Nasıl bir vergi sistemimiz olduğunu biliyormusunuz ?

Özellik le ticari faaliyet de bulunan arkadaşlar için bu sorum... GV ,KV kanunlarına hiç göz attınız mı ? Stopaj,kdv vb konularda ne derece bilgilisiniz ? Tamamını beyan etmeniz durumunda devletin neredeyse kazancınızın yarısına ortak olduğunu biliyormusunuz ?

0|1
5|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bordro mahkumu olmama rağmen vergi konusunda ufak tefek bazı bilgilerim var.

Oranların yüksek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Türkiye'de insanlar gelirlerine göre değil gönüllerine göre vergi veriyorlar. Benim gibi insanların maaşları daha ellerine geçmeden kesiliyor fakat özellikle esnaf, şirket ve serbest meslek sahipleri vergiden doyasıya kaçıyorlar. Yakalanmak sorun değil çünkü sık sık af çıkıyor. Ya da uzlaşma yoluyla borcunun bir kısmını ödeyip tatlıya bağlıyorlar işi.

Vergi konusu gerçekten keyfe keder ödenen ve herkesin kendine yonttuğu bir sistem dahilinde işliyor. Fransa'da ki yeni yasaya göre yıllık geliri 1M üzerinde olanlar %75 GV ödeyecekler. Bizde %35. Onu da kaç kişi ödüyor.

Ben Maliyenin başına geçsem herkese adil ve eşit vergi sistemini getirirdim. Bir tane aracım var ve devlete bayıldığım ÖTV ile benden çok daha varlıklı insanların ödediği toplam vergi hemen hemen aynı.

0|1
    0|0
    • Bizdeki toplam vergi yükü KDV ve stopajıda hesaba katarsan %50 yi bulur. Ayrıca Fransada 1M euro üzeri %75 vergi varken bizde (GV) 97000 Tl den sonra %35 e ulaşırsın... Şirketlerde de durum aynı.%20 sabit oran + kar dağıtımı %15 dersen yine aynı rakamlara ulaşır.. Avrupa ile Türkiye arasında ki en kalın fark onlarda denetim sıkıdır.Vergi ziyaı cezaları yüksektir.Bizde ise denetim yoktur.Bunun yerine devlet dolaylı vergilerle (Petrol-Doğalgaz-Elektirik-MTV) ile açığı kapatır.

• Doğu toplumunun yapısı bu malesef. Her zaman kısa yoldan çıkar sağlama peşindeler. İnsanlar değişmediği sürece birşey değişmez. Ama bu yinede devletin işi sıkı tutmaması için bir bahane değil.

• Devletin başındakilerde bu toplumun içinden çıkıyorlar. Uzaydan gelmiyorlar.

Vergi sistemini düzeltmek işlerine gelmiyor herhalde.

Ben bordromdan daha maaşımı almadan kesintiye maruz kalıyorum ama bir çok kişi vergi ödemekten imtina ediyor.

Kızlar Ne Diyor 5

• üstad , bana hiç sorma :D

vergiye vergi koyan başka bir devlet daha var mı ?

0|3
    0|0
    • Devlet de kendi açısından haklı...Kimse doğru düzgün beyanda bulunmayınca haliyle servet üzerinden alınan vergilere yükleniyor... Yoksa bizim millete kalsa 100 kazanır ama zarar beyan eder..

• bunla ilgili uyarı yaparım şayet haberim olursa :))

• kemal unakıtan devlet kurumlarına vergi koymuştu la doğru:)))artık daha da artmıştır kurumlar bile"özelleşti":S+1

• Biliyorm bilmezmiyim..amadevlete az vergi odemeninde yollari var.mesela muhasebecin seni cok dusunen biri olcak.saglam ve sehrin ünlü muhasebecisi.benimde isyerim vardi kapattm.tekrar acicam ama benim muhasebecide iş yoktu..en son belediyeye suyu kapattirmak icin gittigimde üstüme görünen cöp vergsi birikms..inanabiliyomsun.bin lira hemde.:))) vslla ugrasmadim hic.avukata soledim.dilekce yaz ver.dava ac gerekirse dedim..itiraz ettm.ama mecburen ödenicek iste..sömürülüyoruz ya bildigin.bide elektirik faturasinda trt ye bile para kesiolar..ne alakaysa..dusunsene bir herkesten 1 tl kesse ooohhh iyi paraa..bizim halimiz harap anliycan..ama yeni acicam yerde kesinlikle iyi bir muhasebeci bulup az vergii odemek icin igne bile alsam faturalatcam:))

0|0
    0|0
  • ota boka vergı kesen bı ulkede yaşıyoruz işte

0|2
    1|0
  • Biliyozda kimseye anlatamıyoz illa donlarına kadar verince akıl baş gelecek

0|1
    0|0
  • vergi deyince aklıma 4 sene önce 470 tl civarı ödediğim aynı arazi ve bina vergisine şuanda 3 480 tl ödüyor olduğum geldi..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Geçen şarap aldık arkadaşla evdeki muhabbet:

Kaça aldik şarabı 18tl

Bunun 4 lirasını dukkan kazansa

En az 10 lira vergi

Dükkana getiren toptancı da 1 lira kazansa en aşağı

Şişesi kar payı fabrika çıkışı yarı yarıya minimum

İçindeki şarap 1 liralık bişey yani

İçmeyelim lan 1 liralık şarapmı içiyoruz şimdi biz =(

0|1
    0|0
    • üzümün kilosu 3 lira lan sizin hesap nasıl olmuş öyle ? = )

• Bizde onu diyoruz içinde ne var bu şarap diye içtiklerimiz su herhalde

• hemen açıklayım . Üretici üzümü kilosu 1.25 kuruştan alır veya çokda iyi bakılmayan bağlar vardır ve muhtemelen izni olmayan köylüdür kendisi ulaşıp satamayacağı için aracı ile görüşür aracının 2 tip anlayışı vardır ucuz şarap ve kaliteli şarap ucuz şarabına 5litresini 7 liradan alırım der üretici tamam der fakat eline doğru düzgün para geçmesi için en az 10 ton üretmesi gerekir peki köylünün 10 ton üretmesi mümkünmüdür? veya yasal mıdır :))

• Stopaj dedikleri şey zaten başlı başına bir saçmalık benim ödediğim kiranın vergisini neden tekrar ben ödüyorum anlamadım bırak diğerlerini stopaj başlı başına yeter zaten bu kazanca :)

0|2
    0|0
    • Normalde stopaj senin mal sahibinden tahsil edip onun yerine devlete ödemen gereken bir vergi..Yani sen bir nevi toplayıcı görevindesin..Ancak Türkiyede dükkan sahipleri bunu kabul etmez.. Stopajıda kiracıya yüklerler...Hatta sene sonunda senin ödediğin stopajlardan iade hakkı doğarsa onuda cebe indirirler...

• Sistem de değil sorun insanlarda = )

• Hocam insanlarda çok doğru söylüyorsun ama bizim insanımız hem üşengeç hemde birazda pısırık aman birşey olmasın banane der ve ödemeye devam eder. Devlet tarafından da haklı olduğun davada yürüsen bile tomayla terbiye ediliyorsun

• Bu sebeple kayıt dışı ekonomi denilen bir şey var üstadım..

* Olan yine fukaraya oluyor..

0|1
    0|0
  • mesleğimden dolayı tüm vergi kanunlarını ezbere biliyorum.. hoş kanunlar değil. tavsiye etmem.

0|1
    0|0
  • hele o geçici vergiler... daha hiç geçmedi...

0|1
    0|0
Yükleniyor...