Sizce kadin ve erkek esit midir?

Arkadaslar sizce kadin erkek esitligi diye bisey var midir? Yoksa hangisi daha üstündur? Ve neden?

• Evet,kadın ve erkek eşittir
    38% (11)39% (12)38% (23)Oy Ver
  • Hayır,erkek üstündür
    21% (6)39% (12)30% (18)Oy Ver
  • Hayir,bayan üstündür
    41% (12)22% (7)32% (19)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
28|40

En İyi Kız Görüşü

• Kadınla erkek eşittir ama aynı değildir. Fiziksel açıdan kıyaslarsak ortalama bir kadınla ortalama bir erkeği ele alırsak, erkek fiziksel olarak daha güçlüdür ama kadının acı eşiği daha yüksektir. Tabi her iki cinsten de istisnalar çıkabilir. Örneğin kendini cinsiyetçi kalıpların dışındaki bir spora adamış bir kadın fiziksel olarak ortalama bir erkekten daha güçlü olabilir vs.

Toplumsal açıdansa kadın ve erkeğe biçilmiş bazı roller vardır. Ama zannedilenin aksine bizimkiler gibi arada kalmış ataerkil toplumda erkek olmanın kadın olmaktan daha zor olduğunu düşünüyorum. Düşününce ilişkide ilk adımı atmak zorunda olan erkekler, hesap ödemesi gereken erkekler, çalışma hayatına girmişse anne-babasına bakması beklenen erkekler - kimse çalışmaya başlamış kız çocuklarından anne-babasına para göndermesini beklemez mesela sorumlulukları olmasa da-, ideal erkek olmak için romantik, alfa vs. çeşitli kalıplara bürünmesi beklenen erkekler, aldatılınca g*doş vs. sayılan aldatılmasının altında çeşitli sebepler aranan erkekler, - kimse bir kadın aldatılınca onu suçlamaz, kadın bin defa aldatılıp yine aynı adamla olmaya inatla ve öz iradesiyle devam etse bile mağdurdur. - Öyle yani sonuç olarak ataerkil toplumda erkek olmak hiç eğlenceli değil.

Kadın olmak ise bu toplumlarda otomatikman sana korunan, kollanan çocuk, narin mağdur rolü biçilmesi demek. Eğer bu role kendini içten bir şekilde kaptırmaz sadece gerektiğinde sana sağladığı avantajları kullanırsan, her alanda erkeklerin elde ettiklerine daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde ulaşırsın. Zaten mağduriyet bu kadar işe yarar birşey olmasaydı iktidar 10 yıllardır bunu kullanmıyor olurdu. Bu da kadını üstün kılan nokta işte. Yaradılış değil sadece toplumun bakış açısı.

4|6
    1|3

Kızlar Ne Diyor 27

• Kadın ve erkek birbirine eşit değildir ama denktir.Bazı konulardan kadın üstünken bazı konularda erkek üstündür.Ve bazı konularda ise farklılıklar vardır işte bu yüzden aynı,eşit değiller ama birbirine yakınlar denkler.

0|1
    0|0
  • yani bunun cevabını herkes bilir kadın ve erkek olmaktan önce insan zaten bir türün adıdır herşeyden önce insan olarak eşitiz zaten... ne kadın erkekten üstün nede erkek kadından ikisi bir arada olmalıki birbirlerini tamamlasınlar.

0|1
    0|0
  • Bayanlar daha üstündür.

0|2
    0|2
  • secenekler cok yetersiz esit değldirler ama bir taraf daha üstün değildir bence.

0|1
    0|0
  • esit degillerdir.bence erkek herkonuda bir adim onde olmalidir.farkini hissettirmelidir.ama bu cagda mumkun degil.boyle babacan yigit evin diregi bir erkek olmasi imkansiz gibi artik.kadinlarda kadinligini unuttu.herkes yerini bilmeli erkek bir dag kadinda kar olmalidir.

0|1
    0|0
  • kesinlikle eşit değildir . ikisininde kendine ait yapabilecekleri farklıdır. denk sözü eşit sözünden çok daha uygun bence.

0|1
    0|0
  • bence sonuc olarak esittir bir kadin veya bir erkek ama yaratilis olarak farkliyiz ve esit degiliz

da kulturumuz olarak kadin ve erkek esit degil malessef..

0|1
    0|0
  • Erkek üstündür ..

0|1
    0|0
  • Eşittirler

0|2
    0|0
  • hem eşit hem de denktir.

0|1
    0|0
  • esit olsalardi ayni sekilde yaratilmis olurlardi .. ama esit olamamalarina ragmen bence hic biri oburunden ustun degil.. ikisinin kendine gore ozellikleri var..

0|0
    0|0
  • değildir...

0|0
    0|0
  • ben erkek daha üstün kabul ettim her zaman.taaaa ki nihat hatipoglunun programını izleyip eştliğini öğürenene kadar.

0|0
    0|0
  • Kadın erkeği bilemem de profil resimlerimizde eşitlik görmüyor değilim :p

0|0
    0|0
  • eşit değildir tabiki de ama biri de birinden üstün olamaz hiçbir şekilde kadın ve erkek birlikte varlar

0|0
    0|1
  • Sonuna kadar eşittir.

0|0
    0|0
  • Hayir,bayan üstündür

0|1
    0|0
  • eşittir tabiki

0|0
    0|0
  • eşittir elbette.

0|0
    0|2
  • eşit değildir..

0|0
    0|0
  • Eşitlik değil adalet vardır.

0|0
    0|0
  • Memeler olmasa -,- ahah

0|1
    1|0
  • Nefes alan her canlı eşittir. Ama hepsi de farklıdır. Kadın ve erkek de bu şekilde.. İnsanlar farklılıkları eşitsizlik olarak algılamasa sorun kalmayacak. Ankette de otuz kişi eşitsizliği savumuş ya ne diyim..

0|1
    0|0
  • C: Hayir,bayan üstündür

1|1
    1|0
  • eşittir

0|0
    0|0
  • Erkek Direktir, kadinda bayraktir. Direk saglam olursa, bayrak sallanir :))

Kadin-Erkek esit degildir ama ikiside birbirine muhtactir. Bu dünyadaki dengeyi koruyor. Erkek erkekligini bilecek, kadinda kadinligini...

1|2
    0|0
  • Kadınlar üstündür!

0|2
    0|3

Erkekler Ne Diyor 40

• Erkek bir karış kadından üstündür bu Rabbim'in kadını erkeğin bir bölümden yaratmıştır, peygamberlik olsun hakimlik olsun bazı konularda öncelik vermiştir, bunu biraz dengelemek içinde kadına anneliği çok önemli bir mevki göstererek onu yüceltmiştir. Hz. Adem hariç herkesin bir annesi olmuştur mutlaka bir anneye ihtiyaç duymuştur. Dinimiz takva sahibi insanlar demiştir, erkekliği, parayı şöhreti, ırkı bir kenera bıkrakıp Allah'a itaat edenin daha makbul olacağını bildirmiştir Peygamberimiz aracılığı. Şu anda hem ülkemizde hem müslüman aleminde ve diğer dinlerde derebeylik sistemi ile kadını ikinci sınıf insan muamelesi gösteriliyor. Birde kapitalist sistemde kadını meta ve cinsellik objesi olarak bence ikinci sınıf kullan at, diğerine geç o da olmadı başkasına geç mantalitesi var.

0|1
    0|0
  • degıldır esıt kardeş. zaten bence kıyıaslamada yalnıs. aynı kategorıde degıldır cunku. olımpıyatlarda bıle bak kadın ve erkek ayrı ayrı yarısır. kadınlar sevmıcek ama. ben boyle dıyorum. dınen de bılıyorsun once erkek yaratılmıs erkegın kaburga kemıgınden kadın yaratılmıstır. kadın erkek ıcın bır tarladır dıye de ayet war. kadının da mutlaka avantajlı alanları vardır. ama bence olay bastan yalnıs. kıyaslamak yalnıs. ama tabı herkesın dusuncesı kendıne. kımı kadın da erkekten ne eksıgım war benım der. polıs de olurum askerde olurum der. ha olurda ama. sonra bakarsın onları sahaya surmezler. bır pozıtıf ayrımcılık yapılır. neyse bu cewabım ıle sımseklerı cekıcem uzerıme ama:) dogru bıldıgımı soyluyorum ıste. kadın erkegın bır adım gerısındedır dusuncesındeyım acıkcası ben. cag dısı dıyebılırsınız. bu dusunce benım benı baglar. tesekkurler ıyı aksamlar

0|1
    1|0
  • Neden olmasın hem ben istemem abi öyle eş ezik gibi sesi soluğu çıkmayacak

sallabaş eminelerle ne işim olur aslan gibi bişey olucak bana böyle evde harbi 9.9 deprem etkisi

yaratıcaz tartışırken ve sonumuzda şöyle olur sanırım tartışmadan sonra veya sevişirken hayalim

tek kelime oda şöyle link

0|1
    0|0
  • D) insan hakları bakımından tartışmazsız eşittirler,

aralarında güç gösteriside budalalık,neden biri diğerinden daha güçlü ya da üstün olsunki :) ne zihniyetle yani,sonucta erkek kuvvet bakımından güçlü kadın ise annelik yönleri fedakarlıklar bakımından veya ne biliyim bir çevreye saygıda bile ben yere tüküren çöp atan bir kadın daha görmedim(köyden gelen marabalar hariç) yani kısası şu her iki cinsinden birbirinden üstün yanları mevcut,illa kadın ya da yada erkekmi daha üstün dersen boş bir sual olur

0|1
    0|0
  • asla eşit değildir. erkek her zaman daha üstündür birkaç konu dışında. Yaratıcı hiç kadından peygamber göndermemiş her zaman erkekten göndermiştir. kadınlar bedenen ve ruhen daha zayıftır. tabi erkeğin üstün olması kadınlara baskı uygulama hakkını vermez.

zannımca kadınların üstün olduğu en kesin durum kafa ütülemek, dır dır yapmak. genelde de sevdiğine daha sadık kalabilmek.

0|1
    0|0
  • bayanlar üstün bence. tabi kadına göre değişir. erkeklerin üstün olduğu ilişkide kadın kesin cahildir. başka açıklaması yok yani

0|2
    0|0
  • Eşit olmalarına eşitler ama toplumda ki durumda pek eşit değiller

Benim sorunum bayanlara sizlerde bizimle eşit haklara sahip olmanız gerekiyor dediğimde de

bu olmamalı, bu hiç olmayacak diyenler kadınlar

Siz kadınlar anlayacağınız hemcinslerinizle birlik olmadan bunun olması imkansız.

Yaşasın Kadın-Erkek eşitliği :)

0|1
    0|0
  • ne konuda sorduğuna bağlı kanun ya da insanlık namına diyosan gram farkımız yok diğer şekilde asla eşit olamayız

0|1
    0|0
  • Eşit olmalıdır muhakkak ama

eğitim sevıyesının düşük oldugu ve bencıllıgın ön planda tutuldugu gunumuzde eşitlikten söz edılemez.

0|1
    0|0
  • insani olan her türlü kurallar çercevesinde kanımca eşittir..kişilik bazında herkesin üstün olduğu yerler,olaylar mevcuttur.

0|1
    0|0
  • Evet,kadın ve erkek eşittir

1|1
    0|0
  • Asla eşit değildir. Çünkü 1 erkek 1 den fazla kadınla evlenebilr ama 1 kadın sadece 1 erkekle evlenir

0|1
    0|0
    • Tamamen temelsiz bir önerme olmuş hayatımda tanıdığım birden fazla evlilik yapmış kadınlar var.

• Evlenmiş boşanmış demek istemiyorum. Evli olduğu halde diyorum

• Hukuğun tanıyıp tanımaması önemli değilse, bir kadında birlikte olduğu 2 erkekle evlendiğini iddia edebilir. Hatta polyamoriciler yasal kılmaya çalışıyor bu tarz ilişkileri

• Sanırım bir kişi bile eşit diyemez, ne yazık ki.

0|1
    0|0
  • Eşit değildir efendim. Fakat eşitsizlik de birbirlerinden üstün oldukları manasına gelmez. Eşitsizlikleri farklılıklarından kaynaklanır. Ayrıca birbirlerine üstün oldukları yönleri de vardır. Misal; erkek fiziksel açıdan daha güçlüdür. Kadının ise iradesi güçlüdür.

0|1
    0|0
  • kadının da üstün olduğu özellikler vardır erkeğin de. yaratılışları gereği..iki farklı cins !

ama kanun önünde kadınlar daha ayrıcalıklıdır.

0|1
    1|0
  • tamamlayıcıdır. kadın tek başına yalnızdır, erkekte öyle, birbirinin tamamlayıcısıdır.

0|1
    0|0
  • bence kadın daha üstün , çünkü günümüzde kadın sayısı erkek sayısından daha az buda onları kıymetli ve üstün kılar ,tabi hangi açıdan baktıgına da bağlı , ama bence kadınlar daha şanslı .

0|1
    0|0
  • Hiçbir Zaman Eşit Değildir Bazen Erkek Öne geçer Bazende Kadın

Bazen Erkek Zeki Olur Bazende Bayan

0|1
    0|0
  • Eşitli Değiller

0|1
    0|0
  • Bayanlara biraz fazla öncelik tanınıyor :)

0|2
    0|0
  • Karşılık anlayış olduktan sonra eşitlik kendiliğinden gerçekleşir.

0|1
    0|0
  • böyle anket mi olur lan. eşit değildir seçeneği yok anasını satıyım

0|1
    0|0
  • Eşitlik derken neyi kastettin?

0|1
    0|0
  • bence değildir

0|1
    0|0
  • Eşit olsaydı bayanlarda bizler gibi nöbetçi memurluğunu tutalardı :)))

0|1
    0|0
  • olması lazım ama türkiyede değil malesef ama şunu demek bizim kadınlarımızı burnu çok büyükk

0|1
    0|0
  • Evett eşitiz :)

0|1
    0|0
  • Eşittir bunu kavgaya dönüştürmeye gerek yok

0|2
    0|0
  • Çift'te Olumsuz Bir Durum Eşit Degildir

0|1
    0|0
  • Üstunluk takvadadir