Ahlak için din şart mı?

Ahlaki değerler içgüdüsel midir, yoksa dini inançların yönlendirmesiyle mi oluşmuştur? Ahlaklı olmak için dine gerek var mıdır?

0|0
12|33

En İyi Erkek Görüşü

• Ben din de ahlaktan zerre göremedim.

Nisa Suresi 24. Ayet diyor ki; Savaş esirleri kadınlara tecavüz etmek serbest. Ayrıca parasını ödediğiniz kadını, tabi eğer rızası var ise yatağa atmanızda bi' sakınca yok.

Lütfen ayette ki ahlak anayışını bulunuz?

2|2
    3|4
    • O dediğin şey de kadının rızası da lazım yani evleniyolar bilmeden konuşma ateist

• sadece tek bir ayet değil, bunun gibi birçok ayette geçiyor bunlar. En ahlaksız, adaletsiz en kepaze şeyler meşrulaşabiliyor din konusunda.

• İşte konu cinsellik olunca, her daim çözüm buluyor sahte ahlakçılar. Adamların Peygamberi 15'ten fazla cariye eş 17 eş ile geçirmiş hayatını(Tecavüz ettiği savaş esirleri hariç) hala gelmiş bana ahlaktan bahsediyor gerzekler.

Erkekler Ne Diyor 32

• Bir insanın etik davranışı, esaslı bir şekilde, iyi ilişkilere, eğitime, sosyal bağlara ve ihtiyaçlara dayanması gerekir; dinsel hiçbir temele gerek yoktur. Eğer kişi, cezalandırılma korkusu ve ölümden sonra ödüllendirilme umuduyla davranmak zorunda olsaydı gerçekten de acınacak halde olurdu. Bu nedenle dinsel kurumların neden daima bilime karşı savaştığını ve onun yolundan gidenlere karşı baskı yaptığını anlamak kolaydır.

-Albert Einstein

4|0
    0|2
  • Ahlaki degerler toplumun yapi tasiyla ile olusuyor.. Ancak icinde dindende esintiler görmek mumkun..

Ancak tamamiyle sart degil

0|0
    0|0
  • Mükemmel bir soru ve 5 yıldız verdim. Hayır ahlak için din şart değil. Nice ateist ya da gayri müslim var,çok iyi ahlaklı olan. Ahlak insan olmanın gereğidir,bir noktada iç güdüseldir.Din ise başka birşeydir

1|1
    0|0
  • hıc alakası yok,ahlak dinin temelidir dersek ne kadar onemlı oldugunu anlayabılırız,once ahlak..

dınımızden olmayan ama nıce ahlaklı ınsanlar vardır dunyada,ahlak olmadıktan sonra aynı camıde omuz omuza saf tutsan ne yazar...

0|0
    0|0
  • zaten dini şartlar a uyarsan ahlaklı olursun demek ki ahlaklı olmak için din şart tabi fransalı 1 nemçe değilsen

0|0
    2|0
  • Ahlak kurallarını insanlar düzenler. Din ise bu düzeni yerinde tutmak için insanların ürettiği Başka bir olgudur. Dinler zaten korku üzerine kurulmuştur. Insanlar belli bir duzeye ulastigi zaman dine gerek kalmayacaktir. Yani din burada geregini yitirecek, toplum, yasam bicimi ahlaka yeni bir kalib verecektir.

0|0
    0|0
  • ahlakı olusturan dindir zaten dinsiz gene ahlaklı olursun ama ahlakı dınden ögrenırsın cunku ahlakın kurucusu yol bulucusu gösterıcsı dındır zaten dınsız olamazsın ahlaklıysa dınlısındır cunku dının amaclarından bırı bu

0|0
    0|0
  • Ahlak ve din arasında bir ilişki yoktur!

0|0
    0|0
  • Tabikide gerekli. Dinsiz insan zina da yapar herşey yapar. Zina yapmak ahlaksızlıktır, içki içmek ahlaksızlıktır. Ama günah olduğunu bilen insan yapmaz bunu

0|1
    3|1
  • olmadigini kanitliyan bir kac ateist dostum var melek oldugundan bile supeleniyorum bazen ama gunah sistemi olmasa ortami dagitcak bir suru insanda taniyorum iclerindeki vahsiligi boyle durduruyorlar ki din insanlara guzel seyleri anlatirr kultur ve terbiye maclida okunabilir..

0|0
    0|0
  • Din ahlakı buyurur fakat dini inancı olmayıp ahlaklı olan pek çok kişide mevcut.Bence dinle alakalı değil biraz yetiştiriliş ve çevre birazda içgüdü...

0|0
    0|0
  • Bu çok geniş ve derin bir konu...Kısaca bahsetmek gerekirse bu insanların ahlaka bakışlarına göredir... Ama dinimiz bunu sağlam bir zemine oturtmuştur...

0|0
    0|0
  • Alakası bile yok 13 yaşında kızla evlenmeyi din mantıklı bulabiliyor

2|1
    0|1
  • çok felsefik bir soru ama dindarım müslümanım ayağıyla çalanları çırpanları çocuk tacizcilerini tecavüzcüleride gördük onun için bence ahlaklı olmak için dine gerek yok

1|0
    0|0
  • Soru mükemmel. Aslında bu derin araştırma konusu olabilir. Belki yapılmıştır da. Ama şunu söyleyeyim üstün ahlak için din kesinlikle şart. Yani fıtratımızda bazı değerler taşısak bile bunlar dinle beslenmediği sürece ya zayıf kalır ya yok olur. Yani ahlak ayrı din ayrı değildir. Din senin iç güdülerin üstüne mükemmel güzellikler inşa etmeye yarayan bir vasıtadır.

0|0
    0|0
  • Seks ve açlık bir de yaşam hariç hiçbir iç güdümüz olmadığına inanıyorum

Yani beynimizde erkekler için hatunlar, hatunlar için fallustan başka bişey yok, tabula rasayla geliyoruz buraya

Gerisini de öğreniyoruz, sosyal öğrenme kuramı- Bandura

Dine de ahlak için gerek yok

cayırt

0|0
    0|0
  • Dinin de etkisi var tabiki ama tamamen dine bagli degildir? Inanmayan bir insanin ahlaksiz oldugundan bahsedemezsin. Icgüdüsel hic degildir zamanla olusur.

0|0
    0|0
  • Hayır yok. Ahlak evrimsel süreç içerisinde gelisen içgüdüsel bir olgudur.

Ahlak için din şart değil.

Ama dinlerin, ahlak üzerinde etkisi vardır.

0|0
    0|0
  • önce ahlaklı bir ailen olmalı gözünü ilk açtığında onları görüyorsun din sonradan devreye giriyor buluğ çağından sonra

ailen ahlaka önem verırse sende ahlaklı olursun...

0|0
    0|0
  • yok hayır felsefede zaten böyle bilgiler var

0|1
    0|0
  • bence içten gelen birşey dinle olsaydı ahlaksızlık diye birşey işlenmezdi

0|0
    0|0
  • ben inanmıyorum ama iyiliği ceza ödül sistemi için değil kendi ahlaki degerim için yaparım

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|1
  • değildir ahlak başka din başkadır

0|0
    0|0
  • İnsan olmak gerek bence başka bir şeye gerek yok...

0|0
    0|0
  • her bölgenin ahlak anlayışı farklıdır ama sen 4 -4 lük ahlak arıyorsan dine gerek vardır diyorum

0|0
    0|0
  • değil

0|0
    0|0
  • hiçbişe için din şart değil

0|0
    0|0
  • İçgüdüsel bence.

0|0
    0|0
  • bence değil zaten ahlaklı yaşayanlarımızın çoğu dindar mı tartışılır sen dindar mısın?

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 12

• Ahlak anlayışı için dinin şart olduğunu düşünmüyorum.İçgüdüsel olabilir belki ama içgüdüsel olmasa bile toplumsal düzenin sağlamış olduğu bir nizam bir ahlak mecburen söz konusu.Yani toplumda bu anlayışı kazandırmış olabilir.Din için günah kavramıyla ahlak edinme varken dinsiz biri içinde insani değerlerin meydana getirmiş olduğu bir ahlak anlayışı olabilir.

2|0
    0|0
  • Şart değil..

Dindar olup ahlaksız olanları da gördüm, Dinsiz olup nice dindarlara taş çıkaracak kadar ahlaklı olanlarını da..

0|1
    1|1
  • ahlak ve merhamet içgüdüseldir benim düşüğncem tabi.din ile ilgisi olsaydı dindar olan kişilerin hepside ahlaklı olurdu değilmi.

2|0
    0|0
  • Hayır ikisi farklı şeyler senin ahlaki yapın kişiliğinden gelir bunu ister dinle görürsün ya da görmezsin

0|0
    0|0
  • Bir insan sırf cehennemde yanmamak için kötülük yapmıyorsa zaten o kişi çok kötü biridir. Dinle bir ilgisi yok. 60 yaşındaki hocalar 10 yaşındaki kızlarla evleniyor. Öyleyse din ahlaka çok fazla yöneltmiyor. Sonuç olarak ahlaki değerler içgüdüseldir. Din olmasa da ahlak denilen şey olabilir.

1|0
    0|0
  • Bence şart değildir

0|0
    0|0
  • Dini bilmezsen ahlakıda bilemezsin.

0|0
    0|0
  • onlarca ahlaksız müslüman sana cevap olmalı.

0|0
    0|0
  • din ahlakın en güzel resmidir..

0|0
    0|0
  • Dinlerde evrensel ahlak kuralları var. Onun dışında kişiden kişiye değişen ahlak kuralları vardır ve bir başkasına zarar vermediği müddetçe herkes dilediği gibi davranmakta özgürdür. Yani bir dine inanmasa bile insanlar başkasına zarar vermemek için kendine ahlak kuralları edinir elbette. Hırsızlık yapmamak gibi örneğin..

0|0
    0|0
  • Sanmam

0|0
    0|0
  • Insanların ahlaki davranısları anlayısa, sosyal yasayısa ve egitime dayalıdır. Insanlık için hiç bir dini temel gerekmez.

1|0
    0|0
Yükleniyor...