkiye türklerinmiş türk olmayanlar gitsinmiş ,benim dedem in dedesi neden gitmiş savaşada dönmemiş türk olmadığı halde gitmiş gitmeseymiş o zaman ben türk değilim deseymiş

0|0
    0|0
    • kim kürtlerden zazalardan korkuyo sen kürtmüsün

• türkler anadolu'ya geldiklerinde kürtlerle bizanslılara karşı birlikte mücadele verdiler

aynı maç doğrultusunda birlikte hareket ettiler daha sonra işler değişti osmanlı döneminde aşiret beylerinin aleyhinde karalar alındı sonrasında da sırasıyla kürt isyanları başladı anlayacağın pkk çok yeni bir mesele selahattin demirtaş'ın güzel bir değerlendirmesi vardır bu 16. kürt isyanıdır der:)

0|2
    0|1
    • sen kürtmüsün

• kürtler tuturmuşlar pkk diye, apo diye ,

Silahı israil veriyor , pkk' yı eğitiyor , bunları desteklemek mikropluk değil de nedir ?!

bebek katilini destekleye' nin ahirette gün yüzü göremeyeceği kesindir!

1|3
    0|0
    • onlar öyle düşünmüyor işte

• ODTÜ yürüyüşlerinde deniz gezmiş ile aynı dönemde gösteriye katılan apo yu hala aklım almıyor kardeş miyiz düşman mı belli değil terörle mücadeleyi anlayabilene helal olsun

0|0
    0|0
  • Atatürk döneminde bile kürtlere karşı nefret vardı. Şahsım olarak kürt türk ayırt etmem. Önemli olan insanlığıdır benim için. Ama bir gerçek var ki insanlarımızın çoğunda kürt denilince bir önyargı var.

0|0
    2|0
  • Şahsi fikrim asıl büyük ayrılmanın 12 Eylül sebebiyle başladığı

0|0
    0|0
    • neden

• 12 eylülde dernekler, sendikalar vs. kapatılınca legal mücadele imkanı kalmayan, devlet tarafından düşman ilan edilen Kürt hareketi terörize oldu. Diyarbakır cezaevinde yaşananlar, Ohal döneminde yakılan köyler, faili mechuller, Jitem'in yöntemleri vs. eklenince Pkk Kürtlerden kitlesel bir destek gördü. Yani Kürtler devlet eliyle terörize edildi. Şimdilerde bunun suçunu da tek parti dönemine atmaya çalışıyor Akp ama o dönem etkili olsaydı Alevilerden bu kadar çok Chp destekçisi çıkmazdı bana gör

• kardesin ezilirken sessiz kaliyorsan kardeslikten bahsetmek komik olur.

0|0
    1|0
  • Benim öyle kardeşlerim yok

0|1
    0|1
  • Irkçı değilim karakterciyim ben

0|0
    0|0

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• Önceden kardesliğin mevcut oldugunu söylmk mümkün.önceden kasıt cumhuriyet döneminden önceki devirler.Cumhuriyet dönemiyle gelen inkar asimile politikası baslatıldı.öyle bir toplum olmadığı varsa da Türklesmeleri gerektiği asılandı.Bunu Dersim olylarında nitekim güneydoğu ve diğer bölgelerimizde yasanan olaylarda görmek mümkün.Bir yayın ne kadar sıkarsanız fırlama gücü okadar artar.Kürtlerin çogunluğuyla olusan pkk ülkede var olmanın mücadelesini yürütüyor.Yani kurulma amacı öyle.Ne kadar silahlı mücade yanlıs olsa da baska yol birakmayan baskıcı ve despot bir devlet otoritesi sonucu ortaya cıktı...,

0|0
    0|0
  • maalesef her iki tarafta da hem iyiler hem kötüler olduğu için ne bir kardeşlikten nede bir düşmanlıktan bahsedilemez. Ben bir türküm ama bu bazı dönemlerde kürtler üztünde asimilasyon politikalarının uygulandığını reddedeceğim anlamına gelmiyor. çok kötü şeyler yaptık. ülkede yaşayan bütün halklar ile beraber maalesef çok karanlık bir geçmişimiz var

0|1
    1|0
    • ismin ermeni gibi

• teşekkür ederim

• Kim cikip derse boyle bir kardeşlik yok

Tarihi inkar eder.

Kim ki cikp türkler kürtleri ezmedi onlari !3sinif muamelesi yapmadi.Derse O'da En Agir Yalancidir.

0|0
    1|0
  • diyarbakır cezaevi

1|0
    1|0
    • hatırlatma ulusalcıların tüyleri diken diken oluyor:))

• evet sana katılıyorum ama tek şey dışında

terörün hiçbir affedici yanı olamaz:)

• Aynı ailede iki kardeş farklı dillerle konuşmaz derim, lafımı koyar giderim...

0|0
    0|1
    • kardeşlik yok yani

• Hayır, yok...

...en azından, bir Türk olarak, ben onları kardeş görmüyorum...

• Bu ülkede Turgut Özal Cumhurbaşkanı olabiliyorsa,milletvekilleri bakanlık yapabiliyorsa kimsenin kimseyi ezdiği yok, sadece kandırılan ve duyguları sömürülen insanlar var her iki taraf içinde

0|1
    1|1

0|0
    0|0
  • kürtlerin bilinen tariği yok alfabesini ingilizler yaptı cumhuriyet kurulduğndan beri 35 40 tane kürt isyanı var kürtler araplarla evlenmiş türklerdir arkadaş

0|0
    2|1
    • Araplarla evlenmiş Türklermi

• mezopotamya gibi bir bölge ismi. kan grupları incelendiğinde bizim b kan grubu iken onların a (ırkların temelinde). a kan grubu afrikadan batıya b kan grubu doğuya göç edelerin grubudur. birçok tarihçi kürtler ile cermenlerin akrabalığından bahseder ki cermenlerinde sümerlerden ayrıldığı söylenir. kürt kelimesinin de sümerce olması bu iddaayı güçlendiriyor. biyolojiyi geçtik, dil gruplarına bakarsan yine hint-avrupa dil ailesine dahil edilmiş bir dil. senin dediğin gibi çakma bir ırk olsaydı

• bu olmazdı. bence az oku, sonra konuş

• kardeşlik?

0|0
    0|0
Yükleniyor...