Allah' tanrı demek_?

Birisi bana tanrı Allah'ın Türkçe hali demişti ama aklıma o sıra gelmemişti, isimler dillere göre değişiklik göstermez ki ? Haksız mıyım ? Hem bana çok soğuk geliyo, siz bu konu hakkında ne düşünüyosunuz. Allah'a tanrı demenin bir sakıncası var mı ?

Güncellemeler:
Kimsenin inancıyla dalga geçilmesin, soruyu sorarken amacım gerçekten fikirlerinizi ve gerçeği öğrenmek. Onun dışında düzgün yorumlar yapın lütfen

0|0
10|15

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi arkadaşlar cevaplara baktimda bu konuda toplum olarak çok ta bilgisiz olduğumuzu gördüm.SORUNUN CEVABI: TANRI KKESİNLİKLE AKLAH ISMININ KARSILIGI DEĞİLDİR. üstat Necip Fazıl Kısakürek in bir sözü var. Allah tanrinin belasını versin diye. Internetten araştırabilirsiniz. Lafı çokta uzatmaya gerek yok iyi araştırın lütfen.

1|0
    2|2
    • Tekrardan yazıyorum ALLAH bir isimdir ve Allah a ait diger bütün isimleri içine alır. Mesela yaratici diyorsunuz bu ismin arapca karşılığı halık dir. Rahman , Rahim, Halık, Samet , Subhan v.s. iste Allah ismi bunlarin hepsinin üstündedir ve diger isimler insanlara ad olarak verilirken Allah ismi sadece Allah a aittir ve her dilde de karşılığı sadece Allah dir. Nasil ki Osman ismi her dilde osman sa bu da oyledir ve dillere göre farklı isimler alamaz.

• Aynen öyle bende bunu diyorum isimler dillere göre farklılık göstermez ki. Fakat aşağıda bir yorum vardı. Benim tanrım "Allah"tır diye. Bu şekilde düşününce biraz daha mantıklı geliyo ama Allah'a tanrı denmez.

• Matematiksel olarak:

Tanrı (eşit değildir) Allah

Tanrı (kapsar) Allah

Erkekler Ne Diyor 14

• Allah arapçadır El-İlah sözünden gelir.Tanrı ise Öz Türkçedir yaratıcı manasına gelir.Tengri,Tengir,Tangrı ve en sonunda Tanrı olarak telefuz edilmeye başlanmıştır.Biz Türkler islam öncesindede tek Tanrılı inanca sahip olduğumuz için yaratıcımıza böyle seslenmişizdir.Ülkemizde Tanrı sözünü gevur filmlerinden ötürü yanlış birşey gibi algılıyorlar ama bu sözün mevla,hüda,rab gibi sözlerden farkı yoktur.Yaratıcıya hitap etmek için Tanrı demek biz Türkler için gayet normaldir önemli olan niyettir kime ne niyetle söylediğindir.

2|2
    1|0
  • tdk ya göre

Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Allah, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Hu, Oğan

ben bir müslümanım ve bir yaratıcı olduğuna inanıyorum o bana kendini allah olarak tanıttı ismi de onun gibi özel di allah kelimesindeki harfleri tek tek atarsanız çıkan her kelime yine allahın isimlerindendir allahın isimleri dediklerimiz esmaül hüsnadır yani allahın özelliklerini belirten kelimeler yaratıcı rızık veren doğmamış olan herşeyi bilen herşeyi gören v.s. allah kendi isimlerini bildirmiştir başka isme gerek yoktur kendi uydurduğumuzu onu katından gelene mi değişelim?

1|0
    0|0
  • Tanrı Türkçe bir kelimedir, Allah ise Arapça kökenlidir, Tanrı büyük güç, yaratıcı manasına gelir, Kur'an-ı Kerim'de Allah diye geçmesinin sebebi Kur'an-ı Kerim'in Arapça yazılması ile alakalıdır, bu yüzden Tanrı demende bir sıkıntı yoktur, nitekim varlığı olduğu kabul edilen büyük bir güçtür Tanrı. Mesela Yarabbim'de İbranice'dir. Bu vesveseler tamamen Arap düşkünü dini her şeye alet eden insanlar tarafından çıkarılmıştır. Diline hangisi kolay geliyorsa onu kullan ama sakın unutma Kur'an Arapçadır ve illa ki onların biliyor diye birşey yoktur. Senin dilin Türkçe'dir.

1|1
    0|0
  • Allahu tealanin bir cok ismi vardir,her ismininde farkli manalari ve ozellikleri vatdir.

Nimetlerini verdiginde,Rezzak Allahim

Sikintinda sabir talep ettiginde,Sabur Allahim

Seklinde seslenir ve dua ederson,her ismi bir kapi olarak dusun.

Bosanma davasini,agir ceza mahkemesinde acmadigin gibi,Allaha da guzel isimleriyle hiyap dogru olandir.

Kitabi kuran ve O,kendisinden hic Tanri diye bahsetmemis...

1|0
    0|1
  • Tanrı, genel bir isimdir ve öz Türkçe Tengri sözcüğünden gelir. Yaratıcı manasındadır.

Ve, Allah bir Tanrı'dır, Arap tanrısıdır.

1|2
    1|1
  • Güncel Türkçe'de tanrı, insan üstü varlıklara yani ilahlara verilen isimdir. Özetle Zeus, Enlil, Ra gibi Allah da bir tanrıdır. Tanrı tekil bir şekilde kullanıldığında, çok tanrılı inançların yaşanmadığı bir kültürde, tanrı diyerek Allah'ın kastedildiği konusunda bir şüphe de yok bence.

Güncel Arapça'daki Allah, ilah gibi kelimelerin de kökeni İbranice'deki İl, El, Eliah, Elohim (hatta Süryanice'de de Alaha)'dan gelir. Elohim, eski İbrani dininde tanrılardan bir tanesinin adıdır. Ayrıca Kuran'a ibraniceden geçen İsrail, Mikayel, Azrail, İsmail gibi meleklerin ve peygamberlerin adında geçen -il -el de bu tanrıdan gelir.

Tevrat'ta ise El veya Elohim, tek tanrı olarak kabul görmüştür. Eski bir tanrı olan Elohim, sadece günümüz Türkçesindeki gibi tanrı anlamına gönüşmüş, İbrani tanrısı Yahova'nın sıfatı olmuştur.

0|0
    0|0
  • "Allah" kelimesinin kökenini araştıran dil bilimcileri; bu kelimenin Arapça olup herhangi bir kelimeden türetilmediğini söylüyor. :D Ayrıca Tanrı” (Gott) sözcüğünün kökeni, çok eskiye dayanmakta; fakat çok bilinmemekle birlikte sadece Cermen dilinde var olan bir sözcüktür. Bu sözcüğün kökeni; Ortaçağ Almancasında ve eski Almancada bulunmaktadır.

Tengri, Eski Türkçede Tanrı, Gökyüzü; Eski Türklerin ve Moğolların inancı Tengricırilik'de Gök Tanrı'sı (Kök Tengri) ya da Gök'ün yüce tini(ruhu)dir. Aynı zamanda Orhun Yazıtlarında ilk çözümlenen sözcük olmaktadır. Senin anlayacacağın 99 isim var fazla takılma bunlara

0|0
    0|0
  • Bence El-İlah de. Çok orjinal duruyor.

3|0
    2|1
  • Hayır sorun olmaz bu milet zaten bu tabuyu yıkamadı gitti tanrı adından bir korku var islam dünyasında özellikle türkyiede.. Müslüman falan değilim bu arada kimse eleştiri vs yapmaın eksile git

0|1
    0|0
  • Allahın isminden çok sıfatlarını kavramak onu sıfatlarıyla ve 99 isminin özellikleriyle benimsememiz lazım.bunları iyi kavradıktan sonra olayı çözmüş oluruz

0|0
    0|0
  • yazan yazmış bana gerek kalmadı

0|0
    0|0
  • sakıncası olmaz niyet önemlidir

0|1
    0|0
  • Aşırı dincilerin uydurduğu vesvesedir ''allah'a tanrı denebilir'''

1|0
    0|0
  • Tengri - Tanrı eski Türkçe ,

El-ilah - Allah arapça en büyük eşi benzeri olmayan yaratıcı rab tanrı.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Benim için Tanrı; Büyük yaratıcı, her şeye kadir olan yaratıcı, olağanüstü güç ve kudret sahibi anlamındadır. ''Allah'' arapça kökenidir. Herkesin tanrısı yani ''Yaratıcısı, olağanüstü güç ve kudret sahibi'' farklı olabilir. Fakat benim tanrım ''Allah''tır.

2|0
    0|0
  • Tengi'den günümüze kadar gelip Tanrı halini alan, öz Türkçe bir sözcüktür. Allah arapçadan geliyor. İslamiyet'i yaşıyoruz diye arap kültürüne asimile olmak zorunda değiliz. Ben Türkçüyüm ve arapların kültüründen de kendilerinden de hazetmiyorum. Türkçesi varken arapçasını kullanmak bana saçma geliyor...

1|1
    0|0
  • esmaülhüsna da Allah ın 99 ismi var ve kesinlikle tanrı bunlardan biri değil. en doğru kaynak kuran dır ve ondan başka bir bilgiye meyletme...

2|0
    1|4
  • Tanrı bir yaratıcıyı ifade ediyor işte. İsminin ne olduğunun ne önemi var bilemiyorum.. İçin nasıl rahat ediyorsa sen o şekilde kullan.

0|1
    0|0
  • Allah; bu kainatı yaratan ve tek olan Zat’ın ismidir. Tanrı; insanların “olağanüstü güç sahibi yaratıcı ve yönetici” olduğuna inandıkları varlık ya da varlıklara verdikleri genel isim olmuştur. Türkçe’de Tanrı olan bu kelime, Arapça’da ilah olarak geçmektedir.Tanrı ve tanrıça kelimeleri tarih boyunca neredeyse her çeşit varlığa verilmiş cins isim olan kelimelerdir. İnsanlar kendilerine; her biri ölümlü olan kadın-erkek, insan-hayvan vs. tanrılar edinmiştir. Yani tanrı çoğulcu bir anlayışın ürünüdür. Bu kullanım açısından bakıldığında “Tanrı” kelimesi “Allah” kelimesi ile hiç bir şekilde örtüşmez. Ve “Allah” kelimesi yerine “Tanrı” kelimesinin kullanılması uygun olmaz. NitekimAllah (cc) birdir, sonsuzdur, yaratılmış olan her şeyden ve herkesten üstündür, hiç bir şekilde yarattıklarına benzemez.

1|0
    1|1
  • namaz kılrken Allahu-ekber diyosun hiç tanrı kelimesinin geçtiğini duymadım

3|0
    0|2
  • Tabiki yok. Allhın birçok ismi vardır. Tanrıyı genelde hıristiyanlar kullanır tek fark bu

1|0
    1|1
  • Ya inan ya inanma böyle cıvıklaşmaya lüzum yok.

İnanmıyosun işte.

0|1
    4|2
    • Benim için mi söyledin algılayamadım tabi ki inanıyorum ben

• Eksilencek bişey demedim'..

Neyse.

• Tengri = tanrı = Türkçe

Allah = el ilah = arapça

Eğer dinin arap kültürünü yaymak için uydurulmuş bir araç olduğunu düşünüyorsan tanrı'ya karşı çıkabilirsin.

1|1
    1|1
    • Bu arada tanrıya laf atanlar Rab kelimesini kullanıyor :D sanırım onun ibranice yahudi tanrısı olduğunu bilmiyorlar!

• Tanrı tapılan şey demek Allah ise İslam dinindeki Tanrının adıdır.

1|1
    0|0
Yükleniyor...