Bu karabasan olayinin bilimsel bir açiklamasi var mi? Ne bu arkadas ya?

Yahu nedir bu son 3 gundur surekli kabus göruyorum,karabasan filan oluyo surekli

Dersaneden geldim 1 saat uyuyayim dedim,uyuduguma pisman oldum arkadas ya. Uyudum uyku arassinda birden uzerime bir agirlik çöktü,hareket edemedim,Gözlerimi acabiliyodum arada bir etrafi girebiliyodum,bagirmak istedim olmadi,çiglik sesleri aglama sesleri duydum,nedur bu arkadas biktim son günler de kabuslar filam,stresten olabilir mi? Lys ye hazirlaniyorum,var mi bilimsel aciklamasi,dini aciklamasi filan ?

0|0
7|2

En İyi Kız Görüşü

• Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

2|4
    0|0
    • Peki ne icin olur ? Surekli olmaya basladi,stresten filan mi acep?

• aşırı iş stresinden oluyor..

• arkadaşımız çok iyi anlatmış. sebepleri. stres, kötü uyku, uykuda rahatsız edebilecek unsurlar. bunların başında ışığın açık olması, uyumaya çok ihtiyacın varken gürültünün olması, seni tam rahat ettirmeyen bir pozisyonda yatman...

Kızlar Ne Diyor 6

• Dinle alakası yok bu durumun. Cinler ziyaret etti falan diyen olursa inanma. Karabasan beyninin bedeninden önce uyanmasi durumu. Cok yorgun uykusuz olduğunda veya uykudan önce yemek yediginde olur. Bes dakika falan sürer ve halisulasyonlar görülebilir. Endişe edilcek bişey değil

0|1
    0|0
    • Yemek yiyip yatmistim ya,keske yemeseydim berbat biseymis :D

• Keske :D bii kere benimde başıma gelmişti cinler ruhlar bastı diye günlerce uyuyamamistim meğer alakası yokmuş :D

• Uyku felci diyo da bunu yaşamayan bilmez.

Uyku felci varsa da başka bir şeydir.

Uyku felcinde de silüet görünüp ses mi çıkıyomuş anlamadım ki...

Yaşamayan inanmıyor uyku felci diye tutturuyor benim peder de böyle dalga geçiyor benle :D

0|1
    0|0
    • onunda açıklaması var. bu olay insanı çok korkutuyor. psikolojiyi incelersen aşırı korku esnasında insanlar olmayan şeyler duyup görebiliyor.

• karabasan esnasında korkmuyorsan daha büyük sorunlar var bence :D işin esprisiydi. ama bilimsel açıklama bu maalesef. tıp öğrencisiyim, hoca derste anlattı

• Yahu tamam da o uyku felci farklı olay. Sorun yok alışkanlıkla alakalı olamaz mı ? Korku demeyelim ama sadece rahatsız oluyorum .

• gündüz 4 ile 6 arasındaki saatlerde uykuya yatmamaya özen göster.. kötü rüyalar karabasanlar genelde bu saatlerde görülüyormuş ..

1|1
    0|0
  • sleeping paralysis ya da uyku felci yaz gugıla ve oku :)

ur welcome ;)

0|1
    0|0
  • Sınav stresinden ötürü uyku felci geçiriyorsun. Halk dilinde karabasan deniliyor.

0|1
    0|0
  • bilmiyorum inan.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Uyku felci (Halk arasında "karabasan" olarak da bilinir), uyandıktan hemen sonra veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi (felç olması) ile açıklanan edilen bir durumdur.

0|1
    0|0
  • Uyku esnasında yaşanan geçici bir felç diye biliyorum

0|1
    0|0
Yükleniyor...