Okulda Türk Dili ve Edebiyatı dersi ile aranız nasıldı?

Soruları okudukça bazı insanların ısrarla dinlemediğini ya da sürekli dersten kaçtığını düşünüyorum. Aynı hatalar ısrarla tekrarlanıyor. Sizin dersle aranız nasıldı?

Güncellemeler:
Yapılan yanlışlar rahatsız etmiyor mu sizi?
Soruda göndermeyi çok iyi yapamadım sanırım; bu kadar insanın dersle, edebiyatl arası iyiyken yazım hataları inatla nasıl tekrarlanıyor acaba?

0|0
28|18

En İyi Kız Görüşü

• Bir sayısal öğrencisi olarak Türk Dili ve Edebiyatı dersini ezber olduğu için sevmezdim..Ama güzel ve kurallara uygun yazmanın ders ile alakalı değil bol kitap okumak, kendini yazım açısından geliştirme ve kullandığı dili sevmek ve saygı duymakla ilgili olduğunu düşünüyorum..

Bazılarına ukalalık gibi gelebilir ama soru ve cevaplardaki yazım yanlışları beni fazlasıyla rahatsız ediyor..Kendi kendime '' Bir insan, soruyu göndermeden önce kendisine verilen kontrol etme şansını nasıl es geçip, yazarken de bu kadar dikkatsiz bu kadar kör olabilir? '' diye sormadan edemiyorum..

Şahsen ben, hem yazarken, hem de göndermeden evvel 2 kere noktasına virgülüne kadar kontrol edip öyle gönderirim..Yazım hataları ile dolu yazıları okumak hem gözlerimi hem de beynimi yoruyor..

Türkçeyi sevmiyor olabiliriz belki ama kullandığımız dil olduğu için saygı duymamız lazım..Dilimize olan saygıyı da güzel ve hatasız yazmaya ve konuşmaya gayret ederek göstermeliyiz..

1|0
    0|0
    • Dersi şuradan bağladım; insanda az biraz da olsa kulak dolgunluğu olur, kitap ifade noktasında yardımcı oluyor kurallar anlatılmıyor.

• Kurallar hakkında biraz temeli olan bir insan içinde istek olduğu müddetçe kişisel bir çabayla az da olsa geliştirebilir..İstek olmadığı müddetçe edebiyat notu 100 olsa ne yazar..

Erkekler Ne Diyor 18

• Bu konuda yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyorum, yazdıklarımda imla hatası, devrik cümleler kullanırsam uyarı yazın lütfen. Bu işin neyle alakalı olduğu konusunda bir çok görüş var, hepsine de saygı duyuyorum. Bu yaşıma kadar Türkçe konuştuğumu da sanmıyorum, derdimi anlayabiliyor musunuz? Hiç bilemiyorum! Mesela son yazdığım iki cümle nasıl kullanılır bilmediğim halde bu şekilde kullanıyorum, kullanmaya da devam ediyorum.

Cevaben; Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden kaçmadım ancak benim kullandığım Türkçeyi öğretmenim, İstanbul Türkçesi diye nitelendirirdi, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Tekrarladığım hatalar var mı? Onu da bilmiyorum :) Dersle aram fena değildi.

Neden bu kadar uzun yazdım? Çünkü bu yazıdaki hataları bulup bana göstermenizi isteyeceğim de ondan :D

1|0
    0|0
    • düşünüyorumdan sonra nokta gelmeliydi ve yazdıklarımda da büyük harfle başlamalıydı. Uyarı yazın anlam bozukluğu oluşturuyor. uyarı yapın veya uyarın olabilirdi. Sonrasına üşendim bakmaya sabah sabah dsgfsd

• İlgin için teşekkür ederim.

• Her zaman iyi olmuştur. Malum baba Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olunca, armut da dibine düşmüş. :)) Zaten burada da bazen felaket lügat parçalıyorum ya, bilirsin :))

1|0
    0|0
    • Seni hepimiz biliyoruz arkadaşım. Saygılar

• Tutamıyorum arkadaş kendimi :)))

• Lisedeyken ingilizceden sonra en çok sevdiğim dersti diksiyonumda iyi olduğundan genelde sınıfta hoca hep bana söz verirdi 3 sene bilgi yarışmalarına sözelci olarak girdim.Notlarım 4-5 arasıydı hep ama hocamızda çok iyiydi.

1|0
    0|0
  • Açık öğretim lisesi derslerinden sevdiğim bir dersti şükür liseden geçen yıl menzun oldum ama bu bahsettiğin dersi okumama mani değil merakımda var edebiyata.

0|0
    0|0
  • Anayasada yeri yok ama Edebiyat'ımızı her zaman seviyoruz. Seveceğiz.

1|0
    0|0
  • Çok iyiydi.

1|0
    0|0
  • Genelde iyiydi.

Yazarken dikkat etmeye çalışırım, ama bazen düşündüklerime elimin hızı yetmiyor hatalı yazabiliyorum.

0|0
    0|0
  • günlük hayatımda Edebiyatım oldukça mükemmel ama okulda sevmezdim.

0|0
    0|0
    • yazım hatası yapmış .linç et bunu soran :D edebiyat büyük harfle yazılır mı.ayrıca oldukça mükemmel ,bu iki kelimeyi yan yana kullanmak ne kadar doğru.

• Site halkını bombalamak lazım

• İyi ki bir hata yaptık hemen vurun yüzüme :/

• Yapardım dersimi , ama sevmezdim ^^

Gele gide şimdi yine Edebiyat bölümündeyiz

0|0
    0|0
  • severim ben sayısal okuyan bı sözelciyim edebiyatım ve dıl bılgım harıka hıç sıkıntı çekmrdim kopya falan geçti

0|0
    0|0
  • Beni çok kasıyordu bu ders. Ayrıca ezberci değildim, ben sayısalı seviyordum

0|0
    0|0
  • Hic iyi degil :)

0|0
    0|0
  • lanet gelsin ortalamamı düşürdü :D

0|0
    0|0
  • Siz sadece ders, ben bölümünde okuyorum çok fazla okumak gerekiyor.Lisedeyken en sevdiğim ders olmuştur.

0|0
    0|0
  • şuanda tde okuyorum 3. sınıfm

liseden iş çıkmaz öğretmenlerimiz çok yetersiz

0|0
    0|0
  • benim her zaman edebiyat sosyal dil anlatım gibi dersler yüksek olmustur. sayılsallar daha düşük

0|0
    0|0
  • iyi değil

0|0
    0|0
  • en sevdiğim 3 dersten 1

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 27

• En sevdiğim derslerden biriydi. Kelimelere hakim ve anlatım bozukluklarından haz etmeyen, kelime yanlışlarına müthiş derece dikkat eden çevresinde gördüğünde eleştiren ve düzeltmeye çalışan mükemmeliyetçi bir yapım var.

Bundan dolayı da müthiş mutluyum çünkü bir insanın Türk dili ve edebiyatına hakim olmasının birebir Türk olmasından dolayı gurur duymasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Milliyetçi bir yapım olduğundan benim için çok önemlidir bu durum.

'Dil bir milleti birleştiren, koruyan ve o milletin ortak malı olan sosyal bir müessesedir.' diye bir söz vardır. Buna %100 katılırım.

1|0
    0|0
  • En iyi derslerimden biriydi. İple çekerdim dersleri. Hocaya da aşıktım, böyle güzel anlatan bir kadın olamaz.

1|0
    0|0
  • Çok iyiydi. En sevdiğim ve en eğlendiğim derslerden biriydi. Belki de öğretmenlerim iyiydi, bilemiyorum. Lisedeki bir Edebiyat öğretmenim şu an Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde öğretmenlik yapıyor mesela.

0|0
    0|0
  • Çok iyiydi :D hatta şaşırtıcı şekilde matematiğim bile iyiydi lisede hep 4tü şimdi 4 işlemi zor yapıyorum :D Ama edebiyatım falan hep iyiydi :D

0|0
    0|0
  • İyi değildi ve bazen çok saçma yanlışlar yapılıyor

1|0
    0|0
  • En sevdiğim derstir. Artık insanlar konuşurken anlatım bozukluklarını yakalayıp düzeltiyorum. Alışkanlık yaptı :)

1|0
    0|0
  • Çok iyiydi. Yapılan yanlışlar bazen rahatsız edici

1|0
    0|0
  • ben derse girerdim ama hoca nedense beni hep atardı sınıftan ve 3 edebiyat hocaı değişti lise boyunca 3 dede durum değişmedi ve hatta biri beni eşine şikayet etmişti eşide sağlık grup baskanıydı sağlık meslekte olduğumdan staj yerimi kendim bulmamı istemişti yani bu dersin hocalarıyla bu kadar yüz göz oldum zamanında :)

0|0
    0|0
  • Türk dili ve Edebiyatı dersi almadım.

Bilerek yapılanlar rahatsız ediyor.

1|0
    0|0
  • Ezber olduğu için yüksek notum olurdu

0|0
    0|0
  • süper,edebiyat hocalarının gözdesi.gerek dersleri gerek sesiyle .sınıftan kaçmama bahane olan çalışmalar ve ilgiden bunaldığım zamanlar hep çelişirdi.

"okuduğunu anlamama" gibi bir durum her zaman mevcuttu zaten.

"yazım hatalarını kabul etmeyen programlar geliştirilse acaba ne olurdu ?" diye düşünüyorum bazen.

0|0
    0|0
  • Takıntım haline geldi imla hataları...

Faülatün filan çok anlamam öyle aruz vezni vs. ama dilimi seviyorum edebiyatı da...

0|0
    0|0
  • süper çok seviyorum sözeli edebiyatımda iyi

1|0
    0|0
  • Edebiyatı sevmiyorum ve gereksiz buluyorum MF öğrencisiyim

0|0
    1|0
  • genel kültürümü artıran şeyler hoşuma gidiyor :) ama fizikte yararlı olan tek bir bilgi bile yok.öğrenmesem de olur :@@

0|0
    0|0
  • Igrencti millet sallardi 65 70 alirdi ben sallardim 25 30 alirdim hocanin bokuluguydu bence soguttu beni pic

0|0
    0|0
  • bizim okulda yoktu.

0|0
    0|0
  • Sözel dersleri severim.

0|0
    0|0
    • moderatör olmanın sebebi imla hatalarından kaçınman değil mi?

• Dört dörtlük değilim tabii ki ama elimden geldiğince dikkat ediyorum.

• Tek sevdiğim sözel ders.

0|0
    0|0
  • Yabancı dil derslerinde daha başarılıydım :( Bir Türk genci için felaket

0|0
    0|0
  • süperdi edebiyat dersim bence sorun yapamayan insanlarda

0|0
    0|0
  • dersten çok öğretmenle aram iyiydi :)

0|0
    0|0
  • çok iyi .en sevdiğim ders zaten :)

0|0
    0|0
  • çok süperdi valla hep 85, 100 alan öğrenciydim ve hala öyleyim :D

0|0
    0|0
  • En sevdiğim dersti <3

0|0
    0|0
  • Bir hocam vardi öyle guzel anlatirdiki hic sevmezdim onun sayesinde bir ilgili oldum derse karşı. Nasil aklima soktuysa her dedigi aklimda.

kisaca ;

Hocaya bağlı...

0|0
    0|0
    • Yazim kurallari turkce adi altinda isleniyor ondandir belki

• Ben lisede fen bölümündeydim. İlk baslarda seviyordum sonra bu Türk edebiyatı dönemleri akımlar vs gelince cok sıkıldım.

Yoksa ortaokulda Türkce derslerini severdim. Yazdıgım siirden dolayı madalya almıstım il 3.sü olmustu. Hatta Türkce hocamız sen kesinlikle edebiyat oku derdi. Tarih hocamızda tarih okumalısın diyordu fakat ben lise sondaki Fizik öğretmenimin sözünü dinledim :) memnunum.

Ayrıca imla klavuzuyla gezermis gibi yazmadıgımın farkındayım. Benim icin ufak tefek yanlıslar pek mühim degil. Yanlıs anlasılmasın, yazanlarada saygılarımı sunarım.

0|0
    0|0
Yükleniyor...