Ney üflemek zor mudur?

ney üflemeye karar verdim.Eğitim almak gerekiyor mu illa ki? Sonra ney fiyatları hemen hemen ne kadar? Neyi alıp evde kendi kendime çalabilir miyim? Nota bilmek gerekiyor mu?

0|0
2|13

En İyi Erkek Görüşü

• 1- ses çıkarmak iki ay! klasik sanatlar bir ömür ister.

2- bir hocadan ders almadan imkansız değil ama çok zor.

3- Ney fiyatları alacağın neye göre değişir. Bir hevesle başladıydan ucuzundan bir şey al derim. 5-6 sene evvelki fiyatlara göre, plastik neyler 40-50 lira falandı. Yok, ben gerçekten ney üflemek istiyorum diyorsan kamış ney al. başparesi -2 yaşındaki - manda boynuzundan olanlar en iyi sesi veriyormuş, yine 5-6 sene önceki fiyatlara göre 450-500 lira.

4- Neyi alıp kendi kendine çalamazsın. Ney üflenir :) Üfleyebilir misin? Bknz. 2

5- Nota müziğin alfabesi diye biliyorum. Ama tatminkâr bir cevap da veremem.

0|0
    0|0
    • kesin 2 ay diye bir şart yok ben 2 günde ses çıkartabilmiştim hemde kursuna gitmeden 3 gündede tüm notaları tamamen üfleyebilmiştim . Sanırım bende yetenek var :D

• İnsan faktörünün olduğu yerde kesinlikten bahsetmek olmaz zaten. Zira 1. sınıf bittiği halde okuma bilmeyenle okula başlamadan okuma bilenler de var.

• 2 yaşındaki manda da boynuz mu olur. :))

Başpare yepımında 25 yaşında erkek mandaların boynuzu kullanılır.

Erkekler Ne Diyor 12

• Yıllarca çalışıp düzgün ses çıkaramayanlar var . Üflemesi en zor alet

0|0
    0|0
  • Ben kendim 4 saatte ses çıkarttım. Ney öğrenmek isteyen arkadaşlarıma da en odununa bir saat sonra ses aldırdım kendi tekniklerimle. Yakında da eğitim seti hazırlamayı düşünüyorum. Ney almak istiyorsanız başlangıç için hani belki olur belki olmaz plastik başpareli kız ney alın. 30 liraya bile öğrenebileceğiniz neyler var. Sonrasında delrin başpareler var onlarla devam edersiniz. Notayla çalsanız güzel olur ben notayla çalıyorum. Kulaktan notasız çalan tanıdıklarım da var. Müzik ve ses sistemleri hariç(Türk sanat ses sistemi yani) neyle ilgili her konuda yardımcı olmaya çalışırım.

0|0
    0|0
  • Çok zormuş ancak birkaç ay çalıştıktan sonra ses çıkarabilkiyormuşsun üfleyerek ama eğitim al merakın varsa

0|0
    0|0
  • neyden ses çıkartmak 1 hafta sürüyor 70 milyondu galiba 2. eli arkadaş aldı sıfırları 90-110 bişeydir eğitim almanda şart

0|0
    0|0
  • çok yeteneksiz değilsen biraz uğraş çıkarırsın..notaları flüttekine benzer bilmen gerek internetten çeşitli videolar izleyerek bişiler kapabilir öğrenebilirsin arkadaşım ney çalıyordu da..fiyatlar konusunda ise plastik neyle başla önce bi sonra alırsın hakikilerini plastikler 20 lira falandır en fazla arkadaşımın biri ney çalmaya çalıştığından biliyorum ;) millete de kulak asma neymiş yıllarca üfleyip ses çıkaramayan varmış traş bunlar benden tam destek

0|0
    0|0
  • Ben bi zamanlar uğraşmıştım.

neyzen.com diye bir site vardı.

şimdi ne oldu bilmem.

orada çeşitli dökümanlar vardı.

bir gün sabah gittim çarşıya bir tane ney aldım.

plastik olanlarından.

öğlen filan başladım denemeye akşama ses çıkartmaya başlamıştım.

ama bir bilen yoksa tek başına zor olur.

fakat azim olduktan sonra bütün dağlar dize gelir.

0|0
    0|0
  • üflemeli enstrumanların alışma süreci biraz zahmetlidir.çok çalışman gerekiyor.plastiklerini piyasada ucuza bulabilirsin fakat kalitelisine benzemez tabi ki.

0|0
    0|0
  • biraz zor ben 1 bucuk haftada ses cıkardım

0|0
    0|0
  • yooo zor değil ya inan yeter ki iste neyi çalmak o zaten kendini o zaman üflettiriyor

0|0
    0|0
  • ney hiçte kolay birşey değil. istediğin gibi çalabilmen için eğitim almalısın.

0|0
    0|0
  • başta eğitim şart diye düşünüyorum flüte benzemediği kanaatindeyim.

0|0
    0|0
  • bence eğitim almak gerekli

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ney öğrenmek çok zordur hevesini kırmak istemem fakat..üfledim ses çıktı tamam değildir iş..

sen neden ney çalmak istiyorsun...tasavvuf musikisine meraklımısın yoksa kimi gençlerin yaptığı gibi fotoğraf makinası alıp 2 gün sonra atmaksa niyetin..hevesle başlama içinden gelsin önce notaları öğren koma diyez bemol bunları öğren...öyle üfledim ben bu işi çözdüm demekle olmaz..

0|0
    0|0
  • Üflersin de ses de çıkarırsın...Ruhu titretmek zordur bence :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...