Osmanlıda Oğlancılık ?

Osmanlıda Oğlancılık ? hakındaki fkirleriniz nedir gerçekden böyle bir şey varmıdır ?

0|0
2|15

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı'da oğlancılık bugünki anlamda olmadı . Doğuştan gelen farklılıklar ya da eksiklikler yüzünden ait olduğu cins özelliklerinden çok karşı cins özelliklerini yansıtan insanlara , " allahın takdiridir " gözü ile bakıldı ve toplumdan soyutlamak yerine onların da birer insan olduğu kabul edilerek ellerinden hakları alınmadı ve insan olarak davranıldı.

Osmanlı'da bunun adı " Hünsa " dır . Kelime anlamı eksik erkek demektir. Bugünki oğlancılık aktif eşcinsellikle eş anlam taşıyor. Hünsa ile oğlancılık aynı şey değildir.

Bugünki tıp literatürüne göre ise , dünya üzerinde kadın ve erkek olarak 2 cins değil

kadınsı erkek

hem erkek hem kadın

erkeksi kadın

olarak 3 ara cins daha vardır ve bunlardaki cins oranları doğuştan değişik oranlı ve buna göre de organ özellikleri taşır.

1|1
    0|0
    • Yani erkekler bu hünsa olan kişilerle ilişkiye girdiklri doğrumu

• Dedigin sey yanlis. Osmanlida Escinsellik yaygindi. Oglancilikda budu. Zenginler cinsell iliskiler icin oglanlar tutuyorlardi ve onlarlan iliskiye giriyorlardi.

Fakirler arasida vardi bu.

Bu basbaya antik yunanistadaki gibi Toplumsal Escinselliktir.

• Büyük İskender ve Kleopatra'dan örnekler vermiştim, yani eşcinsellik insanlık tarihi boyunca her toplumda az ya da çok yaşanan gizli ya da açık bir şey. Osmanlı'da yaygındı bu bir toplumsal eşcinsellik demek için yerel ve küresel istatistik oranlar vermen gerekir ki bu o zaman da imkansızdı , şimdi de imkansız.

Erkekler Ne Diyor 14

• benim tarih dergisinde okuduğum (isteyen google dan aratsın) ordu bir sefere cıktıgı zaman (ki bu seferler aylar sürüyor) yanlarına oglanlar alırmış kadın alıp hamıle kalma rıskı nedeni ile bu oglanlar ordunun ihtiyacını (çamaşırların yıkanması, yemek yapımı ve !) karşılarmış bunun haricinde kaynak gosterilebilecek sağlam olmayan bircok soylenti var okadar

0|0
    0|0
  • Bölümünle alakalı olduğu için bir kaç yerde rastladım. Tabloları falan dahi var yani gerçek. Ha diyeceksiniz ki isman devlatinde nasıl oluyor. Oluyomuş demek ki 2. Selim de içkerdi mesela vs vs... Her islam devletinde yamuk olmaz diye milliyetcilige baglamamak lazım

0|0
    0|0
    • Neden padişahlar bu oğlanlara ihtiyaç duyuoyrdu yeterince cariye vardı zaten

• padişahlar duyuyordu diye bir sonuç mu cıkardın yazımdan

• oğlancılık, dünyanın her zamanında vardı, hatırladığım kadarı ile mısırda serbestti bile! Osmanlı da da tarih boyunca, olmuştur. murat bardakçı bu konuda ihtisas bile yapmıştır :) (şaka tabiki ama kesin detaylarını bilir)

0|0
    0|0
  • osmanlıda hadım harem ağaları vardı, o dönemde oğlancılık varsa bu yaygın olduğunu göstermez oğlancılık her dönem vardır zaten, batılı tarihçilerde bizi kötülemek için herşeyi abartır zaten padişahın yüzmek için yaptırdığı havuzun içine çıplak kızları doldurup alem yaptığını bile rivayet etmişlerdi

0|0
    0|1
    • Evet hersey batinin sucu, Müslüman ülkeler zaten bati yüzünden geri kalmis, osmanli dindar süper bir imapatorluktu hersey pembe pembe di. Bikmadiniz hep ayni sacmaliklari anlatmaktan

Kaynaklar Batidan olsa ne olur ? (Batidan olmayan kaynaklarda var)

Bati bu konu üzeri tarafsiz bir arastirma cikartir ortaya, batiyi kendiniz gibi yandas sanmayin.

Osmanlida Oglancilik yaygindi, Kactane Osmanlidan kalma Escinselligi anlatan Siir ve resimler var.

gercekleri inkar etme.

• Ben hakaret mi ettim ? Bir kisiye sen Escinsellsin demek hakaret midir ? Fatih Sultan Mehmet Escinselldir demek hakaretmidir ?

Hayir bir kisiye Escinsell demek hakaret degildir, lütfen bukadar Homofobik olmayalim sene oldu 2014.

Gercekler bunlar. Hayat herzaman Pembe degil, bu nedenle gecmisde Pembe degil.

Osmanlida yüzyillarca senin Ahlaksiz dedigin seyler gerceklesti.

Osmanli son yillarda gösterilmek istenildigi gibi böyle mükemmel bir devlet degildi.

• Senin Atalarini savunman onlarin gecmislerde yaptiklarini ama yok etmiyor.

Biz bir hayal dünyasinda yasamiyoruz.

Gecmiste yasananlar isimize yaramiyor diye onlari inkar edemeyiz.

Gercek bu ki, Oglancilik osmanlida gayet güclü bir sekilde yaygindi.

Bunu aktaran bircok Tarihsel belgeler var.

Yurtdisi kaynaklar ve yurtici kaynaklar.

Gercekleri istedigniz gibi cevirmeye calismayi kesin artik.

• şimdi sen ne okudun?

0|0
    0|0
  • Önce osmanlı tokadını koyup bayıltıyo

Sonra veriyo odunu

0|0
    0|1
  • sorduğn soruyu şey ediyimm

0|0
    1|1
  • her zaman vardı oğlancılık

0|1
    0|0
  • İlk defa duydum ')

0|0
    0|0
  • Duydun mu? Okudun mu?

Eğer duyduysan kulak asma..Okuduysan kaynak göster..

0|0
    0|0
    • Foruml da okudum merak ettim gerçekden böyle bir şy varmı

• Evet vardi.

Escinsellik Osmanlida yaygindi. Padishalarin Carriye odalari yaninda Oglanlar icin odalari vardi.

Bazi kaynaklara göre örnek olarak Fatih Sultan Mehmet hatdaha escinselldi.

0|0
    1|2
    • Neden padişahlar bu oğlanlara ihtiyaç duyuoyrdu yeterince cariye vardı zaten

• iyi şeyler yapanların arkasından hep iftira atarlar Atatürk'e hep din düşmanı, yunan ajanı gibi şeyler söylediler sahte belgeler ortaya koydular ama hiçbirine inanmadım aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet hakkında da böyle konuşuyorlar neyse lafı uzatmıyacam herşeye atlayanlara sazan denir

• sence hz muhammedin o güzel kumandan dediği kumandan eşcinsel olabilirmi saçma fsm eşcinsel değildi

• Anlamadım o neki ?

0|0
    0|0
  • one ya

0|0
    0|0
  • olduğu söyleniyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Teokratik bir devlet yapısında bunun olması hele ki hümayun da zor. Lakin her devrin bir sapığı vardır

0|1
    0|0
    • Al sana bilimsel cevap

Zorlarsan kanıt bile gelir

@soran

• Tam tersine Humayun'da haremağaları genelde hünsa kişilerdir ve bunlar eşcinsel değildir, sapık hiç değillerdir ve dine de son derece koyu şekilde bağlı insanlardır.

• DÜnya'nın heryerinde her döneminde eşcinseller vardır ama kanıt yoksa Osmanlı'da olduğuna inanmam diyorsan 1687'de yazılmış Dellakname-i Dilküşâ tatmin eder sanırım seni. Osmanlıda eşcinselliğin tepki görmeye başlaması ise Tanzimatla beraber batıdan geçiyor. Hatta enteresan bir bilgi daha vereyim. Mangalda kül bırakmamak deyimi, Yeniçerilerin aktif mi pasif mi olduğunu anlamak için yapılan bir testten geliyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...