"Atatürk'ü anlamak" nedir ?

iyi geceler herkese

soru başlıkta olduğu gibidir...

teşekkürler

0|0
0|13

En İyi Erkek Görüşü

• Onu anlamak demek, atma hamidiyeye diye ağıt yakan dizeyi anlamak demek, trabzonlu anlamak demek, van ı ağrıyı batumu musulu kerkük ü 12 adaları batı trakyayi dersimdeki anaların agitlarini anlamak demek onu anlamak demek lozan ın ne olduğunu anlamak demek, balat rum patrikanesini, boğazları kullanamadigimiz madenlerimizi neriman halisi sabiha gokceni anlamak demek,

Onu anlamak demek cennet mekan Abdülhamid han ı anlamak demektir...!

0|0
    1|2

Erkekler Ne Diyor 12

• Ben Atatürk'ü anlayamıyorum bana sorma.

Başlarına efendi isteyen bir halka, neden demokrasiyi , cumhuriyeti getirdiğinin hiç bir mantıklı bir açıklaması yok. Neden Monarşi ile hilafetle yönetilen bir ülkede padişah olmadın be Atam. Padişah olacaktın sen , halife olacaktın çok zor bir şey değildi ki bu. Dönemin gazetecilerini cumaları peşine takıp bir kaç rekat namaz kılacaktın hepsi bu kadardı. Eskittiği seccadelerle övünen, abdestsiz adım atmadım diye gezen ama ahlak, vicdan, insanlık gibi kavramlarını yitirenlerden biri olabilirdin bu önemli değildi çünkü bu toplumun insanlarının değer yargıları yaptıkların değildi. Sarayında inzivaya çekilecektin Atam, kuracaktın haremini koyacaktın içine 15-16 yaşındaki sabi sübyan kızları keyfine bakacaktın Atam. Halkada sus payı olarak 4 kadınla evlenebilme olanağı getirecektin. Neyine bu topluma medeni kanun seçme seçilme hakkı, insan gibi yaşayacakları özgürlük şartları. Sen bu toplumu Allah'la aldatmayı bilemedin. Bu dediklerimi yapsan bana bile sahiplendirmezlerdi seni. Mücahit olurdun, İslam önderi olurdun. Şimdi ki yöneticilere ona dokunmak bile ibadet , o bence mehdi , onda Allahın sıfatlarını görebiliyorum diyenler var. Düşün be Atam bu zihniyet senin kabrini Anıtkabir'i Türbe yapmazmıydı. Sana sövenler, sana nefretini kusanlar önünde el açıp sana dua etmezler miydi.

En çokta başı kapalı Türbanlı kardeşlerim anlayamıyor seni be Atam.

Kocalarını seçme hakkı verdiğin için anlayamıyorlar seni.Kendinden yaşça büyük erkeklerle kendi iradelerinin dışında evlenmek zorunda olmadıkları için seni anlayamıyorlar. En büyük şansları evlendikleri erkeğin dördünce ve ya beşinci karısı olup biraz daha değer görmeleri ihtimali olan Türk kadınına eşini seçebilme özgürlüğü verdiğin için seni anlayamıyorlar.Türk kadınını bir birey olarak saydığın ona eşit olma hakkını verdiğin için anlayamıyorlar seni.

Seçme seçilme hakkı getirmişsin çok iyi yaptın be Atam. Şimdi senin verdiğin seçme seçilme hakkıyla başlarına hizmetkar olacakları değil, Efendi olup diktatörlük yapacak insanlara sana nefret kusa kusa oy veriyorlar buna da millet iradesi diyorlar. Hem sana sövüp hem senin tanıdığın özgürlükleri kullanıyorlar. Sen nasıl bir ironi yarattın be Atam.

Atam ben seni anlasam bu toplumu anlayamıyorum , bu toplumu anlasam seni anlayamıyorum. Seni anlamaktan çıktı bu olay ben senin ütopik hayallerini çok sevdim be Atam.Değmezmiş bize ama gösterdiğin çabayı çok sevdim. Bize duyduğun inancı verdiğin değeri insanlığını çok sevdim Atam. Başıma bir şey gelmeyecekse seni çok seviyorum. Başıma bir şey gelecekse de seni çok seviyorum.Bu ülkede seni sevmek bile suç oldu. Atam varsın olsun benim gibi düşünenlerden yarınlara umut olan sarı saçlı, mavi gözlü bir lider çıkacaktır.

İlk okuldaki o masum temiz kalbimle söylediğim gibi yine söylüyorum rahat uyu Atam.Bizim uykularımız artık kaçtı biz rahat uyuyamıyoruz ama sen rahat uyu. Sen olmasaydın "biz" zerre umurumda değil artık, ama "ben" olmazdım. Olsam bile bu kadar insan olamazdım

0|1
    0|1
  • Atatürk'ü anlamak ne istediğini bilmek kadar güzel birşey yaptıklarını yargılamak yerine neden yaptığını araştırmak o dönemde ne istiyordu bunu araştırmak Atatürk'ü anlamak Türk milletini yüceltecek kadar asil bir duygu bizlerin unutmaması gereken birşey var Bugüne bakarak geçmiş yargılanmaz verdiğiniz yargı doğru olmaz...

1|1
    0|0
  • Atatürk olmak o zamandan bu zamanı anlayabilmek

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

0|1
    0|0
  • atatürkün yaptıklarını yorumlayarak neden yaptığını düşünerek hareket etmek atatürkü anlamaya yardım eder .

1|1
    0|0
  • Anladığını sanmak değildir

0|1
    0|0
  • Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

0|1
    0|0
  • Atatürk'ü anlamak heykellerini dikip tapmak değildir, düşüncelerini anlayabilmek uygulamaya çalışmaktır ülkenin durumu şu, Atatürkçü geçinenler heryere heykellerini dikip cansız bir suretin önünde önlerini ilikliyorlar ama düşüncelerini, yaptıklarını ne anlıyabiliyor ne yapabiliyor ne de anlatabiliyor

link

0|0
    0|0
  • İlke ve inkılaplarını benimsemek ve gösterdiği yolun egemen ve uygar bir yol olduğuna inanmaktır...

1|1
    0|0
  • canını vermektir.

0|1
    0|0
  • içki içerken derdine ortak olmak demek :( :D

Vuhhuu

0|2
    1|1
  • sebepsiz çıkarsız sonuna kadar inanmak içten ve samimiyetle

0|1
    1|0