Kimlerşu anhangi kitaplari okuyor ve etkilendigi bolum parca varsa neresi ?

kimlerşu anhangi kitaplari okuyor ve etkilendigi bolum parca varsa neresi ? benşu anbuyuk satranc tahtasini okuyorum ;)

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Sadece romandan beni çok etkileyen birkaç alıntı paylaşmak istiyorum.

Selim’in mahkemede yapmış olduğu savunmadan bir parça:

Bana insanlardan mı bahsediyorsun? İnsanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. Bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir…

Selim’e arkadaşı Şeref intihar etmeden şu mektubu bırakmıştı:

Tiyatro bitti. Beklemeye lüzum görmüyorum.

Hakkında gazetelerdeki iftiraları okuyunca Selim’in içinden geçenler:

… Pusat bunu okuyunca, en sez yerinden ölümcül yara alanlar gibi göklere bakarak Allah’ı aradı. Boşluktan başka hiçbir şey yoktu.

Romanın son kısmında Selim Pusat’ın Tanrı tarafından yargılanması esnasında geçen konuşmada ise:

- Bütün olanların ilk sebebi senin “kıralcı” oluşun mudur?

- Evet!

- Bunu ilk günah diye kabul ediyor musun?

- Asla!

- Neden?

- Bütün o muhteşem kıralları sen yarattın!

İnsanlar…

İnsanlar okunmamış birer kitaptır. En basitleri hakkındaki hükmü bile tamamının okunmasına bırakmalı. Biraz derince olanların ise, iyice okunduktan sonra üzerinde az veya çok düşünmek lâzım.

Selim’in Tanrı’yla hesaplaşmasındaki yakarışı:

Ben kimseye kötülük etmedim. Kimse hakkında kötü düşünce beslemedim. Ümitleri kırılmış bir insan olarak avunmayı içkide ve bir güzeli düşünmede buldum. İçki fena ise üzümü neden yarattınız? Üzümden içki yapılacağını neden Levh-i Mahfuz’ a yazdın? Son peygamberin arkadaşları namaz kılarken ayetleri yanlış okumasaydı içki yasaklanacak mıydı? Çöldeki Bedevi ile bir kurmay subayın içmesi aynı mıdır? Biri sarhoş olunca her türlü herzeyi söyleyebilir. Öteki sarhoşluğun son merhalesinde bile temkinli ve iradelidir. Küçük bir kızı sevmek günahsa, son peygamber, Ayşe’yi neden sevdi de aldı? Tanrı adaletinin yürüdüğü bu mahkemede de böyle haksızlıklar yapılacaksa beni cehennemin en kötü yerine atın. Atın ki, tek içimde insanlığın erdemine ait son kırıntılar da yok olup gitmesin.

Aşk üzerine…

Sevilen ne kadar güzel ve çekici olursa aşk da o kadar şiddetli ve uzun olur. Bazı kadınlar veya kızlar bilmeden karşısındaki erkeği delirtir. Bazıları sanatkardır. Bunu bilerek yapar. Kadın, oldukça iptidai bir yaratıktır, ama erkeği sürüklemek bilgisinde çok ustadır. Vuslattan sonra erkeğin bıkacağını sezdiği için onu daha çok bağlayacak türlü hünerler gösterir. Böylece aşk olgunlaşır. Sözün kısası, şairin dediği gibi: Mecnun’a cihan dopdolu Leyla görünürmüş.

Lanet olasıca politika…

Askerlik öldü general! Sinsi siyasetçilere sırf üniformalı oldukları için asker diyemem!

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 4

• “Abi senin şu eski sevgiliden haber var mı?”

“Hangisi anlamadım?”

“Ya hani birkaç ayda bir sana mesaj atan “özledim” diye…

''Şengül mü?''

“Hah o işte.”

“Bilmem tatildedir muhtemelen, malum yaz mevsimi… Bulmuştur birini. Tatili bedavaya getirmek için sevişenlerden o da…”

“Yaz aşkı diyorsun yani?”

“Dönemsel fahişelik diyoruz biz ona kardeşim.”

Erkek Dublajı .

0|0
    0|0
  • A Simple Soul-Gustave Flaubert

Rahip önce kutsal kitabın kısa bir özetini anlatırdı, Felicity, Cennet’i, Nuh tufanını, Babil kulesini, alevler içindeki şehirleri, ölen insanları, yıkılan ikonları görmüş gibi olurdu. En yüce varlık için duyduğu bu şaşırtıcı saygı ve onun gazabının korkusu hissiyle bir süre kalır sonra çarmıha gerilişteki acıdan duygulanıp ağlardı. Neden onu çarmıha gerdiler ki? O'nu, çocukları seven, yoksulları doyuran, hilmiyetiyle fakirlerin arasında, gübre yığınında doğmayı arzulayan adamı? Ekin zamanı, hasat zamanı, kitapta geçen ona tanıdık gelen her şeyi Felicity de yaşamıştı. Allah’ın yolu onları günahlarından arındırmıştı ve Felicity çoban Hz. İsa ve kutsal ruh sayesinde artık kuzuları ve kumruları daha çok seviyordu.

0|0
    0|0
  • "margereth hafif aralı mutfak kapısının ardında joseph ve williams'ın kendisi hakkında planladıkları karanlık planlara kulak misafiri oldu." margeret'in son 100 günü - james grippando -.-

0|0
    0|0
  • defterimde kuş sesleri

0|0
    0|0
Yükleniyor...