'Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu' ne demek?

Cevaplayan herkese +1 :) Bu sözden benimde çıkardığım anlamlar var ama tam bir anlam yükleyemiyorum. belkide herkes farklı şeyler düşünüyordur.sizce ne ifade edilmek isteniyor bu sözde ve sizin düşünceleriniz nelerdir?

0|0
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• idealist insanların hedefleri vardır ve hedeflerine ulaşmak için çok mücadele ederler. onlar için tek amaç hedefe ulaşmaktır. Hamlet te bunun için "olmak ya da olmamak işte bütün mesele budur" derken insanların yaşama amaçlarını ne kadar önemsediklerini dile getiriyordu.

sonuçta hepimiz öleceğiz, önemli olan mezara gitmeden önce mezar taşımıza neler yazılacağıdır. bir aristokrat mı yoksa hizmetçi mi. kimilerimiz hayal dünyasında yaşar, kimileri yere sağlam basar... ne bileyim, cellat indirirken baltasını acaba vicdanı sızlıyor mu yoksa keyif mi alıyor. ve benzeri hususlar...

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Orgazm. Olmak ya da olmamak. İşte hayatın bütün sırrı bunda...

Sadece cinsel anlamda değil. Bu hayattan gitmeden evvel tüm duygularda orgazm olabilmek. Kendini tatmin olmuş hissetmek...

Ama hayattaki bütün uğraşlar en sonunda cinsel anlamda orgazm olabilmek için...

Ve en büyük orgazm ölümle gelendir...

Hadi olalım... (sabah sabah) yok ben akşamı bekliim :))

1|0
    0|0
  • ya hep ya hic

ya varsın ya da yoksun

yani orta şekeri yok bu işin ya tatlı ya da tuzlu olursun

ya av olursun ya da avcı

ya varsın ya da yoksun

bence bunların hepsini kapsıyor ve hayat felsefem diyecegim bir söz bu

Taraf olmayan bertaraf olur gibide algılanabilir

1|0
    0|0
  • ya hep ha hiç'in değişik bir versiyonu işte :)

1|0
    0|0
  • hayatın 1 ve 0' dan ibaret olduğunu anlatmaktadır... Yani matematiksel olarak 2' lik sisteme göre ya varsındır ya da yoksundur... yani kısaca ya 1 olur hayata anlam katarsın ya da 0 olur yok olur gidersin. seçim sana kalmış...

1|0
    0|0
  • Birşeyi ypamak istiyorsan yaparsın, olur ya da olmaz. Ama acabalarla telaşlarla sıkıntılarla ömür geçmez.Ben en çok bu anlamda anlıyorum

1|0
    0|0
  • Bişey ya olur ya da olmaz, ortası yok.

Paran yoksa araban olmaz, paran varsa herşeyin olur.

Benim düşüncem de bu

1|0
    0|0
  • Yaşam ve ölüm ince bir çizgidir. Bir bakmışsın varız, bir bakmışsın yokuz. Bütün her şey bunlar ibarettir. ( Ya tam olacaksın, ya da yok olacaksın )

1|0
    0|0
  • Adam felsefe olsun diye saçmalamış bizimkilerde büyük üstat demiş :D

1|0
    0|0
  • Bi anlamı var elbet ama tek başına söylenmiş bir söz değil bence vardır bir hikayesi ondan sonra söylenmiştir diye düşünmekteyim...

1|0
    0|0
  • Felsefe yapacak havamda degilim :D

1|0
    0|0
  • hayatın ne kadar boqtan olduğunu görüp

intihar etsem mi lan ?

diye düşüncelere dalan insanların sorduğu sorudur :D

1|0
    0|0
  • güzel soru. bunu anlamak için Hamlet'i okuman lazım...

1|0
    0|0
  • ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol gibi birşey

1|0
    0|0
  • yaşam ve ölüm gibi anlıyorum

1|0
    0|0
  • Bosver takma sen bunlari. Magaza falan gez yaz geldi yeni babetler gelmistir.

0|0
    0|0
  • Olmak ya da olmamak demek :))

0|0
    0|0
  • Ben olacağımı oldum ablasının bülbülü

0|0
    0|0
  • yav he he demek

0|0
    0|0
  • Bu hayatta ya unutulmayacak bir iz bırakırsın,ya da hiçbirşey yapamazsın ve sıradan insanlar gibi unutulup gidersin öldüğünde, demek...

3|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• hayatta yaptıkların başardıklarınla ya var olursun herkez senden söz eder ya da hiçbirşey başaramazsın kimsenin seni konuşması için bir neden yoktur.

2|1
    0|0
  • yazmazsak varlığımızın esamesi okunmaz demek:)

1|0
    0|0
    • yazmazsanız +1 bir hayal demek :)

• valla Allah'ın dediği oluyor. bana kalsa böyle olacağım ama:) yani tutuyor-tutmuyor pek belli olmuyor:)

• Olmak ya da olmamak

Yaşamak ya da yaşamamak

Bir hiç olmak mı unutulmamak mı

İşte bütün mesele bu

1|0
    0|0
  • felsefik bir cümle.

olmak veya olmamak işte bütün mesele bu. yani bu da bu.

bütün mesele yani bütün çözümlenemeyen soruların tek sorunu olmamız veya olmamamız , platon der ki biz yokuz aslında , dünya yok , insanların tek bir kökeni vardır gerisi hep gölgedir ruhlar ölümsüz bedenler ölümlüdür. insanların ruhların ölümsüzlüğünü unuttukça gölgeleri gerçek gibi sandıkları için hep boş yaşarlar.

2|0
    0|0
    • descartes "düşünüyorum o halde varım" der. bunu üç töze bağlar. yaratıcı güç, düşünen güç, cansız nesne. yaratıcı güç, her ikisini verir. düşünen güç te cansız neseneye şikil verir ve kullanır. bu üç tözü üzerinde bulunduran nesneye de nitelik denir. o halde ben niteliğim. zira inancım göre yaratıcı güç üzerimdedir. düşünen güç zaten benim ve yaşamak için cansız bedenimi kullanıyorum. çünkü gördüklerimiz gölge, kunduklarımız gerçek. ve bunu ancak düşünen güç anlar. düşünüyorum o halde varım.

Yükleniyor...