Dadaism tam olarak nedir?

SInavim var biraz sonra. Dadaismle ilgili sorularda olacakmis. Basit, acik bir anlatima ihtiyacim var.

Güncellemeler:
Sinav cumaya alindi :)

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• 1- Mantıksızlık ve varolan sanatsal düzenlerin reddedilmesi Dada'nın ana karakteridir.

2- Dadaizm akımının yaratıcıları akımın ismini koymakta sözlükten yararlanmışlardır. Rastgele bir sayfa açan ve fransızca çocuk dilinde tahta at anlamına gelen bu kelimeyle karşılaşan sanatçılar da akıma Dadaizm, Dadacılık adını vermişlerdir. Akımları edebiyatımızla karşılaştırıldığında Cumhuriyet Sonrası Edebiyat Döneminde ortaya çıkan 'Garip' topluluğuyla normları tanımamak, tabuları yıkmak gibi benzerlikler göstermektetir.

Erkenden yazsaydın, elimdeki kaynaklardan farklı bilgiler ekleyebiliridim. İlginç oyunları falan vardır dadaizmin.

Herkes rastgele bir kelime yazarak cümle oluştururlar. (Hatta bunun bir adı vardı ama hatırlamıyorum. Bu şekilde oluşturulan ilk cümle.)

Yahut rastgele cümlelerle diyalog oluştururlar.

0|0
    0|0
    • Cok guzel olmus tesekkur ederim.

• :) ben odayı daha bir karıştırmadan, o sunumlarda oyunun adı varsa ekler misiniz? akşam akşam kafama takıldı. bulmadan rahat edemem şimdi :)

• istee tek bu hoca sunumlari online yapmiyor yasi 60 belki ondandir :( Ayrica verdigi kagitta sadece oyunun nasil oynandigi yaziyor ozel ilginc bir isim yok.

Erkekler Ne Diyor 7

• herşey sanat olabilir

0|0
    0|0
  • Herbişeyinde izmi çıktı arkadaş ya peah

0|0
    0|0
  • İlk defa duydum.

0|0
    0|0
  • dadaşlar hard rock gurubu o..

0|0
    0|0
  • bu saatte sinav mi olur be? :) basarilar

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • bunlara bende baktim.Ama aciklayici gelmedi. yada beynim dadaismi kabul etmiyor cok sacma geldi bana

• eğitim dünyası işte :) saçmalıklarla dolu.

• 2.dunya savasindan sonra ortaya cikmis bir akim, butun mantiksal seyleri reddediyoralar ve bir cocuk beyni gibi oyunlarla ilginc yazilar ve siirler ortaya cikariyorlarmis

• düzene karşı gelmek demek dadaism

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bu kültürel ve sanatsal akım, dünya savaşına bir başkaldırı olarak başlar.dadaizm,sanatı ve yaşamı basmakalıp bir şeymiş gibi görenlere inat, akışına göre yardırmaktır .bir başkaldırıya tekrar tekrar başkaldırmaktır.yıktığını yeniden yıkmaktır.bir amacı da yoktur.çünkü dadaizm doğallıktır.yapaylık tutunamaz üzerinde.plan nedir bilmez bu akım.kafası hep dumanlıdır.elle tutulmaz gözle görülmezen önemli temsilcisi tristan tzara dır..kabına sığmaz.öyle işte.

1|0
    0|0
  • Mouvement culturel olarak biliyorum ama tam bi bilgim yok.

0|0
    0|0
Yükleniyor...