İslami düzen mi? Laiklik mi?

Hangi sistemi destekliyorsunuz?

• İslami düzen
    32% (7)36% (13)34% (20)Oy Ver
  • Laiklik
    68% (15)64% (23)66% (38)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Ankette ''İslami düzen'' önde

''Şeriat istiyor musunuz?'' referandumu yapılsa neler olurdu acaba?
Laiklik öne geçti :)

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• Şeriat diye diye dünyanın anasını zktiler.

Şimdi de fakirlikten, cehaletten ölüyorlar.

Gerçek şeriat değil onlar diyenlere de zamanla oraya gidiyor bunu durduramıyorsun..

İnanıyorsan ibadetini yap niye ülkeye zorlama yapıyorsun. O düzende yaşamak istiyorsan o düzende yaşayan yere git. Burada herkes senin düzenini istemiyor.

Yüz yıllardır din diye diye birbirlerini yediler ama bitmediler.

Gelişin artık yav, çağdaş düşüncelere geçin. Şeriat isteyip ibadet etmeyen kelle dolu ülke..

Orada burada kadına bakıp şeriat gelsin de kimse bakmasın kafasını yaşıyor millet.

Gelip bu sanalda pembeli kovalar ama şeriat diye yırtınır. Böyle giderseniz birgün 3. Dünya Savaşı başlar atomu sokarlar adama gelirsiniz imana. İnançlarınız kurtarır sizi bekleyin. 3 müslüman ülke İsrail'e saldırıyor ve telef oluyor, Filistin kan ağlıyor, Afrika açlıktan ölüyor. Çağdaşlaşın, gelişin ve geliştirin..

Şunu da taslaklara kaydedin inançların abartılması fakirlerin işidir. Şeriat isteyen herkes fakir biliyorum. Çünkü bu dünyada yaşayamıyorlar yoksulluktan bu yüzden diğer tarafta yaşarız hayalleri..

Ayrıca nah bulursunuz bu ülkede şeriatı. 2. madde izin vermez. Madde ihlali için kan gerek ona da gücünüz yetmez..

''Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.''

1|0
    0|3
    • okurken güldüm. :D uzun cevabın için teşekkürler

• Geceleri işsizler doluyor buraya ve şeriat öne geçiyor, gündüzleri sayıları az bu yüzden oylamada az görünüyorlar şimdi qwe

Erkekler Ne Diyor 20

• Laiklik diyorum sebebi ise. İslami düzen' de başka dinleri, başka inançlar, başka düşünceler toplum olarak hep dışlanacak ama laiklik düzen öyle mi bir düşünün bakalım? Hep derler ya büyükler laiklik adı altında türbanlılar okuyamadı vs. vs. diye. Laikliğin tanımını iyi okumak önemli olan. Laiklik sadece İslam dinine uzak duran bir sistem değil ki. Bütün dinlere uzak duran bir sistem. Sözde terörist grubu olan Ergenekoncular gerçek anlam da o kadar güç sahibi olsalardı şuan başımızda bunlar mı olurdu? O kadar ellerinde güç olsaydı hangi başka güç onları hapislere tıkabilirdi?

1|1
    0|1
  • laiklik tabiki

islami düzen derken hangi islami düzen..bugün islam ülkelerinin çoğu açlıkla savaşla..vs sorunlarla uğraşıyor ee hani huzur islamdaydı! islamı önce yobazlardan kurtarmak lazım..

ben yobaz hocaların fetvalarına dayanarak hayatıma karışılmasını asla istemem...onun için laiklik ama laiklikte bu ülkede yanlış anlaşıldı o ayrı maalesef..

gerçi bizim ülkede tam laik ülke sayılmaz .çünkü diyanet işleri başkanlığı kurumu var..laik bir ülkede böyle bir kurum olmaz..

bu ülkede kimse şeriatı istemez isteyenler %1 civarında filan..bakma sen ak parti için öyle deniliyor ama adamların bırak şeriatı dinle ilgisi yok..en somut örnek egemen bağış hani adama tepki geldi mi? hala partide görev alıyor...

o yüzden laiklik herkesin yaşam tarzına saygılı.yaşam tarzını başkasına dikte ettirmeden bir hayat bir ülke tercihim..

2|0
    0|1
    • şeriat Allahın vermiş olduğu hükümler kurallardır. Allah senin seçmene bırakmamış bunları yapacaksın demiş başka seçenek yok müslüman olan herkesin bunu desteklemesi gerekiyo Allahın kulunun koyduğu yasaları Allahın yasalarından üstün tutmayın.. islamda vicdan özgürlüğü var herşeyi birbirine karıştırdılar herkesin kafası allak bullak işin özü şu Allah bir hüküm vermiş herkesin uyması gerekiyor.

• Şeriat ayettir inkari dinden çıkmaya delalettir.

Ne kadar müslümansam o kadar şeriatcıyım.

Din ve devlet işleri birbirinden ayrı de laiklik için ama devlete dini bağla diyanet işleri başkanlığı kurarak. Her dine sahiptir de laiklik için ama diğer dinleri devlete bağlama cemaat kurmalarına izin ver ıslamda takke ve zaviyeleri kapa. Din devlet ayrı de ezana karış dini eğitime karış kurana karış ibadete karış giyime karış.

Ozendigin batının fransa haricinde anayasalarında devletin dini bulunsun biz 1000 yıl sonra dinsiz devlet olalım. Yemisim laikliği...

2|4
    4|2
    • Şeriat istiyen 1868 den sonra icat olan vahhabi arabistana gidin diyen, sahabelere kufrederek ibadet eden şia orana git diyen cahiller yormayın kendinizi...

• Şeriat denince cahil toplumun aklina gelen tek sey kafa kesmektir.

Oysa seriat Iran'a bakilarak degil Osmanli baz alinarak düsünümeli ve arastirilmalidir.

Yazinizin altina bunu eklemek istedim.

Güzel cevap ...

• döktürmüşsün gine artıladım.

• Şeriat isteyen kadınlar;

-Mahkemelerde şahit olarak kabul edilmeyince ağlamayın,

-Kocalarınız eve başka kadın getirdiğinde sineye çekin,

-Anneniz babanız öldüğünde mirastan erkek kardeşinizin yarısı kadar pay alınca laik devletin mahkemelerine koşmayın,

-Yobazın biri 6 yaşındaki kızınıza ya da kız kardeşinize sulanınca ayıplamayın,

-Kocalarınız 3 defa boş ol dediğinde kendinizi kapı önünde bulup çemkirmeyin!

Hala anlayamadınız mı Cumhuriyetin değerini?!

1|2
    0|1
  • Atamın yaşatmak istediği laikliği bir düşünür müsün bu muydu ? Herkes eleştirir yok kıyafet devrimi yaptı yok alfabeyi değiştirdi diye ama bunu diyen koyunlara sorsan arapçayı bilmez kadınlarına sorsan kapalı değildir. Böyle bir soru sorulur mu ? Laiklik dinin içerisindedir zaten Hz. Muhammed (s.a.v) zorla mı insanları müslüman yaptı astı kesti mi ? Yapmayın Allah ınızı severseniz şeriatı bende isterim ama insanları asmak kesmek o şeriat değildir herkesi zorla kapatmak mini etekliyi asmak şeriat değildir laiklikte o eteği giyip gezmekte değildir. İnsan müslümanlığı kafasında yaşar bırak sanane ister öyle yaşar ister böyle kimse kısıtlanamaz.

1|1
    0|1
  • Müslümanlar iktidara gelse (gerçek iktidara), 'Müslümanım diyenler bu andan itibaren içki içemez, mini etekle gezemez, üstsüz güneşlenemez, seviyeli birliktelik yaşayamaz' mı diyecek. O zaman adamlar haklı değil mi siz bizi zorla örteceksiniz demekle. Burada bunları yapanlar "evet biz Müslümanız diyorlar"?

2|0
    1|1
  • şimdi balık baştan kokar derler ya... şeriat olsaydı bu sağ sol kürt türk çatışması ve ihtilallere din kuramları ve kuralları sayesinde müsaade buyrulmazdı. Laik açılım olarak zaten din yok demek.

ikincisi bazı yoz yobazlar ki onlar bir yeri sıkışınca Allah der, şeriatı gericilik olarak görür... neymiş iranı suudi arabistanı ırakı gör derler... ya hakikaten yarım akıllılar ya... ya arabistanda şeri hükümleri sıhhatli uygulayan devlet yok bir. ikincisi iran şiadır ve ehli sünneti men eder uyguladığı sözde şeriattır. üçüncüsü Allah'ın yazdığını sen kalkıp yok gericiliktir yobazlıktır dersen ben de sana cumhuriyetten sonra kaç tane kanunun değiştiğini ne kadar işe yaradığını 600 senenin 500 senesinde şeriatı uygulayan Osmanlının 1914 te bile Amerikadan vergi alabildiğini karşılaştırmasını isterim...

Ha devlete din giremicek, devlet dine girecek istediği gibi cuma günleri hutbe verdirecek, bu kadar ilkokulda öğrendiğinizin daptreşi olmayın arkadaş...

bizim ecdadımız din elden gidiyor diye savaştı kazandığı mücadele sonunda yine din elden gitti...

0|0
    0|0
  • Laikliğin abartıldığını düşünüyorum

0|3
    1|0
  • Bi tek ben laik oluyum geriye kalan herkeze islami düzen :D

3|1
    0|0
  • İslami düzen

0|4
    0|1
  • Laiklik.

1|1
    0|3
    • Egoist bir tanrıya/saçma sapan bir kitaba tapmayan insanlar islami düzeni ne yapsın.

• islami düzen tabkide

0|3
    0|0
  • İslami düzen sadece müslümanlığı kapsar laiklik insanı kapsar.

1|2
    0|3
  • Islami düzen,farkli dinler felan demeyin,islami duzen de daha fazla saygi duyuluyor diger dinlere,Tipki şanli Osmanli da oldugu gibi

0|1
    0|0
  • said nursi rehberimize göre islamda demokrasi laiklik link

0|0
    0|1
  • B dedim yanlışlıkla İslami düzen bence

0|1
    0|0
  • Tabii ki laik düzen. Laik düzende herkes inancını özgürce yaşayabilir.

3|1
    1|3
    • Peki neden insanlar mesleklerini ve ögrenimlerini yaparken dinlerinin geregi bas örtüsü cikarilmak zorunda birakiliyor su özgürce herkesin dinini yasadigi laik ülkede?

• İkisi arasındaki farkı anlatmana gerek yok. Ben zaten biliyorum. Ve açıkçası bunun Allah'ın kelamı olduğunuda düşünmüyorum. Zira insan bedeninin D vitamini üretebilmesi için güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. D vitamini eksikliğinin kemik erimesine yol açtığı, diş ve kemik gelişimini aksatıp görsel bazı sorunlara sebep olabildiği uzun zamandır biliniyor ama yeni araştırmalar daha vahim sağlık sorunlarını işaret ediyor. Şimdi Allah bizi böyle yaratmışken kapanın der mi?

• Bir erkek gözünden sana şunuda söyleyeyim. Hiçbir erkek bir kadının saçından tahrik olmaz.

• Laikliği din düşmanı olarak gören insanların sonucunda ankettede şeriat önde geliyor

0|1
    0|1
  • İkiside birbirine bağlı değilmi; Ata'mız {[(MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜDE#]} bununla vurmuyorlarmı zaten? Bu yolla Ata'mızı islama karşı diye tanıtıyorlar. Tabi salak milletimizde buna kanıyor. Nede olsa hepside süper Müslüman ya. Bu soruyu insan sormaya çekinir be! Gerçekten Türk milleti adına :# üzgünüm. Şıklarınında hiç birini yanıtlamıyorum.

0|1
    0|0
  • eskide bu soruyu insanlar korkudan soramazdı bile

0|1
    2|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Islamin hosgörüsü ile gercek bir düzen ile yönetilebilecekse

bunu tercih ederdim.

Günümüz Iran'ina falan bakarak Islamiyeti ve düzenini elestirenlere

biraz arastirmalarini öneririm.

Herkes müslüman degil,dogru.

Ve dinde de zorlama yoktur.Olmayanlar da kendi ibadetlerini yapar,

Yine ayni hosgörü ve saygi ile dinlerini yasarlardi.

0|2
    3|0
    • Cevabının altındaki ilk yorumumu okudun mu ?

Bu arada müfredat çocuklarına anlatamazsınız yorma kendini.

• Tamamen zit oldugunu söylemedim ama Islam hosgörüsü ile,gercek seriatin oldugunu da düsünmüyorum.

• Yok zıt olduğunu söyleyen çok var. Sırf ''ev halkına'' çok bağlılar diye hor görmemek lazım diye düşünüyorum bende

• islami düzende müslümanlar kendi inancının gereklerini yerine getirmekte sıkıntı çekmez

laik düzende herkes kendi inancını dilediği gibi yapar ya da yapmaz

aralarındaki fark bu

herkes mutlu olsun laiklik diyorum

bu arada türkiye ne lak ne demokrat ne sosyal bir devlet bence

her şey kağıt üstünde

ben isterim ki kimse türbanlı diye kapıdan çevrilmesin ya da ateist diye öldürülmesin

1|1
    1|0
    • İşte orası doğru herkes kendi inancı doğrultusunda yaşarsa sıkıntı yok laiklikte ama bir inancı olmayan birisi üniversiteye özgürce girebiliyorsa , kapalı bir kardeşimizde özgürce girebilmeli

• insanların duygularını sömürüyorlar dinle. bence dini kullanarak oy toplamaya çalışmak dini aşağılamak oyun malzemesi yapmak ayağa düşürmek demek. ama insanlar kendilerinden bir parça görünce yakınlık duyuyor. haklılar da sanırım herkes bu ülke de belli bir kesimi savunuyor. tüm türkiyeyi kucaklayacak parti kaç tanedir bilmiyorum. koministleri bu açıdan seviyorum. türban yasağının kalkması için destek vermişlerdi. her şey zıtlaşmaya dönüyor bu ülke de.

• haklısın sailora yanlız ateistlerin buradaki şansı dışarıdan düşüncelerinin belli olamaması. açık açık söylesin bakalım dindar bir yerde ateistim diye. nasıl muamele görecek. türbanlı olunca diret damgayı yiyorsun. onların saklama gibi bir sansları yok

• Laiklik.

Sonuçta bu ülkede farklı dini inançlara sahip insanlar olabilir.

Herkesin görüşü, düşüncesi, inancı farklı olabilir.

İsteyen kendi evi içerisinde, kendi hayatın da zaten kendi tarzına göre yaşar, gider.

Ama bir ülke söz konusu olduğunda genel düşünmek lazım.

1|2
    3|2
    • Ama bizim ülkemizde yakında namaz kılmayana, oruç tutmayana para veya hapis cezası gelirse hiç şaşmam.

• şimdi laiklik olsa eğerki, islam açısından hertürlü sıkıntı oluyor yok kapalılar üniversiteye giremez, camilere molotof atanlar bile var. ortası yok mubunun? herkesin inancı kendineyse bu sıkıntı neyin nesi ?

0|1
    2|0
    • Laiklikte aslında kapalılar üniye girebilir. Mesela İngiltere laik bir ülke ve kapalılar (müslümanlar) üniye girebiliyor.

• Tam olarak bu işte +1

• bu ikisini birlikte kıyaslamayı nasıl akıl ettin

laiklik bildiğin yanlış ithal edilmiş malzeme gibi

sekülerizm ile kıyaslasan neyse

0|1
    0|0
  • Laiklik zaten dinimizin istedigidir, arap ülkelerin yaptigi islam degil, onlar dinimizin adini kirletiyor islerine geldigi gibi kuruyorlar "düzenlerini", kuranda ne yaziyor? Dinde zorlama olmaz, yani devlet ve din isleri ayri, din vicdan meselesidir, kuran dinsize bile düsmanlik yapmadigi sürece iyi davranmamizi emrediyor...

0|1
    0|0
    • ilginç bir cevap

• bir bilseler:S...sen bayağı bir okumuşsun...yani "OKU"muşsun:)tebrik ederim+1

• tesekkür ederim :) evet ya, malesef insanlarin cogu bilmiyor bu gercekleri...

• Şimdi Atatürk kalksa mezarında şu lafı diyeceğine eminim...

o kadar kesitim biçtim hala islami düzen diyorsunuz...bi bitmediniz*...

1|2
    2|4
Yükleniyor...