Türk geleneklerini saçma bulan var mı?

Türk geleneklerinin çoğunu saçma bulan var mı? Şu olmasa da olur dediğiniz neler var?

0|0
18|43

En İyi Erkek Görüşü

• Kapıda kan lekeli çarşaf beklemek kadar insanlıkdışı bir gelenek yok. Kalite kontrol mühendisi sanki hey Allahım ya.

11|6
    2|6
    • sana da +1

• Valla yargılanmayı hiç sevmem,genelde yargılamam da.Ama mantıksızca körü körüne yapılan şeyleri sonuna kadar kınarım kusura bakma ben bir bilimadamıyım.

• "Örümcek insanlar"; bilimadamları her şeyi mantıksızca bulup kınadığı ve halka tepeden baktığı için halk içinde pek itibar görmüyorlar.

Erkekler Ne Diyor 42

• Sorunun hitap kitlesinin aslında neredeyse "hiç" oluşu, sorulan soruyu boş ve saçma yapar mı, bilemiyorum. Çünkü, soruya verilen cevaplar, soru ile uzaktan yakından alakası olmayan ve tamamen milli ve toplumsal fikirleri savunan ya da savunmayan cevaplardan ibaret. Salt manada soruya direkt cevap veren yok. O halde aslında şu soru şöyle sorulsa daha doğru olurdur? "Türk gelenekleri hakkında ne düşünüyorsunuz?"... "Saçma bulan var mı" diye sorulduğunda, zaten konu ister istemez bireylerin bir çoğunun özsel milliyetçi duygularını etkileyecek ve bu, vaziyeti nihayetinde politikaya çekecektir. Çünkü insanoğlunun geldiği konum, osuruktan nem kapma durumu. Bu yüzden, bence böyle sorular artık insanların psikolojik yapısı da düşünülerek sorulmalı, ya da hiç sorulmamalı.

Madem ki cevaplar, aslında "Türk gelenekleri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna verilen cevaplar niteliğinde, o halde ben de kendi türettiğim ancak herkesin kollektif manada benzer soruya cevap verdiği soruya kısaca cevap vereyim.

Gelenek kavramı, kültürel antropolojinin alanına girdiği için bu konunun bence çoğumuz tarafından iyice bilinip araştırılması ve bazı şeylere sadece "kaba bireysel" düşünceyi dile getirerek değil, o bazı şeyleri meydana getiren başkalarının da inanç,fikir ve düşüncelerini de dahil ederek yorum yapılması gerekir. Fikir sahibi olmaksızın söylenen sözler, cehaleti arttıracağı gibi, belki de hiç bir zaman topluma fayda yahut yararı anlaşılamamış eylemlerin cehalet ile yıkılıp bitmesinin ardından, "vah vah! ne yaptık biz böyle?" durumuna getirebilir. O yüzden, elin amerikalısının neden pis bir taharet anlaşıyının, bir arap insanının neden, bize banel gelebilecek bir -el ile yeme- geleneğinin olduğunun, ya da bir Rus'un osurmasının neden ruslarca etik karşılandığının üzerinde düşünülmesi, ve bunların onlarda ne derece ya da neden doğru ya da doğal algılandığının irdelenmesi ve bunun akabinde kendi geçmişimizi de araştırıp geleneklerimizin ne gibi kültürel vakalara bağlı olduğunun bilinmesi gerekir. Bir amerikalı, kendi geleneğinden (ne kadar bize itici gelse de) vazgeçmiyor iken, şimdi burada bu sorunun sorulup da bizi, bazı şeylerden vazgeçirmek, ancak ve ancak kimliğimizi zedeler, bizi herhangi bir başka ecnebîden farklı kılmaz ve bize Türk olduğumuzu unutturur. Unutulmaması gerekir ki, her toplum, gelenek ve kültürel bağlamdaki eylemleri ile mevcuttur. Bunlar olmadıktan sonra, o toplum, mecburen başka toplumun geleneğine yozlaşır (ki buna merkezî kültürel asimilasyon denir). Herhangi birisi, kendi kendine gelenek üretemez, ya da bir başkasından etkilenmeksizin hayatı yaşayamaz. Sonuçta toplum çoğalır ve ürer, tek bir radikal insan tutup da gelenekleri nehyedip yaşarsa, geleneği getiren kişi o insanın oğlu olur, çünkü kültür, gelenekten ileri gelir ve çağdaşlaşmaya doğru ilerler. Yadırgadığınız gelenekler, -belki çok alakasız gelicek ancak- antropolojik mânada bizi çağdaşlığa getiren fenomenlerdir.

0|2
    0|1
  • evet saçmadır.. adam evlenmeye karar veriyor. kafadan binlerce tl si millet aferin desin,eğlensin diye heba oluyor.

1|2
    1|0
  • ben çok saçma buluyorum bır kere dügün olayı saçma oyapılan dügünlerde hiç bir zaman dügünü yapan eglenmez zorla suratı beş karıs oynayan kadınlar cepte beş kurus yokken alınan beşı bır yerdeler evde yıyecek ekmek bulamazken düğüne 10 bınlerce lıra döküp onsa buna borçlanmak mantık işi degıl

2|1
    1|2
  • Ataerkil toplumlardan gelen gelenekler aşırı saçma bana göre... Ama Orta Asya'dan gelen eşitlikçi geleneklerde pek bir sorun yok. Göçebe yaşamda, insan ayrımı, kölecilik olmadığı için daha insancıl gelenekler vardı.

Ataerkil kültürlerden gelen kız isteme, kan davası gibi saçmalıklar, adı üstünde saçma yani.

3|2
    1|5
  • gelenek saçma bişi zaten, banane benden öncekilerin yaptıklarından..

1|2
    0|0
  • düğünlerde havaya kurşun sıkılması. Kaç tane kişi öldü bu nedenle ama halada devam ediyor.

1|3
    0|0
  • Gelenekleri attıktan sonra Türk diye kime diyeceğiz?

1|4
    0|1
  • mantıklı geleneklerimiz var.

1|2
    1|1
  • Başlık parası, kan davası güdülmesi.. aklıma gelenler.

0|2
    0|1
  • gelenekler iyidir

0|0
    0|0
  • çoğu mantıklı evlat..

0|0
    0|1
  • bir millet yasamak istiyorsa once ananelerine sahip cikarak ayakta durabilir yoksa zamanla asimile olur

2|2
    1|2
  • Türk geleneği nedir ve özü nereden gelir bu önemli.Ben anadolu'ya geçtikten sonraki geleneklerin çoğunu sevmem ve benimsemem.Çünkü Bizim kültürümüz sadece anadolu'da değil orta asya'da kavrulup gelişmiştir.Bu kültür geçişine çok yozlaşacak boyutta değilse saygı duyarım ama Benim benimsediğim kültür Tam Türk kültürüdür buna laf ettirmem.Kimse bana anadolu sonrası oluşan ve başka milletlerden alınan kültürü Türk kültürünün özü diye gelip karşımda söyleyemez.Ha olurda söylerse bu değişecek bir şey değildir, akıllı ol derim ona ...

0|0
    0|1
  • Hep derler askerlikte saçma seyler yaptırıyorlar diye , biliyormusun bir çok insanın saçma dediği şeylerde 500 yıldan fazla tecrübe yatıyor ,bu sadece bir örenekti, bizden olan olan gelenekler bi çırpıda saçma diyip bi kenara atamam ...bir çoğu değilde bazılarını günümüz şartlarına uyumlu hala getirme konusuna katılabilirim

0|1
    0|0
    • benim uzun uzun yazdığımı siz kısaca ve makul bir örnekle özetlemişsiniz, çok güzel.

• Bulmuyorum saçma falan

0|1
    1|0
  • düşündüm de hiç saçma bir gelenek gelmedi aklıma. ben saçma bulmuyorum o nedenle.

1|1
    0|1
  • ergen sanrıları bunlar kafana takma.

0|2
    0|1
  • sadece kumaş pantolonda kalın cüzdan ve kemer köprülerine uzun anahtarlık asma.. sadece buu değişmeliii hükümete sesleniyorum bunun içinde bir yasa çıkartın :)))

1|0
    0|0
  • bizim sandigimiz arap geleneklerinin tumu

0|3
    0|0
  • Geleneklerim ve kültürlerimle yaşarım.. saçma olan olsa bile o benim geleneklerim kültürlerimdir. saçma diye bi kenara atamam.. onlar benim kim oldugumu ifade eder!

0|1
    1|1
  • saçma ötesi saçma.. türk geleneklerinin birçoğu emevi arablarından kalma hurafelerdir.. onun dışındaki bazıları masum kültürel olanlar müstesna...

0|1
    0|0
  • örf ve adetlerimizde şamanizimden geçen çok adet var.bunlardan biri içki yarışı ve düğünde içki içip gerdeğe girmek gibi.

0|1
    0|0
    • o bahsetmiş olduğunuz adet bizde türk olmamıza rağmen bizde yok, bence o sizin mahallenin geleneği :)

• Gerdek günü damadın sırtına vurulması bence derhal kalkmalı kaç gencimiz bu yolda heba oldu bilenniniz var mı ?

0|0
    0|0
  • büyüyünce anlarsın

1|1
    0|1
  • hayır saçma değil Türklük örf adet gelenek göreneklerle dayalıdır :)

0|2
    1|1
  • geleneklerin çoğu zamana uyum sağlayamaz.

bir de, gelmeyen eklere bakmak gerekir !

0|0
    0|0
  • türk gelenekleri genel değildir. 72 millet var burada. hangi birini eleştirelim. askere giderken arkaya kırmızı eşarpı mı eleştiriyim, evlenecek erkeğin evi arabası altını yeni eşyaları alması zorunluluğunu mu eleştireyim, çeşit çeşit saçmalıklar

0|0
    0|0
  • Çağımıza uyum sağlayamamış geleneklerimiz var.Bunlar saçma buluyorum.Eskiye bağlı yaşamamalıyız.

0|0
    0|0
  • saçma adetler de var ama gayet mantıklı adetlerimiz de var böyle konuları fazla kurcalamamak ve sorgulamamk gerek diye düşünüyorum berdel, kan davası, başlık parası vs.. bunlar hariç tabi bunlara karşı omuz omuza savaşmalıyız genjjjjjleeeer

0|0
    0|1
  • amerikalıların gelenekleri saçma türklerinki mantıklı

0|2
    1|1
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 18

• Şu an geleneklerimiz dediklerimizin kaçı "bizim" geleneğimiz? Ben Orta Asyadan gelme gelenekleri sahiplenmeliyiz diyorum. Örneğin sünnet düğünü tamamen ayrımcılık. Neden erkeklerin erkekliğe geçişlerini kutluyoruz da kızlarınkini kutlamıyoruz? Kız isteme nedir mesela? Başlık parası? Kadınlar satılık bir mal mı? Bunları gerçekten saçma buluyorum. Ama mesela kültürel folklör oyunlarımız türkülerimiz hepsi kendi kültürümüzün parçası ve öyle de kalmalı.

2|0
    0|1
  • Herşeyini seviyorum

0|2
    0|1
  • kına olayını saçma buluyorum..erkeğe kurban gitmek..ne saçmalık yani.erkek bana kurban olsun <3

4|0
    1|1
  • birçoğu saçma bence milleti eğlendirmek için düğün yapmak çok gereksiz hiç hoşlanmıyorum. hele birde sünnet düğünleri var o zaten başlı başına bi saçmalık.

1|0
    1|2
  • kına gecesini saçma buluyorum hemde çok

1|0
    0|1
  • Saçma bulmuyorum.. Nerden geldiğimizi unutmamak gerekir!..

0|5
    2|0
  • bizi Türk yapan şeyleri neden saçma bulayım ki ? mesala bir düğünde oyun havası çalınıyorsa o düğün Türk düğünüdür.

0|1
    0|0
  • Özellikle evlilikle ilgili her iki tarafı da zorda bırakan gelenekler var ve cidden saçma

1|1
    2|1
  • geleneklerimizin hiç biri saçma değil bence

0|1
    0|0
  • Olduğumuz bişeyin neden geleneklerini göreneklerini saçma bulalım...Saçma bulmaya başlamak sence türklükten uzaklaşmak değilmidir...merak etme zamanla herşey değişir kalkar gider ama kendiliğinden değişecek şeyleri saçma bulmak saçmalıktır

0|1
    0|0
  • ya bizim köyde insanların başına fıstık torbası atıyolar, kafama geldi bi düğünde dedim bu ne yaa, gelin dövün vari

0|0
    0|0
  • Çoğu şeyi saçma buluyorum. Bi o kadarda gereksiz.

0|0
    0|0
  • türkiyede yaşıyorsun saçma olan tonla neden sayabilirim

0|1
    2|1
  • Ben çok saçma buluyorum. Çoğu şey bana uymuyor.

1|1
    2|2
  • çok saçma yönleri olsada gelenkler iyidir

0|0
    0|0
  • saçma demiyorum biçoğu gereksiz bence

0|0
    0|0
  • saçma olan çok şey var.

1|0
    1|2
  • bir kısmını saçma buluyorum