Arkadaslar evrim teorisi ve dusunceleriniz ???

Evet arkadaşlar abiyogenez yani cansizdan canliliga geçiş, kimya ve fizik yasalari ve ilkel bakteriden üremek evrim geçirmek hakkında düşünceleriniz nedir ? Bulunan fosiller daha önce yasamis ama soyu tükenmiş formlar için fikirlerinizi ve yorumlarinizi bekliyorum (bu din ile ilgili bir soru değildir yanlis anlasilmasin)

0|0
2|15

En İyi Erkek Görüşü

• Evrim teorisini sürekli araştırıyorum mantıklı olan yönleri de var boşlukta kalan açıklanamayan yanları da var. Bana göre inançlı bir insan olmak evrimi tamamıyla red etmeyi gerektirmez.Hatta inanç kavramlarıyla benzeşen bir çok yanı da vardır. İnançlı insanları da her zaman bunu sorgulamaya davet ederim. Öncelikle mantığımın almadığı konulardan bahsedeyim .

Mesela suda yaşayan bir canlının karaya geçiş aşaması benim mantığıma yatmıyor.

Mesela solungaç solunumundan akciğerli solunuma nasıl geçildi. Solungaç solunumu yapan bir hayvan birden akciğerli bir yavru mu doğurdu. Evrim mantığında bu mümkün değil. Peki akciğer gelişimini tamamlayana kadar bu yaratık vücudunda yarım yamalak bir akciğerle mi dolaştı.Şartlara uyum sağlamak içinse, bu akciğer oluşana kadar geçen milyonlarca yıllık sürede bu varlık nasıl yaşadı.Madem yaşayabiliyor o zaman akciğere neden ihtiyaç duydu. Nasıl bir genetik koddur ki bu "dayan kardeşim bir milyon yıl sonra gıcır gıcır, kız gibi bir akciğerimiz olacak, hadi en güzelini yapmak için çalışalım mı" dedi? Bu proses, akciğerin gelişimi mükemmel devam edecek şekilde hem erkekte hem dişide paralel olarak nasıl devam etti. Akciğer oluşumunu devam ettirebilecek mükemmel genlere sahip erkek ve dişiler hep yan yana mı yaşıyordu.Bu genler ağaç gibi yayılırken, milyonlarca yıl sonra bile herkeste aynı akciğer nasıl oluşabildi. Nasıl oldu da bu işlem hiç bir varlıkta yarıda kesilmedi veya farklı farklı akciğerler oluşmadı.

Bunun dışında hücre oluşumunun açıklanması eksik , ara fosiller eksik , dünyanın oluşumuna dair teoriler eksik. Bilinç kavramının oluşumunda ki argümanlar eksik. Bir şeyler tam olarak açıklansa dahi tepe noktasında bir şeyler hep rastlantısal , tesadüf noktasında kalıyor. Şu anda tamamıyla oturmuş bir teori değil ama araştırmaya devam etsinler bizde sorgulamaya devam ediyoruz.

1|0
    0|0
    • Onu net bir şekilde anlatmiyorlar çünkü bu çok uzun bir süreç örn. İnsanlarin kuyruk sokumu denilen bir bölgesi vardır bu bölge geçmişte atalarimizin kuyruğa sahip olduğunu gösterir teoriye gore

• Fazlasıyla ütopik değil mi sence biyogenez akla daha yatkın gibi geliyor. Panspermia ne kadar tutarlıysa abiyogenez de o kadar tutarlı. Kendi kendini kopyalayan yapay bir hücre örneği de şu an için yok iken benim için abiyogenez içi doldurulamayan bir teori olmaktan öteye geçemiyor.

• Evet biyegenez daha yakin çünkü herşey biyogenez oluyo sadece ilk baslangici bilmiyoruz

Erkekler Ne Diyor 14

• Evrim teorisi canlı çeşitliliğini açıklayabilecek yapıda olsada dünyada ki ilk canlı hücre/varlığın nasıl olduğunu tam olarak açıklayamaz. Miller-urey deneyide yeterli kanıtı sunmamakta bana göre. Bana daha mantıklı gelen şekli;ilk canlının ya da onun temel yapıtaşları göktaşları ile dünyaya geldi ve evrim ise sonraki sürece etki etti.

1|0
    0|0
  • Tek bir soru soracağım, cansız hücreler, yahut cansız herhangi bir varlık, nasıl var olmuş ilk ? Bunun cevabını veren yok daha. Big Bang'le mi ? Diyelim ki Big Bang'le. Peki, Big Bang'in oluşması için protonların, nötronların, su ve hidrojen buharlarının DURDUK YERE HAREKETE GEÇİP, ÇARPIŞMASI gerekir. Bana durduk yere, hiç bir kudret olmaksızın harekete geçen bir şey söylesene. Örneğin br toz zerreciği, sen ona dokunmadan uçuyor değil mi ? Ama durduk yere değil, rüzgarın esmesiyle örneğin. Bak yinr bir kuvvet ve kudret var orada.

Demem o ki, hiç bir oluş nedensiz ve kudretsiz değildir. Bir şeyin harekete geçmesi için, mutlak bir kudrete ihtiyacı vardır. Ha Big Bang'i konuşuruz, tartışırız, kabul gören noktaları elbette var, yok diyemem, ama evrim mevrim, yok maymundan geldik, efendim benim büyük büyük büyük büyük dedem attı, bunlar saçmalık.

0|0
    0|2
    • Evrim Teporisi insanlarin maymundan geldigini desteklemiyor. Ne BigBang nede Evrim üzeri bir bilgiye sahip degilsin.

• Insanlar maymundan gelmedi, diyorum hala insanlar maymundan geldi diyor cahil adam.

Insanlarlan maymunlarin ortak bir atasi var, bukadar.

Ve tabiki degisik Fossiler var ? Balik hala balik ne demek ?

Tabiki eskiden daha baska balik cesitleri vardi, ama bugün Türü tamamen tükenmis canlilarda var.

Örnek olarak Dinozorlar.

• Şu üslupla var ya, bildiğimin zekatını konuşmam seninle. Hadsiz herif.

• Öncelikle fosiller bize dünyanın uzun tarihi hakkında çok sayıda bilgi verir. Fosiller sayesinde milyonlarca yıl önceki coğrafi şartları, canlılık tarihi boyunca basitten karmaşığa doğru ortaya çıkan canlıları, nesli tükenen canlıları, belirli dönemlerde yaşamını surduren canlıları, bunların arasındaki geciş formlarını anlatır.Fosiller bir çok yönden evrimi doğrular;

1- Ara formların gösterdikleri

2- Fosillerin kronolojik sıralaması

Fosil bilimi olarak bilinen paleontoloji, evrimle iç içe olan bir bilimdalıdır. Fosilbiliminin elde ettiği veriler; gerek basitten karmaşığa kronolojik sıralama olsun, gerek geçiş formlarını sunduğundan olsun evrimi doğrular.

0|1
    0|0
    • Peki bu abiyogenezi kanitlayan bir durummu ve insanlara etkisi nasildir?

• Yani primatlar sadece insan atasi mi diğer canlilarla maymunlarla ilgili değil mi ?

• link

İnsanın oluşumu kısmını incele.

• Bazı arkadaşlar yine bunu bir inanç meselesine çevirmiş. Bu bir inanç değil bilimsel bir gerçektir. Bugün bir ağaç ile, ısırgan otu veya maymun vb ile dna ve gen benzerliğimiz yadsınamayacak kadar çoktur. Bir çoğu C.Darwin'in kitabını dahi okumamıştır muhtemelen. Orada maymundan geldik demez ORTAK bir ata var der. Unutmayın ki insanlar ve insanımsılar 6-7 milyon yıldır var Dünya'da yaşam ise 3 milyar yıl önce başladı...

0|2
    0|0
  • O ilkel canlılar peki dünyada nasıl kendiliğinden var olmuş diye sorarlar adama. Bilime göre hiçbir şey tesadüf değildir ve hiçbir şey kendi kendisine olamaz ise, bir hücreliler nasıl kendi kendine var olmuş ? Saçma...

1|2
    0|1
  • .Örneğin bir canlının x yılındaki haliyle x+1000 yılındaki hali değişim şeklindeyse evrimi kanıtlar.Ama evrimi insan maymundan gelmiştir şeklinde değilde, canlılar zamanla değişim geçirir şeklinde kanıtlar.Bunun dışında ben evrime inanırım.Fakat Allah yoktur şu bu şeklinde değil.Sadece canlıların değişim gösterdiği konusunda inanırım.Ve canlılar gerçektende basit değişimler gösterir bu bilinen birşey.

0|0
    0|0
  • Şimdi yine atlar kelebeklerden geliyorsa, kurbağalar neden prens olmuyor geyiği dönecek

Bekleyelim görelim

0|0
    0|1
  • bir ezzacı bir ilacı yapmak için her maddeden belli miktarlarda koyuyor eczanedeki ilaç kavanozları kırılsa deney tüpleri tüm maddeler karışsa bir ilaç meydana getirebilirmi getiremez yani evrenin yaratılması canlılığın oluşması tesadüf değil böyle bir ihtimal olamaz bile onun yaratıcısı Allah cc

1|0
    0|1
  • Din ile olmasına gerek yok ancak benim mantığım evrim teorisini reddediyor. Cansızdan canlı oluşumu gibi bir durum söz konusu olsaydı bu tarih boyunca süregelen bir durum olmak zorunda olurdu. Bir anda cansız varlıkların canlıya dönüşüp aynı durumun tekrarlanmaması bana mantıksız geliyor

0|0
    0|1
    • Abiyogenez tek basina evrimi aciklamaz zaten çünkü o ilkel bakterinin nasil oluştuğuna dair konulmuş bir teoridir evrim teorisi ise canlilarin değişip değişmediğini anlatir

• amaan bana genede saçma geliyor konduramıyorum kendime benim atalarım maymun tek hücreli felan olamaz nayır :)

• Evrim Teorisi bir bilimsel gercektir. Evrim Yanlis demek dünya düz demek gibi birsey.

Gercek Sudi Arabistanda 20 sene önce dünya yuvarlak diyenleri tasliyorlardi.

Evrim yanlis diyenler, Evrim üzeri en ufak bir bilgiye sahip degiler.

1|1
    1|2
  • nedensellik ilkesini açıklayabildikleri sürece sorun yok ama bir yerde tıkanıyo işte

0|0
    0|0
    • Evet herşey tesadüfle mi devam ediyor acaba yani kimya fizik yasalari bunu mu destekliyor

• İnsanlar maymundan geliyorsa, Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor? Diye sormadan edemiyorum..

0|0
    1|0
    • Evrim teorisine gore hic bir canli diğerinin aynisi olamaz çünkü %100 ayni doğa yasasinda yaşamaz ayni sşartlar altında kalmaz

• Allah allaha adamlikla ne alaksi var bunun :D beyden geldik onu konuşuyoruz

• Hiç. Laf olsun diye yazdık. Konu uzattık. Entel olayım derken, ahmet kayanın entel maganda şarkısınıyaşayan gençlik gibiyiz. Farklı düşüncelerden, çok farklı konulara uzayış. Hayat bir beyindir zaten, bizlerse düşünce akımıyız. Oo yeah!:)

• tipsizliğimden dolayı evrime inanmıyorum bunca yıllık dünya tarihinde eğer evrim olsaydı ben de böyle s i k suratlı olmazdım

0|0
    0|0
  • İnanmiyorum

0|0
    0|1
    • inanıp inanmadığını sormuyor sana kardeşim. evrim teorisi bir inanç meselesi değil. koskoca teoriyi hakkında hiçbir şey bilmeden "inanmıyorum" deyip kestirip atmak nedir ya.

• İnanmiyorum iste o dediklerinize.inanmak icin zorlamiyorum,inanmayan bir cok prof ta var onlari ornek aliyorum bende

• Hmm doğrudur da bizde arastiriyoruz ne nedir ne değildir diye

Kızlar Ne Diyor 2

• Canlıların değişmesi, bir doğa yasasıdır. Evrim, bir doğa yasasıdır. İnanmıyorum denilip kestirip atılamaz. Bir bilimsel gerçektir. Bu değişimin nasıl ve neden olduğunu anlatacak bilimsel bir kuram/teori gerekmektedir. Evrim teorisi'de evrimi açıklayan bir bilimsel argümanlar bütünüdür önce bu ayırımları bilmek gerek.

Madem ara türler var ve Evrim gerçek, o zaman her yer kanıtlarla dolmalıydı. Neden bu kadar az kanıt var? diye sorular soruluyor. Öncelikle Evrim Teorisi’ni ispatlayan milyonlarca fosil bulunmuştur. Ayrıca fosiller, Evrim’in tek kanıtı değildir. Bir türe ait her 1 milyon canlıdan sadece 1 tanesi fosilleşebilmektedir. Bu sebeple fosilleşmek de, fosil bulmak da çok zordur.

"Ara tür” kavramı yanlış anlaşılıyor (daha doğrusu bilim düşmanı yalancılar tarafından yanlış aktarılmasından) kaynaklanıyor. Ara tür diye bir şey yoktur. Tüm türler “ara türdür”. İlk koaservat hariç (onun atası yoktu çünkü, ara olamaz). İlk canlı hariç, var olan bütün türler, aslında iki tür arasındaki ara türlerdir. Dolayısıyla sürekli daha aradaki türü sormak, matematiksel olarak sonsuzluğa gitmektir. Çünkü her zaman, her ara türde, illa fosile yansıyacak bir fiziksel değişim yaşanmak zorunda değildir, çoğunda yaşansa bile. Ayrıca bir sonraki maddede açıklayacağım konu da, bunda etkendir. Her zaman, iki tür arasına bir ara tür daha sıkıştırıp, ara türleri sorgulayabilirsiniz. Ancak işler böyle yürümez. İki tür arasındaki tek bir ara tür bile Evrim için yeterli bir kanıttır. Daha fazla ara tür bulunamaması, Evrim’i çürütmez. Bulunsa, daha da desteklenmiş olurdu. Ancak bulunan bir tür, ara tür olamayacak bir özelliğe sahipse ya da yaşadığı döneme göre çok daha gelişmiş bir canlıysa (dinozorlar döneminde bir insan iskeleti bulmak gibi) ancak o zaman Evrim Teorisi çürür. Şimdiye kadar böyle bir bulguya rastlanmamıştır.

0|1
    1|0
    • Peki abiyogenez hakkında ne dusunuyosun canım

• Evrendeki her şey enerjiden ibarettir zaten. Gerçek zannedilen algıların beyne iletilen elektrik sinyallerinin yorumudur. Bizim "dış dünya" olarak algıladıklarımız, yalnızca elektrik sinyallerinin beyinde yarattığı etkilerdir. Böyle şeyler yaşamış olabilirsin. Varmak istediğim sonuç evren karmakarışık ve hiçbir şeyi bilmiyoruz. Bu düğümleri çözecek tek şey kalıyor geriye o da ölüm. Asıl cevaplara o zaman ulaşacağız belki de evrenin bu sonsuz enerji döngüsünde dağılıp gideceğiz, kim bilir.

• Evet karmakarisik herşey çok tuhaf ama düzen var ölünce de belki bir düzen bizi bekleyecek...:)

• saçma

0|0
    0|1
Yükleniyor...