Burada Fransa'ya gitmi ve orada yaşamış tanıklık etmiş kimse var mı?

Üniversiteyi Fransa'da okumak istiyorum. Fransızcam fena değil. Ne yapmam gerekiyor. Bildiğim kadarıyla orada üniversite sistemi değişikmiş. Ben bilgisayar mühendisliği istiyorum ama üniversiteye gitmeme gerek yokmuş bunun için. Birde tahmini aylık kaç para gerekir geçinmem için? Sigorta olayı varmış orada hem sağlık hem ögrenci sigortası. Kafam çok karıştı. Işin içinden çıkamıyorum. Liseyi fransız lisesinde burslu okudum Izmir'de. Ne olursa olsun Fransa'ya gitmek istiyorum.

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Bakalorya dedigimiz sinavdan elde ettigin puana gore yerlesebiliyorsun, bunun Turkiye'deki versiyonu Oss oluyor galiba veya Ygs bilmiyorum. Eger Turkiye'ye gore bilgisayar muhendisligine puanin yetiyorsa bu basvuruyu Fransa'da da yapabilirsin ama inan bu konu hakkinda hiç bilgim yok nereye nasil basvuracaksin falan.

Burs konusuna gelince, eger gerçekten boyle bir projen varsa elini çabuk tut çunku 30 Nisan'a kadar basvurular geçerli, aksi taktirde 2014-2015 egitim yili için burs alamazsin. Kriterlere gelince geçenlerde ben de basvuru yapmistim ve kagitta yabanci ulke ogrencileri içinde birsuru belge soruluyordu ama ne olduklarini pek hatirlamiyorum, istersen ozelden mesaj atarsin, çunku bu hafta sinav haftam oldugundan o isle ilgilenen kisiyi goremem fakat ondan sonraki hafta sorabilirim. Genel olarak istenilen belgeler ailenin senelik kazanci, Fransa'da buna "avis d'impot" diyoruz ama turkçesi nedir bilmem, iste ailenin bir sene içinde kazandigi miktara gore ne kadar burs alabilecegine karar veriyorlar. Echelon'lr var 0'dan 6'ya kadar. Echelon 0 olursa burs alamiyorsun fakat seninde dedigin gibi sigortalarin devlet tarafindan karsilaniyor ve eger gerçekten boyle bir projen varsa elini cidden çabuk tut cunku burada sigortacilik resmen ticarete donusturulmus. Senelik neredeyse 700 euros saglik ve ogrenci sigortasi odemek zorunda kalirsin ve az para degil, heleki Tl'ye cevirdigimizde neredeyse 2bin lira kadar birsey. Butçeni zorlayabilir. Dedigim gibi ailenin gelirine falan bagli hersey, eger çok yuksek miktar kazanmiyorlarsa ve mal-mulk gelirleride yoksa echelon 5 olup ayda 500 euros burs bile alabilirsin :D Az para degil 500 euros, hele bir ogrenci için super.

Bunun disinda baska ne soyleyebilirim, hayat sartlari guzel ama bir o kadar da pahali, ozellikle Paris'e gitmemeni oneririm, Nantes, Montpellier gibi sehirler daha ucuzdur ve ogrenci sehirleridir. Benim yasadigim sehirde aynen oyle ama sehir ismi yazmiyayim burada :D Ozellikle Nantes tercih listenin basinda olsun, hem egitim olarak Fransa'nin en iyi sehirleri arasinda gelir, hem de Paris'e trenle 1saat 15 dk civari, yani haftasonu kaçamak yapabilirsin rahatlikla.

Birde burada Muhendislik için ozel okullar var, fakulteye gitmiyorsun Ecole d'Informatique gidersin fakat bu okullara girebilmek gerçekten çok zor, eger Hukuk,Tip gibi birsey okumak isteseydin devlet fakultelerine girebilirdun rahatlikla ama muhendislik gibi ozel okullara ogrenci kabulunde çok hassas oluyorlar, okul kurulu. Neyse dedigim gibi ozelden mesaj yazarsan, daha detayli yardimci olabilirim.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Fransa'da erasmus yapıyorum..

0|0
    0|0
    • Hangi şehir? Orada hayat nasıl? Ögrenci olmak nasıl?

• Lyon, aylık 600 700 euro civarı gider. ama bu senin yaşantınada bağlı:) öğrenci olmak lyonda harikadır. Zaten fransa nın en büyük ikinci şehri.Bana göre en iyi şehri..

• hmm anlıyorum

Kızlar Ne Diyor 1

• Sana kim bilgi vermisse yalnis bilgi vermis. Fransa bir avrupa devleti, yani universite seviyeleri cok yuksek, Turkiyeye benzemez. Burada bogaz ici unisini bitirip girsen bile zorlanip yapamazsin. Gitmen icinde cok para gerekir. Yani ailen zenginse gidersin ve rahat gecinirsin baska turlu allah muhafaza kotu yola saparsin. Tahminimce daha once parise bir kac defa gittim, Paris pahali, yani daha ucuz yerlere gidersen 1200-1400 euro yeter rahat yasaman icin. Cok fazla bir miktar biliyorum ama cok kafaliysan burs almaya calis, cok kafali degilsen zaten almazlar.

0|0
    0|0
    • Burs ailenin gelirine goreymis

• Hangi ulkede? Turkiyede benim bildigim oyle degil.

• Avrupada burs ailenin gelirine gore dogru, ama sen Fransa vatandasi degilsin o yuzden sana burs vermezler. Vermiyorlarda zaten, kendim Hollandada yasiyorum, ve bu tur kanunlar hemen hemen aynidir. Sen ancak Turkiyeden burs alabilirsin. Turkiyeden burs almaya calis.

Yükleniyor...