Allah, yapacağımız şeyleri önceden biliyor mu?

Allah yapacağımız şeyi önceden biliyorsa ne diye bizi dünyaya gönderip sınava tabi tutuyor direkt cennete cehenneme atsa olmaz mı :(

Güncellemeler:
Millet burası ortak sohbet alanı değil!1

0|0
18|19

En İyi Kız Görüşü

• Olsaydi oyle yapardi.

1|1
    4|5

Kızlar Ne Diyor 17

• Şimdi uzun uzadıya anlatırdım da bu konuyu üşenirim.

Alttaki yorumlara istinaden eğer Allah seni direk cehenneme gönderseydi o zaman insanlar diyecekti ki hayır ben iyi bir insan olacaktım ben cehennemlik olamam. O zaman da onun için itirazlar olacaktı. O yüzden yaşıyoruz kendimiz.

2|1
    1|0
  • Bu soru bin defa sorulmuştur herhalde. Yalnız bu noktada islam kendi içinde çelişmiyor çünkü kaderin tek bir çizgi üzerinde ilerlediğine inanmıyorlar. İnandıkları şey kaderinin bir ağaç gibi ya da şu çocukluğumuzda olan Maceranı kendin seç kitapları gibi olduğu. Senin seçimlerine göre önüne farklı kaderler, farklı yaşamlar çıkıyor ve Allah hepsini görüp biliyor vs. vs. Temel din dersi ünitesidir yahu bu. Dinle ilgili sorulara en kaçamak en mantıksız cevapları veren hocalar bile bunu anlatırken kendiyle çelişmez. Neden paradoks bir durum varmış havasına giriliyor bu konuda bilmiyorum.

0|1
    1|0
    • Tmm ben de kaderimizi kendimizin seçtiğine inanıyorum da, işte o seçeceğimiz kaderi de biliyor olmalı Allah -_-

• Allah im böyle dusunenleri islah eylesin yazık seydana uymayın şöyle düşünün bu dünyada bize ne kadar kolaylik saglamis ıslamın şartlarını unutma hepsi bizim için hem Allah bizi cennet e koymuş ama seytan yine yapmış seytanligini adem babamızı havva anamizi yasak elma yedirmiş suçlu arıyorsanız seytandir Allah değil seytan olmasaydı biz hepimiz cennet dedik Allah im seval vermesin şeytana bizi korusun amin.

3|2
    2|0
  • geliş amacımız sınav allah bize akıl vermiş doğruyu yanlısı göstermiş. hadi kullarım özgür iradenizle yaşayın ama olacaklardan mesul değilim diyor:)

1|0
    1|0
    • Tmm işte özgür irademizle yapacağımız şeyleri de önceden biliyor..

• tabiki biliyor kuran okusaydın bilirdin tabi bunları o yüzden sacma sacma soru sorup milletin aklını karştırma.

3|0
    1|0
  • ''Allah istediğini saptırır'' diye ayet var Kuran'da.

O zaman o saptırılan kişi cehenneme mi gidecek?

0|0
    1|0
    • İstediğini saptırır. Ama o saptırmıyor işte. İsterse yapabilir ama yapmıyor. Onlar kendi sapmak istiyor. Ve sapıyor.

• bunu bu konularda daha çok bilgisi olan birine sormalısın ki tüm soru işaretlerini yok edebilesin kafanda. bugün bunun cevabını bulsan yarın başka bir şey takılacak kafana o yüzden dediğimi yap.

0|0
    1|0
  • buraya soracağına gitti az kuran oku öğren.

2|0
    1|0
  • Çok mantıklı bir soru. Ama ben buna cevaben şunu söyleyebilirim ki, dünyada deneyimlememiz gereken şeyler var. Bunun için gönderildik bence.

0|0
    1|0
  • Allah kaderimizi belirler ancak kaderden kastımız sadece doğdumuz günü çevreyi ve öleceğimiz zamandır. Onun dışındakilere biz karar veririz. Ancak Allah bunları önceden bilir... Bu işler çok karışık yaaa -.-

0|0
    1|0
  • o zaman insanlar bunun adil olmadığını söylerdi ve kimse kabullenmezdi herkes o cennete gidiyoken ben neden cehenneme gidiyorum derdi

1|0
    1|0
    • O da her şeyi önceden bildiğini anlatırdı :(

• Tmm da hocanın söylemesiyle Allah'ın söylemesi aynı değil ki, koskoca Allah yalan mı söyleyecek biliyorum diyorsa biliyordur..

• amenna ona sözümüz yok ama bizde insanız ve nefsimiz var sorgularız ister istemez

• 0|0
    1|0
  • Allah yapacağımız şeyleri bilipte kaderimizi yazıyo bazıları da böyle düşünür Allah kaderime yazmış ki ben öyle davranıyorum çok yanlış bir düşünce

0|0
    1|0
  • İronik, bence haklısın

0|0
    1|1
  • ares zeus a selam söyle benden

0|0
    1|1
  • Bir konuşayım senin için.

1|0
    6|5
  • kardeŞ allah dıye bırsey yok. onceden senın ne yapacagını bılseydı şayet ona kulluk edıp ona tapmanızı ıstemezdı biraz sorgulayın GENÇLER !

0|0
    7|3
    • Araştırsaydın gerçekte ALLAH'ın olduğunu bilirdin

• allahıda gorursenız soyleyın su afrıkada cocukların aclıktan olurken , kucucuk cocuga hunharca tecavuz edılırken vs vs gözlerini mi kaptmış bir deyın hele allahınıza HE BIDE BENDEN TAVSIYE ŞU KURANI OKUMADAN GELİP BURDA AHKAM KESMEYİN CANLAR ;)

Erkekler Ne Diyor 19

• Sinav nedir ? Sinav neden yapilir. Herkes Sinav kavramini en iyi sekilde Oku örneginden anlar bu nedenle bunu ben örnek olarak istiyorum.

Ögretmenin seni neden Sinava sokar ? Senin Ders üzeri bilgi seviyeni ölcmek icin ve ögrenmek icin.

Yani Ögretmen Sinav öncesi senin Ders üzeri nekadar bilgili oldugunu bilemez.

Eger Biliyorsa bu bir sinav degildir cünkü sonucu zaten ortada cünkü ögretmen sinavdan önce sonucu biliyor.

Aynisi Allah icin gecerli. Eger Hayat gercekten bir Sinavsa bu demektir ki, Allah herseyi bilmiyor.

Herseyi biliyorsa bu hayat bir Sinav degildir.

Sinav olmamasindan daha önemli olan bu ki bizim özgür irademiz diye birsey olamaz ortada.

Eger Allah bizim hayatimizin sonucunu biz dogumadan önce biliyorsa, biz ne yaparsak yapalim kaderi degistiremeyiz.

Yani örnek olarak Allah sen dogumadan önce Cehennemlik oldugunu biliyorsa, Seni cehennemlik olarak yaratmis o olur ve sen artik Cennete gidemezsin ne yaparsan yap.

Bun okumani tavsiye ederim.

link

0|1
    2|0
  • bir öğretmen sınıfındaki öğrencileri tanır ,onların aşağı yukarı kaç alacağını hangi soruya cevap verebilecekerini hangi soruda takılabileceklerini bildiği halde sınav yapar ,ki öğrenciler itiraz etmesin diye ...Allah elbette ki geçmiş ve geleceğe hakim ama bu bizim için ,itiraz etmememiz için ...hem başka hikmetleri de vardır ...Allahu alem

1|1
    1|0
  • yahu arkadaş 5 yaşında bir çocuk deseki şu delikte yılan var elini sokma korkup sokmassın , adem as. dan beri 124.000 bin peygamber gelmiş geçmiş onca ashap evliyaullah veli kullar hocalar imamlar Allah dostları hepsi de aynı şeyi söylemiş LAİLAHEİLLALLAH yani Allah tan başka ilah yoktur (abdulhakim el hüseyni) hala neyin sorgusu bu ...he ayrıca bu sorgunda gerçekten samimiysen araştır bıras buradan sormakla olmas o iş..elalem kafirlerin içinde araştırıyo buluyo islama yonelip Allah yolunda ılerlemeye calısıyo sen bunca muslumanın arasında dahada kolay bulman lazım...binlerce delil var binlerce mucize...aç oku..hani aşagıda arkadaş demış ya düşün diye o arkadasa da seslenıyorum buradan bu nasıl dusunmektır dıye... az kaldı merak etmeyin şurda ölüme ne var ak kara belli olcak bırılerı ıstesede ıstemesede... hani bir laf varya ölünce her şey bitmiyor öldüğünde görürsün diye..o mesele... saygılar

0|1
    1|0
  • Biraz daha düşünürsen cevabı bulursun. Şöyle düşün; senin elinde geleceği gösteren bir ayna var. Bakıyorsun ve gelecekte olanı görüyorsun. Misal: Bir arkadaşının gelecekte yaptığı birşeyi gördüysen ona müdahale etmemişsin demektir. Yaptığın her müdahale geleceği değiştirmiştir. O arkadaşını alıp hapsetsen gördüğün şey değişir. Aynada gördüğün şey hiç değişmez ama sadece onu hapsetmişsindir. Muhtemelen, daha sen hapsetmeden arkadaşını hapsedeceğini görürsün. Yani, Allah yarıda yaşamımıza son verse daha bizi yaratmadan göreceği şey bizim yaşamımıza son verdiğidir ve sonrası yok; yani devamında bir gelecek yok. Olmayan birşeyi göremez. Çünkü, yoktur. Hesapta olmaz. Eğer yaşamamıza izin verirse gelecekte yaşadıklarımız vardır. İzin vermezse yoktur.

0|0
    1|0
  • ALLAH herşeyi açıkça söylemiştir...geri kalanı insanın iradesine nefsine bırakmıştır.. akıl vermiştir irade vermiştir..yasakları kuralları belirlemiştir bunlar bunlar olacak diye..artık uyup uymamayı insana bırakmıştır..böyle düşünüyorum.. o yüzden kader denilen şeye pek inanmıyorum.her insan kendi kaderini kendisi yazar.

0|0
    0|0
  • 1- Tanrı varsa her şeyi bilendir (tanım gereği).

2- Tanrı insanları yaratmış ve dünyada sınamaktadır (kutsal kitaplardan).

3- Her şeyi bilen tanrı, insanların ne yapacaklarını daha onlar yapmadan, hatta ortada daha cennet, cehennem, evren, dünya yokken bilmektedir.

4- Bir sınav sonucunun bilinmemesini gerektirir.

5- Sınanma düşüncesi ile her şeyi bilme düşüncesi aynı anda yürüyemez.

6- Öyleyse ya özgür irade yoktur, ya da Tanrı.

1|0
    2|1
  • Yapacaklarımız önceden biliniyor sonuç belli ama biz yinede yollayalım bunları yaşasınlar demiş :D

ALLAHın işine karışılırmı kardeşim A:SDASD

0|2
    1|1
  • Bu konuda birden çok yorum yapılabilir ve tartışılası bir meseledir..

0|0
    1|0
  • bu soruyu bnde cok duusndum ama su kanatıne vardım lakın ne olacagını bılıyor ama ne yapcagıumızı blmıuyor dıye dusunuyoerum cnku farzedınkı sız kndınızı yonetıyorsunuz yanı ıstedıgınızı yapıyorsnuz :)

0|0
    1|0
  • biliyor

0|0
    1|0
  • Zaman bizim için var, Allah için değil.

0|1
    1|0
  • eğer öyleyse biz boşa yaşıyoruz :)

0|0
    1|0
  • agac yas iken egilir

0|1
    1|0
  • ona gelene kadar sorulacak o kadar çok soru var ki :) külliyen yalan !

0|0
    3|1
    • Hepsini soruyorum, cevap gelmeyeceğini bile bile sormaya devam edicem :D

• benim fikrimce , allah bir gün düşündü , şunları yaratıyım , sınava sokayım , sonra kazananları hurilerle , ballarla , kaymaklarla , ödüllendiririm. kaybedenleride cayır cayır yakıp derilerini yüzerim..heran o acıyı hissetsinler diye siyah ateşte yakarım dedi.. sonuçta zekat vermedi , o çocuğun hakkını yedi yani haketti diye düşündü.. :)))

• Olabilir :D

• Playstation oyunlarindaki gibi farkli sonlari dusun secim senin en basit ornegi budur

0|0
    1|0
  • ama sadece allah biliyor harici bilmiyor ve oyun başlıyor oyunu kazana bilcekmiyiz biz ona bakalım

0|0
    1|0
    • Sadece Allah'ın bilmesi yeterli değil mi, puanı vereck olan o <3

• davranışlarında özgürsün sen biliyormusun ne zamn nerde ne yapacağını yok hatta bir özlem çektiğimizde allah bilir napıyodur diyoruz

• Allahım sen affet hepimizi.

0|0
    1|0
  • biliosa niye beni yakacak?

0|0
    1|1
  • KADER yazılmış neler yapacagız nasıl yasacagımız ama sonumuz nolacak..

0|0
    1|0
Yükleniyor...